| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Kiedy pracodawca jest zwolniony ze składek na FP i FGŚP

Kiedy pracodawca jest zwolniony ze składek na FP i FGŚP

W listopadzie 2008 r. pracownica wróciła z urlopu macierzyńskiego. Z powodu sytuacji rodzinnej wystąpiła o urlop wychowawczy od 1 grudnia 2008 r. do 31 stycznia 2010 r. Jednak skróciła okres urlopu wychowawczego i wróciła do pracy od 16 marca 2009 r. Czy w tym przypadku jesteśmy uprawnieni do ulgi w składkach na Fundusz Pracy (FP) i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP)? Jeżeli tak, to jak liczyć 36 miesięcy ulgi - od powrotu z urlopu macierzyńskiego, czy skróconego wychowawczego? Czy mamy prawo do ulgi, jeżeli zatrudnimy pracownika, który wrócił z urlopu wychowawczego udzielonego przez innego pracodawcę? Czy składek na FP nie musimy opłacać za osoby, które zatrudnimy na umowy zlecenia?

RADA

Od 1 kwietnia 2009 r. są Państwo zwolnieni z opłacania składek na FP i FGŚP za pracownicę, która wróciła z urlopu wychowawczego 16 marca 2009 r. Ze zwolnienia ze składek mogą korzystać pracodawcy w przypadku powrotu pracownika do pracy po 31 grudnia 2008 r. Dlatego urlopu macierzyńskiego, z którego pracownica wróciła w 2008 r., nie powinni Państwo wliczać do 36 miesięcy zwolnienia ze składek. Zwolnienie ze składek nie dotyczy jednak pracowników, którzy urlop zakończyli u innego pracodawcy oraz osób zatrudnionych na innej podstawie niż umowa o pracę.

UZASADNIENIE

Od 1 stycznia 2009 r. pracodawcy są zwolnieni z opłacania składek na FP i FGŚP za zatrudnionych pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego. Zwolnienie obowiązuje przez okres 36 miesięcy, który liczy się od pierwszego miesiąca po powrocie z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego.

Pracodawcy mogą skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP wyłącznie za pracowników, którzy wrócili do pracy po urlopie macierzyńskim, dodatkowym urlopie macierzyńskim lub urlopie wychowawczym po 31 grudnia 2008 r.

WAŻNE!

Zwolnienie ze składek na FP i FGŚP dotyczy wyłącznie pracowników, którzy wracają z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu wychowawczego do pracodawcy, który udzielił im któregoś z tych urlopów.

Na takich samych zasadach ze składek na FP i FGŚP są zwolnieni pracodawcy, którzy udzielili pracownikom urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego albo dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Pracodawcy nie są zwolnieni z opłacania składek na FP i FGŚP za osoby zatrudnione na innej podstawie niż umowa o pracę, np. zleceniobiorców. Ze zwolnienia nie mogą również skorzystać pracodawcy, którzy zatrudnią na podstawie umowy o pracę pracowników, którzy powrócili do pracy po urlopach uprawniających do zwolnienia ze składek, ale których udzielili im inni pracodawcy.

Prawo do zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP przysługuje płatnikowi składek przez 36 miesięcy od pierwszego dnia miesiąca następującego po powrocie pracownika z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego. Pracownica wróciła z urlopu wychowawczego 16 marca 2009 r., dlatego są Państwo zwolnieni ze składek za tę pracownicę w okresie od 1 kwietnia 2009 r. do 31 marca 2012 r.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »