Kategorie

Czy pracownica, która zrezygnowała z części urlopu macierzyńskiego na rzecz ojca dziecka, może wykorzystać urlop dodatkowy

Marek Rotkiewicz
Marek Rotkiewicz
Pracownica zrezygnowała z urlopu macierzyńskiego po 14 tygodniach jego wykorzystywania, pozostałą część wykorzystuje ojciec dziecka. Czy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego wykorzystywanego przez ojca dziecka pracownica będzie mogła w takim przypadku skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego?

W przypadku rezygnacji przez matkę dziecka z części urlopu macierzyńskiego na rzecz ojca dziecka nie może ona już wykorzystać dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Po zakończeniu podstawowego urlopu macierzyńskiego z dodatkowego urlopu będzie mógł skorzystać tylko ojciec wychowujący dziecko.

UZASADNIENIE

Od 1 stycznia 2010 r. pracownica ma możliwość podjęcia decyzji o wydłużeniu urlopu – zarówno macierzyńskiego, jak i na warunkach urlopu macierzyńskiego. Po ich zakończeniu może bowiem skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego (art. 1821 Kodeksu pracy). W przeciwieństwie do zwykłego urlopu macierzyńskiego o wykorzystaniu urlopu dodatkowego swobodnie decyduje osoba uprawniona.

Dodatkowy urlop macierzyński może wykorzystać również pracownik – ojciec wychowujący dziecko. Ma do tego prawo wówczas, gdy matka dziecka:

 • zrezygnowała na rzecz ojca dziecka z dalszej części podstawowego urlopu macierzyńskiego po wykorzystaniu go w wymiarze co najmniej 14 tygodni,
 • wykorzystała już podstawowy urlop macierzyński (art. 1822 § 1 Kodeksu pracy).
Reklama

Po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni podstawowego urlopu macierzyńskiego pracownica może zrezygnować z dalszej jego części, ale tylko pod warunkiem, że „przejmie” ją pracownik ojciec dziecka (art. 180 § 5 Kodeksu pracy). Zatem w tym przypadku rezygnacja z urlopu macierzyńskiego jest ograniczona podstawowym warunkiem – opieka nad dzieckiem nie zostaje skrócona, lecz „przechodzi” w niewykorzystanym wymiarze na drugiego z rodziców.

Dodatkowego urlopu macierzyńskiego bądź na warunkach macierzyńskiego udzielamy jednorazowo, w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności, bezpośrednio po wykorzystaniu podstawowego urlopu macierzyńskiego (art. 1821 § 2 Kodeksu pracy). Określenie „bezpośrednio” możemy w tym przypadku rozumieć jedynie jako „od następnego dnia”. Wynika to z zasady udzielania urlopów macierzyńskich na dni kalendarzowe (a nie na dni pracy – tak jak w przypadku urlopów wypoczynkowych).

Rezygnacja z urlopu macierzyńskiego przez matkę dziecka powoduje zrzeczenie się prawa do dalszej jego części. Matka dziecka nie będzie bowiem mogła wykorzystać dodatkowego urlopu macierzyńskiego bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim, co jest warunkiem przyznania prawa do dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Nie ma już zatem możliwości „powrotu” do wykorzystywania urlopu macierzyńskiego w jego dodatkowym wymiarze.

WAŻNE!

Rezygnując z części podstawowego urlopu macierzyńskiego pracownica traci prawo do możliwości skorzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Ponadto, w sytuacji gdy matka rezygnuje z podstawowego urlopu macierzyńskiego na rzecz ojca dziecka, przepisy przyznają prawo skorzystania z uprawnienia do dodatkowego urlopu macierzyńskiego ojcu dziecka, czyli osobie, która w tym przypadku wyczerpała podstawowy wymiar urlopu macierzyńskiego.

Podstawa prawna

 • art. 180 § 5, art. 1821, art. 1822 Kodeksu pracy.
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r.

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r. - ile wynosi Mindestlohn? Ile wynosi netto?

  Urlop rodzinny na opiekę nad rodzicami lub wnukami

  Urlop rodzinny - 12 miesięczny urlop na opiekę nad chorymi rodzicami bądź wnukami dla babci lub dziadka to nowa propozycja urlopu. Czy będzie wprowadzony do Kodeksu pracy?

  Składka zdrowotna - Nowy Ład

  Składka zdrowotna a Nowy Ład - jaka zmiana w naliczaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne została przewidziana od 2022 r.?

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika przewidziana jest w projekcie ustawy o zmianie ustawy kodeksowej. Jaka miałaby być nowa definicja pracownika?

  Jedna płaca minimalna dla całego kraju to złe rozwiązanie?

  Płaca minimalna - jedna kwota dla całego kraju to złe rozwiązanie? Przedsiębiorcy proponują wprowadzenie minimalnego wynagrodzenia za pracę na poziomie 50% średniej płacy w danym regionie.

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Czego dotyczy? Kto na niej skorzysta?

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r. - takie rozwiązanie proponuje Senat. Sprawdź, ile wzrośnie wynagrodzenie lekarzy, pielęgniarek, położnych i innych pracowników medycznych.

  Ile osób w Polsce pracuje zdalnie? [GUS]

  Praca zdalna - ile osób w Polsce pracuje zdalnie? Gdzie najwięcej osób pracuje z domu?

  Płaca minimalna - średnie wynagrodzenie w powiecie

  Płaca minimalna będzie zależała od powiatu? Proponuje się, aby wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosiła tyle, ile średnie wynagrodzenie w powiecie.

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w 2021 r.?

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w III kwartale 2021 r.? Znamy nowy wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

  Powrót do pracy stacjonarnej czy praca zdalna?

  Powrót do pracy stacjonarnej - czy Polacy chcą wracać do biur? Czy praca zdalna zostanie? Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami i pracownikami?

  12 czerwca - Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci

  Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci przypada na 12 czerwca. Pandemia COVID-19 wpłynęła negatywnie na to zjawisko.

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją już funkcjonuje

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Jakie kwestie reguluje?

  Odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - wszystko, co musisz wiedzieć

  Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - komu i kiedy przysługuje? Kto je wypłaca? Jak odwołać się od decyzji ZUS?

  PPK: stan oszczędności można sprawdzać na bieżąco

  PPK - stan oszczędności na swoim rachunku w PPK można sprawdzać na bieżąco. Jak to zrobić?

  Nowy Ład – kalkulator wynagrodzeń 2022

  Nowy Ład - kalkulator wynagrodzeń w 2022 r. pozwala obliczyć wysokość wynagrodzeń dla umów o pracę. Jak Nowy Ład wpływa na wysokość płacy minimalnej w 2022 r.? Wyższa kwota wolna od podatku powoduje brak podatku przy minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ile wyniesie najniższa krajowa?

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r.

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r. - to rozwiązanie dla wszystkich medyków. Co ze wzrostem wynagrodzeń do 2027 r.?

  Przedłużenie kadencji organów związków zawodowych

  Przedłużenie kadencji organów statutowych związków zawodowych, organizacji przedsiębiorców i społecznych inspektorów pracy przewiduje projekt nowelizacji ustawy covidowej.

  Bezrobocie w maju 2021 r. najniższe w UE

  Bezrobocie w maju 2021 r. - ile wyniosła szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego? Czy Polska ma najniższe bezrobocie w UE?

  Doradca podatkowy - zarobki 2021

  Doradca podatkowy - jakie są zarobki w 2021 r.? Gdzie zarabia się najlepiej? Jak zrobić szybką karierę w podatkach? Oto kilka wskazówek.