Czas pracy kierowców po nowelizacji
REKLAMA
Zmiany dla zawodowych kierowców 2018 - czas pracy, wynagrodzenie
REKLAMA
Kierowca, który wykonuje pracę w porze nocnej, nie może pracować w danej dobie pracowniczej więcej niż 10 godzin. Dotychczas praca przez co najmniej 4 godziny w porze nocnej powodowała, że kierowca nie mógł pracować 12 godzin na dobę. W nowych przepisach został również wprowadzony zapis określający, na jakiej podstawie tworzy się ewidencję czasu pracy kierowcy.
Czas pracy kierowcy nie może przekroczyć 8 godzin na dobę oraz średnio 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. Praca w wyższym dobowym wymiarze czasu pracy, poza okolicznościami uzasadniającymi pracę w godzinach nadliczbowych, jest dopuszczalna w równoważnym systemie czasu pracy. Równoważny system czasu pracy, wprowadzony dla kierowców wykonujących przewozy własne, dopuszcza wydłużenie dobowego wymiaru czasu pracy nawet do 12 godzin. Takie wydłużenie podlega ograniczeniu, jeśli praca jest wykonywana w porze nocnej.
Polecamy: Dokumentacja kadrowa. Nowe zasady prowadzenia i przechowywania
Dotychczas o maksymalnym dobowym wymiarze czasu pracy w systemie równoważnym, jeśli kierowca pracował w nocy, decydowała liczba godzin pracy przypadająca na porę nocną. Kierowca mógł bowiem pracować nie więcej niż 10 godzin na dobę, jeśli co najmniej 4 godziny pracy przypadały na porę nocną. Gdy praca w porze nocnej obejmowała mniejszą liczbę godzin niż 4, kierowca mógł pracować w danej dobie pracowniczej nawet 12 godzin.
Po zmianie przepisów dotyczących czasu pracy kierowców, kierowca wykonujący pracę w porze nocnej, bez względu na długość okresu pracy przypadającej na tę porę, nie może pracować więcej niż 10 godzin.
Kierowca zatrudniony w równoważnym systemie czasu pracy pracuje na 12-godzinnych zmianach. Pora nocna obowiązująca w zakładzie pracy przypada w godzinach od 22.00 do 6.00. Do tej pory II zmiana przypadała w porze od 12.00 do 24.00. W związku z nowelizacją przepisów pracodawca będzie musiał skrócić czas pracy na II zmianie do 10 godzin. Dwie godziny pracy między godz. 22.00 a godz. 24.00 przypadają bowiem w porze nocnej. Od tej pory pracownik pracując na II zmianie może wykonywać pracę np. w godzinach od 14.00 do 24.00.
Po zmianie przepisów kierowca wykonujący pracę w porze nocnej nie może pracować więcej niż 10 godzin w danej dobie pracowniczej.
Poza ograniczeniem czasu pracy w porze nocnej do 10 godzin, nowelizacja dotycząca czasu pracy kierowców wprowadziła precyzyjny zapis dotyczący tworzenia ewidencji czasu pracy tych pracowników. Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami, pracodawca ma obowiązek prowadzić ewidencję czasu pracy kierowców w formie:
- zapisów na wykresówkach,
- wydruków danych z karty kierowcy i tachografu cyfrowego,
- plików pobranych z karty kierowcy i tachografu cyfrowego,
- innych dokumentów potwierdzających czas pracy i rodzaj wykonywanej czynności,
- rejestrów opracowanych na podstawie dokumentów, o których mowa wyżej.
Dotychczas nie było tak szczegółowo określone, w jakiej formie należy prowadzić ewidencję czasu pracy kierowców. Taką ewidencję pracodawca ma obowiązek przechowywać przez 3 lata po zakończeniu okresu nią objętego i udostępniać ją do wglądu kierowcy na jego wniosek.
Podstawa prawna:
- art. 15 ust. 1 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (DzU nr 92, poz. 879 ze zm.),
- ustawa z 7 maja 2009 r. o zmianie ustawy o czasie pracy kierowców (DzU nr 79, poz. 670).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat