| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Korzystna umowa śmieciowa

Korzystna umowa śmieciowa

Realia rynku sprawiły, że atrakcyjną formą zatrudnienia dla członków kadry kierowniczej stała się umowa zlecenie. Jest dziś korzystna zarówno dla zleceniodawcy, jak i przyjmującego zlecenie. Świadcząc usługę na podstawie umowy zlecenia, członek kadry kierowniczej ma możliwość rozliczenia podwyższonych kosztów uzyskania przychodu – 20 proc. lub 50 proc. Ponadto nie ma obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego, co wpływa na obniżenie składek ZUS.

Przychody kadry kierowniczej z tytułu umów zlecenia stanowią tzw. przychód z działalności wykonywanej osobiście. Umowy takie nie mogą jednak być zawierane w ramach prowadzonej przez kadrę kierowniczą działalności gospodarczej. Nie mogą także stanowić przychodu uzyskanego na podstawie umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktu menedżerskiego lub umowy o podobnym charakterze.

Kwestie podatkowe

Od tak wykonywanej działalności członkowie kadry zarządzającej opłacają podatek dochodowy – według skali podatkowej lub w formie ryczałtu. Podstawowym i zarazem najbardziej powszechnym sposobem opodatkowania przychodów uzyskanych przez zleceniobiorcę jest jednak opodatkowanie na zasadach ogólnych, tj. według progresywnej skali podatkowej.

Płatnik podatku

Bez względu na sposób opodatkowania, w każdym przypadku istotną rolę odgrywa płatnik podatku. Płatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu poboru zaliczki lub podatku zryczałtowanego od przychodów uzyskanych przez zleceniobiorcę są zleceniodawcy będący:

  • osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą,
  • osobami prawnymi i ich jednostkami organizacyjnymi,
  • jednostkami organizacyjnymi niemającymi osobowości prawnej.

Zawierając umowę zlecenie, zleceniodawca-płatnik podatku oraz składek ubezpieczeniowych nie ma obowiązku powiadamiania o tym fakcie urzędu skarbowego. Zawiadamia tylko ZUS, zgłaszając taką osobę do odpowiednich ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego.

Stawka skali podatkowej

Do dochodów z umów zlecenia opodatkowanych według skali podatkowej stosuje się dwie stawki skali – 18 proc. i 32 proc. Ponadto dochody takie łączy się z innymi dochodami opodatkowanymi według skali podatkowej.

Podstawa opodatkowania i przychód

Podstawę opodatkowania w przypadku umów zlecenia opodatkowanych według skali podatkowej stanowi dochód, czyli różnica między sumą przychodów a kosztami ich uzyskania. Przychodami z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy zlecenia są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze, wartości pieniężne, a także wartość otrzymanych świadczeń w naturze oraz innych nieodpłatnych świadczeń.

Przychodem są nie tylko otrzymane przez zleceniobiorcę-kierownika wynagrodzenie pieniężne za wykonaną pracę, lecz także świadczenia innego rodzaju, tj. świadczenia w naturze oraz inne nieodpłatne świadczenia, które dla zleceniobiorcy mają charakter przysporzenia majątkowego. Świadczenia w naturze czy świadczenia nieodpłatne podlegają opodatkowaniu, jeżeli zostały otrzymane przez zleceniodawcę.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

AchieveGlobal

Firma szkoleniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »