Kategorie

Kwalifikacje pracowników pomocy społecznej

Beata Kaczmarek
Aby wykonywać zawód pracownika socjalnego, należy spełnić wymagania dotyczące wykształcenia określone przez ustawodawcę, np. ukończyć studia wyższe na kierunku praca socjalna.

Pracownikiem socjalnym może być osoba, która spełnia co najmniej jeden z niżej wymienionych warunków:

 • posiada dyplom ukończenia kolegium pracowników służb społecznych,
 • ukończyła studia wyższe na kierunku praca socjalna,
 • podejmie studia lub aktualnie studiuje oraz
 • do dnia 31 grudnia 2013 r. ukończy studia wyższe o specjalności przygotowującej do zawodu pracownika socjalnego na jednym z kierunków określonych przepisami (art. 116 ust. 2 ustawy o pomocy społecznej).

Studia dające uprawnienia

Ukończenie studiów wyższych uprawnia do wykonywania zawodu pod warunkiem wyboru właściwego kierunku i specjalności.

Ułatwianie pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych>>

Oznacza to, że zawód ten będą mogli wykonywać przede wszystkim absolwenci wyższych uczelni, którzy ukończyli studia na jednym z następujących kierunków:

 • praca socjalna,
 • pedagogika,
 • pedagogika specjalna,
 • politologia,
 • polityka społeczna,
 • psychologia,
 • socjologia lub
 • nauki o rodzinie.

Jedynie w okresie przejściowym trwającym do 31 grudnia 2013 r. ukończenie studiów wyższych na kierunku innym niż praca socjalna będzie dawało uprawnienia do zajmowania stanowiska pracownika socjalnego.

Minister Pracy i Polityki Społecznej w rozporządzeniu w sprawie specjalności przygotowującej do zawodu pracownika socjalnego realizowanej w szkołach wyższych szczegółowo określił wymagane umiejętności, wykaz przedmiotów, minimalny wymiar zajęć dydaktycznych oraz zakres i wymiar praktyk zawodowych dla specjalności przygotowującej do zawodu pracownika socjalnego, realizowanej w szkołach wyższych prowadzących studia pierwszego lub drugiego stopnia. Wymagania te dotyczą również jednolitych studiów magisterskich na kierunkach: pedagogika, pedagogika specjalna, politologia, polityka społeczna, psychologia, socjologia lub nauki o rodzinie.


Zawód pracownika socjalnego mogą także wykonywać osoby ze średnim wykształceniem, które posiadają dyplom ukończenia kolegium pracowników służb społecznych, działających na podstawie ustawy o systemie oświaty.

Rozróżniamy kolegia publiczne i niepubliczne. Kolegia publiczne prowadzone są przez samorząd województwa, natomiast niepubliczne mogą być prowadzone zarówno przez osoby prawne, jak i fizyczne. Nauka w kolegium trwa 3 lata i może ją podjąć osoba, która posiada świadectwo dojrzałości oraz uzyska pozytywny wynik w postępowaniu rekrutacyjnym.

Stopnie specjalizacji

Jednym z obowiązków pracownika socjalnego jest podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych poprzez udział w szkoleniach i samokształcenie.

Pracownicy socjalni powinni więc dążyć zarówno do uzupełnienia wiedzy i doskonalenia swoich umiejętności zawodowych, jak i pogłębiania posiadanej już wiedzy oraz doskonalenia umiejętności pracy z wybranymi grupami osób korzystających z pomocy społecznej. W tym celu mogą uzyskiwać stopnie specjalizacji zawodowej (art. 116 ust. 2 ustawy o pomocy społecznej). Szczegółowe uregulowania w tym zakresie zawarte są w rozporządzeniu w sprawie specjalizacji w zawodzie pracownik socjalny.

Jak dobrze ocenić urzędnika>>

Pracownik socjalny uzupełnia wiedzę i doskonali umiejętności zawodowe, uzyskując I stopień specjalizacji zawodowej. Do uzyskania tej specjalizacji pracownik socjalny musi:

 • posiadać co najmniej 3-letni staż pracy w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej lub innych podmiotach wykonujących zadania z zakresu tej pomocy,
 • odbyć szkolenie w tym zakresie i zdać egzamin.

II stopień specjalizacji zawodowej mogą uzyskać pracownicy socjalni, którzy mają:

 • I stopień specjalizacji lub ukończone studia magisterskie z dziedziny: pedagogiki, psychologii, politologii, socjologii, nauki o rodzinie,
 • co najmniej 5-letni staż pracy w pomocy społecznej,
 • ukończone szkolenie i zdany egzamin.

Pracownik socjalny ubiegający się o II stopień specjalizacji po zakończeniu szkolenia ma obowiązek przygotować pracę dyplomową. Powinna ona przedstawiać projekt rozwiązania problemu socjalnego połączony z oceną jego wdrożenia. Należy podkreślić, że absolwenci studiów magisterskich wskazanych wyżej kierunków studiów zwolnieni są z odbycia I stopnia specjalizacji.


Refundacja nauki i szkoleń

Pracownikom socjalnym przysługuje prawo do zwrotu kosztów szkolenia dotyczącego specjalizacji zawodowej w zawodzie pracownika socjalnego zarówno I, jak i II stopnia. Refundacja kosztów nie może być mniejsza niż 50% kosztów szkolenia, co oznacza, że pracownik może być nawet całkowicie zwolniony z tej opłaty, którą całkowicie może pokryć pracodawca.

W tym przypadku będą miały zastosowanie przepisy rozporządzenia w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych.

Pracodawca, który skierował pracownika na jedną z form podnoszenia kwalifikacji (szkolną lub pozaszkolną) ma obowiązek udzielić pracownikowi urlopu szkoleniowego i zwolnienia z części dnia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Ponadto pracodawca może przyznać pracownikowi dodatkowe świadczenia, a w szczególności na przykład zwrócić koszty przejazdu, zakwaterowania czy też udzielić dodatkowego urlopu szkoleniowego.

Refundacja kosztów szkolenia pracownika>>

Jeżeli pracownik uzupełnia kwalifikacje zawodowe w formie specjalizacji zawodowej za zgodą pracodawcy, nie oznacza to automatycznie, że posiada skierowanie na tę formę szkolenia w rozumieniu przepisów cytowanego rozporządzenia. Pracownik, który podnosi kwalifikacje bez skierowania pracodawcy, może korzystać z bezpłatnego urlopu i zwolnienia z części dnia pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia w wymiarze ustalonym na zasadzie porozumienia pomiędzy pracodawcą i pracownikiem (§ 11 cytowanego rozporządzenia).

Nie ma przeszkód prawnych, aby pracodawca przyznał takiemu pracownikowi pewne uprawnienia z tytułu podnoszenia kwalifikacji, określając ich zakres w umowie zawartej z pracownikiem.

Podstawa prawna:

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.

  Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

  Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

  Potrzeby pracowników - wnioski z pandemii

  Potrzeby pracowników różnią się w zależności od rodzaju pracowników: fizycznych i biurowych. Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii COVID-19?

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków - pandemia

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków w czasie pandemii wzrosły. Statystyczny pracownik ma w tygodniu 5,5 godziny nadgodzin.

  Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

  Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w pandemii - wątpliwości

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w czasie pandemii została uregulowana przepisami ustawy covidowej. Czy nowy limit wysokości odpraw odnosi się do wszystkich świadczeń? Jakie wątpliwości budzą nowe przepisy?

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy oznacza to kolejny dzień wolny od pracy?

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.

  Jak najniższa krajowa rosła od 2015 do 2022 r.?

  Najniższa krajowa w 2015 r. wynosiła 1750 zł brutto. W 2022 r. będzie to 3010 zł brutto. Najniższa krajowa wzrosła o 1260 zł.

  Dzień próbny w pracy - płatny czy nie?

  Dzień próbny w pracy a wynagrodzenie - czy jest płatny? Co na to prawo? W celu sprawdzenia pracownika należałoby podpisać umowę na okres próbny.

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy złożyć?

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy należy złożyć oświadczenie? Co z podwyższonymi kosztami przychodu?

  ZUS ERO - emerytura z datą wsteczną

  ZUS ERO to wniosek o emeryturę z datą wsteczną. Podstawą przyznania lub przeliczenia emerytury z datą wcześniejszą są przepisy covidowe. Dla kogo jest ten wniosek?

  Odprawa emerytalna - wysokość, warunki

  Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej? Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Czy odprowadza się od niej podatek i składki ZUS? Kiedy wypłacić odprawę?

  Jakie są składniki wynagrodzenia za pracę?

  Składniki wynagrodzenia za pracę to przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze i dodatki. Czym premia różni się od nagrody?

  PPK: od 2022 r. stan oszczędności na mojeppk.pl

  PPK - od 2022 r. stan oszczędności będzie można sprawdzić na mojeppk.pl. Do jakich danych będzie miał dostęp każdy uczestnik PPK?

  Płaca minimalna 2022 - jest decyzja rządu

  Płaca minimalna w 2022 r. wzrośnie o 210 zł. Ile wyniesie płaca minimalna 2022? Jest już ostateczna decyzja rządu.

  Praca zdalna a migracje zarobkowe

  Jak praca zdalna wpływa na migracje zarobkowe? Czy na pewno jest ich teraz mniej? Oto wyniki badania.

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca to okoliczność uprawniająca pracownika do wolnego od pracy. Ile dni przysługuje? Jaki jest termin ich wykorzystania?

  Praca zdalna a kolejne fale pandemii [RAPORT]

  Praca zdalna zyskiwała na popularności wraz z nastaniem kolejnych fal pandemii COVID-19. Sprawdź, jaki wpływ na pracę miały fale koronawirusa w Polsce i Unii Europejskiej.

  Co pracownicy mówią o pracodawcach w sieci?

  Pracownik i pracodawca - jak wyglądają stosunki z szefem? Co można przeczytać na ten temat w Internecie? Okazuje się, że najważniejsze jest dobre rozstanie.

  Urodzeni w latach 1984-1994 chcą całkowitej pracy zdalnej

  Całkowita praca zdalna najwięcej zwolenników ma wśród pracowników urodzonych w latach 1984-1994.

  Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych

  Odszkodowanie za czas kwarantanny będzie przyznawane tylko zaszczepionym pracownikom? Taki projekt nowych przepisów powstał w Niemczech.

  Składka zdrowotna 2022 - Nowy Ład

  Składka zdrowotna w 2022 r. - jaką składkę wprowadza Nowy Ład? O ile wzrośnie składka na ubezpieczenie zdrowotne w 2022 r.?

  Wyższe wynagrodzenie młodocianych od 1 września 2021 r.

  Wyższe wynagrodzenie młodocianych pracowników przysługuje od 1 września 2021 r. Jakie są minimalne stawki?

  Odpis na ZFŚS 2022

  Odpis na ZFŚS w 2022 r. - jak zmienia się podstawa odpisu? O ile wzrośnie odpis podstawowy na ZFŚS w 2022 r.?