| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Jak ustalić liczbę zatrudnionych w celu naliczenia odpisu na zfśs po zmianie przepisów

Jak ustalić liczbę zatrudnionych w celu naliczenia odpisu na zfśs po zmianie przepisów

Zatrudniamy pracowników na podstawie umów stałych i okresowych. Poza tym współpracujemy ze zleceniobiorcami, chałupnikami oraz zawieramy umowy agencyjne. W jaki sposób mamy ustalić po zmianie przepisów planowane przeciętne zatrudnienie w celu określenia wysokości odpisu na zfśs, skoro wiemy, że w trakcie roku zmniejszy się stan tak ogólnie pojmowanego zatrudnienia?

Rada

Po wejściu w życie nowych przepisów od 18 marca br. przy ustalaniu przeciętnego zatrudnienia w celu określenia odpisu na fundusz socjalny pracodawca uwzględnia tylko pracowników. Pomija nie tylko zleceniobiorców, ale także chałupników oraz osoby wykonujące umowy agencyjne bez względu na długość ich trwania.

Uzasadnienie

Obecnie podstawą do ustalenia odpisu na zfśs w danym roku jest przeciętna planowana liczba zatrudnionych osób w zakładzie pracy, skorygowana w końcu roku do faktycznej przeciętnej liczby zatrudnionych. Nie ma tutaj znaczenia ani podstawa zatrudnienia (umowa o pracę, wybór, powołanie, mianowanie), ani wymiar czasu pracy (pełny lub niepełny). Jednak niepełny wymiar czasu pracy przeliczamy na zatrudnienie pełnoetatowe.

Rekomendowany produkt: PIT-y 2015 (książka + CD)

W konsekwencji od 18 marca br. nie wliczamy już do stanu zatrudnienia:

  • osób zatrudnionych na podstawie umowy o wykonywanie pracy nakładczej,
  • osób zatrudnionych na podstawie umowy agencyjnej, które wykonują pracę nieprzerwanie przez co najmniej 30 dni,

które do tej pory należało uwzględniać w liczbie zatrudnionych.

Pracodawca tworząc zakładowy fundusz świadczeń socjalnych od 18 marca br. nie musi dokonywać odpisu za osoby, z którymi zawarł umowę o wykonywanie pracy nakładczej lub które zatrudnił na podstawie umowy agencyjnej.

Podstawę naliczania odpisu w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych i innych spółdzielniach zajmujących się produkcją rolną stanowi liczba członków spółdzielni według stanu na dzień naliczenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, skorygowana zgodnie ze stanem na 31 grudnia danego roku do faktycznej liczby członków zarejestrowanych w spółdzielni (§ 2 rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych).

Obliczając średnie planowane zatrudnienie, po przeliczeniu zatrudnienia na pełne etaty, należy:

  • ustalić przeciętne liczby zatrudnionych w poszczególnych miesiącach,
  • dodać wyniki,
  • podzielić przez 12.

Liczba ta jest pod koniec roku korygowana do faktycznej przeciętnej liczby zatrudnionych w zakładzie pracy. Jeżeli więc pracodawca zakłada już na początku roku, że nastąpią redukcje zatrudnienia, to powinien ten fakt uwzględnić przy ustalaniu planowanej na dany rok przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczenia odpisu na zfśs.

PRZYKŁAD

Pracodawca założył na początku roku, że średnie miesięczne zatrudnienie w jego zakładzie pracy będzie wynosić 45 osób. W poszczególnych miesiącach kształtowało się ono w następujący sposób:

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »