REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kwalifikacje pracowników pomocy społecznej

Beata Kaczmarek

REKLAMA

Aby wykonywać zawód pracownika socjalnego, należy spełnić wymagania dotyczące wykształcenia określone przez ustawodawcę, np. ukończyć studia wyższe na kierunku praca socjalna.

Pracownikiem socjalnym może być osoba, która spełnia co najmniej jeden z niżej wymienionych warunków:

Autopromocja
 • posiada dyplom ukończenia kolegium pracowników służb społecznych,
 • ukończyła studia wyższe na kierunku praca socjalna,
 • podejmie studia lub aktualnie studiuje oraz
 • do dnia 31 grudnia 2013 r. ukończy studia wyższe o specjalności przygotowującej do zawodu pracownika socjalnego na jednym z kierunków określonych przepisami (art. 116 ust. 2 ustawy o pomocy społecznej).

Studia dające uprawnienia

Ukończenie studiów wyższych uprawnia do wykonywania zawodu pod warunkiem wyboru właściwego kierunku i specjalności.

Ułatwianie pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych>>

Oznacza to, że zawód ten będą mogli wykonywać przede wszystkim absolwenci wyższych uczelni, którzy ukończyli studia na jednym z następujących kierunków:

 • praca socjalna,
 • pedagogika,
 • pedagogika specjalna,
 • politologia,
 • polityka społeczna,
 • psychologia,
 • socjologia lub
 • nauki o rodzinie.

Jedynie w okresie przejściowym trwającym do 31 grudnia 2013 r. ukończenie studiów wyższych na kierunku innym niż praca socjalna będzie dawało uprawnienia do zajmowania stanowiska pracownika socjalnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Minister Pracy i Polityki Społecznej w rozporządzeniu w sprawie specjalności przygotowującej do zawodu pracownika socjalnego realizowanej w szkołach wyższych szczegółowo określił wymagane umiejętności, wykaz przedmiotów, minimalny wymiar zajęć dydaktycznych oraz zakres i wymiar praktyk zawodowych dla specjalności przygotowującej do zawodu pracownika socjalnego, realizowanej w szkołach wyższych prowadzących studia pierwszego lub drugiego stopnia. Wymagania te dotyczą również jednolitych studiów magisterskich na kierunkach: pedagogika, pedagogika specjalna, politologia, polityka społeczna, psychologia, socjologia lub nauki o rodzinie.


Zawód pracownika socjalnego mogą także wykonywać osoby ze średnim wykształceniem, które posiadają dyplom ukończenia kolegium pracowników służb społecznych, działających na podstawie ustawy o systemie oświaty.

Rozróżniamy kolegia publiczne i niepubliczne. Kolegia publiczne prowadzone są przez samorząd województwa, natomiast niepubliczne mogą być prowadzone zarówno przez osoby prawne, jak i fizyczne. Nauka w kolegium trwa 3 lata i może ją podjąć osoba, która posiada świadectwo dojrzałości oraz uzyska pozytywny wynik w postępowaniu rekrutacyjnym.

Stopnie specjalizacji

Jednym z obowiązków pracownika socjalnego jest podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych poprzez udział w szkoleniach i samokształcenie.

Pracownicy socjalni powinni więc dążyć zarówno do uzupełnienia wiedzy i doskonalenia swoich umiejętności zawodowych, jak i pogłębiania posiadanej już wiedzy oraz doskonalenia umiejętności pracy z wybranymi grupami osób korzystających z pomocy społecznej. W tym celu mogą uzyskiwać stopnie specjalizacji zawodowej (art. 116 ust. 2 ustawy o pomocy społecznej). Szczegółowe uregulowania w tym zakresie zawarte są w rozporządzeniu w sprawie specjalizacji w zawodzie pracownik socjalny.

Jak dobrze ocenić urzędnika>>

Pracownik socjalny uzupełnia wiedzę i doskonali umiejętności zawodowe, uzyskując I stopień specjalizacji zawodowej. Do uzyskania tej specjalizacji pracownik socjalny musi:

 • posiadać co najmniej 3-letni staż pracy w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej lub innych podmiotach wykonujących zadania z zakresu tej pomocy,
 • odbyć szkolenie w tym zakresie i zdać egzamin.

II stopień specjalizacji zawodowej mogą uzyskać pracownicy socjalni, którzy mają:

 • I stopień specjalizacji lub ukończone studia magisterskie z dziedziny: pedagogiki, psychologii, politologii, socjologii, nauki o rodzinie,
 • co najmniej 5-letni staż pracy w pomocy społecznej,
 • ukończone szkolenie i zdany egzamin.

Pracownik socjalny ubiegający się o II stopień specjalizacji po zakończeniu szkolenia ma obowiązek przygotować pracę dyplomową. Powinna ona przedstawiać projekt rozwiązania problemu socjalnego połączony z oceną jego wdrożenia. Należy podkreślić, że absolwenci studiów magisterskich wskazanych wyżej kierunków studiów zwolnieni są z odbycia I stopnia specjalizacji.


Refundacja nauki i szkoleń

Pracownikom socjalnym przysługuje prawo do zwrotu kosztów szkolenia dotyczącego specjalizacji zawodowej w zawodzie pracownika socjalnego zarówno I, jak i II stopnia. Refundacja kosztów nie może być mniejsza niż 50% kosztów szkolenia, co oznacza, że pracownik może być nawet całkowicie zwolniony z tej opłaty, którą całkowicie może pokryć pracodawca.

W tym przypadku będą miały zastosowanie przepisy rozporządzenia w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych.

Pracodawca, który skierował pracownika na jedną z form podnoszenia kwalifikacji (szkolną lub pozaszkolną) ma obowiązek udzielić pracownikowi urlopu szkoleniowego i zwolnienia z części dnia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Ponadto pracodawca może przyznać pracownikowi dodatkowe świadczenia, a w szczególności na przykład zwrócić koszty przejazdu, zakwaterowania czy też udzielić dodatkowego urlopu szkoleniowego.

Refundacja kosztów szkolenia pracownika>>

Jeżeli pracownik uzupełnia kwalifikacje zawodowe w formie specjalizacji zawodowej za zgodą pracodawcy, nie oznacza to automatycznie, że posiada skierowanie na tę formę szkolenia w rozumieniu przepisów cytowanego rozporządzenia. Pracownik, który podnosi kwalifikacje bez skierowania pracodawcy, może korzystać z bezpłatnego urlopu i zwolnienia z części dnia pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia w wymiarze ustalonym na zasadzie porozumienia pomiędzy pracodawcą i pracownikiem (§ 11 cytowanego rozporządzenia).

Nie ma przeszkód prawnych, aby pracodawca przyznał takiemu pracownikowi pewne uprawnienia z tytułu podnoszenia kwalifikacji, określając ich zakres w umowie zawartej z pracownikiem.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Babciowe - od 500 zł do 1900 zł miesięcznie na dziecko. Od października będą trzy nowe świadczenia dla rodziców

  Program „Aktywny rodzic” zakłada trzy rodzaje dofinansowania do opieki nad dziećmi do lat 3. Będą to świadczenia dla rodziców – aktywni rodzice w pracy, aktywnie w żłobku i aktywnie w domu. Program ma wejść w życie 1 października 2024 r.

  120 mln zł dla firm na poprawę BHP

  120 mln zł z ZUS dla firm na poprawę BHP - kto może trzymać dofinansowanie? Ile pieniędzy z ZUS można uzyskać? Ile razy można ubiegać się o środki na poprawę warunków pracy w firmie?

  Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Czy będzie waloryzacja?

  Pracodawcy przysługuje ze środków PFRON comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Wysokość dofinansowania zależy od stopnia niepełnosprawności pracownika.

  Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu

  Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu. Pracownicy mogą być zwalniani w przemyśle i IT. Jakie firmy zwalniają? Jakie są przyczyny zwolnień?

  REKLAMA

  ZUS: Dobra kondycja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. To drugi taki rok od 25 lat

  Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie.

  ZUS: Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce. Spadek zanotowano w jednym województwie

  Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do pracy dla cudzoziemców. Liczba obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS pod koniec marca przekroczyła 1,138 mln osób. To więcej o 10,7 tys. niż w grudniu 2023 r.

  Podwyższenie wieku emerytalnego. Ekspertka: To jest niezbędne. Gdzieniegdzie 70 lat w niedługiej perspektywie

  Z prognoz GUS wynika, że w 2060 r. liczba ludności w Polsce wyniesie 30,9 mln. Populacja zmniejszy się w większości regionów, najbardziej w śląskim. Wyjątkiem będzie region warszawski stołeczny, gdzie zakłada się wzrost liczby ludności.

  Diety zagraniczne 2024 - tabela

  Diety zagraniczne w 2024 roku – ile wynoszą stawki diety zagranicznej w takich państwach jak Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja? Tabela z załącznika do rozporządzenia wskazuje wysokość diety za dobę w podróży zagranicznej. Jak liczyć dietę zagraniczną? Jak jest kwota limitu za nocleg?

  REKLAMA

  Podwyżka emerytur i rent dwa razy w roku – 1 marca i 1 września. Jest projekt dodatkowej waloryzacji

  10 kwietnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt nowelizacji zakłada m.in. wprowadzenie dodatkowej waloryzacji w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu roku, w którym przeprowadzona była roczna waloryzacja od 1 marca przekroczy 5%.

  30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracownik ma prawo do urlopu w takim wymiarze?

  Zwykle pracownicy mają prawo do 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jednak niektórym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze.

  REKLAMA