reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Czy można udzielić pracownikowi urlopu w dniu, w którym zakończył pracę po nocnej zmianie

Czy można udzielić pracownikowi urlopu w dniu, w którym zakończył pracę po nocnej zmianie

Pracownik kończy nocną zmianę o godz. 7.00. W tym dniu ma zaplanowany pierwszy dzień urlopu. Czy w takiej sytuacji powinniśmy udzielić urlopu od dnia, w którym pracownik zakończył nocną zmianę?

Nie mogą Państwo udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po nocnej zmianie. Pracownik po zakończeniu pracy ma prawo do minimalnego wypoczynku, na który nie może nakładać się urlop wypoczynkowy. Ponadto przepisy dotyczące doby pracowniczej wykluczają możliwość udzielenia urlopu wypoczynkowego od razu po zakończeniu pracy na nocnej zmianie.

UZASADNIENIE

Pracownikowi przysługuje w każdej dobie prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku. Należy zwrócić uwagę na to, że:

  • wypoczynek musi mieć co najmniej 11 godzin, w praktyce w większości przypadków pracownik ma znacznie więcej wypoczynku (jeżeli ma stałe godziny pracy i nie pracuje w godzinach nadliczbowych, nie pełni dyżurów),
  • wypoczynek powinien obejmować co najmniej 11 godzin w sposób ciągły, jednak niekoniecznie przypadających bezpośrednio po zakończeniu pracy zgodnie z rozkładem czasu pracy (np. wówczas, gdy pracownik pełni dyżur),
  • wypoczynek przysługuje w każdej dobie, czyli w każdych 24 godzinach liczonych od godziny, w której pracownik rozpoczął pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
  • wskazane 11 godzin wypoczynku musi w całości mieścić się w danej dobie roboczej.

W przedstawionej sytuacji pracownik najprawdopodobniej zaczyna pracę o godz. 23.00 (zakładając, że pracuje 8 godzin na dobę). O tej też godzinie zaczyna się jego doba robocza, która kończy się o godz. 23.00 w dniu, w którym kończy nocną zmianę.

Urlopu wypoczynkowego udziela się natomiast na dni pracy wynikające z rozkładu czasu pracy obowiązującego pracownika (art. 1542 Kodeksu pracy). Udzielenie pracownikowi urlopu na dzień, w którym zakończył nocną zmianę, byłoby w związku z tym planowaniem pracy w kolejnym dniu bez zapewnienia pracownikowi minimalnego dobowego wypoczynku. Skoro bowiem urlop jest udzielany na dni pracy, a nie na czas wolny, należy uznać, że pracodawca w tej sytuacji zaplanował pracę tej osobie od razu po zakończeniu przez nią nocnej zmiany.

WAŻNE!

Pracownikowi należy udzielać urlopu wypoczynkowego tylko na dni pracy.

Państwa pracownikowi po nocnej zmianie przysługuje odpoczynek dobowy. Nie można jednak uznać, że wystarczy, by zapewnić pracownikowi 11 godzin wolnego liczonych od zakończenia pracy, tj. od godz. 7.00. Należy również pamiętać, że pracownik nie może rozpocząć po raz drugi pracy w tej samej dobie roboczej, gdyż byłaby to praca w godzinach nadliczbowych. Biorąc zatem pod uwagę przyjętą godzinę rozpoczęcia pracy (23.00), urlop wypoczynkowy tej osoby nie może rozpocząć się przed godz. 23.00 w dniu kalendarzowym zakończenia pracy na nocną zmianę. Wtedy bowiem kończy się doba pracownicza tej osoby.

Podstawa prawna

  • art. 128, art. 132, art. 1542 Kodeksu pracy.
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista ds. zatrudnienia

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sadkowski i Wspólnicy

Sadkowski i Wspólnicy Spółka Komandytowa - to kancelaria prawna z dwunastoletnim doświadczeniem na rynku.  Ponad siedemdziesięcioosobowy zespół kancelarii tworzą doświadczeni radcy prawni, adwokaci i doradcy podatkowi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama