Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu pracodawca. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące pracodawca.
Zwolnienie dyscyplinarne w okresie wypowiedzenia a roszczenia
Aktualizacja: 19.11.2015
Zgodnie z przepisami kodeksu pracy zarówno pracownik, jak i pracodawca mogą w każdym czasie rozwiązać łączącą ich umowę o pracę za okresem wypowiedzenia. Czasami zdarza się, że pracodawca wypowiada umowę o pracę, a następnie w okresie wypowiedzenia wręcza pracownikowi zwolnienie dyscyplinarne. Czy jest to dopuszczalne i jakie roszczenia w związku z tym przysługują? »
Postępowanie o roszczenia ze stosunku pracy
Aktualizacja: 05.10.2015
Postępowanie o roszczenia ze stosunku pracy jest prowadzone przed sądem pracy. W sprawach pracowniczych można występować do sądu pracy w przypadkach wskazanych przez przepisy Kodeksu pracy. »
Weksel - zabezpieczenie roszczeń pracodawcy w stosunku pracy?
Aktualizacja: 03.04.2013
Czy weksel może stanowić zabezpieczenie roszczeń pracodawcy? W związku z interpelacjami poselskimi oraz komentarzami prasowymi dotyczącymi występowania praktyki stosowania weksla w celu zabezpieczenia roszczeń wobec pracownika powstałych ze stosunku pracy, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej 2013 r. przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. »
Spór z pracownikiem: zawarcie ugody czy droga sądowa?
Aktualizacja: 24.01.2012
Pracownik i pracodawca, między którymi zaistniał spór, powinni dążyć do jego polubownego rozwiązania. Jeśli jednak nie jest to możliwe, stronom pozostaje droga sądowa. Przed wstąpieniem na ścieżkę procesową warto wiedzieć, jakie warunki trzeba spełnić, by móc dochodzić swoich praw przed sądem pracy, a także kto i w jakim zakresie może reprezentować stronę w postępowaniu. »
Co grozi pracodawcy za niewykonanie ugody sądowej
Aktualizacja: 04.11.2011
Ugoda sądowa podobnie jak wyrok po nadaniu jej klauzuli wykonalności jest tytułem uprawniającym pracownika do przeprowadzenia postępowania egzekucyjnego i przymusowego odzyskania od pracodawcy należności pieniężnej bądź wykonania przez niego innego świadczenia. »
Prawo do premii bez określonego terminu jej wypłaty
Aktualizacja: 09.08.2011
Pracodawca zobowiązał się w umowie o pracę, że wypłaci mi premię w wysokości 20% wynagrodzenia, pod warunkiem że osiągnę określone procentowo wyniki finansowe lub zmniejszę jego wydatki. Wymagane wyniki osiągnąłem w 3 pierwszych miesiącach 2009 r. Gdy otrzymałem raport z działu księgowości, który potwierdzał te wyniki, poprosiłem pracodawcę o wypłatę premii za te 3 miesiące. Pracodawca powiedział, że wypłaci mi ją w bliżej nieokreślonym terminie i do dzisiaj jej nie otrzymałem. Czy w takiej sytuacji mogę żądać od pracodawcy natychmiastowej wypłaty premii? »
Zbliża się termin udzielenia zaległych urlopów wypoczynkowych
Aktualizacja: 10.03.2011
Do 31 marca 2011 r. pracodawcy powinni udzielić pracownikom urlopów wypoczynkowych niewykorzystanych w 2010 roku. »
Pracownicy nie zyskają na karaniu pracodawców za niewypłacanie wynagrodzeń
Aktualizacja: 03.03.2011
Zdaniem Pracodawców RP przedłożony Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) przez związki zawodowe projekt mający ograniczyć zjawisko niewypłacania wynagrodzeń nie przyniesie spodziewanych efektów. »
Roszczenia za szkodę spowodowaną wypadkiem przy pracy
Aktualizacja: 25.02.2011
W orzecznictwie sądowym powszechnie aprobowane jest stanowisko, że pracownik może dochodzić – na zasadach ogólnych, określonych w Kodeksie cywilnym – roszczeń uzupełniających w celu zrekompensowania szkody spowodowanej wypadkiem przy pracy, która nie została pokryta w ramach przyznanych świadczeń z ubezpieczeń społecznych. Wymaga to jednak spełnienia kilku warunków. »
Właściwość sądu w sprawach z zakresu prawa pracy
Aktualizacja: 23.02.2011
Pracodawca powinien pamiętać, że ze względu na ochronę pracownika ograniczono swobodę stron w zakresie umownego określenia jurysdykcji dla stosunku pracy. Jeśli w umowie zostaną zawarte sprzeczne z prawem postanowienia w tym zakresie, nie wywołają one skutków prawnych. »
Pracownicy kradną, niszczą, oszukują, fałszują...
Aktualizacja: 21.02.2011
77 proc. przedsiębiorstw w ciągu ostatnich dwóch lat padło ofiarą nieuczciwych pracowników - wynika z badań towarzystwa ubezpieczeń Euler Hermes. Są to na ogół kradzieże czy niszczenie materiałów, oszustwa finansowe, kradzieże danych albo fałszerstwa. »
Zwolnienie dyscyplinarne za prywatne wykorzystywanie komputera służbowego
Aktualizacja: 10.02.2011
Zwolnienie dyscyplinarne można uzasadnić wykorzystywaniem przez pracownika służbowego komputera do celów prywatnych, jeśli takie działanie było praktyką, a nie występowało tylko sporadycznie. »
Jak ustalić urlop wypoczynkowy dla pracownika sezonowego zatrudnionego na 3/4 etatu
Aktualizacja: 07.02.2011
Zatrudniliśmy pracownika sezonowego na okres od 15 września 2010 r. do 15 maja 2011 r. Pracownik został zatrudniony na 3/4 etatu. Do tej pory nie wykorzystał on urlopu wypoczynkowego, ale już podejmuje rozmowy na ten temat. Jak należy ustalić ten urlop? »
Aktualizacja: 04.02.2011
Strajk polega na zbiorowym powstrzymywaniu się pracowników od wykonywania pracy w celu rozwiązania sporów dotyczących warunków pracy, płac lub świadczeń socjalnych oraz praw i wolności związkowych pracowników lub innych grup, którym przysługuje prawo zrzeszania się w związkach zawodowych. »
Jednorazowe dodatki do wynagrodzenia dla nauczycieli
Aktualizacja: 19.01.2011
Do końca stycznia 2011 r. organy prowadzące placówki oświaty powinny wypłacić nauczycielom wyrównania wynagrodzenia, jeśli z analizy wynika, że wydatki na wynagrodzenia w 2010 r. były niższe niż średnie wynagrodzenie gwarantowane przez Kartę Nauczyciela. Do 10 lutego 2010 r. organy prowadzące szkoły powinny natomiast przygotować sprawozdanie z analiz wyrównań wynagrodzeń i wypłaty tych wyrównań nauczycielom. »
Wniosek o odroczenie składek za XI
Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »