REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy okresowe szkolenie BHP może być przeprowadzone po godzinach pracy?

Jarosław Krasnodęmbski
Szkolenia BHP poza godzinami pracy
Szkolenia BHP poza godzinami pracy

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca ma obowiązek przeprowadzania okresowych szkoleń BHP. Czy szkolenia BHP mogą być przeprowadzane poza godzinami pracy pracowników?

Szkolenia BHP

Zgodnie z Kodeksem pracy należy stwierdzić, że wszystkie szkolenia BHP odbywają się w czasie pracy pracowników i przeprowadzane są na koszt pracodawcy. Przywołana zasada organizowania szkoleń BHP nie ma żadnych wyjątków. Oznacza to, że okresowe szkolenie BHP nie może być przeprowadzone po godzinach pracy.

REKLAMA

Autopromocja

Pracownik nie ma zatem obowiązku uczestniczenia w szkoleniach zorganizowanych poza normalnymi godzinami czasu pracy. W przypadku, gdy szkolenie odbywa się poza godzinami pracy, a pracownik w nim uczestniczy, sytuacje taką należy pracownikowi naliczyć jako pracę w godzinach nadliczbowych, za którą przysługuje wyższe wynagrodzenie.

Jak udokumentować odbycie szkolenia BHP?

Pracodawca jest zobowiązany wystawić pracownikowi odpowiednie zaświadczenie o ukończeniu szkolenia BHP i włączyć je do akt osobowych pracownika. Obowiązek wystawienia zaświadczenia dotyczy również jednostki szkolącej.

Szkolenie okresowe kończy się egzaminem, przeprowadzanym przed komisją powołaną przez organizatora szkolenia, sprawdzającym opanowanie materiału z zakresu szkolenia BHP. W przypadku pozytywnego wyniku egzaminu, organizator szkolenia wydaje zaświadczenia, których odpis przechowywany jest w aktach osobowych uczestnika szkolenia.

Zobacz: Jak często trzeba przeprowadzać okresowe szkolenia BHP?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy przeprowadzenie szkolenia wyczerpuje obowiązek w zakresie zaznajomienia go z przepisami i zasadami BHP?

Szkolenia nie wyczerpują obowiązku pracodawcy związanego z przepisami i zasadami BHP. Pracodawca powinien udostępniać pracownikowi aktualnych instrukcji bezpieczeństwa i higieny pracy, szczególnie dotyczących:

  1. stosowanych w zakładzie procesów technologicznych oraz wykonywania prac związanych
  2. z zagrożeniami wypadkowymi lub zagrożeniami zdrowia pracowników,
  3. obsługi maszyn i innych urządzeń technicznych,
  4. postępowania z materiałami szkodliwymi dla zdrowia i nie bezpiecznymi,
  5. udzielania pierwszej pomocy.

Czy pracodawca może sam szkolić swoich pracowników?

Aby ograniczyć koszty, pracodawcy, szczególnie w małych firmach, sami przeprowadzają szkolenia z zakresu BHP. Pracodawca może samodzielnie przeprowadzać szkolenia BHP w swoim zakładzie pracy, jednak musi być spełniony jeden warunek. Pracodawca musi mieć ukończone szkolenie w zakresie BHP organizowane przez jednostki organizacyjne uprawnione do prowadzenia działalności szkoleniowej.

Zobacz serwis: Szkolenia BHP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

REKLAMA

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA