REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Opieka nad dzieckiem, Urlop wypoczynkowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Umowa zlecenie a urlop wypoczynkowy

Umowa zlecenie jest co do zasady umową cywilnoprawną, do której nie mają zastosowania przepisy kodeksu pracy, w tym także przepisy dotyczące urlopu wypoczynkowego. Czy zatem pracownikowi pracującemu na zlecenie w ogóle nie należy się urlop?

Czy pracownik łączący korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego z wykonywaniem pracy ma prawo do zasiłku chorobowego

Od 5 stycznia 2010 r. zatrudniliśmy pracownika na umowę o pracę na pełny etat. 25 stycznia 2010 r. pracownik wystąpił z wnioskiem o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego na 2 tygodnie, od 2 do 15 lutego 2010 r., bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego udzielonego jego żonie. Pracownik w trakcie dodatkowego urlopu pracuje na 1/2 etatu. 9 lutego miał wypadek przy pracy i przedłożył zwolnienie lekarskie do końca lutego. Czy pracownik ma prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego od dnia wypadku? Wiemy, że pracownik zamierza skorzystać z urlopu ojcowskiego. Czy będzie mógł skorzystać z urlopu ojcowskiego, skoro po zakończeniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego jest na zasiłku chorobowym?

Czy z dni wolnych z tytułu opieki nad dzieckiem może korzystać pracownik, którego dzieci pochodzą z różnych związków małżeńskich

Pracownik rozwiódł się z pierwszą żoną. Mają wspólnie 10-letniego syna. Z drugą żoną ma 4-letnie dziecko. Czy pracownikowi przysługują 2 dni opieki na drugie dziecko, jeżeli była żona korzysta z tych dni opieki na ich wspólne dziecko, natomiast pracownik chce skorzystać z tych dni na drugie dziecko?

Rząd zajmie się projektami dotyczącymi opieki nad dziećmi

Szef doradców premiera Michał Boni powiedział, że rządowi zależy na stworzeniu jak najlepszych warunków dla wzrostu dzietności. W przyszłym tygodniu Rada Ministrów zajmie się projektami dotyczącymi opieki nad najmłodszymi.

REKLAMA

Urlop ojcowski

Pracownik–ojciec wystąpił z wnioskiem o udzielenie 3 dni urlopu ojcowskiego. Czy możemy udzielić mu tylko 3 dni, czy też musi wykorzystać od razu cały przysługujący mu wymiar tego urlopu?

Jak urlopy rodzicielskie wpływają na prawo pracowników do urlopu wypoczynkowego

Z urlopu wypoczynkowego w pełnym rocznym wymiarze pracownik korzysta najczęściej w sytuacji, kiedy przez cały rok czynnie pracuje. Jeżeli przebywa na urlopach z tytułu rodzicielstwa (np. macierzyńskim, wychowawczym), może to wpływać na prawo do urlopu wypoczynkowego. Zdarza się, że urlopy rodzicielskie obniżają wymiar urlopu wypoczynkowego.

Senat zmienił zasady wypłaty becikowego

Senatorowie wprowadzili poprawki doprecyzowujące nowelizację ustawy zmieniającą zasady wypłaty becikowego. Wg nowych przepisów, aby do końca 2011 r. dostać becikowe, wystarczy udowodnić co najmniej jedną wizytę u ginekologa lub położnej w czasie ciąży. Ustawa trafi ponownie do Sejmu.

Zmiany w ustawie o pomocy społecznej

Na najbliższym posiedzeniu, które odbędzie się w dniach od 17 do 19 marca br., Sejm rozpatrzy nowelizację ustawy o pomocy społecznej. Zmiany dotyczą niekonstytucyjnych przepisów tej ustawy.

REKLAMA

Poprawki do ustawy zmieniającej zasady wypłacania becikowego

Becikowe ma być wypłacane matkom bez względu na to, czy w okresie ciąży zgłosiły się do ginekologa najpóźniej w 10 tygodniu - zakłada jedna z poprawek zgłoszonych w Senacie do noweli ustawy zmieniającej zasady wypłacania becikowego.

Zakaz wypowiadania umowy o pracę w czasie urlopu pracownika (art. 41)

Omawiany przepis wprowadza zakaz wypowiedzenia umowy o pracę w tzw. krótkich okresach ochronnych. Przepis dotyczy wszystkich umów o pracę, chroniąc pracownika przed wypowiedzeniem przede wszystkim przez okres urlopu.

Godzenie pracy z wychowywaniem dzieci jest dużym problemem

Godzenie pracy z wychowywaniem dzieci jest w Polsce dużym problemem - przyznała minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak, zapowiadając jednocześnie, że tzw. ustawa żłobkowa, która ułatwić ma opiekę nad dziećmi, stanie na posiedzeniu rządu.

Do 31 marca pracownicy powinni wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy

Pracownicy, którzy mają zaległy urlop z 2009 r., powinni wykorzystać go do końca marca. Jeśli pracodawca tego nie dopilnuje, może ponieść finansowe konsekwencje.

Czy pracownica, która zrezygnowała z części urlopu macierzyńskiego na rzecz ojca dziecka, może wykorzystać urlop dodatkowy

Pracownica zrezygnowała z urlopu macierzyńskiego po 14 tygodniach jego wykorzystywania, pozostałą część wykorzystuje ojciec dziecka. Czy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego wykorzystywanego przez ojca dziecka pracownica będzie mogła w takim przypadku skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego?

Projekt ustawy o żłobkach jest gotowy

Projekt ustawy o formach opieki nad dziećmi do lat trzech jest gotowy - poinformowała w Sejmie minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak.

Jak korzystanie przez pracownicę i jej męża w tym samym czasie z urlopu wychowawczego wpływa na wymiar tego urlopu

Pracownica wraz z mężem w tym samym czasie korzystała przez 3 miesiące z urlopu wychowawczego. Potem wystąpiła o udzielenie jednorazowo pozostałej części tego urlopu, tj. 2 lat i 9 miesięcy. Uważamy, że pracownica powinna otrzymać urlop wychowawczy jedynie w wymiarze 2 lat i 6 miesięcy. Urlopu wychowawczego na to samo dziecko udziela się maksymalnie w wymiarze 3 lat, a ona wraz z mężem wykorzystała już w sumie 6 miesięcy tego urlopu. Jesteśmy zdania, że okres łącznego korzystania z urlopu wychowawczego przez oboje małżonków powinien być zsumowany i z tego wynika, że pracownica wykorzystała już 6 miesięcy urlopu wychowawczego. Kto ma rację?

Czym jest prawo do wypoczynku?

Jednym z podstawowych praw pracowniczych jest prawo do odpoczynku od pracy na warunkach przewidzianych w przepisach prawa.

Termin wykorzystania zaległego urlopu

Z poprzedniego roku zostało mi 23 dni urlopu wypoczynkowego. Czy powinnam wykorzystać zaległy urlop do końca marca? Jeżeli mi się to nie uda, to czy urlop zostanie przedawniony?

Zwolnienie z tytułu opieki nad dzieckiem

Czy pracownik ma prawo do zwolnienia z tytułu opieki nad dzieckiem w wieku do 14 lat, w sytuacji gdy była żona korzysta z 2 dni opieki nad synem, a pracownik domaga się korzystania z opieki nad drugim jego dzieckiem urodzonym w nowym wolnym związku?

Stereotypy a rzeczywistość, czyli o zaletach i wadach matek jako pracowników

Pracodawcy, przyjmując kandydatów do pracy, podczas selekcji powinni przede wszystkim brać pod uwagę ich wykształcenie, doświadczenie i umiejętności. Badania pokazują jednak, że w procesie rekrutacji to płeć i związane z nią role społeczne przyszłego pracownika decydują często o tym, kogo wybierze pracodawca. Warto przyjrzeć się zatem, jak same kobiety postrzegają znaczenie pracy zawodowej w ich życiu oraz co na temat kobiet w roli pracowników sądzą specjaliści rynku pracy.

Jak sporządzić plan urlopów

Sporządzenie planu urlopów poprzedza zbieranie wniosków urlopowych od pracowników. Plany sporządza się do końca poprzedniego roku kalendarzowego lub na początku tego roku, w którym pracownicy nabywają prawo do urlopu.

Roszczenie o udzielenie urlopu może ulec przedawnieniu

Zasadą szeroko pojmowanego prawa cywilnego, w tym prawa pracy, jest przedawnianie się roszczeń. Również roszczenie o udzielenie urlopu wypoczynkowego podlega przedawnieniu.

Czy można odziedziczyć ekwiwalent za urlop?

Roszczenie o ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy po zmarłym pracowniku staje się wymagalne w dniu wygaśnięcia stosunku pracy. Ekwiwalent powinien być wypłacony małżonkowi i uprawnionym członkom rodziny zmarłego. W razie braku takich osób ekwiwalent wchodzi do masy spadkowej.

Pracownik młodociany ma prawo do urlopu w czasie ferii

Młodociany pracownik, który przeważnie jednocześnie uczy się i pracuje, ma prawo do urlopu w czasie ferii. Jeżeli o niego wystąpi, pracodawca nie może mu odmówić. Gdy zatrudniony nie ma urlopu wypoczynkowego, musi otrzymać urlop bezpłatny.

Kiedy wykorzystać zaległy urlop

Urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego przez pracownika w poprzednim roku kalendarzowym należy udzielić najpóźniej do końca marca bieżącego roku.

Formy opieki nad dziećmi w wieku do lat 3

W Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej trwają prace nad projektem ustawy o formach opieki nad dziećmi do 3 lat.

Dni opieki nad dzieckiem

Pracownik, który wychowuje co najmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat, ma prawo do 2 dni płatnego zwolnienia od pracy w danym roku kalendarzowym. Ta liczba dni przysługuje niezależnie od liczby dzieci pozostających na wychowaniu. Zwolnienie to jest potocznie nazywane „opieką nad dzieckiem” i jest udzielane w celu sprawowania nad dzieckiem osobistej opieki (art. 188 k.p.).

Jak obliczyć świadczenie urlopowe, gdy jeszcze nie jest znany odpis na zfśs na 2010 r.

Nasz pracownik korzystał z urlopu wypoczynkowego od 18 do 31 stycznia 2010 r. Z tego tytułu przysługuje mu świadczenie urlopowe. Nie znamy wysokości odpisu podstawowego na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (zfśs) na 2010 r. W jakiej wysokości należy wypłacić pracownikowi świadczenie urlopowe?

Indywidualny rozkład czasu pracy w ustawie antykryzysowej

Każdy z pracowników–rodziców opiekujących się dzieckiem w wieku do 14 lat może wnioskować o ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy niezależnie od tego, czy pracują w tej samej czy różnych firmach.

Zmiany w ustawie o świadczeniach rodzinnych

Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o świadczeniach rodzinnych. Zgodnie z nim dodatek z tytułu urodzenia dziecka do końca 2011 roku ma przysługiwać po przedstawieniu zaświadczenia o przeprowadzeniu co najmniej jednego badania w czasie ciąży.

Inna praca podczas urlopu wypoczynkowego lub bezpłatnego

Brak szerszych uregulowań w zakresie wykorzystania urlopu wypoczynkowego wskazuje na to, że taki wypoczynek jest uznawany za uprawnienie pracownika, a nie jego obowiązek. To od pracownika zależy, w jaki sposób go wykorzysta.

Opieka nad członkiem rodziny

Pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi zwolnienia od pracy w celu opieki nad członkiem rodziny, np. chorą matką, nawet wtedy gdy nie mieszka z ubezpieczonym. Istotne jest, aby pracownik był jedyną osobą mogącą sprawować nad nim opiekę.

Zasady wypłacania becikowego zostaną zmienione

Zmienią się zasady wypłacania becikowego - informuje Ministerstwo Zdrowia. Dostaną je ci, którzy okażą zaświadczenie potwierdzające co najmniej jedną wizytę ciężarnej u ginekologa lub położnej. Dotychczas wymagano zaświadczenia, że kobieta była pod opieką lekarską od 10. tygodnia ciąży.

Urlopy ojcowskie dla żołnierzy zawodowych

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zwrócił się do szefa MON Bogdana Klicha o podjęcie działań, które będą skutkowały stworzeniem przepisów umożliwiających żołnierzom zawodowym korzystanie z urlopów ojcowskich. Rzecznik MON Janusz Sejmej poinformował, że resort od pewnego czasu analizuje regulacje w tym zakresie.

Termin wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego

Kodeks pracy nakazuje udzielenie pracownikowi urlopu wypoczynkowego, niewykorzystanego zgodnie z planem urlopów, najpóźniej do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego.

Czy w planie urlopów trzeba uwzględniać urlopy, do których prawo uzyskają pracownicy w pierwszym roku pracy

Zatrudniliśmy od 1 stycznia 2010 r. pracownika, dla którego praca w naszym zakładzie jest pierwszą pracą w życiu. Czy w planie urlopów wypoczynkowych powinniśmy ująć urlop, do którego pracownik nabędzie w tym roku prawo? Prawo do urlopu nabywa on po przepracowaniu każdego miesiąca. W związku z tym na początku stycznia, kiedy ustalamy plan urlopów, nie przysługuje mu urlop.

Przerwy na karmienie piersią

Pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy wliczanych do czasu pracy. Pracownicom karmiącym więcej niż jedno dziecko przysługują dwie wydłużone przerwy, po 45 minut każda.

Urlopy związane z opieką nad dzieckiem - nowelizacja kodeksu pracy

Dzisiaj, 6 stycznia 2010 r., weszła w życie kolejna nowelizacja kodeksu pracy. Nowelizacja ujednolica standardy ochronne stosowane do pracowników korzystających z podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego, podstawowego i dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopu ojcowskiego.

Jakie zmiany dotyczące uprawnień rodzicielskich wejdą w życie od 1 stycznia 2010 r.

Od 1 stycznia 2010 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy, które wzmacniają uprawnienia rodzicielskie pracowników. Zmiany polegają głównie na przyznaniu dodatkowych urlopów macierzyńskich matce i ojcu dziecka, opiekunom adopcyjnym oraz wprowadzeniu odrębnego urlopu ojcowskiego.

Dodatkowy urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego

Od 1 stycznia 2010 r., oprócz prawa do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, pracownikowi będzie przysługiwać prawo do dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Współczynnik urlopowy w 2010 r.

Współczynnik urlopowy w przyszłym roku nie ulegnie zmianie. Będzie on wynosił tak samo jak w 2009 r. 21,08.

Urlop ojcowski - nowe uprawnienie pracownicze

1 stycznia 2010 r. zaczną obowiązywać przepisy regulujące tzw. urlop ojcowski.

Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi, który po uzyskaniu zgody na wykorzystanie urlopu w pełnym rocznym wymiarze złożył wypowiedzenie

Pracownik złożył 15 października br. wniosek o udzielenie od 22 października br. urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze, jaki mu przysługuje, tj. 20 dni. Wyraziliśmy na to zgodę. Następnie pracownik złożył 19 października br. wypowiedzenie umowy o pracę. Jego umowa o pracę rozwiązała się z końcem listopada. Po złożeniu przez pracownika wypowiedzenia, a przed rozpoczęciem korzystania przez niego z urlopu, skróciliśmy pracownikowi wymiar urlopu z 20 dni na 19 dni, które mu przysługują za 11 miesięcy pracy. Czy w takim przypadku postąpiliśmy prawidłowo? Pracownik nie zgodził się na skrócenie urlopu i złożył skargę do Inspekcji Pracy.

Zmiana kodeksu pracy - większa ochrona pracowników-rodziców

Większą ochronę pracowników korzystających z urlopów związanych z opieką nad dzieckiem przewiduje nowelizacja kodeksu pracy.

Świadczenia rodzinne - próg dochodowy bez zmian

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny opowiedziała się za odrzuceniem projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych, który m.in. miał na celu podniesienie kryterium dochodowego uprawniającego do zasiłków. Zdaniem Ministerstwa Pracy oraz posłów PO, w budżecie nie ma na to pieniędzy.

Pracowniku wykorzystaj swój urlop

Do końca roku pracownicy powinni wykorzystać przysługujący im urlop wypoczynkowy. Jeśli tego nie uczynią, ostatecznym terminem jest koniec pierwszego kwartału następnego roku.

Dodatkowy urlop macierzyński

1 stycznia 2010 r. wejdą w życie przepisy przyznające pracownicy prawo do tzw. dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Urlop ten można uznać za fakultatywną część urlopu macierzyńskiego.

Czy opiekunowi prawnemu przysługuje zasiłek opiekuńczy

Pracownica na okres wyjazdu brata i jego żony za granicę została sądownie ustanowiona opiekunem 3-letniej córki brata, która chodzi do przedszkola. Dziecko zachorowało na grypę. Czy pracownicy przysługuje zasiłek opiekuńczy na bratanicę? Jeżeli tak, to w jakim wymiarze?

System świadczeń rodzinnych obejmie większą liczbę dzieci

Minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak chce, by system świadczeń rodzinnych objął wszystkie rodziny wychowujące dzieci. Jak powiedziała, głównym celem prac prowadzonych w resorcie jest to, aby świadczenie rodzinne, bądź ulga podatkowa - która też jest rodzajem takiego świadczenia - trafiły do większej liczby dzieci.

Zasiłki rodzinne dla wszystkich - prace nad wzmocnieniem polityki prorodzinnej

Rzecznika prasowa resortu pracy Bożena Diaby powiedziała, że propozycja szefowej resortu Jolanty Fedak dotycząca podwyższenia progu dochodowego dla zasiłku rodzinnego, a nawet uniezależnienie prawa do zasiłku od dochodów rodziny to na razie wstępna koncepcja. "Nie ma jeszcze konkretnych cyfr co do jej kosztów czy liczby osób, które miałaby objąć" - zastrzega.

Czy zakaz latania samolotem uprawnia kobietę w ciąży do zasiłku chorobowego

Pracownica naszej firmy, która jest w ciąży, była na urlopie w Stanach Zjednoczonych. Z powodu złego samopoczucia udała się tam do lekarza. Lekarz wydał jej zaświadczenie, które przesłała do nas, że ze względu na stan zdrowia, do czasu jego poprawy, nie powinna lecieć samolotem. Czy takie zaświadczenie lekarskie należy traktować jak zwolnienie lekarskie z powodu niezdolności do pracy? Czy możemy żądać, aby pracownica tłumaczyła na swój koszt zaświadczenie na język polski? Czy na podstawie takiego zaświadczenia powinniśmy wypłacić pracownicy wynagrodzenie chorobowe?

REKLAMA