REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Praca w nocy, Zmiany prawa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Elastyczne formy zatrudniania wymagają dyskusji

Potrzebna jest dyskusja między pracodawcami a pracownikami dotycząca m.in. elastycznych form zatrudnienia. Bez takich rozmów oraz wzajemnego zrozumienia nie ma szans na wprowadzenie nowych rozwiązań na rynku pracy - uważają eksperci uczestniczący w konferencji na temat raportu PKPP Lewiatan o rynku pracy.

Kwalifikacje pracowników pomocy społecznej

Aby wykonywać zawód pracownika socjalnego, należy spełnić wymagania dotyczące wykształcenia określone przez ustawodawcę, np. ukończyć studia wyższe na kierunku praca socjalna.

Obowiązkowa opieka lekarska podczas ciąży

Od 1 listopada br. zmienią się przepisy o wypłacie becikowego i dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka. Przy ubieganiu się o te świadczenia trzeba będzie przedłożyć zaświadczenie lekarskie potwierdzające, że matka dziecka pozostawała pod opieką lekarską podczas ciąży.

Wyższe składki na KRUS

Składki na Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego będą płacone co miesiąc i wyniosą 10 proc. emerytury podstawowej, tj. obecnie 68 zł. Jeżeli rolnik ma ponad 50 hektarów ziemi, jego składka będzie odpowiednio wyższa. Zmiany te wynikają z nowelizacji ustawy o KRUS, która wchodzi w życie 1 października.

Zmiany w rozliczaniu czasu pracy – ustawa antykryzysowa

Pracodawcy dotknięci kryzysem ekonomicznym mogą obniżać koszty zatrudnienia, korzystając z rozwiązań proponowanych przez tzw. ustawę antykryzysową. Mają oni m.in. możliwość uelastycznienia planowania i rozliczania czasu pracy zatrudnionych u siebie pracowników.

Ustalanie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w rękach prezydenta

Nowelizacja ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa czeka na podpis prezydenta.

Zasiłek dla osoby zajmującej się dzieckiem niepełnosprawnym - nowelizacja

Osoby, które przed 1 maja 2004 roku - gdy obowiązywała poprzednia ustawa o pomocy społecznej - złożyły wniosek o zasiłek stały, lecz nie został on rozpatrzony, będą miały prawo ubiegać się o ten zasiłek - przewiduje nowelizacja ustawy o pomocy społecznej, którą przyjął Sejm.

Pracownicy zaoszczędzą na zeznaniach podatkowych PIT

Nowe przepisy o PIT, zobowiązujące pracodawców do rozliczania za pracowników podatku dochodowego, pozwolą zaoszczędzić na opłatach dla doradców wypełniających skomplikowane zeznania podatkowe - uważają związkowcy.

Umowy na czas określony – nowe regulacje

22 sierpnia 2009 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące zawierania umów na czas określony. Odtąd pracodawca będzie mógł wielokrotnie zatrudniać pracowników na czas określony, ale na okres maksymalnie 24 miesięcy.

Jak obliczyć wynagrodzenie za dyżur

Jeśli podczas dyżuru pracownik wykonuje dodatkowe czynności na rzecz zakładu pracy, wówczas przepracowane przez niego podczas dyżuru godziny należy zaliczyć do czasu pracy. Co więcej muszą być one traktowane jak godziny nadliczbowe.

Łatwiejsze zatrudnienie osób niepełnosprawnych

23 września br. odbyło się spotkanie Komisji Przyjazne Państwo. Omówiony został projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych. Zadecydowano, że Komisja skieruje projekt nowelizacji do Marszałka Sejmu.

Ustalanie ekwiwalentu pieniężnego za urlop - nowelizacja

Łatwiejsze odroczenie terminu płatności składek

W Sejmie trwają prace nad nowelizacją ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Jej celem jest umożliwienie, na wniosek dłużnika, odroczenia terminu płatności należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne.

Nowa lista chorób zawodowych

Od 3 lipca 2009 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie chorób zawodowych. W wyniku nowelizacji rozszerzono katalog chorób zawodowych. Spowoduje to większą liczbę osób uprawnionych do świadczeń z ZUS z tego tytułu.

Wykonywanie pracy w nocy

Z reguły praca jest wykonywana w dzień. Jednak w niektórych przypadkach specyfika pracy wymaga, aby była świadczona w nocy, a czasami konieczność wykonywania pracy w nocy jest następstwem nieprzewidzianych okoliczności.

Tworzenie rad pracowników

Od 8 lipca 2009 r. obowiązują nowe przypisy dotyczące powoływania rad pracowników. Rady wyłonione na podstawie uchylonych unormowań będą jednak mogły funkcjonować do końca kadencji.

Czy można udzielić pracownikowi urlopu w dniu, w którym zakończył pracę po nocnej zmianie

Pracownik kończy nocną zmianę o godz. 7.00. W tym dniu ma zaplanowany pierwszy dzień urlopu. Czy w takiej sytuacji powinniśmy udzielić urlopu od dnia, w którym pracownik zakończył nocną zmianę?

Jak obliczyć dodatek za pracę w porze nocnej

Moja firma świadczy usługi informatyczne związane głównie z obsługą systemów alarmowych. W związku z tym musimy pracować przez całą dobę. Moi pracownicy pracują na trzy zmiany (tj. w godz. od 6.00 do 14.00, od 14.00 do 22.00 i od 22.00 do 6.00), a pora nocna w mojej firmie trwa w godz. od 22.00 do 6.00. Ostatnio serwisant pracujący na II zmianie został wezwany do usunięcia awarii u klienta i pracował do godz. 24.00. U klienta w firmie obowiązuje pora nocna w godz. od 23.00 do 7.00. Czy muszę wypłacić temu pracownikowi dodatek za pracę w porze nocnej według godzin obowiązujących w moim zakładzie pracy, czy według godzin obowiązujących u klienta, u którego wykonywał usługę? A co z dodatkiem za pracę w godzinach nadliczbowych?

Świadczenia kompensacyjne dla nauczycieli

Uchwalona przez Sejm RP 24 kwietnia 2009 r. ustawa o świadczeniach kompensacyjnych dla nauczycieli ma na celu łagodzenie skutków zmian w systemie edukacji i jest adresowana do nauczycieli mających stosunkowo długi staż pracy w oświacie.

Czas pracy kierowców po nowelizacji

Od 28 czerwca br. zaczęły obowiązywać zmiany w zakresie czasu pracy kierowców. Nowe przepisy ograniczyły możliwość wydłużenia czasu pracy kierowców do 12 godzin na dobę w przypadku wykonywania przez nich pracy w porze nocnej.

Obowiązkowe ubezpieczenie wypadkowe zleceniobiorców

Od stycznia 2010 r. pracodawca poniesie wyższe koszty zatrudnienia, gdyż ustawodawca wprowadził obowiązek podlegania zleceniobiorców ubezpieczeniom wypadkowym.

Czy w jednym zakładzie można ustalić różne pory nocne

Chcemy wprowadzić w naszej firmie różne pory nocne dla poszczególnych grup pracowników. Inne pory nocne obowiązywałyby pracowników pracujących w biurze, inne pracujących na produkcji, a jeszcze inne wykonujących pracę w terenie. Czy jest dopuszczalne ustalenie w regulaminie pracy różnych pór nocnych obowiązujących w tym samym zakładzie?

Nowy rok szkolny i nowe kwalifikacje nauczycieli

Po 1 września br. dyrektor szkoły będzie miał możliwość bardziej elastycznego doboru kadry, gdyż zacznie obowiązywać nowe rozporządzenie w sprawie kwalifikacji wymaganych od nauczycieli.

Jak liczyć 36 miesięcy zwolnienia ze składek na FP i FGŚP

Zatrudniona w naszej firmie pracownica 12 stycznia 2009 r. wróciła z urlopu macierzyńskiego. Złożyła wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego na 4 miesiące od 1 czerwca 2009 r. Czy w przypadku powrotu do pracy tej pracownicy od 1 września 2009 r., okres 36 miesięcy, przez który nie musimy za nią opłacać składek na FP i FGŚP, liczy się od początku? Czy do tego okresu należy wliczyć okres zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP po powrocie pracownicy z urlopu macierzyńskiego?

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych

Od 1 kwietnia 2009 r. obowiązuje nowe rozporządzenie regulujące zasady wynagradzania pracowników samorządowych. W zależności od podstawy zatrudnienia (na podstawie wyboru, powołania, umowy o pracę) pracowników tych obejmują różne zasady wynagradzania.

