REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czas pracy kierowców po nowelizacji

Monika Wacikowska

REKLAMA

Od 28 czerwca br. zaczęły obowiązywać zmiany w zakresie czasu pracy kierowców. Nowe przepisy ograniczyły możliwość wydłużenia czasu pracy kierowców do 12 godzin na dobę w przypadku wykonywania przez nich pracy w porze nocnej.

Zmiany dla zawodowych kierowców 2018 - czas pracy, wynagrodzenie

REKLAMA

Autopromocja

Kierowca, który wykonuje pracę w porze nocnej, nie może pracować w danej dobie pracowniczej więcej niż 10 godzin. Dotychczas praca przez co najmniej 4 godziny w porze nocnej powodowała, że kierowca nie mógł pracować 12 godzin na dobę. W nowych przepisach został również wprowadzony zapis określający, na jakiej podstawie tworzy się ewidencję czasu pracy kierowcy.

Czas pracy kierowcy nie może przekroczyć 8 godzin na dobę oraz średnio 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. Praca w wyższym dobowym wymiarze czasu pracy, poza okolicznościami uzasadniającymi pracę w godzinach nadliczbowych, jest dopuszczalna w równoważnym systemie czasu pracy. Równoważny system czasu pracy, wprowadzony dla kierowców wykonujących przewozy własne, dopuszcza wydłużenie dobowego wymiaru czasu pracy nawet do 12 godzin. Takie wydłużenie podlega ograniczeniu, jeśli praca jest wykonywana w porze nocnej.

Polecamy: Dokumentacja kadrowa. Nowe zasady prowadzenia i przechowywania

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dotychczas o maksymalnym dobowym wymiarze czasu pracy w systemie równoważnym, jeśli kierowca pracował w nocy, decydowała liczba godzin pracy przypadająca na porę nocną. Kierowca mógł bowiem pracować nie więcej niż 10 godzin na dobę, jeśli co najmniej 4 godziny pracy przypadały na porę nocną. Gdy praca w porze nocnej obejmowała mniejszą liczbę godzin niż 4, kierowca mógł pracować w danej dobie pracowniczej nawet 12 godzin.

Po zmianie przepisów dotyczących czasu pracy kierowców,  kierowca wykonujący pracę w porze nocnej, bez względu na długość okresu pracy przypadającej na tę porę, nie może pracować więcej niż 10 godzin.

Kierowca zatrudniony w równoważnym systemie czasu pracy pracuje na 12-godzinnych zmianach. Pora nocna obowiązująca w zakładzie pracy przypada w godzinach od 22.00 do 6.00. Do tej pory II zmiana przypadała w porze od 12.00 do 24.00. W związku z nowelizacją przepisów pracodawca będzie musiał skrócić czas pracy na II zmianie do 10 godzin. Dwie godziny pracy między godz. 22.00 a godz. 24.00 przypadają bowiem w porze nocnej. Od tej pory pracownik pracując na II zmianie może wykonywać pracę np. w godzinach od 14.00 do 24.00.

Po zmianie przepisów kierowca wykonujący pracę w porze nocnej nie może pracować więcej niż 10 godzin w danej dobie pracowniczej.

Poza ograniczeniem czasu pracy w porze nocnej do 10 godzin, nowelizacja dotycząca czasu pracy kierowców wprowadziła precyzyjny zapis dotyczący tworzenia ewidencji czasu pracy tych pracowników. Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami, pracodawca ma obowiązek prowadzić ewidencję czasu pracy kierowców w formie:

  • zapisów na wykresówkach,
  • wydruków danych z karty kierowcy i tachografu cyfrowego,
  • plików pobranych z karty kierowcy i tachografu cyfrowego,
  • innych dokumentów potwierdzających czas pracy i rodzaj wykonywanej czynności,
  • rejestrów opracowanych na podstawie dokumentów, o których mowa wyżej.

Dotychczas nie było tak szczegółowo określone, w jakiej formie należy prowadzić ewidencję czasu pracy kierowców. Taką ewidencję pracodawca ma obowiązek przechowywać przez 3 lata po zakończeniu okresu nią objętego i udostępniać ją do wglądu kierowcy na jego wniosek.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

Jedno świadczenie w całości +15% drugiego (po zmarłym małżonku albo własnego). Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r.

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

REKLAMA

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

REKLAMA

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA