Kategorie

Czy wykonawca umowy o dzieło może otrzymywać wynagrodzenie co miesiąc

Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
Chcemy zawrzeć umowę o dzieło na 3 miesiące. W tym czasie wykonawca będzie opracowywał kampanię reklamową jednego z naszych produktów. Czy w treści umowy możemy postanowić, że wynagrodzenie będzie wypłacane co miesiąc?

Mogą Państwo wypłacać wynagrodzenie co miesiąc, jeśli tak umówią się Państwo z wykonawcą dzieła i takie postanowienie znajdzie się w treści zawartej umowy. Szczegóły w uzasadnieniu.

Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie (wykonawca) zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia (art. 627 Kodeksu cywilnego). Zatem umowa o dzieło jest zawsze odpłatna, w przeciwieństwie do umowy zlecenia, którą można wykonać bez zapłaty, jeśli tak wynika z treści tej umowy. Wykonawcy dzieła zawsze przysługuje wynagrodzenie za umówiony rezultat, a nie za pracę, jaką włożył w powstanie dzieła. Wynagrodzenie za wykonanie dzieła można określić ryczałtowo (w sposób sztywny). Wówczas przyjmujący zamówienie nie może żądać podwyższenia tego wynagrodzenia, nawet gdy w czasie zawarcia umowy nie można było przewidzieć rozmiaru lub kosztów prac. Gdyby jednak wykonawca był narażony na rażącą stratę, sąd może ten ryczałt podwyższyć lub rozwiązać umowę (art. 632 § 1 Kodeksu cywilnego).

WAŻNE!

Umowa o dzieło jest zawsze odpłatna.

Reklama

Zamiast konkretnego wynagrodzenia, w umowie o dzieło można wskazać podstawy do jego ustalenia. Jeżeli strony nie określiły wysokości wynagrodzenia ani nie wskazały podstawy do jego ustalenia, w razie wątpliwości należy uznać, że strony miały na myśli zwykłe wynagrodzenie za dzieło tego rodzaju. Gdy także w ten sposób nie da się ustalić wysokości wynagrodzenia, wykonawcy należy się wynagrodzenie odpowiadające uzasadnionemu nakładowi pracy oraz innym nakładom przyjmującego zamówienie. Wynagrodzenie za wykonanie dzieła można również określić na podstawie zestawienia planowanych prac i przewidywanych kosztów (wynagrodzenie kosztorysowe) opartych na obowiązujących cenach czy stawkach. Wynagrodzenie kosztorysowe może ulec zmianie, jeśli w toku prac nad dziełem organ państwowy dokonał zmiany stawek lub cen (np. przez zmianę stawek podatku VAT), ujętych w kosztorysie albo w trakcie wykonywania dzieła okazało się, że wykonawca musi przeprowadzić dodatkowe prace, które nie były uwzględnione w specyfikacji.

Podobnie jak przy umowie zlecenia, w razie braku odmiennych zapisów w umowie o dzieło przyjmującemu zamówienie należy się wynagrodzenie w chwili oddania dzieła (wykonania zlecenia). Oznacza to, że co do zasady zamawiający płaci za gotowe dzieło dopiero po jego ukończeniu i oddaniu przez wykonawcę. Strony mogą jednak postanowić inaczej – według uznania i zasady swobody umów. Strony zawierające umowę mogą bowiem ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego (art. 3531 Kodeksu cywilnego). Nie można zatem postanowić o całkowitym braku wynagrodzenia za dzieło, gdyż byłoby to wbrew przepisom Kodeksu cywilnego. Strony mogą jednak swobodnie ukształtować treść umowy w zakresie rozliczenia wynagrodzenia. Umowa może przewidywać wypłatę wynagrodzenia w innym, ustalonym terminie lub rozłożenie wynagrodzenia na mniejsze raty ze wskazaniem częstotliwości rozliczeń i terminów wypłat poszczególnych części (rat). Tym samym można wybrać – jako okres rozliczeniowy – cykl miesięczny.


Jeżeli dzieło ma być oddawane częściami, a wynagrodzenie zostało obliczone za każdą część z osobna, wynagrodzenie należy się z chwilą spełnienia każdego ze świadczeń częściowych (art. 642 § 2 Kodeksu cywilnego).

W przypadku gdy umowa o dzieło nie zawiera postanowień w zakresie terminu i zasad wypłaty wynagrodzenia, jest ono należne w chwili oddania pełnowartościowego dzieła (zgodnego z umową), które zamawiający jest zobowiązany odebrać i które przyjmujący zamówienie wydaje mu zgodnie ze swoim zobowiązaniem.

Przykładowy zapis w umowie o dzieło dotyczący wypłaty wynagrodzenia w odstępach miesięcznych:

(...)

1. Za wykonanie dzieła określonego w § 1 Wykonawca otrzyma wynagrodzenie w łącznej wysokości 10 000 zł brutto (słownie: dziesięć tysięcy złotych).

2. Wynagrodzenie zostanie wypłacone Wykonawcy w 5 miesięcznych ratach po 2000 zł brutto, każda ostatniego dnia miesiąca, począwszy od września 2012 r., po dokonaniu pomniejszenia z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych.

3. Wynagrodzenie zostanie przelane na rachunek bankowy podany przez Wykonawcę w terminie 7 dni na podstawie wystawionego rachunku.

(...)

Podstawa prawna:

 • art. 3531, art. 627, art. 628, art. 632, art. 642 Kodeksu cywilnego.
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r.

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r. - ile wynosi Mindestlohn? Ile wynosi netto?

  Urlop rodzinny na opiekę nad rodzicami lub wnukami

  Urlop rodzinny - 12 miesięczny urlop na opiekę nad chorymi rodzicami bądź wnukami dla babci lub dziadka to nowa propozycja urlopu. Czy będzie wprowadzony do Kodeksu pracy?

  Składka zdrowotna - Nowy Ład

  Składka zdrowotna a Nowy Ład - jaka zmiana w naliczaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne została przewidziana od 2022 r.?

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika przewidziana jest w projekcie ustawy o zmianie ustawy kodeksowej. Jaka miałaby być nowa definicja pracownika?

  Jedna płaca minimalna dla całego kraju to złe rozwiązanie?

  Płaca minimalna - jedna kwota dla całego kraju to złe rozwiązanie? Przedsiębiorcy proponują wprowadzenie minimalnego wynagrodzenia za pracę na poziomie 50% średniej płacy w danym regionie.

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Czego dotyczy? Kto na niej skorzysta?

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r. - takie rozwiązanie proponuje Senat. Sprawdź, ile wzrośnie wynagrodzenie lekarzy, pielęgniarek, położnych i innych pracowników medycznych.

  Ile osób w Polsce pracuje zdalnie? [GUS]

  Praca zdalna - ile osób w Polsce pracuje zdalnie? Gdzie najwięcej osób pracuje z domu?

  Płaca minimalna - średnie wynagrodzenie w powiecie

  Płaca minimalna będzie zależała od powiatu? Proponuje się, aby wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosiła tyle, ile średnie wynagrodzenie w powiecie.

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w 2021 r.?

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w III kwartale 2021 r.? Znamy nowy wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

  Powrót do pracy stacjonarnej czy praca zdalna?

  Powrót do pracy stacjonarnej - czy Polacy chcą wracać do biur? Czy praca zdalna zostanie? Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami i pracownikami?

  12 czerwca - Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci

  Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci przypada na 12 czerwca. Pandemia COVID-19 wpłynęła negatywnie na to zjawisko.

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją już funkcjonuje

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Jakie kwestie reguluje?

  Odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - wszystko, co musisz wiedzieć

  Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - komu i kiedy przysługuje? Kto je wypłaca? Jak odwołać się od decyzji ZUS?

  PPK: stan oszczędności można sprawdzać na bieżąco

  PPK - stan oszczędności na swoim rachunku w PPK można sprawdzać na bieżąco. Jak to zrobić?

  Nowy Ład – kalkulator wynagrodzeń 2022

  Nowy Ład - kalkulator wynagrodzeń w 2022 r. pozwala obliczyć wysokość wynagrodzeń dla umów o pracę. Jak Nowy Ład wpływa na wysokość płacy minimalnej w 2022 r.? Wyższa kwota wolna od podatku powoduje brak podatku przy minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ile wyniesie najniższa krajowa?

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r.

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r. - to rozwiązanie dla wszystkich medyków. Co ze wzrostem wynagrodzeń do 2027 r.?

  Przedłużenie kadencji organów związków zawodowych

  Przedłużenie kadencji organów statutowych związków zawodowych, organizacji przedsiębiorców i społecznych inspektorów pracy przewiduje projekt nowelizacji ustawy covidowej.

  Bezrobocie w maju 2021 r. najniższe w UE

  Bezrobocie w maju 2021 r. - ile wyniosła szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego? Czy Polska ma najniższe bezrobocie w UE?

  Doradca podatkowy - zarobki 2021

  Doradca podatkowy - jakie są zarobki w 2021 r.? Gdzie zarabia się najlepiej? Jak zrobić szybką karierę w podatkach? Oto kilka wskazówek.