| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Stosunek pracy > Zakaz wypowiadania umowy o pracę w czasie urlopu pracownika (art. 41)

Zakaz wypowiadania umowy o pracę w czasie urlopu pracownika (art. 41)

Omawiany przepis wprowadza zakaz wypowiedzenia umowy o pracę w tzw. krótkich okresach ochronnych. Przepis dotyczy wszystkich umów o pracę, chroniąc pracownika przed wypowiedzeniem przede wszystkim przez okres urlopu.

Chodzi tu o urlop wypoczynkowy zarówno zasadniczy, jak i dodatkowy przyznawany pracownikowi ze względu na wykonywanie prac szczególnie szkodliwych i uciążliwych dla zdrowia, z uwagi na uprawnienia kombatanckie itd. Przepis obejmuje swym zakresem także urlop wychowawczy. Obojętna jest podstawa prawna przyznania pracownikowi owego urlopu. Może ona wynikać z Kodeksu pracy, a także z układu zbiorowego lub nawet z umowy o pracę. Ustawodawca chroni przed wypowiedzeniem także pracowników korzystających z innych zwolnień od pracy. Zasadnicze znaczenie będzie tu miała nieobecność w pracy z powodu choroby.

Z art. 41 Kodeksu wynika zatem reguła, iż pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Zobacz: Wyłączenie stosowania art. 39 Kodeksu pracy (art. 40)

 Wiele trudności nastręczały pracodawcom sytuacje, gdy pracownik stawił się do pracy i świadczył ją, i po otrzymaniu wypowiedzenia umowy o pracę - tego samego lub następnego dnia - dostarczył pracodawcy zwolnienie lekarskie, stwierdzające niezdolność do pracy w dniu, w którym otrzymał wypowiedzenie. Jednak Sąd Najwyższy wyraził pogląd, że wypowiedzenie umowy o pracę pracownikowi, który świadczył pracę, a następnie wykazał, że w dniu wypowiedzenia był niezdolny do pracy z powodu choroby, nie narusza omawianego przepisu, a zatem w takim wypadku można wypowiedzieć umowę o pracę.

Podsumowując, pracodawca nie może wypowiedzieć pracownikowi umowy o pracę w czasie urlopu pracownika (rodzaj urlopu jest bez znaczenia - ochroną przed wypowiedzeniem objęty jest pobyt na urlopie wypoczynkowym, bezpłatnym, wychowawczym, szkoleniowym). Zakaz wypowiedzenia obejmuje cały czas trwania urlopu. Należy także pamiętać, że nie jest dopuszczalne odwołanie pracownika z urlopu tylko w tym celu, aby dokonać wypowiedzenia mu umowy o pracę.

Zobacz serwis: Wypowiedzenie


Podstawa prawna: art. 41 Kodeksu pracy

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

ELPIGAZ

ELPIGAZ jest czołowym producentem i dostawcą nowoczesnych rozwiązań dla motoryzacji w zakresie gazowych układów zasilania pojazdów, zbiorników LPG i ciśnieniowych zbiorników powietrza.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »