REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy z dni wolnych z tytułu opieki nad dzieckiem może korzystać pracownik, którego dzieci pochodzą z różnych związków małżeńskich

P. Kuźniar Aleksander

REKLAMA

Pracownik rozwiódł się z pierwszą żoną. Mają wspólnie 10-letniego syna. Z drugą żoną ma 4-letnie dziecko. Czy pracownikowi przysługują 2 dni opieki na drugie dziecko, jeżeli była żona korzysta z tych dni opieki na ich wspólne dziecko, natomiast pracownik chce skorzystać z tych dni na drugie dziecko?

 Tak, pracownikowi będą przysługiwały 2 dni opieki na dziecko z drugiego małżeństwa, jeżeli z tych uprawnień nie korzysta jego druga żona w swoim zakładzie pracy.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia (art. 188 Kodeksu pracy). Prawo do takiego zwolnienia wygasa w dniu ukończenia przez dziecko 14 lat. Zwolnienie od pracy przysługuje w wymiarze 2 dni w roku bez względu na liczbę dzieci, nad którymi pracownik sprawuje opiekę.

WAŻNE!

Pracownik ma prawo do opieki w wymiarze 2 dni w roku bez względu na liczbę posiadanych dzieci.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni, z 2 dni opieki nad dzieckiem do 14 lat może korzystać tylko jedno z nich (art. 1891 Kodeksu pracy). Jest także dopuszczalne podzielenie się tym uprawnieniem w taki sposób, że każde z rodziców (opiekunów) wykorzysta po jednym dniu na opiekę.

Ustawodawca odnosi prawo do opieki nad dzieckiem do jego rodziców lub opiekunów, co sprawia, że każda rodzina złożona z ojca, matki i dziecka lub dzieci tych samych rodziców jest w tym przypadku traktowana przez prawo odrębnie. Nie ma przy tym znaczenia, czy rodzice danego dziecka pozostają w związku małżeńskim.

W przedstawionej sytuacji pracownik nie może korzystać z prawa do opieki nad dzieckiem z pierwszego małżeństwa, gdyż z takiej opieki korzysta jego była żona. Gdyby jednak z tego uprawnienia nie korzystała, to pracownikowi – ojcu przysługiwałoby zwolnienie od pracy na 2 dni również na to dziecko. Łącznie jednak pracownik nie mógłby pozostawać na zwolnieniu dłużej niż 2 dni w roku bez względu na liczbę posiadanych dzieci z różnych małżeństw.

Nie ma przeszkód, by pracownik skorzystał z prawa do opieki na dziecko z drugiego małżeństwa, gdyż przepisy odnoszą się w tym zakresie do rodziców konkretnego dziecka. Przyjęcie odmiennego stanowiska skutkowałoby tym, że pierwsza żona pracownika, korzystając z prawa do 2 dni opieki na ich wspólne dziecko, pozbawiałaby jednocześnie pracownika możliwości skorzystania z 2 dni opieki na dziecko, które ma on z drugą żoną. Skoro zatem druga żona pracownika nie korzysta z prawa do opieki nad ich wspólnym dzieckiem, może z niego na ogólnych zasadach skorzystać pracownik – ojciec.

PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony w danym zakładzie pracy jest ojcem 3 dzieci w wieku do lat 14 i każde z tych dzieci posiada z inną pracownicą tego samego zakładu pracy. Jedna z pracownic złożyła w zakładzie oświadczenie, że będzie korzystała w danym roku z uprawnień do 2 dni opieki nad dzieckiem do lat 14. Pozostałe kobiety złożyły oświadczenie, że z takiej opieki nie będą korzystały. Pracownikowi – ojcu, jeżeli złoży stosowne oświadczenie w tym zakresie, będzie przysługiwała opieka nad dziećmi, które posiada z pracownicami rezygnującymi z tego prawa. Jednak łącznie pracownikowi będą przysługiwały jedynie 2 dni zwolnienia z pracy w roku kalendarzowym w celu sprawowania osobistej opieki nad dziećmi.

Pracownik jest zobowiązany do złożenia oświadczenia o zamiarze lub braku zamiaru korzystania z uprawnień do opieki nad dzieckiem w wieku do 14 lat. Oświadczenie to pracodawca przechowuje w części B akt osobowych pracownika.

Prawo do 2 dni opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do lat 14 przysługuje pracownikowi bez względu na wymiar czasu pracy, w jakim pracownik jest zatrudniony, u każdego pracodawcy, u którego równocześnie pozostaje w stosunku pracy.

PRZYKŁAD

Pracownik wychowuje dziecko w wieku 10 lat z pierwszego małżeństwa oraz dziecko w wieku 4 lat, które posiada z drugą żoną, i pozostaje zatrudniony u dwóch pracodawców jednocześnie w wymiarze 1/2 etatu u każdego z nich. W obu zakładach pracy pracownik złożył do akt osobowych oświadczenie, że będzie korzystał z uprawnień wynikających z art. 188 Kodeksu pracy, tj. z 2 dni opieki nad dzieckiem z drugiego małżeństwa. Zatem zarówno jeden, jak i drugi pracodawca jest zobowiązany do udzielenia pracownikowi 2 dni takiego zwolnienia w roku kalendarzowym. Nie ma przy tym znaczenia, czy pracownik będzie korzystał jednocześnie w tym samym czasie z tego zwolnienia u obu pracodawców czy w różnych dniach.

Podstawa prawna

  • art. 188, art. 1891 Kodeksu pracy,
  • § 6 ust. 2 pkt 2 lit. c rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U. Nr 62, poz. 286 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sejm: Od 1 lipca 2024 r. ustawowe zabezpieczenie pieniędzy dla przedstawicieli osób niepełnosprawnych [projekt nowelizacji]

Przedstawiciele osób niepełnosprawnych, którzy mają mieć zagwarantowane pieniądze na działalność, to rady ds. osób niepełnosprawnych. Prawdziwe, a nie wirtualne pieniądze umożliwią im realną działalność w społecznościach lokalnych na rzecz osób niepełnosprawnych.

Zmiany w Kodeksie pracy 2024 r.

Czekają nas nie małe zmiany w Kodeksie pracy jeszcze w 2024 r. Chodzi o ważną sprawę, bo o życie i zdrowie pracowników - w tym ich rozrodczość. Projekt zmian przepisów BHP w KP dotyczy dostosowania polskiego prawa do przepisów UE w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem czynnikami rakotwórczymi lub mutagenami podczas pracy, które wpływają negatywnie na rozrodczość kobiet i mężczyzn.

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

REKLAMA

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku?

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku? Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła? Czy w Zielone Świątki sklepy są otwarte? Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Jak wypada Boże Ciało w 2024 roku?

Komunikat ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mZUS

Od 17 do 18 maja 2024 r. mogą wystąpić ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS i mZUS dla Lekarza.

Nowa regulacja ochroni dobre imię pracodawcy i współpracowników. Zmiany jeszcze w 2024 r.

Nowa regulacja w zakresie prawa pracy ochroni dobre imię pracodawcy, współpracowników ale też ogółu i interesy państwa - zmiany będą jeszcze w 2024 r. Jak szumnie wskazuje MPiPS: ustawa ma służyć ludziom ponoszącym ryzyko w imię troski o dobro wspólne.

REKLAMA

ZUS: Ważne dla osób pobierających świadczenie lub zasiłek przedemerytalny. Zbliża się termin przekazania informacji o przychodach

Osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego muszą przekazać do ZUS informację o osiąganych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Na jakim formularzu?

1000 zł brutto dodatku dla pracowników pomocy społecznej. Na jakim etapie zmiany?

W dniu 15 maja 2024 r. Prezydent RP podpisał: ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw oraz ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy zaczną obowiązywać od czerwca 2024 r., a wypłaty będą już od lipca.

REKLAMA