Kategorie

Urlop uzupełniający

Piotr Matwiejczyk
Pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy na czas nieokreślony. Ma prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego. W marcu będzie miał 10-letni staż pracy, a tym samym uzyska prawo do urlopu uzupełniającego w wymiarze 6 dni. Czy w takiej sytuacji wymiar urlopu należy obliczyć proporcjonalnie do okresu pozostałego do końca roku i udzielić mu jedynie 4 i pół dnia urlopu?

Nie, pracownik, który przez cały rok jest zatrudniony u jednego pracodawcy, nabywa prawo do 6 dni urlopu uzupełniającego niezależnie od tego, kiedy nabywa prawo do urlopu w wyższym wymiarze.

Tak więc, jeżeli pracownik nabył prawo do urlopu uzupełniającego w marcu, to pracodawca udziela mu całych 6 dni urlopu, nie zaś 4 i pół dnia.

Reklama

Pracownikowi, który w danym roku kalendarzowym wykorzystał urlop, a następnie w ciągu tego roku kalendarzowego uzyskał prawo do urlopu w wyższym wymiarze, ma prawo do urlopu uzupełniającego. Proporcjonalnie do okresu zatrudnienia wymiar urlopu należy obliczyć jedynie w sytuacji, gdy po nabyciu prawa do urlopu uzupełniającego, a przed zakończeniem roku kalendarzowego, stosunek pracy ustanie. W takiej sytuacji, ustalając wymiar urlopu wypoczynkowego, należy uwzględnić wyższy wymiar urlopu.

Wymiar urlopu wypoczynkowego jest zależny od posiadanego przez pracownika stażu pracy. Obliczając staż pracy do okresu zatrudnienia – od którego zależy prawo do urlopu i wymiar urlopu – należy wliczyć okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy.

Jeżeli pracownik jest jednocześnie zatrudniony na podstawie co najmniej dwóch stosunków pracy, uwzględnia się okresy poprzedniego niezakończonego zatrudnienia w części przypadającej przed nawiązaniem drugiego lub kolejnego stosunku pracy (art. 1541 § 2 k.p.).

Do okresu zatrudnienia, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego, wlicza się też okresy niewykonywania pracy z tytułu ukończenia:

 • zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej – o programie nauczania nie dłuższym niż 3 lata,
 • średniej szkoły zawodowej – o programie nauczania nie dłuższym niż 3 lata,
 • średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych i równorzędnych szkół zawodowych – 5 lat,
 • średniej szkoły ogólnokształcącej – 4 lata,
 • szkoły policealnej – 6 lat,
 • szkoły wyższej – 8 lat.

Powyższe okresy nie podlegają sumowaniu. Gdy pracownik jednocześnie uczy się i pracuje, do okresu stanowiącego podstawę ustalenia wymiaru urlopu wypoczynkowego wlicza się okresy jednoczesnej pracy i nauki lub jedynie okres nauki. Decyduje tu opcja korzystniejsza dla pracownika.

Wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi:

 • 20 dni – gdy staż pracy jest krótszy niż 10 lat,
 • 26 dni – gdy pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Należy zauważyć, że bezpodstawne zaniżenie urlopu wypoczynkowego jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika, za które pracodawca może zostać ukarany grzywną w wysokości od 1000 do 30 000 zł. W sprawach o wykroczenia przeciwko prawom pracownika orzekają sądy rejonowe, a funkcję oskarżyciela publicznego pełni inspektor pracy. Inspektor pracy może również samodzielnie nałożyć grzywnę w drodze mandatu karnego po przeprowadzeniu czynności wyjaśniających, jeśli uzna, że kara ta będzie wystarczająca. Grzywna nałożona w postępowaniu mandatowym nie może być wyższa niż 2000 zł. Jeżeli jednak osoba już ukarana co najmniej dwukrotnie za wykroczenie przeciwko prawom pracownika, popełni w ciągu dwóch lat od dnia ostatniego ukarania ponownie takie wykroczenie, inspektor pracy może nałożyć grzywnę w wysokości do 5000 zł.

Poszerzaj swoją wiedzę, czytając naszą publikację
Karta Nauczyciela. Komentarz (PDF)
Karta Nauczyciela. Komentarz (PDF)
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?