Zmiany w ustawie o pomocy społecznej
REKLAMA
Projekt zmian ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (j.t. Dz.U. z 2009 r. Nr 175, poz. 1362 z późn.zm.) jest konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 21 kwietnia 2009 r., sygn. akt K 6/08. TK uznał art. 85 ust. 7 ustawy za niezgodny z Konstytucją RP. Na skutek wyroku Trybunału przepis ten utraci moc z dniem 1 maja 2010 r.
REKLAMA
Renta socjalna dla opiekuna prawnego >>
Zgodnie z art. 85 ust. 7 ustawy o pomocy społecznej minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego określi, w drodze rozporządzenia, zryczałtowaną kwotę na utrzymanie dziecka oraz stawki na bieżące funkcjonowanie placówki rodzinnej, uwzględniając potrzebę prawidłowego funkcjonowania tej placówki. Na podstawie tego upoważnienia Minister Polityki Społecznej wydał rozporządzenie z 5 listopada 2004 r. w sprawie określenia zryczałtowanej kwoty na utrzymanie dziecka oraz stawek na bieżące funkcjonowanie placówki rodzinnej (Dz.U. Nr 245, poz. 2461 z późn. zm.).
W swoim orzeczeniu TK stwierdził, że niedopuszczalne jest upoważnienie, które upoważnia nie do wydania rozporządzenia w celu wykonania ustawy, lecz do samodzielnego uregulowania całego zagadnienia bez bezpośrednich unormowań czy wskazówek w tekście ustawy.
Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej >>
REKLAMA
Ustawowe upoważnienie do wydania rozporządzenia nie może pozostawiać prawodawcy daleko idącej swobody w kształtowaniu treści rozporządzenia. Rozporządzenie wydane na podstawie art. 85 ust. 7 ustawy normuje sprawy mające istotny wpływ na sposób funkcjonowania placówek rodzinnych, takie jak: „zryczałtowana kwota”, „stawki na bieżące funkcjonowanie placówki rodzinnej”, „stawka na utrzymanie lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym”, „stawka na utrzymanie domu jednorodzinnego”. Nie mają one umocowania w treści ustawy.
Z powyższych powodów nowelizacja wprowadza do ustawy o pomocy społecznej kwestie zawarte w rozporządzeniu w sprawie określenia zryczałtowanej kwoty na utrzymanie dziecka oraz stawek na bieżące funkcjonowanie placówki rodzinnej.
tk
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat