| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Szkolenia BHP > Czy okresowe szkolenie BHP może być przeprowadzone po godzinach pracy?

Czy okresowe szkolenie BHP może być przeprowadzone po godzinach pracy?

Pracodawca ma obowiązek przeprowadzania okresowych szkoleń BHP. Czy szkolenia BHP mogą być przeprowadzane poza godzinami pracy pracowników?

Szkolenia BHP

Zgodnie z Kodeksem pracy należy stwierdzić, że wszystkie szkolenia BHP odbywają się w czasie pracy pracowników i przeprowadzane są na koszt pracodawcy. Przywołana zasada organizowania szkoleń BHP nie ma żadnych wyjątków. Oznacza to, że okresowe szkolenie BHP nie może być przeprowadzone po godzinach pracy.

Pracownik nie ma zatem obowiązku uczestniczenia w szkoleniach zorganizowanych poza normalnymi godzinami czasu pracy. W przypadku, gdy szkolenie odbywa się poza godzinami pracy, a pracownik w nim uczestniczy, sytuacje taką należy pracownikowi naliczyć jako pracę w godzinach nadliczbowych, za którą przysługuje wyższe wynagrodzenie.

Jak udokumentować odbycie szkolenia BHP?

Pracodawca jest zobowiązany wystawić pracownikowi odpowiednie zaświadczenie o ukończeniu szkolenia BHP i włączyć je do akt osobowych pracownika. Obowiązek wystawienia zaświadczenia dotyczy również jednostki szkolącej.

Szkolenie okresowe kończy się egzaminem, przeprowadzanym przed komisją powołaną przez organizatora szkolenia, sprawdzającym opanowanie materiału z zakresu szkolenia BHP. W przypadku pozytywnego wyniku egzaminu, organizator szkolenia wydaje zaświadczenia, których odpis przechowywany jest w aktach osobowych uczestnika szkolenia.

Zobacz: Jak często trzeba przeprowadzać okresowe szkolenia BHP?

Czy przeprowadzenie szkolenia wyczerpuje obowiązek w zakresie zaznajomienia go z przepisami i zasadami BHP?

Szkolenia nie wyczerpują obowiązku pracodawcy związanego z przepisami i zasadami BHP. Pracodawca powinien udostępniać pracownikowi aktualnych instrukcji bezpieczeństwa i higieny pracy, szczególnie dotyczących:

  1. stosowanych w zakładzie procesów technologicznych oraz wykonywania prac związanych
  2. z zagrożeniami wypadkowymi lub zagrożeniami zdrowia pracowników,
  3. obsługi maszyn i innych urządzeń technicznych,
  4. postępowania z materiałami szkodliwymi dla zdrowia i nie bezpiecznymi,
  5. udzielania pierwszej pomocy.

Czy pracodawca może sam szkolić swoich pracowników?

Aby ograniczyć koszty, pracodawcy, szczególnie w małych firmach, sami przeprowadzają szkolenia z zakresu BHP. Pracodawca może samodzielnie przeprowadzać szkolenia BHP w swoim zakładzie pracy, jednak musi być spełniony jeden warunek. Pracodawca musi mieć ukończone szkolenie w zakresie BHP organizowane przez jednostki organizacyjne uprawnione do prowadzenia działalności szkoleniowej.

Zobacz serwis: Szkolenia BHP

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Jolanta Malak

Regionalna dyrektor Fortinet w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »