Kategorie

Jak rozliczyć godziny pracy pracownika w przypadku zmiany czasu zimowego na letni

Monika Wacikowska
W związku ze zmianą czasu zimowego na letni 29 marca br. przestawimy zegary z godziny 2.00 na godz. 3.00. Pracownicy w naszym zakładzie pracy pracują w podstawowym systemie czasu pracy. Praca jest trzyzmianowana. Jak w takiej sytuacji rozliczyć godziny pracy pracowników zatrudnionych w porze nocnej?

RADA

Pracownikom, którzy w związku z przestawieniem czasu zimowego na letni nie wypracują obowiązującego ich wymiaru czasu pracy, trzeba zapłacić pełne miesięczne wynagrodzenie oraz dodatki za każdą godzinę pracy w porze nocnej.

UZASADNIENIE

Pracownik, w każdym okresie rozliczeniowym, powinien wypracować taką liczbę godzin, jaka wynika z obowiązującego go w tym okresie wymiaru czasu pracy. Zdarza się jednak, że z przyczyn niezależnych od pracownika dochodzi do niedopracowania tego wymiaru. Tak jest np. w każdym roku w dobie pracowniczej, w której następuje zmiana czasu zimowego na letni. Pracownicy, co do zasady, w tej dobie pracują o godzinę krócej niż zwykle.

PRZYKŁAD

Reklama

Pracownik zatrudniony w podstawowym systemie w trzyzmianowej organizacji czasu pracy, na 28 marca 2009 r. ma zaplanowaną pracę na trzeciej zmianie, czyli w godzinach od 22.00 do 6.00. Ponieważ 29 marca zegary przestawia się z godz. 2.00 na godz. 3.00, pracownik pracując w ustalonych godzinach przepracuje nie 8 lecz 7 godzin.

Zmiana czasu w marcu br. powoduje, że obowiązujący w tym miesiącu wymiar czasu pracy jest niedopracowany o jedną godzinę. Mimo to pracownik nie może otrzymać mniejszego wynagrodzenia. Pracodawca powinien mu zatem zapłacić pełną miesięczną pensję.

PRZYKŁAD

Pracownik całodobowego sklepu, wynagradzany miesięczną stawką w wysokości 2000 zł, w związku ze zmianą czasu zimowego na letni, w marcu 2009 r. ze 176-godzinnego wymiaru czasu pracy wypracuje 175 godzin. Mimo to otrzyma całe należne mu miesięczne wynagrodzenie w wysokości 2000 zł brutto.

Podobnie pracownik wynagradzany stawką godzinową, w marcu 2009 r. powinien otrzymać wynagrodzenie za pełny wymiar, a więc nie za 175 przepracowanych godzin, lecz za 176.

PRZYKŁAD

Reklama

Pracownik wynagradzany stawką 10 zł za godzinę, na 28 marca ma zaplanowaną pracę w godzinach od 19.00 do 7.00. Pracując w tych godzinach, w związku ze zmianą czasu przepracuje 11 godzin. Jednak wynagrodzenie otrzyma również za tę jedną niedopracowaną godzinę, czyli łącznie za 12 godzin w tym dniu.

Należy przyjąć, że we wszystkich powyższych przykładach za niedopracowaną godzinę pracownik otrzyma wynagrodzenie przestojowe (art. 81 Kodeksu pracy). Pracodawca ma bowiem obowiązek wypłaty wynagrodzenia pracownikowi za czas jej niewykonywania, jeśli pracownik w tym czasie był gotowy do jej świadczenia i nie ze swojej winy nie mógł jej wykonywać.

Wśród niektórych specjalistów prawa pracy prezentowany jest również pogląd, zgodnie z którym w tym przypadku wynagrodzenie za jedną niedopracowaną godzinę powinno być wyliczone jak normalne wynagrodzenie za pracę.


Oprócz wynagrodzenia za pełny miesięczny wymiar czasu pracy, pracownikom przysługuje dodatek za pracę w porze nocnej. Dodatek ten przysługuje za każdą godzinę pracy przypadającą w tej porze. W przypadku zatem, gdy pracownicy w dobie pracowniczej przypadającej z 28 na 29 marca 2009 r. przepracują o jedną godzinę mniej niż zwykle, dostaną dodatki tylko za przepracowane godziny. Dodatek ten nie będzie im przysługiwał za niedopracowaną godzinę.

PRZYKŁAD

Pracownik z 28 na 29 marca 2009 r. ma zaplanowaną pracę w godzinach od 22.00 do 10.00. Pora nocna przypada w godzinach od 22.00 do 6.00. Pracownik ten otrzyma więc dodatek z tytułu pracy w porze nocnej za 7 godzin. Tyle bowiem godzin wypracował w tej porze w omawianej dobie.

Nie ma jednak prawnych przeciwwskazań, aby pracodawca, mimo zmiany czasu pracy w dniu, w którym ta zmiana następuje, polecił pracownikom pracę w normalnym wymiarze.

PRZYKŁAD

Pracownik pracuje w równoważnym systemie czasu pracy po 12 godzin. Pracodawca, mając na uwadze zmianę czasu pracy z zimowego na letni, w harmonogramie czasu pracy zaplanował temu pracownikowi pracę z 28 na 29 marca 2009 r. w godz. od 20.00 do 9.00. W związku ze zmianą czasu pracownik, pracując w ustalonych godzinach, przepracuje w tej dobie 12 godzin.

Taka organizacja czasu pracy spowoduje, że pracownicy wypracują pełny obowiązujący ich wymiar czasu pracy, a co za tym idzie, pracodawca zapłaci im wynagrodzenie za przepracowany czas.

Należy pamiętać, że wypełniając kartę ewidencji czasu pracy, co do zasady, pracodawca ma obowiązek podawać faktyczną liczbę przepracowanych godzin. Tak więc osobie, której praca rozpoczęła się 28 marca (w sobotę) o godz. 22.00, a zakończyła 30 marca (w niedzielę) o godz. 6.00, należy wpisać w karcie 7 godzin. W celu przejrzystości dokumentów, pracodawca powinien jednak odnotować w ewidencji „brakującą” godzinę. W tym celu jako liczbę przepracowanych godzin może przykładowo wpisać „7+1”.

WAŻNE!

W ewidencji czasu pracy należy podać faktyczną liczbę godzin przepracowaną przez pracownika w okresie, kiedy nastąpiła zmiana czasu.

Podstawa prawna:

 • art. 94 pkt 2, art. 1518 Kodeksu pracy,
 • § 1 rozporządzenia z 23 grudnia 2008 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2009-2011 (DzU nr 236, poz. 1627).
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Niedziela handlowa - lipiec 2021

  Niedziela handlowa - lipiec 2021 r. ma 4 niedziele. Czy 4 lipca, 11 lipca, 18 lipca albo 25 lipca to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  System kadrowo-płacowy - o co pytać dostawcę

  System kadrowo-płacowy - o co należy pytać dostawcę przy wyborze oprogramowania HR?

  Praca zdalna - Kodeks pracy [PROJEKT]

  Praca zdalna - Kodeks pracy będzie zawierał przepisy dotyczące pracy zdalnej. Jakie regulacje przewiduje projekt?

  Prace sezonowe a bezpieczeństwo pracowników

  Prace sezonowe zalewają portale z ofertami pracy. Co z bezpieczeństwem pracowników?

  Zmiana warunków pracy cudzoziemca a zezwolenie na pracę

  Czy zmiana warunków pracy cudzoziemca wiąże się z koniecznością zmiany zezwolenia na pracę lub uzyskania nowego?

  Ochrona danych przy pracy zdalnej - 5 wskazówek na wakacje

  Ochrona danych przy pracy zdalnej czyli jak nie narazić firmy na kradzież wrażliwych danych. Oto 5 wskazówek na wakacje dla pracowników zdalnych.

  Wyższe wynagrodzenia lekarzy rezydentów od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe wynagrodzenia lekarzy rezydentów od 1 lipca 2021 r. przewiduje projekt rozporządzenia ministra zdrowia o zasadniczych wynagrodzeniach dla rezydentów. Ile wyniosą?

  "Blaski i cienie PPK" - niezależne badanie naukowe

  PPK - jakie są opinie o programie? Poznaj wyniki niezależnego badania naukowego "Blaski i cienie PPK".

  Tata wybiera urlop ojcowski

  Urlop ojcowski to urlop najczęściej wykorzystywany przez ojców urlop po narodzinach dziecka. Najrzadziej korzystają z urlopu rodzicielskiego.

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika a przepisy

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika - jakie są przepisy prawne? Czy to nie narusza dóbr osobistych pracownika?

  Zasiłek macierzyński i opiekuńczy - będzie okres wyczekiwania?

  Okres wyczekiwania przy zasiłku macierzyńskim i opiekuńczym? To propozycja ZUS mająca zapobiegać nadużyciom.

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy wniosek?

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy można złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za grudzień 2020, styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 r. z tarczy 9.0?

  Pracownik niepełnosprawny – jakie prawa?

  Pracownik niepełnosprawny - jakie prawa przyznaje Kodeks pracy i ustawa o rehabilitacji zawodowej? Jaki jest wymiar czasu pracy i urlopu?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzeniu go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

  Czas wolny za nadgodziny a odpoczynek tygodniowy

  Czas wolny za nadgodziny może zostać zaliczony do 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. To stanowisko MRPiT z dnia 5 maja 2021 r.

  PIP kontroluje małe budowy

  Kontrole PIP - mała budowa to miejsce, gdzie najczęściej w budownictwie występują wypadki przy pracy. PIP rozpoczęła więc akcję "Kontrole na małych budowach".

  Przeciętne wynagrodzenie 2021

  Przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. wzrosło o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Ile wynosi?

  Amerykański pracodawca wymarzony dla Polaków

  Amerykański pracodawca jest pracodawcą wymarzonym dla Polaków. Najchętniej pracowaliby dla korporacji z zagranicznym kapitałem, przede wszystkim z USA.

  Praca na magazynie - ile zarabia pracownik i kierownik magazynu

  Praca na magazynie - jakie są zarobki? Ile zarabia pracownik, a ile kierownik magazynu?

  Pandemia lekcją dla HR-owców

  Pandemia jest dla HR-owców lekcją, która wpłynie na przyszłość tego zawodu

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?