Jak zmienił się sposób liczenia wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy nauczycieli akademickich

Jestem nauczycielem akademickim. W maju będę wykorzystywał urlop wypoczynkowy. Słyszałem, że zasady ustalania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy uległy zmianie. Proszę o informację, na czym te zmiany polegają?

Jak od marca 2009 r. prowadzący działalność powinni naliczać składkę zdrowotną

Od 1 marca 2009 r. osoby prowadzące działalność pozarolniczą przez resztę roku opłacają składkę na ubezpieczenie zdrowotne w stałej wysokości 224,25 zł miesięcznie.

Jak ustalić liczbę zatrudnionych w celu naliczenia odpisu na zfśs po zmianie przepisów

Zatrudniamy pracowników na podstawie umów stałych i okresowych. Poza tym współpracujemy ze zleceniobiorcami, chałupnikami oraz zawieramy umowy agencyjne. W jaki sposób mamy ustalić po zmianie przepisów planowane przeciętne zatrudnienie w celu określenia wysokości odpisu na zfśs, skoro wiemy, że w trakcie roku zmniejszy się stan tak ogólnie pojmowanego zatrudnienia?

Kiedy pracodawca jest zwolniony ze składek na FP i FGŚP

W listopadzie 2008 r. pracownica wróciła z urlopu macierzyńskiego. Z powodu sytuacji rodzinnej wystąpiła o urlop wychowawczy od 1 grudnia 2008 r. do 31 stycznia 2010 r. Jednak skróciła okres urlopu wychowawczego i wróciła do pracy od 16 marca 2009 r. Czy w tym przypadku jesteśmy uprawnieni do ulgi w składkach na Fundusz Pracy (FP) i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP)? Jeżeli tak, to jak liczyć 36 miesięcy ulgi - od powrotu z urlopu macierzyńskiego, czy skróconego wychowawczego? Czy mamy prawo do ulgi, jeżeli zatrudnimy pracownika, który wrócił z urlopu wychowawczego udzielonego przez innego pracodawcę? Czy składek na FP nie musimy opłacać za osoby, które zatrudnimy na umowy zlecenia?

Czy wynagrodzenie pracownika może być określone w walucie obcej

W najbliższym czasie zamierzamy zatrudnić pracownika, który zwrócił się do nas z prośbą o zawarcie w umowie o pracę zapisu, że jego wynagrodzenie będzie wypłacane w euro. Czy możemy zawrzeć taki zapis w umowie o pracę? Czy jest to zgodne z przepisami? Czy jeśli zawrzemy taki zapis, zobowiąże nas to w przyszłości do każdorazowej wypłaty temu pracownikowi wynagrodzenia w euro?

Finansowanie żłobków i przedszkoli z funduszu socjalnego

Od 1 stycznia br. pojawiła się nowa możliwość wykorzystania środków z zfśs - pracodawcy mogą finansować tworzenie nowych ośrodków opieki nad dziećmi.

Jak wypłacać wynagrodzenie i zasiłek chorobowy pracownikom, którzy ukończyli 50 lat

Od 1 lutego 2009 r. pracownicy, którzy ukończyli 50 lat, mają prawo do 14 dni wynagrodzenia chorobowego w roku kalendarzowym. Pracodawcy finansują pierwsze 14 dni zwolnienia lekarskiego pracownikom, którzy 50 lat ukończyli w 2008 r. lub wcześniej. Za pozostały okres osoby te mają prawo do zasiłku chorobowego.

Kiedy można zatrudnić obcokrajowców na stanowiskach samorządowych

Jesteśmy jednostką samorządową. Planujemy przyjęcie kilku nowych pracowników na stanowiska urzędnicze. W jakich sytuacjach można obecnie nie stawiać kandydatom do pracy wymogu posiadania obywatelstwa polskiego? Czy w regulaminie naszej jednostki możemy przyjąć, że zatrudnienie na każdym stanowisku urzędniczym wymaga posiadania obywatelstwa polskiego?

Czy dodatki za godziny nadliczbowe i nocne wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego

Prowadzę przedsiębiorstwo usługowo-handlowe. Z powodu dużej liczby zamówień w 2008 r. nasi pracownicy często pracowali w godzinach nadliczbowych oraz nocnych. Pracownicy mają prawo do wynagrodzenia zmiennego. Jak wyliczyć wynagrodzenie chorobowe pracownika zatrudnionego od marca 2008 r., który w marcu 2008 r. był na zwolnieniu lekarskim i nie otrzymał wynagrodzenia chorobowego (nie miał 30 dni ubezpieczenia chorobowego) oraz pracował w późniejszych miesiącach w godzinach nadliczbowych? Czy wypłacane z tego tytułu dodatki należy wliczać do podstawy wymiaru wynagrodzenia i zasiłku chorobowego? Jeżeli tak, to na jakich zasadach?

Czy prezesowi zarządu spółki przysługuje dodatek za pracę w nocy

Prezes zarządu naszej spółki, ze względu na potrzeby firmy, w lutym 2009 r. pracował średnio do godziny 2.00 w nocy. W regulaminie jest zapis, że pora nocna przypada między godz. 22.00 a 6.00. W lutym 2009 r. prezes wystąpił o wypłatę dodatku do wynagrodzenia za pracę w godzinach nocnych, ale odmówiliśmy. Według nas osoba zarządzająca zakładem pracy nie ma prawa do takiego dodatku, a wysokie wynagrodzenie prezesa rekompensuje także ewentualną pracę w nadgodzinach. Czy mamy rację?

Brak konieczności zmiany treści układu

Przepisy zakładowego układu zbiorowego pracy zawierają postanowienia antydyskryminacyjne, w tym rodzaje zachowań dyskryminacyjnych i definicje m.in. dyskryminacji pośredniej. Czy w związku z najnowszą zmianą kodeksu pracy musimy zmienić układ?

Jak rozliczyć godziny pracy pracownika w przypadku zmiany czasu zimowego na letni

W związku ze zmianą czasu zimowego na letni 29 marca br. przestawimy zegary z godziny 2.00 na godz. 3.00. Pracownicy w naszym zakładzie pracy pracują w podstawowym systemie czasu pracy. Praca jest trzyzmianowana. Jak w takiej sytuacji rozliczyć godziny pracy pracowników zatrudnionych w porze nocnej?

Nowe zasady dofinansowania zatrudniania niepełnosprawnych

Od 1 stycznia 2009 r. obowiązują nowe zasady przyznawania pomocy publicznej z tytułu zatrudniania osób niepełnosprawnych. Dotychczasowe formy pomocy polegające na wypłacie pracodawcom dofinansowań do wynagrodzeń oraz refundacji składek na ubezpieczenia społeczne zatrudnionych osób niepełnosprawnych zostały zastąpione wyłącznie dofinansowaniem do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych.

Kiedy tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń jest działalność gospodarcza, a nie praca chałupnicza

Od lutego 2005 r. prowadzę działalność gospodarczą. Z tytułu tej działalności opłacam tylko składkę zdrowotną, ponieważ jednocześnie jestem zatrudniony na podstawie umowy o pracę nakładczą. Z umowy o pracę nakładczą otrzymuję wynagrodzenie 380 zł brutto. Czy to prawda, że przy tak niskiej podstawie wymiaru składek z chałupnictwa będę musiał opłacać składki na ubezpieczenia społeczne z działalności gospodarczej?

Zatrudnianie cudzoziemców

Pracodawca nadal musi uzyskać zezwolenie na zatrudnienie pracownika pochodzącego spoza krajów UE, jednak procedura uzyskania zezwolenia po zmianie przepisów stała się dużo prostsza.

Czy pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy za okres opieki nad dzieckiem przebywającym w szpitalu

Pracownica dostarczyła zwolnienie lekarskie na 10 dni w związku z opieką nad 4-letnim dzieckiem. Zwolnienie lekarskie zostało wystawione przez szpital, w którym dziecko przebywało w okresie podanym w zwolnieniu. W tym roku wypłaciliśmy już pracownicy zasiłek opiekuńczy na dziecko za 25 dni. Według oświadczenia pracownicy, ojciec dziecka pracował w okresie podanym w zwolnieniu lekarskim w godzinach od 8.00 do 16.00, tzn. w takich samych jak pracownica. Czy w tej sytuacji mogę wypłacić pracownicy zasiłek opiekuńczy za podany okres, skoro dziecko miało w szpitalu zapewnioną opiekę?

Czy można przechowywać listy płac w formie elektronicznej

Chcemy ograniczyć powierzchnie archiwum zakładu pracy. Czy po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego możemy przenieść listy płac w wersji elektronicznej na twardy dysk komputera, czy nadal musimy je przetrzymywać w formie papierowej?

Czy pracownica, która przed zmianą przepisów obniżyła wymiar czasu pracy, jest chroniona przed zwolnieniem z pracy

Pracownica, która ma prawo do urlopu wychowawczego, wystąpiła rok temu o obniżenie wymiaru czasu pracy do 1/2 etatu na okres 2 lat. Jest to czas, w którym mogłaby korzystać z urlopu wychowawczego. Wyraziliśmy na ten wniosek zgodę. Czy po zmianie Kodeksu pracy od 1 stycznia br. pracownicy przysługuje ochrona przed zwolnieniem z pracy?

Czy ZUS będzie wypłacał emeryturę pracownikowi, który wniosek o emeryturę złoży w lutym 2009 r. i nie rozwiąże umowy o pracę

Nasz pracownik w lutym 2009 r. złożył wniosek o emeryturę, mimo że kontynuuje zatrudnienie i nadal zamierza pracować. Ma 61 lat i do końca grudnia 2008 r. miał udokumentowane ponad 40 lat okresów składkowych i nieskładkowych, w tym 35 lat na podstawie umowy o pracę. Czy ZUS zawiesi pracownikowi prawo do emerytury w związku z tym, że nie rozwiązał umowy o pracę? Czy jeżeli pracownik rozwiąże umowę o pracę w terminie późniejszym, będziemy mogli wypłacić mu odprawę emerytalną?

Promocja zatrudnienia - zmiany ważne dla pracodawcy

Od 1 lutego 2009 r. zaczęła obowiązywać większość zmian wprowadzonych ustawą z 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Zmiany te spowodują znaczne obniżenie kosztów zatrudnienia. W ich wyniku pracodawcy będą płacili jedynie przez 14 dni wynagrodzenie chorobowe pracownikom, którzy ukończyli 50 lat, a nie przez 33 dni jak do tej pory. Ponadto, pracodawcy nie będą płacili składek na FP i FGŚP za pracowników, którzy ukończyli 55 lat (kobiety) i 60 lat (mężczyźni).

Urlopy dla rodziców przyjmujących dzieci na wychowanie

Długość urlopu macierzyńskiego dla rodziców przyjmujących dzieci na wychowanie została zrównana z wydłużonym urlopem macierzyńskim przysługującym po porodzie. Zmianę wprowadziła nowelizacja do Kodeksu pracy z 6 grudnia 2008 r. Nowy wymiar urlopu obowiązuje od 1 stycznia 2009 r.

Czy przysługuje mi dodatek za pracę w nocy?

Często zdarza mi się pracować w godzinach nocnych. Bardzo często przebywam w pracy po godz. 20. Zdarza się, że z pracy wychodzę o godz. 24 a nawet i później. Czy z tego tytułu przysługują mi dodatkowe pieniądze.

Większa ochrona dla dyskryminowanych pracowników

W zakresie przepisów dotyczących równego traktowania w zatrudnieniu nowelizacja Kodeksu pracy zmienia przede wszystkim definicję molestowania i molestowania seksualnego. Wprowadza również ochronę dla pracowników, którzy w jakikolwiek sposób przeciwstawili się molestowaniu w pracy. Pracodawca musi także dopuścić pracownika po zakończeniu urlopu macierzyńskiego lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego do pracy na dotychczasowym stanowisku. Nowe przepisy obowiązują od 18 stycznia 2009 r.

Zmiany w świadczeniach rodzinnych

Jedną z przyczyn zmiany przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych było dostosowanie ich do wyroku Trybunału Konstystucyjnego.

Zmiany w urlopach macierzyńskich

Od 1 stycznia 2009 r. urlop macierzyński ma trwać 20 tygodni. Natomiast od 2010 r. jego wymiar będzie wzrastał. Wszystko po to, aby w Polsce rodziło się więcej dzieci.

REKLAMA