Zwolnienie z tytułu opieki nad dzieckiem
REKLAMA
Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia (art. 188 k.p.). Tak więc na liczbę przysługujących dni opieki nie ma wpływu liczba posiadanych dzieci, które wychowuje pracownik. Oznacza to, że w zależności od tego, czy wychowuje on jedno, dwoje czy więcej dzieci w wieku do 14 lat, może skorzystać tylko z 2 dni opieki w danym roku kalendarzowym. Z kolei art. 1891 k.p. stanowi, że z uprawnień tych może korzystać tylko jedno z rodziców, jeżeli oboje są zatrudnieni.
Wątpliwości dotyczące udzielania zwolnienia najczęściej dotyczą sytuacji, gdy rodzice lub opiekunowie dziecka nie pozostają w związku małżeńskim. W takim przypadku kluczowy jest fakt rzeczywistego wychowywania dziecka. Tak więc o udzielenie opieki może wystąpić pracownik–ojciec, który nie pozostaje w związku małżeńskim z matką dziecka. Pracodawca jest zobowiązany udzielić mu zwolnienia, pod warunkiem że rzeczywiście wychowuje swoje dziecko, a matka dziecka (jeśli jest zatrudniona na podstawie stosunku pracy) nie wykorzystała w danym roku limitu dni opieki.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA