REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy można udzielić pracownikowi urlopu w dniu, w którym zakończył pracę po nocnej zmianie

Marek Rotkiewicz
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych).

REKLAMA

Pracownik kończy nocną zmianę o godz. 7.00. W tym dniu ma zaplanowany pierwszy dzień urlopu. Czy w takiej sytuacji powinniśmy udzielić urlopu od dnia, w którym pracownik zakończył nocną zmianę?

Nie mogą Państwo udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po nocnej zmianie. Pracownik po zakończeniu pracy ma prawo do minimalnego wypoczynku, na który nie może nakładać się urlop wypoczynkowy. Ponadto przepisy dotyczące doby pracowniczej wykluczają możliwość udzielenia urlopu wypoczynkowego od razu po zakończeniu pracy na nocnej zmianie.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Pracownikowi przysługuje w każdej dobie prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku. Należy zwrócić uwagę na to, że:

 • wypoczynek musi mieć co najmniej 11 godzin, w praktyce w większości przypadków pracownik ma znacznie więcej wypoczynku (jeżeli ma stałe godziny pracy i nie pracuje w godzinach nadliczbowych, nie pełni dyżurów),
 • wypoczynek powinien obejmować co najmniej 11 godzin w sposób ciągły, jednak niekoniecznie przypadających bezpośrednio po zakończeniu pracy zgodnie z rozkładem czasu pracy (np. wówczas, gdy pracownik pełni dyżur),
 • wypoczynek przysługuje w każdej dobie, czyli w każdych 24 godzinach liczonych od godziny, w której pracownik rozpoczął pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
 • wskazane 11 godzin wypoczynku musi w całości mieścić się w danej dobie roboczej.

W przedstawionej sytuacji pracownik najprawdopodobniej zaczyna pracę o godz. 23.00 (zakładając, że pracuje 8 godzin na dobę). O tej też godzinie zaczyna się jego doba robocza, która kończy się o godz. 23.00 w dniu, w którym kończy nocną zmianę.

Urlopu wypoczynkowego udziela się natomiast na dni pracy wynikające z rozkładu czasu pracy obowiązującego pracownika (art. 1542 Kodeksu pracy). Udzielenie pracownikowi urlopu na dzień, w którym zakończył nocną zmianę, byłoby w związku z tym planowaniem pracy w kolejnym dniu bez zapewnienia pracownikowi minimalnego dobowego wypoczynku. Skoro bowiem urlop jest udzielany na dni pracy, a nie na czas wolny, należy uznać, że pracodawca w tej sytuacji zaplanował pracę tej osobie od razu po zakończeniu przez nią nocnej zmiany.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WAŻNE!

Pracownikowi należy udzielać urlopu wypoczynkowego tylko na dni pracy.

Państwa pracownikowi po nocnej zmianie przysługuje odpoczynek dobowy. Nie można jednak uznać, że wystarczy, by zapewnić pracownikowi 11 godzin wolnego liczonych od zakończenia pracy, tj. od godz. 7.00. Należy również pamiętać, że pracownik nie może rozpocząć po raz drugi pracy w tej samej dobie roboczej, gdyż byłaby to praca w godzinach nadliczbowych. Biorąc zatem pod uwagę przyjętą godzinę rozpoczęcia pracy (23.00), urlop wypoczynkowy tej osoby nie może rozpocząć się przed godz. 23.00 w dniu kalendarzowym zakończenia pracy na nocną zmianę. Wtedy bowiem kończy się doba pracownicza tej osoby.

Podstawa prawna

 • art. 128, art. 132, art. 1542 Kodeksu pracy.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • DeStrox
  2021-06-25 19:59:45
  Ale to jakby nielogiczne... Bo oznaczałoby, że mając w danym tygodniu nocną zmianę, nie mogę wziąć urlopu w środku tego tygodnia...???? Moja doba zaczyna się o 22:00 (pracuję 8 godzin i kończę o 6:00), a kończy o 22:00 następnego dnia, kiedy to zaczyna się kolejna moja doba pracownicza i czy wówczas nie mogę zacząć urlopu w tej kolejnej dobie pracowniczej???
  2
 • Monika
  2021-11-13 15:53:05
  Czy jeśli urlop pracownika zacznie się o 23:00 i będzie trwał 8 godzin to czy jest to zgodne z KP? Bo jeśli pracownik ma prace zmianowa na dzień i na noc to w jaki sposób zaplanować dzień urlopu w tygodniu nocek?
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy zatrudnieni na część etatu: Praca ponad wymiar czasu pracy nie jest pracą w godzinach nadliczbowych

Normy czasu pracy nie ulegają proporcjonalnemu obniżeniu w razie zatrudnienia pracownika w niepełnym wymiarze czasu pracy. Ma to zasadnicze znaczenie przy ustalaniu rekompensaty za pracę ponad wymiar czasu pracy.

Dodatek pielęgnacyjny 2024

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje do emerytury lub renty. Dla kogo przewidziany jest dodatek pielęgnacyjny? Ile wynosi dodatek do emerytury lub renty wypłacany przez ZUS?

Legitymacja emeryta–rencisty w aplikacji mObywatel. Nowy wzór mLegitymacji

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji emeryta-rencisty. Zmiana ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do rozwiązań wynikających z ustawy o aplikacji mObywatel.

Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

REKLAMA

Ciąża w okresie wypowiedzenia. Przepisy, orzecznictwo

Nierzadko zdarza się, że kobieta nie wie o tym, że w chwili otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę jest w ciąży. Może się zdarzyć także sytuacja, że co prawda w chwili otrzymania wypowiedzenia kobieta nie była w ciąży, ale zaszła w ciąże w okresie biegu wypowiedzenia.

Nowe przepisy BHP 2024 – pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja

Pracodawcom zostały już tylko dwa miesiące na reorganizację środowiska pracy zgodnie z nowymi przepisami BHP. Znowelizowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, które weszło w życie 17 listopada 2023 r, wprowadza istotne zmiany w wyposażeniu stanowisk pracy. Pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja 2024 r.

Branżowe centra umiejętności wesprą kształcenie zawodowe młodocianych. Premier podpisał rozporządzenie

Branżowe centra umiejętności to nowy rodzaj placówek systemu oświaty wprowadzony nowelizacją Prawa oświatowego, która weszła w życie we wrześniu 2023 r. BCU mają umożliwiać  uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych. Premier Donald Tusk podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania przygotowaną przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Umożliwi to prowadzenie przez BCU turnusów dokształcania teoretycznego dla młodocianych, którzy uczą się zawodu.

17,3 mln osób pracowało w Polsce. Bezrobotnych było 547 tys., a biernych zawodowo prawie 12,4 mln. GUS podał dane o sytuacji na rynku pracy w IV kwartale 2023 r.

Osoby aktywne zawodowo stanowiły w IV kwartale 2023 r. 58,9% ludności w wieku 15–89 lat. Wskaźnik ten był wyższy niż w III kwartale 2023 r. (o 0,4 p. proc.), podobnie jak i w IV kwartale 2022 r. (o 0,2 p. proc.). Wśród mężczyzn współczynnik aktywności zawodowej wyniósł 66,0%, a wśród kobiet 52,3%. . Główny Urząd Statystyczny podał wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności.

REKLAMA

1780,96 zł to od 1 marca 2024 r. wysokość najniższej emerytury. Waloryzacja objęła też dodatki do świadczeń. Sprawdź, ile należy się emerytom i rencistom

Waloryzacja emerytur i rent nastąpiła z dniem 1 marca 2024 r. Wskaźnik waloryzacji w 2024 r. wynosi 112,12%. W ten sposób wzrastają nie tylko emerytury i renty, ale także dodatki do tych świadczeń, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

Uposażenia w policji. Zmiana wysokości dodatku za stopień

W 2024 r. wzrosła kwota bazowa dla funkcjonariuszy policji. Wzrost kwoty bazowej powoduje wzrost miesięcznego uposażenia policjantów. Do tego niezbędna jest zmiana przepisów rozporządzenia regulującego wysokość ich uposażenia, w tym stawek dodatku za stopień.

REKLAMA