Informacje zawarte w tym artykule są oparte na wynikach badań naukowych prowadzonych w ramach projektu „Mama w pracy – społeczne uwarunkowania powrotu kobiet na rynek pracy po przerwie związanej z wychowywaniem dzieci” zrealizowanych przez firmę HRP i socjologów Uniwersytetu Łódzkiego*.
Znaczenie pracy w życiu kobiet
Kobiety, mówiąc o tym, jakie znaczenie ma praca zawodowa w ich życiu, poruszają kwestie dotyczące przede wszystkim trzech obszarów: ekonomicznego, społecznego i psychologicznego.
reklama
reklama
Wymiar ekonomiczny
Okazało się, że kwestie finansowe mają największe znaczenie dla kobiet ze względu na to, że praca zawodowa jest źródłem utrzymania i podstawą niezależności materialnej. Dzięki temu mają poczucie bezpieczeństwa i mogą pozytywnie patrzeć w przyszłość. Niektóre z pracujących kobiet zaznaczały, że pieniądze przez nie zarabiane mają znaczenie nie tylko dla nich samych, ale wpływają na standard życia całej rodziny. Pensja kobiet nie jest bowiem jedynie uzupełnieniem dochodu partnera, ale także niezbędnym i istotnym wkładem w utrzymanie rodziny.
Wymiar społeczny
Kobiety, przede wszystkim niepracujące, uważają, że praca zawodowa i związana z nią aktywność mają pozytywny wpływ na zachowanie tak zwanego komfortu psychicznego i równowagi emocjonalnej. Dla innych uczestniczek badania to forma odpoczynku i możliwości oderwania się od obowiązków domowych czy rodzinnych problemów. Kobiety pracujące przyznają, że dzięki pracy zawodowej lepiej organizują swój czas, ucząc się łączyć obowiązki rodzinne z zawodowymi, a ponadto czują się bardziej doceniane przez otoczenie i partnerów życiowych. Poza tym kobiety zwracają uwagę na to, że sytuacja, gdy oboje partnerzy są aktywni zawodowo, sprzyja podziałowi obowiązków domowych.
Niektóre uczestniczki badania twierdzą, że kobiety przebywające kilka lat w domu „dziwaczeją”, nie mają dystansu do siebie i nadmiernie przejmują się drobnymi zdarzeniami, a także nie rozwijają się intelektualnie. Ponadto część badanych uważa, że praca zawodowa bardzo motywuje do codziennego dbania o siebie, co dodatkowo wpływa na poczucie społecznej akceptacji.