REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czas pracy kierowców po nowelizacji

Monika Wacikowska

REKLAMA

Od 28 czerwca br. zaczęły obowiązywać zmiany w zakresie czasu pracy kierowców. Nowe przepisy ograniczyły możliwość wydłużenia czasu pracy kierowców do 12 godzin na dobę w przypadku wykonywania przez nich pracy w porze nocnej.

Zmiany dla zawodowych kierowców 2018 - czas pracy, wynagrodzenie

Autopromocja

Kierowca, który wykonuje pracę w porze nocnej, nie może pracować w danej dobie pracowniczej więcej niż 10 godzin. Dotychczas praca przez co najmniej 4 godziny w porze nocnej powodowała, że kierowca nie mógł pracować 12 godzin na dobę. W nowych przepisach został również wprowadzony zapis określający, na jakiej podstawie tworzy się ewidencję czasu pracy kierowcy.

Czas pracy kierowcy nie może przekroczyć 8 godzin na dobę oraz średnio 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. Praca w wyższym dobowym wymiarze czasu pracy, poza okolicznościami uzasadniającymi pracę w godzinach nadliczbowych, jest dopuszczalna w równoważnym systemie czasu pracy. Równoważny system czasu pracy, wprowadzony dla kierowców wykonujących przewozy własne, dopuszcza wydłużenie dobowego wymiaru czasu pracy nawet do 12 godzin. Takie wydłużenie podlega ograniczeniu, jeśli praca jest wykonywana w porze nocnej.

Polecamy: Dokumentacja kadrowa. Nowe zasady prowadzenia i przechowywania

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dotychczas o maksymalnym dobowym wymiarze czasu pracy w systemie równoważnym, jeśli kierowca pracował w nocy, decydowała liczba godzin pracy przypadająca na porę nocną. Kierowca mógł bowiem pracować nie więcej niż 10 godzin na dobę, jeśli co najmniej 4 godziny pracy przypadały na porę nocną. Gdy praca w porze nocnej obejmowała mniejszą liczbę godzin niż 4, kierowca mógł pracować w danej dobie pracowniczej nawet 12 godzin.

Po zmianie przepisów dotyczących czasu pracy kierowców,  kierowca wykonujący pracę w porze nocnej, bez względu na długość okresu pracy przypadającej na tę porę, nie może pracować więcej niż 10 godzin.

Kierowca zatrudniony w równoważnym systemie czasu pracy pracuje na 12-godzinnych zmianach. Pora nocna obowiązująca w zakładzie pracy przypada w godzinach od 22.00 do 6.00. Do tej pory II zmiana przypadała w porze od 12.00 do 24.00. W związku z nowelizacją przepisów pracodawca będzie musiał skrócić czas pracy na II zmianie do 10 godzin. Dwie godziny pracy między godz. 22.00 a godz. 24.00 przypadają bowiem w porze nocnej. Od tej pory pracownik pracując na II zmianie może wykonywać pracę np. w godzinach od 14.00 do 24.00.

Po zmianie przepisów kierowca wykonujący pracę w porze nocnej nie może pracować więcej niż 10 godzin w danej dobie pracowniczej.

Poza ograniczeniem czasu pracy w porze nocnej do 10 godzin, nowelizacja dotycząca czasu pracy kierowców wprowadziła precyzyjny zapis dotyczący tworzenia ewidencji czasu pracy tych pracowników. Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami, pracodawca ma obowiązek prowadzić ewidencję czasu pracy kierowców w formie:

 • zapisów na wykresówkach,
 • wydruków danych z karty kierowcy i tachografu cyfrowego,
 • plików pobranych z karty kierowcy i tachografu cyfrowego,
 • innych dokumentów potwierdzających czas pracy i rodzaj wykonywanej czynności,
 • rejestrów opracowanych na podstawie dokumentów, o których mowa wyżej.

Dotychczas nie było tak szczegółowo określone, w jakiej formie należy prowadzić ewidencję czasu pracy kierowców. Taką ewidencję pracodawca ma obowiązek przechowywać przez 3 lata po zakończeniu okresu nią objętego i udostępniać ją do wglądu kierowcy na jego wniosek.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Do 29 lutego 2024 r. należy przekazać do ZUS zaświadczenie o przychodach emeryta lub rencisty

  Płatnicy składek, tj. pracodawcy, zleceniodawcy są zobowiązani do przekazania do ZUS do końca lutego 2024 r. zaświadczenia o przychodzie emeryta lub rencisty uzyskanego w 2023 r. Osoby prowadzące działalność składają oświadczenie o uzyskanym przychodzie.

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 - sprawdź dla kogo

  Aż albo tylko: 234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 r. Na taką kwotę wpływ ma przeciętne miesięczne wynagrodzenie ogłoszone w sektorze przedsiębiorstw, w czwartym kwartale 2023 r., które wynosiło 7 767,85 zł. Poniżej szczegóły. 

  Chociaż trwają strajki rolników Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r.

  Polscy rolnicy strajkują, a władze przedłużają Ukraińcom legalny pobyt w Polsce, m.in. celem pracy dla polskich rolników. Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Dlaczego? Ponieważ wydłużono legalny pobyt obywateli Ukrainy w Polsce do 30 czerwca2024 r. Gdyby nie to kolejne wydłużenie Ukraińcy mogliby legalnie przebywać w Polsce tylko do 4 marca 2024 r.

  REKLAMA

  Służba bhp. Kiedy pracodawca może samodzielnie wykonywać zadania służby bezpieczeństwa i higieny pracy?

  Służba bezpieczeństwa i higieny pracy pełni funkcje doradcze i kontrolne w zakresie bhp. W niektórych sytuacjach zadania służby bhp może wypełniać sam pracodawca. Dzięki temu nie musi wyznaczać do tego pracownika lub zatrudniać specjalisty spoza zakładu pracy.

  Bezrobocie w styczniu 2024 r. Stopa bezrobocia wzrosła z 5,1 proc. do 5,4 proc. Przybyło prawie 49 tys. bezrobotnych: bez pracy było ponad 837 tys. osób

  Stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu 2024 r. wyniosła 5,4 proc. To o 0,3 pkt. proc. więcej niż w ostatnim miesiącu 2023 r., ale 0,1 pkt. proc. mniej niż w styczniu 2023 r. Liczba bezrobotnych wzrosła w stosunku do grudnia o 48,9 tys. i wyniosła w styczniu 837,1 tys. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny.

  Nierówne traktowanie w miejscu pracy. Ile pracodawca musi zapłacić za dyskryminację

  Równe traktowanie pracowników jest podstawową zasadą prawa pracy. Kodeks pracy zakazuje wszelkiej dyskryminacji w zatrudnieniu. Podpowiadamy, jakie są przesłanki dyskryminacji oraz kiedy pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie. 

  Wellbeing pracowników. Jeden ze sposobów na zadowolenie z pracy

  Po pandemii COVID-19 wielu pracodawców uruchomiło programy wspierające pracowników w radzeniu sobie z obciążeniami psychicznymi. Wellbeing, czyli dobrostan pracowników, stał się jednym z filarów nowoczesnej kultury organizacyjnej.

  REKLAMA

  Korzystne trendy dla pracowników w 2024 r.

  Praca hybrydowa, spersonalizowane plany rozwoju, wspieranie work-life balance to najważniejsze trendy w HR w tym roku. Czego jeszcze można się spodziewać na rynku pracy w najbliższych miesiącach? 

  Dodatkowe uprawnienia pracownicze rodziców dzieci ze specjalnymi potrzebami [WYWIAD]

  Z jakich uprawnień pracowniczych w 2024 roku mogą skorzystać rodzice dzieci ze specjalnymi potrzebami? Kiedy mają dłuższe urlopy? Dodatkowe prawa rodziców dzieci niepełnosprawnych (także rodzice dzieci z zespołem Aspergera czy autyzmem) wymieniają przepisy prawa pracy, co z rodzicami dzieci z zaburzeniami, które nie posiadają orzeczenia o niepełnosprawności? Jakie dobre praktyki stosują pracodawcy w stosunku do rodziców dzieci ze szczególnymi potrzebami? Jak ocenia się zmiany w świadczeniu pielęgnacyjnym? Co jeszcze należy zmienić we wsparciu dla takich rodziców?

  REKLAMA