Kategorie

Jak korzystanie przez pracownicę i jej męża w tym samym czasie z urlopu wychowawczego wpływa na wymiar tego urlopu

Katarzyna Wrońska-Zblewska
Pracownica wraz z mężem w tym samym czasie korzystała przez 3 miesiące z urlopu wychowawczego. Potem wystąpiła o udzielenie jednorazowo pozostałej części tego urlopu, tj. 2 lat i 9 miesięcy. Uważamy, że pracownica powinna otrzymać urlop wychowawczy jedynie w wymiarze 2 lat i 6 miesięcy. Urlopu wychowawczego na to samo dziecko udziela się maksymalnie w wymiarze 3 lat, a ona wraz z mężem wykorzystała już w sumie 6 miesięcy tego urlopu. Jesteśmy zdania, że okres łącznego korzystania z urlopu wychowawczego przez oboje małżonków powinien być zsumowany i z tego wynika, że pracownica wykorzystała już 6 miesięcy urlopu wychowawczego. Kto ma rację?

Pracownicy przysługuje urlop wychowawczy w wymiarze 2 lat i 9 miesięcy. Okresów równoczesnego korzystania z urlopu wychowawczego przez oboje rodziców (opiekunów) dziecka nie należy sumować.

UZASADNIENIE

Pracownik opiekujący się dzieckiem do lat 4, który ma co najmniej 6-miesięczny staż pracy, ma prawo do urlopu wychowawczego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem w wymiarze do 3 lat (art. 186 § 1 Kodeksu pracy).

Zasadą jest, że z urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat może korzystać tylko jeden rodzic lub opiekun dziecka (art. 1891 Kodeksu pracy). Jednak dopuszczalne jest – na zasadzie wyjątku – łączne korzystanie z urlopu wychowawczego przez oboje zatrudnionych rodziców (opiekunów). Takie wspólne, równoczesne korzystanie z urlopu wychowawczego jest możliwe jedynie przez okres nie dłuższy niż 3 miesiące (art. 186 § 3 Kodeksu pracy). Po upływie tego okresu (a w zasadzie na 2 tygodnie przed końcem takiego urlopu, ponieważ jest to termin na złożenie wniosku o udzielenie kolejnej części urlopu wychowawczego) pracownicy muszą zdecydować, czy urlop wychowawczy będzie kontynuowany, a jeśli tak, to przez którego z nich. W przypadku gdy, tak jak w omawianej sytuacji, zdecydują, że po okresie wspólnego, równoczesnego korzystania z urlopu, urlop wychowawczy będzie kontynuowało jedno z nich, pracodawca jest związany wnioskiem takiego pracownika i ma obowiązek udzielić urlopu wychowawczego zgodnie z wnioskiem.

PRZYKŁAD

Reklama

Pracownica, która jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony do 31 grudnia 2010 r., wystąpiła o udzielenie urlopu wychowawczego do 31 marca 2011 r. Pracodawca może jej udzielić urlopu wychowawczego jedynie do 31 grudnia 2010 r., czyli do ostatniego dnia pracy. Jeżeli strony podpiszą kolejną umowę o pracę, to wówczas pracownica może skorzystać z urlopu wychowawczego w późniejszym terminie, po 31 grudnia 2010 r.


Maksymalny wymiar urlopu wychowawczego wynosi 3 lata i o tyle urlopu może wnioskować każdy uprawniony pracownik (pod warunkiem, że pozwala mu na to umowa o pracę, na podstawie której jest zatrudniony). Taki wymiar urlopu dotyczy wszystkich pracowników, bez względu na to, czy z urlopu od początku korzysta tylko jeden pracownik czy oboje rodzice (opiekunowie) korzystali równocześnie z tego urlopu przez 3 miesiące łącznie. W praktyce oznacza to, że okresu łącznego korzystania z urlopu wychowawczego przez oboje pracowników nie liczy się dwukrotnie (nie sumuje się), tj. nie pomniejsza się wymiaru pozostałego urlopu wychowawczego o dodatkowe 3 miesiące, które wykorzystał drugi rodzic (opiekun) dziecka. Żaden przepis prawa pracy nie nakazuje takiego postępowania. Zatem nie ma podstawy prawnej do sumowania okresu równoczesnego korzystania z urlopu wychowawczego przez oboje rodziców (opiekunów) dziecka w taki sposób, by od pozostałego urlopu do wykorzystania odjąć nie 3 miesiące (jakie w rzeczywistości zostały wykorzystane) lecz 6 miesięcy (czyli po 3 miesiące urlopu wykorzystanego przez każdego z pracowników).

WAŻNE!

Jeżeli ojciec i matka dziecka przebywają jednocześnie na urlopie wychowawczym, to okresów korzystania z tego urlopu nie sumuje się.

Jeśli pracodawca odejmie od maksymalnego wymiaru urlopu wychowawczego przysługującego pracownikowi dodatkowe 3 miesiące (za czas, w którym oboje pracownicy korzystali z urlopu równocześnie), wówczas bezpodstawnie obniży wymiar przysługującego pracownikowi urlopu wychowawczego i narazi się na sankcje za wykroczenie ze strony PIP. W takiej sytuacji popełnia on wykroczenie przeciwko prawom pracownika, za które Kodeks pracy przewiduje karę grzywny w wysokości od 1 tys. zł do 30 tys. zł (art. 281 pkt 5 Kodeksu pracy).

Wymiar urlopu wychowawczego przysługującego pracownicy ulegnie zmniejszeniu, jeżeli ojciec dziecka będzie korzystał z tego urlopu w innym czasie niż pracownica.

PRZYKŁAD

Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego przez pracownicę, jej mąż korzystał z 3 miesięcy urlopu wychowawczego. Po tym okresie z urlopu wychowawczego chce skorzystać pracownica. W takiej sytuacji urlop wychowawczy będzie jej przysługiwał w wymiarze 2 lat i 9 miesięcy.

Podstawa prawna

 • art. 186 § 1, § 3 i § 4, art. 1891, art. 281 pkt 5 Kodeksu pracy,
 • § 1, § 3 ust. 2 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 16 grudnia 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego (Dz.U. Nr 230, poz. 2291).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?