reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Jak ustalić wymiar czasu pracy w 2013 roku?

Jak ustalić wymiar czasu pracy w 2013 roku?

Koniec roku kalendarzowego wiąże się z obowiązkiem ustalenia przez pracodawcę wymiaru czasu pracy na kolejny rok. Ustalenie to ma na celu zaplanowanie harmonogramu czasu pracy dla pracowników. W jaki sposób ustalić wymiar czasu pracy w 2013 roku?

Ustalenie wymiaru czasu pracy w 2013 roku będzie różniło się od dotychczasowego sposobu. Ma to związek z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2 października 2012 r. (sygn. K 27/11), który zmienił sposób obliczania wymiaru czasu pracy. Od wejścia w życie wspomnianego wyroku święto, które przypada w dniu wolnym od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Przed wyrokiem święto nie wpływało na wymiar czasu pracy.

Ustalenie wymiaru czasu pracy nie może obejść się bez znajomości podstawowego pojęcia, jakim jest tydzień pracy. Definicja tygodnia pracy znajduje się w Kodeksie pracy, który stwierdza, że przez tydzień pracy należy rozumieć 7 kolejnych dni kalendarzowych, poczynając od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego.

Żadne ze świąt obniżających wymiar czasu pracy nie wypada w 2013 roku w sobotę. Oznacza to, że pracodawcy w przyszłym roku nie będą zobligowani do oddania pracownikom dodatkowego dnia wolnego za święto.

Zobacz: Jak zatrudnić pracownika w święta?

Jak obliczyć wymiar czasu pracy? Krok po kroku

Aby obliczyć wymiar czasu pracy należy:

1. Pomnożyć przez 40 godzin liczbę pełnych tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym.

2. Do wyniku z punktu pierwszego dodać iloczyn 8 godzin i liczby dni w danym okresie, które nie zalicza się do pełnych tygodni. Chodzi jedynie o dni przypadające od poniedziałku do piątku.

3. Od otrzymanego wyniku należy odjąć każde święto uznane za dzień wolny od pracy, który przypada w innym dniu niż niedziela. Ostateczny wynik będzie wymiarem czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym np. w danym miesiącu.

4. Należy pamiętać, że wymiar czasu pracy dla poszczególnych pracowników może zostać  obniżony o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy.

Wymiar czasu pracy w styczniu 2013 roku

  • 40 godzin × 4 tygodnie = 160 godzin,
  • 3 × 8 godzin (za 29, 30 i 31 stycznia) = 24 godziny,
  • odejmujemy 8 godzin za Nowy Rok – 1 stycznia, wymiaru czasu pracy nie obniża święto Trzech Króli (6 stycznia), które przypada w niedzielę,

Wymiar czasu pracy w styczniu 2013: 160 godzin + 24 godziny – 8 godzin = 176 godzin.

Zobacz: Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Stasiewski

Doradca podatkowy, biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama