| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Kiedy pracodawca może korzystać z rzeczy pracownika

Kiedy pracodawca może korzystać z rzeczy pracownika

Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie narzędzi niezbędnych do wykonywania pracy. Nie wyklucza to jednak używania przez pracowników ich własnych rzeczy, np. telefonu lub samochodu, jeśli pracodawca wypłaci ekwiwalent za ich używanie.

Pracodawcy dość często zawierają z pracownikami umowy, na mocy których pracownik wykorzystuje do celów służbowych prywatny samochód, telefon lub inne narzędzia pracy. Dość częstą praktyką jest również zapewnianie sobie przez pracowników odzieży roboczej.

Odzież własna pracownika

Przepisy prawa pracy dopuszczają możliwość używania własnej odzieży lub obuwia przez pracownika. Jest jednak kilka warunków, które muszą być spełnione. Po pierwsze pracodawca musi ustalić wykaz stanowisk, na których jest to dopuszczalne. Po drugie, konieczne jest uzyskanie na powyższe zgody pracownika. Ostatnim wymogiem jest to, aby własna odzież i obuwie pracowników spełniały wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy.

Możliwość korzystania z własnej odzieży roboczej pracownika jest wyłączona w przypadku:

  • stanowisk pracy, na których są wykonywane prace związane z bezpośrednią obsługą maszyn i innych urządzeń technicznych,
  • prac powodujących intensywne brudzenie lub skażenie odzieży i obuwia roboczego środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi.

Przykład

Pracodawca zatrudnia pracowników przy produkcji farb i rozpuszczalników. Pracownicy nie mogą korzystać z własnej odzieży roboczej, ponieważ praca ta jest związana z możliwością skażenia odzieży i obuwia roboczego środkami chemicznymi.

Korzystanie z własnej odzieży i obuwia roboczego rodzi po stronie pracodawcy obowiązek wypłaty ekwiwalentu. Ekwiwalent taki powinien być wypłacany w wysokości uwzględniającej aktualne ceny.

Wyposażenie stanowiska pracy telepracownika

Do obowiązków pracodawcy chcącego zatrudnić telepracownika należy zorganizowanie właściwego, odpowiadającego rodzajowi pracy, spełniającego wymagania bhp stanowiska pracy. Pracodawca i np. telepracownik mogą w odrębnej umowie ustalić, że telepracownik będzie świadczył pracę na prywatnym sprzęcie w zamian za ekwiwalent z tego tytułu.

Jednak fakt wykorzystywania przez telepracownika do zadań służbowych własnych urządzeń nie stanowi okoliczności zwalniającej pracodawcę z obowiązku zapewnienia, aby stanowisko pracy było zgodne z wymogami bhp.

Prywatny samochód i telefon komórkowy

Używanie samochodów prywatnych do celów służbowych zostało uregulowane w rozporządzeniu w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy.

Zwrot kosztów używania przez pracownika własnego pojazdu w celach służbowych następuje na podstawie umowy cywilnoprawnej, zawartej między pracodawcą a pracownikiem. Zwrot kosztów używania takich pojazdów dotyczy tylko jazd lokalnych. Jeżeli bowiem na wniosek pracownika pracodawca wyrazi zgodę na to, aby odbył on podróż służbową swoim prywatnym samochodem osobowym, przysługuje mu zwrot kosztów przejazdu z tego tytułu zgodnie z przepisami o podróżach służbowych.

Pracodawcy dość często zgadzają się, aby pracownik wykorzystywał swój własny telefon do celów służbowych, później zwracając część lub całość poniesionych na ten cel kosztów.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Olga Rzycka

Coach, trener, psycholog

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »