reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Kiedy pracodawca jest zwolniony ze składek na FP i FGŚP

Kiedy pracodawca jest zwolniony ze składek na FP i FGŚP

W listopadzie 2008 r. pracownica wróciła z urlopu macierzyńskiego. Z powodu sytuacji rodzinnej wystąpiła o urlop wychowawczy od 1 grudnia 2008 r. do 31 stycznia 2010 r. Jednak skróciła okres urlopu wychowawczego i wróciła do pracy od 16 marca 2009 r. Czy w tym przypadku jesteśmy uprawnieni do ulgi w składkach na Fundusz Pracy (FP) i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP)? Jeżeli tak, to jak liczyć 36 miesięcy ulgi - od powrotu z urlopu macierzyńskiego, czy skróconego wychowawczego? Czy mamy prawo do ulgi, jeżeli zatrudnimy pracownika, który wrócił z urlopu wychowawczego udzielonego przez innego pracodawcę? Czy składek na FP nie musimy opłacać za osoby, które zatrudnimy na umowy zlecenia?

RADA

Od 1 kwietnia 2009 r. są Państwo zwolnieni z opłacania składek na FP i FGŚP za pracownicę, która wróciła z urlopu wychowawczego 16 marca 2009 r. Ze zwolnienia ze składek mogą korzystać pracodawcy w przypadku powrotu pracownika do pracy po 31 grudnia 2008 r. Dlatego urlopu macierzyńskiego, z którego pracownica wróciła w 2008 r., nie powinni Państwo wliczać do 36 miesięcy zwolnienia ze składek. Zwolnienie ze składek nie dotyczy jednak pracowników, którzy urlop zakończyli u innego pracodawcy oraz osób zatrudnionych na innej podstawie niż umowa o pracę.

UZASADNIENIE

Od 1 stycznia 2009 r. pracodawcy są zwolnieni z opłacania składek na FP i FGŚP za zatrudnionych pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego. Zwolnienie obowiązuje przez okres 36 miesięcy, który liczy się od pierwszego miesiąca po powrocie z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego.

Pracodawcy mogą skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP wyłącznie za pracowników, którzy wrócili do pracy po urlopie macierzyńskim, dodatkowym urlopie macierzyńskim lub urlopie wychowawczym po 31 grudnia 2008 r.

WAŻNE!

Zwolnienie ze składek na FP i FGŚP dotyczy wyłącznie pracowników, którzy wracają z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu wychowawczego do pracodawcy, który udzielił im któregoś z tych urlopów.

Na takich samych zasadach ze składek na FP i FGŚP są zwolnieni pracodawcy, którzy udzielili pracownikom urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego albo dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Pracodawcy nie są zwolnieni z opłacania składek na FP i FGŚP za osoby zatrudnione na innej podstawie niż umowa o pracę, np. zleceniobiorców. Ze zwolnienia nie mogą również skorzystać pracodawcy, którzy zatrudnią na podstawie umowy o pracę pracowników, którzy powrócili do pracy po urlopach uprawniających do zwolnienia ze składek, ale których udzielili im inni pracodawcy.

Prawo do zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP przysługuje płatnikowi składek przez 36 miesięcy od pierwszego dnia miesiąca następującego po powrocie pracownika z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego. Pracownica wróciła z urlopu wychowawczego 16 marca 2009 r., dlatego są Państwo zwolnieni ze składek za tę pracownicę w okresie od 1 kwietnia 2009 r. do 31 marca 2012 r.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Tanecki

Posiada ponad 10 lat doświadczenia w zarządzaniu ochroną danych osobowych i bezpieczeństwem informacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama