reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Urlop ojcowski

Pracownik–ojciec wystąpił z wnioskiem o udzielenie 3 dni urlopu ojcowskiego. Czy możemy udzielić mu tylko 3 dni, czy też musi wykorzystać od razu cały przysługujący mu wymiar tego urlopu?

Niestety nie, nie można udzielić pracownikowi 3 dni urlopu ojcowskiego, ponieważ pracownik musi wykorzystać jednorazowo 7 dni urlopu ojcowskiego.

Od 1 stycznia 2010 r. pracownikowi–ojcu wychowującemu dziecko w wieku do 1. roku życia przysługuje prawo do urlopu przeznaczonego na opiekę nad tym dzieckiem. W roku 2010 i 2011 urlop będzie udzielany w wymiarze 1 tygodnia, a w następnych latach – 2 tygodni. Przepisy Kodeksu pracy nie rozstrzygają wprost, czy urlop ten może zostać udzielony w wymiarze krótszym niż 7 dni, a tym samym, czy pracownik będzie mógł wykorzystać urlop w całości lub też skorzystać tylko z jego części. Gdyby jednak zamiarem ustawodawcy było stworzenie pracownikowi takiej możliwości, przepisy Kodeksu pracy stanowiłyby o tym wprost – tak jak ma to miejsce przy urlopie macierzyńskim.

W celu skorzystania z tego rodzaju urlopu pracownik powinien złożyć pisemny wniosek, nie później niż na 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu, a pracodawca ma obowiązek przychylić się do wniosku pracownika.

Bezpośrednio po urlopie ojcowskim pracownik–ojciec będzie mógł wykorzystać przysługujący mu urlop wypoczynkowy. Jeżeli zaś pracownik z powodu skorzystania z urlopu ojcowskiego nie mógł rozpocząć zaplanowanego wcześniej urlopu wypoczynkowego, to urlop wypoczynkowy ulega przesunięciu na termin późniejszy.

Urlop ojcowski jest urlopem niezależnym od urlopu macierzyńskiego. Oznacza to, że pobyt matki dziecka na urlopie macierzyńskim nie może stanowić podstawy do odmowy jednoczesnego udzielenia urlopu ojcowskiego pracownikowi będącego ojcem dziecka.

W okresie przebywania na urlopie ojcowskim stosunek pracy pracownika korzystającego z tego urlopu jest objęty ochroną przed jego rozwiązaniem (art. 177 k.p.).

Ponadto za czas urlopu ojcowskiego pracownikowi przysługuje zasiłek macierzyński na warunkach określonych przepisami ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

inEwi

inEwi to wygodna aplikacja do Zarządzania Czasem Pracy. Gwarantuje łatwą i precyzyjną kontrolę wszelkich aspektów ewidencji czasu pracy Twojego zespołu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama