reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy zleceniobiorca, który nie przystąpił do ubezpieczenia chorobowego, otrzyma świadczenia z tytułu wypadku przy pracy

Czy zleceniobiorca, który nie przystąpił do ubezpieczenia chorobowego, otrzyma świadczenia z tytułu wypadku przy pracy

Zatrudniamy od kilku lat zleceniobiorcę. Jest on wynagradzany stawką godzinową w kwocie 20 zł. Zleceniobiorca ten we wrześniu br. uległ wypadkowi przy pracy i przedłożył zwolnienie lekarskie na 14 dni. Podlega on jedynie ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu. Nie przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Czy jako płatnik zasiłków mamy wypłacić zleceniobiorcy zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego? Czy jeśli ZUS zakwestionuje, że był to wypadek przy pracy, zleceniobiorca będzie musiał zwracać świadczenie?

Z tytułu wypadku przy pracy zleceniobiorcy przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego niezależnie od tego, czy przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego czy nie. Jeśli zdarzenie zostanie zakwestionowane jako wypadek przy pracy, wówczas zleceniobiorca nie będzie miał prawa do żadnego świadczenia ani z ubezpieczenia chorobowego, ani z wypadkowego. W takiej sytuacji będzie musiał zwrócić świadczenie, jeśli błędne ustalenie prawa do zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego nastąpiło z jego winy.

Świadczenia z tytułu wypadków przy pracy przysługują osobom podlegającym ubezpieczeniu wypadkowemu niezależnie od tego, czy dana osoba podlega ubezpieczeniu chorobowemu czy nie. Jeżeli w trakcie wykonywanej pracy osoba podlegająca ubezpieczeniu wypadkowemu uległa wypadkowi przy pracy, przysługują jej świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego. Ma wówczas prawo do zasiłku chorobowego, a po wyczerpaniu zasiłku chorobowego ma prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, jeśli ubezpieczony jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy.

Za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w okresie ubezpieczenia wypadkowego z danego tytułu, m.in. podczas wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia. Ustalenia okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy – w stosunku do wykonawcy zlecenia – dokonuje w karcie wypadku podmiot, na którego rzecz jest wykonywana praca na podstawie umowy zlecenia (zleceniodawca). Poszkodowany będący zleceniobiorcą zgłasza wypadek zleceniodawcy, jeżeli jego stan na to pozwala, a jeśli nie, to takiego zgłoszenia dokonują świadkowie. Zdarzenie to uznaje się za wypadek przy pracy na podstawie ustalenia jego okoliczności i przyczyn, w szczególności przez:

  • zabezpieczenie miejsca wypadku w sposób pozwalający odtworzyć jego okoliczności;
  • dokonanie oględzin miejsca wypadku, stanu technicznego maszyn i innych urządzeń technicznych, stanu urządzeń ochronnych oraz zbadanie warunków wykonywania pracy i innych okoliczności, które mogły mieć wpływ na powstanie wypadku;
  • przesłuchanie poszkodowanego, jeżeli stan jego zdrowia na to pozwala;
  • przesłuchanie świadków wypadku;
  • zebranie innych dowodów, dotyczących wypadku, uznanych za niezbędne.

Kwalifikacji prawnej zdarzenia dokonuje zleceniodawca. Stwierdzenie, że zdarzenie nie jest wypadkiem przy pracy, wymaga uzasadnienia i wskazania dowodów stanowiących podstawę do takiego stwierdzenia. Po ustaleniu okoliczności i przyczyn wypadku – nie później niż w terminie 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku – zleceniodawca sporządza kartę wypadku. Niezwłocznie po otrzymaniu wiadomości o wypadku zleceniodawca powiadamia na piśmie ZUS o wszczęciu postępowania powypadkowego, w którym może uczestniczyć przedstawiciel ZUS.

WAŻNE!

Jeżeli zleceniodawca nie zakwalifikuje zdarzenia jako wypadek przy pracy, musi swoje stanowisko uzasadnić i wskazać dowody na jego potwierdzenie.

Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy na skutek wypadku przy pracy w czasie trwania ubezpieczenia wypadkowego, niezależnie od okresu podlegania temu ubezpieczeniu (tj. bez okresu wyczekiwania). Zasiłek ten przysługuje więc od pierwszego dnia niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Monitor Księgowego - wydanie cyfrowe (eMK)19.90 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Wierzchowiec

Młodszy Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama