REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie zmiany w czasie pracy są pożądane?

czas pracy
czas pracy
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od kilku miesięcy nasza gospodarka ostro hamuje. Słabnie przemysł i konsumpcja, rośnie bezrobocie, zmniejsza się liczba zatrudnionych. W tej sytuacji jednym z priorytetów polityki państwa powinna być ochrona miejsc pracy. Jednym ze sposobów walki z bezrobociem może być uelastycznienie czasu pracy - uważa PKPP Lewiatan.

- Apelujemy o zmianę przepisów, które umożliwiłyby wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy do 12 miesięcy, ułatwiły stosowanie ruchomego czasu pracy, czy zmniejszenie kosztów związanych z pracą w godzinach nadliczbowych - mówi dr Grażyna Spytek-Bandurska, z-ca dyrektora departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy PKPP Lewiatan.

REKLAMA

Autopromocja

Lewiatan apeluje o zaniechanie dalszych prac nad szerszą wersją projektu z 17 września 2012 r. dotyczącego nowelizacji całego działu VI kodeksu pracy „Czas pracy", gdyż zaproponowane rozwiązania w dużym stopniu podnoszą koszty działalności firm, utrudniają organizację czasu pracy, a w konsekwencji pozbawiają konkurencyjności polskie firmy.

Przedłożone nowe regulacje prawne są nie do przyjęcia. Jako przykład można wskazać zmiany w zakresie: rozliczania godzin nadliczbowych, systemu pracy zmianowej, definicji doby pracowniczej i dnia wolnego od pracy, dyżuru, dokumentowania czasu pracy, trybu wprowadzania rozkładów czasu pracy.

Pracodawcy liczą na przyspieszenie prac legislacyjnych nad węższym projektem przedstawionych rozwiązań z 17 września 2012 r. dotyczących wyłącznie: okresu rozliczeniowego, ruchomego i przerywanego czasu pracy, dodatków za godziny nadliczbowe, ponieważ odpowiadają one wyzwaniom rynku pracy oraz modelowi flexicurity.

- Oczekujemy takiej zmiany prawa, która wyeliminuje rozwiązania, które powodują wątpliwości interpretacyjne, a wprowadzone regulacje umożliwią szybką adaptację do bieżących warunków gospodarowania. Przedmiotem zmian legislacyjnych powinny być ponadto pozakodeksowe rozwiązania dotyczące pomocy przedsiębiorcom w „sytuacjach kryzysowych w przedsiębiorstwie" na wzór instrumentów, które zawierała tzw. ustawa antykryzysowa - dodaje Grażyna Spytek-Bandurska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Jak kontrolować pracownika na zwolnieniu lekarskim?

Oczekujemy następujących zmian:

1. Dopuszczalność wydłużania okresu rozliczeniowego czasu pracy do 12 miesięcy

  • umożliwia elastyczne gospodarowanie czasem pracy,
  • ułatwia organizację pracy,
  • umożliwia lepsze wykorzystanie istniejących zasobów kadrowych,
  • pozwala utrzymać miejsca pracy w okresie dekoniunktury.

2. Ruchomy czas pracy

  • zakłada różne godziny rozpoczynania i kończenia pracy,
  • pozwala pracownikom rozpocząć dzień pracy w wybranym przez nich czasie (zgodnie z zasadami przyjętymi w danym zakładzie pracy),
  • umożliwia godzenie pracy z innymi obowiązkami (np. rodzinnymi).

3. Przerywany czas pracy

  • umożliwia elastyczne gospodarowanie czasem pracy,
  • ułatwia organizację pracy,
  • umożliwia w dobowym wymiarze czasu pracy nieprzekraczającym 8 godzin, może być stosowana jedna przerwa w pracy, trwająca nie dłużej niż 5 godzin, nie wliczana do czasu pracy. Za czas przerwy przysługuje wynagrodzenie w wysokości 25% wynagrodzenia należnego jak za przestój,
  • ustanawianie przerywanego czasu pracy w regulaminie pracy albo obwieszczeniu, a nie jak dotąd wyłącznie w układzie zbiorowym pracy.

4. Możliwość rozliczania czasu pracy w kolejnych okresach rozliczeniowych

  • umożliwia lepsze wykorzystanie istniejących zasobów kadrowych,
  • pozwala utrzymać miejsca pracy w okresie dekoniunktury.
  • polega na tym, że godziny nadliczbowe i dni wolne od pracy mogą być rozliczane (oddawane) także w kolejnym okresie rozliczeniowym.

5. Praca w godzinach nadliczbowych

  • za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje dodatek w wysokości:
    • 1) 50% wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających:
      • a) w nocy,
      • b) w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
      • c) w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
    • 2) 25% wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż określony w pkt 1.
  • obliczanie wysokości dodatków w kwocie odpowiadającej wynagrodzeniu z osobistego zaszeregowania pracownika.
  • dopuszczenie możliwości rozliczania godzin nadliczbowych w kolejnym okresie rozliczeniowym.
  • ustalenie oddawania czasu wolnego za pracę w godzinach nadliczbowych w stosunku 1:1 w I okresie rozliczeniowym oraz 1:1,5 w II okresie rozliczeniowym.

6. Rekompensowanie pracy w tzw. „wolną sobotę"

  • zasadą jest, że za pracę w dniu wolnym pracodawca udziela pracownikowi całego dnia wolnego. Tylko brak faktycznej możliwości udzielenia dnia wolnego (np. choroba pracownika) usprawiedliwia możliwość wypłaty z tego tytułu wynagrodzenia wraz z dodatkiem za pracę w godzinach nadliczbowych. Proponujemy wprowadzenie na wniosek pracownika (do uzgodnienia stron) prawa do wypłaty wynagrodzenia wraz z dodatkiem, w zamian za udzielanie dnia wolnego. Nie skutkowałoby to naruszeniem przepisów o przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy.
  • w razie braku możliwości udzielenia w terminie wskazanym wyżej dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w dniu wolnym od pracy, pracodawca może udzielić dnia wolnego od pracy w następnym okresie rozliczeniowym.
  • w razie braku możliwości udzielenia dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w dniu wolnym od pracy, w przypadku przekroczenia przeciętnej, tygodniowej normy czasu pracy, pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości określonej w art. 1511 § 1 pkt 1 k.p.

7. Ewidencja czasu pracy

  • prowadzenie ewidencji czasu pracy w formie elektronicznej, a nie wyłącznie papierowej.

Zobacz serwis: Kadry

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w nocy w styczniu 2025 roku

Jaka jest wysokość dodatku za pracę w nocy w styczniu 2025 roku. Dodatek jest wyższy niż w grudniu 2024 roku za sprawą podwyżki minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jak liczy się wynagrodzenie za pracę w porze nocnej? W jakich godzinach jest pora nocna?

Po 10 latach masz 31 dni 100% płatnego urlopu; po 15 latach – 35 dni; po 20 latach – 39 dni. Czy w 2025 r. będzie dla każdego dodatkowy urlop?

Aktualnie pracownikom przy 10 letnim stażu pracy przysługuje 26 dni urlopu. Jednak czy w KP nie powinny nastąpić zmiany w zakresie urlopu, jak proponuje wielu, np. po 10 latach masz 31 dni urlopu; po 15 latach – 35 dni; po 20 latach – 39 dni. Można zaczerpnąć ten pomysł z innych polskich ustaw. W niektórych zawodach pracownicy mają prawo do takich dodatkowych urlopów, które są uzależnione od stażu pracy, wieku czy pracy w szczególnych warunkach.

Po 10 latach masz 31 dni 100% płatnego urlopu; po 15 latach – 35 dni; po 20 latach – 39 dni. Czy w 2025 r. będzie dla każdego dodatkowy urlop?

Aktualnie pracownikom przy 10 letnim stażu pracy przysługuje 26 dni urlopu. Jednak czy w KP nie powinny nastąpić zmiany w zakresie urlopu, jak proponuje wielu, np. po 10 latach masz 31 dni urlopu; po 15 latach – 35 dni; po 20 latach – 39 dni. Można zaczerpnąć ten pomysł z innych polskich ustaw. W niektórych zawodach pracownicy mają prawo do takich dodatkowych urlopów, które są uzależnione od stażu pracy, wieku czy pracy w szczególnych warunkach.

Średnia krajowa 2025 [NETTO] Ile przeciętnie zarabiamy na rękę?

Ile wynosi przeciętne prognozowane wynagrodzenie w 2025 roku? W 2024 roku prognozowana średnia krajowa wynosiła 7824 zł brutto. Podwyżka średniej krajowej oznacza wyższe składki ZUS za pracowników delegowanych i przedsiębiorców. Ile prognozowana średnia krajowa 2025 wynosi netto?

REKLAMA

Infolinia dotycząca renty wdowiej. Przed złożeniem wniosku warto zadzwonić pod numer +48 225 926 640

+48 225 926 640 – pod tym numerem Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego uruchomiła infolinię dotyczącą renty wdowiej. Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-14.00.

Jaka emerytura po 10, 15, 20, 25, 30, 40 latach pracy? [Kalkulator emerytalny ZUS]

Jaka emerytura będzie należała się po 10, 15, 20, 25, 30 czy 40 latach pracy? Prognozowaną wysokość emerytury można wyliczyć przy pomocy Kalkulatora emerytalnego ZUS. Można wybrać wersję uproszczoną lub zaawansowaną. Oto przykładowe wyliczenia wysokości emerytury.

Czterodniowy tydzień pracy: Od kiedy w Polsce? Jak jest w innych krajach?

Rząd pracuje nad nowelizacją Kodeksu pracy i skróceniem tygodnia pracy. Choć eksperci i pracodawcy są w tej kwestii podzieleni, to przykłady z innych rynków, m.in. Islandii, Wielkiej Brytanii i Portugalii, pokazują, że taki model ma wiele korzyści, zarówno po stronie pracowników, jak i firm.

Mały ZUS plus 2025 - do kiedy zgłosić?

Mały ZUS plus 2025 - do kiedy można dokonać zgłoszenia? Kto może skorzystać z preferencji? Jaki jest limit przychodów? Jak dokonać zgłoszenia i jakie obowiązki należy spełnić do 20 lutego 2025 roku?

REKLAMA

Poczta Polska informuje: mogą być kontrole wykonywania obowiązku rejestracji odbiorników RTV i opłaty abonamentu w 2025 r.

Poczta Polska S.A. informuje, że jest uprawniona do wykonywania kontroli obowiązku rejestracji odbiorników RTV oraz obowiązku uiszczania opłaty abonamentowej. Mogą posypać się wysokie kary, bo nawet 30-krotność obowiązującej opłaty.

Sztuczna inteligencja ma więcej zwolenników wśród pracodawców niż pracowników. Jakie są oczekiwania wobec AI ze strony jednych i drugich

Sztuczna inteligencja w firmie. Pracodawcy liczą, że nowa technologia pozwoli zaoszczędzić na kosztach, pracownicy oczekują, że da im więcej wolnego czasu i wesprze work-life balance. Dlatego najbardziej wspierają jej wdrożenia pracownicy z pokolenia z oraz Millenialsi.

REKLAMA