REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Obowiązki pracodawcy, Zasiłek chorobowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Praca na zasiłku chorobowym przyczyną utraty zasiłku - wyrok TK

Praca ubezpieczonego przebywającego na zasiłku chorobowym jest dopuszczalna. Jednak wykonywanie pracy zarobkowej podczas niezdolności do pracy za wynagrodzeniem przekraczającym minimalną wysokość wynagrodzenia za pracę stanowi przyczynę utraty zasiłku. Zdaniem TK przepis jest zgodny z konstytucją.

PIT-11/PIT-40 a przychody z praw autorskich za 2013 r.

Płatnicy mają czas do końca lutego 2014 r. na przekazanie pracownikom PIT-11 i PIT-40 (w przypadku dokonywania rozliczeń podatku za te osoby). W informacji oraz w rozliczeniu rocznym po raz pierwszy należy odrębnie wykazać wysokość przychodów z praw autorskich i zastosowane do nich koszty uzyskania, które w 2013 r. nie mogły przekroczyć 42 764 zł.

Obowiązek ponownego zatrudnienia zwolnionego pracownika

W niektórych przypadkach przepisy nakładają na pracodawców obowiązek ponownego zatrudnienia zwolnionego wcześniej pracownika. Dotyczy to sytuacji, w których do rozwiązania stosunku pracy doszło zgodnie z prawem i skutecznie. Kiedy na pracodawcy ciąży wspomniany obowiązek?

Roczna deklaracja i informacja o zatrudnieniu niepełnosprawnych do 20 stycznia 2014 r.

Do 20 stycznia 2014 r. pracodawcy zatrudniający w 2013 r. co najmniej 25 pracowników niepełnosprawnych, którzy byli zobowiązani do wpłat na PFRON, mają obowiązek sporządzenia i przekazania deklaracji DEK-R za poprzedni rok. Ci, którzy byli z tych wpłat zwolnieni, sporządzają i przekazują informację roczną INF-2.

REKLAMA

Konieczność złożenia rocznych sprawozdań przez pracodawców

Złożenie sprawozdania o pracujących, wynagrodzeniach i czasie pracy (Z-10) oraz o warunkach pracy (Z-06) należy do obowiązków pracodawcy. Niedochowanie terminu złożenia sprawozdań lub podanie nieprawidłowych danych naraża pracodawcę na karę grzywny lub pozbawienia wolności.

Obowiązki pracodawcy wobec pracowników, którzy rozpoczynają aplikacje prawnicze

Od 1 stycznia 2014 r. rozpoczynają się aplikacje radcowska, adwokacka i notarialna. Pracodawcy, których pracownicy odbywają te aplikacje, mają wobec nich pewne obowiązki. Zakres tych obowiązków uległ zmianie od 23 sierpnia 2013 r. w wyniku nowelizacji przepisów. Obecnie pracownikom odbywającym aplikacje przysługuje prawo do płatnego zwolnienia od pracy tylko wówczas, gdy pracodawca wyraził zgodę na aplikację.

Choroby zawodowe

Choroba zawodowa to choroba zawarta w wykazie chorób zawodowych znajdującym się w załączniku do rozporządzenia w sprawie chorób zawodowych. Musi być spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy lub wywołana sposobem wykonywania pracy.

Świadczenia chorobowe na przełomie roku

Sytuacja pracownika, który choruje na przełomie roku powinna być dokładnie przeanalizowana przez pracodawcę. W zależności od czasu trwania niezdolności pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy.

REKLAMA

Prawne i finansowe warunki pracowniczego zakazu konkurencji

Jednym ze sposobów zabezpieczenia interesów pracodawcy jest zawarcie z pracownikiem umowy o zakazie konkurencji, która może obowiązywać w trakcie zatrudnienia albo po jego ustaniu. O ile umowa obowiązująca podczas zatrudnienia nie powoduje obowiązku wypłaty odszkodowania przez pracodawcę, o tyle zawarcie tzw. klauzuli konkurencyjnej po ustaniu stosunku pracy jest odpłatne.

Zwrot kosztów używania prywatnego samochodu na potrzeby organizacji

Pracownicy organizacji mogą używać swoich prywatnych samochodów w jazdach lokalnych lub zamiejscowych (w podróżach służbowych). W takiej sytuacji, pracownikom przysługuje zwrot kosztów tego używania.  O sposobie udokumentowania i rozliczenia tych działań decyduje rodzaj wyjazdu.

Wstępne szkolenia bhp

Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca jest obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bhp przed dopuszczeniem go do pracy (szkolenia wstępne) oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie. Szkolenia te odbywają się w czasie pracy i na koszt pracodawcy.

Jakim pracownikom trzeba zapewnić od 1 listopada napoje i posiłki profilaktyczne

Zgodnie z przepisami bhp pracodawca ma obowiązek w okresie zimowym (od 1 listopada do 31 marca) zapewnić określonym pracownikom posiłki profilaktyczne. Jakim pracownikom trzeba zapewnić od 1 listopada napoje i posiłki profilaktyczne?

Wydanie świadectwa pracy

Wydanie świadectwa pracy to bezwzględny obowiązek pracodawcy. Nie zależy od podstawy nawiązania stosunku pracy, sposobu jego rozwiązania ani długości okresu zatrudnienia. Kiedy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy?

Jak dokumentować schorzenia szczególne?

Pracodawca może obniżyć wysokość wpłat na PFRON, jeżeli zatrudni osoby niepełnosprawne ze schorzeniami szczególnie utrudniającymi wykonywanie pracy. Jak dokumentować schorzenia szczególne?

Czym są środki ochrony indywidualnej

Środki ochrony indywidualnej mają chronić zdrowie i życie pracowników. To urządzenia lub wyposażenie przewidziane do noszenia lub trzymania przez użytkownika w celu jego ochrony przed jednym lub większą liczbą zagrożeń, które mogą mieć wpływ na jego bezpieczeństwo i zdrowie.

Obowiązki pracodawcy w zakresie BHP

Obowiązki pracodawcy w zakresie BHP zawiera Kodeks pracy, rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy praz przepisy bhp dotyczące wykonywania prac w różnych branżach. Jakie są podstawowe obowiązki pracodawcy w zakresie bhp?

Podstawa wymiaru zasiłku, a przekroczenie rocznej podstawy wymiaru składek

Niekiedy wyliczanie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego może sprawiać trudności. Jedną z takich sytuacji jest przekroczenie rocznej podstawy wymiaru składek. Jak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku, gdy dojdzie do przekroczenia rocznej podstawy wymiaru składek?

Nabycie prawa do zasiłku chorobowego

Zasiłek chorobowy jest jednym ze świadczeń wypłacanych z ubezpieczenia chorobowego. Kiedy ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego?

Obowiązki pracodawcy w zależności od liczby zatrudnianych pracowników

Wiele obowiązków nałożonych na pracodawców jest uzależnionych od liczby zatrudnianych przez nich pracowników. Większość firm prowadzonych w Polsce należy przy tym do kategorii mikroprzedsiębiorstw. Jakie obowiązki spoczywają na pracodawcy w zależności od liczby zatrudnianych pracowników?

Ustalanie zasiłku chorobowego dla pracowników tymczasowych na innych zasadach

Przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczeń chorobowych przysługujących pracownikom tymczasowym mają zastosowanie ogólne zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłku. Odrębności wynikające ze specyfiki pracy tymczasowej dotyczą m.in. uzupełniania wynagrodzenia, którego dokonuje się do okresu, na jaki została zawarta umowa o pracę tymczasową.

Podstawa wymiaru zasiłku dla osób ubezpieczonych dobrowolnie - zmiany

Jeśli niezdolność do pracy osób ubezpieczonych dobrowolnie powstanie w pierwszym miesiącu ubezpieczenia, a okres ubezpieczenia chorobowego rozpocznie się nie później niż 30 dni od ustania ubezpieczenia z innego tytułu, podstawa wymiaru zasiłku będzie ustalana na zasadach analogicznych, jak w przypadku ubezpieczonych będących pracownikami. Taką zmianę przewiduje ustawa z 21 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Podstawa wymiaru zasiłku a składnik wynagrodzenia wypłacany zaliczkowo

Niektóre składniki wynagrodzenia, które należy uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku, mogą być wypłacane zaliczkowo. Często zdarza się, że premie czy prowizje są wypłacane nie w pełnej wysokości. W takiej sytuacji w podstawie wymiaru zasiłku należy uwzględnić dany składnik w kwocie faktycznie wypłaconej.

Prawa i obowiązki stron stosunku pracy dotyczące zachowania trzeźwości w miejscu i czasie pracy

Jednym z podstawowych obowiązków pracowniczych jest zachowanie trzeźwości w miejscu i czasie pracy. Tolerowanie zachowania pracownika naruszającego ten obowiązek może być uznane za nieprzestrzeganie przez pracodawcę zasady zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.

Obowiązki pracodawcy i pracownika wynikające z Kodeksu pracy

We wzajemnym interesie zarówno pracownika, jak i pracodawcy jest znajomość swoich praw, a zwłaszcza obowiązków wynikających z Kodeksu pracy.

Zmiana etatu a wliczenie do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego rocznego składnika wynagrodzenia

Rozliczanie wynagrodzeń w przypadku, gdy składają się na nie różne elementy może przysporzyć niejasności. Dzieję się tak zwłaszcza wtedy, gdy rozliczanie to ma miejsce w związku z obliczaniem podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Co jeśli w sytuacji takiej dochodzi do zmiany etatu?

Zasiłek chorobowy na wypowiedzeniu

Pracownikowi w okresie wypowiedzenia przysługują te same uprawnienia co innym pracownikom zatrudnionym u danego pracodawcy. Oznacza to, że w okresie wypowiedzenia otrzyma on zasiłek chorobowy. Jeśli jego choroba przedłuży się, po upływie wypowiedzenia wypłatą zasiłku zajmie się ZUS.

Wybór członków rad pracowników

Wybór członków rad pracowników odbywa się na zasadach określonych w ustawie o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji. W celu organizacji wyborów niezbędny jest wniosek grupy co najmniej 10% pracowników.

Odprawa emerytalna i rentowa

Odprawa emerytalna i rentowa to świadczenia jednorazowe. Przysługują w przypadkach ustania stosunku pracy w związku z przejściem na rentę bądź emeryturę. Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej i rentowej?

Badania lekarskie pracowników

Badania lekarskie pracowników to profilaktyczna ochrona zdrowia. Wyróżnia się wstępne, okresowe i kontrolne badania lekarskie pracowników. Obowiązkiem pracodawcy jest ich przeprowadzanie w miarę możliwości w godzinach pracy. Kto pokrywa koszty badań?

Odprawa pośmiertna

Odprawa pośmiertna przy spełnieniu określonych warunków wypłacana jest przez pracodawcę rodzinie zmarłego pracownika. Z dniem śmierci pracownika wygasa bowiem stosunek pracy.

Zaległe wynagrodzenie a składki na ubezpieczenie społeczne

Wypłacając pensję z opóźnieniem, pracodawca musi uiścić składki na ubezpieczenia społeczne oraz składkę zdrowotną. Nie powinien jednak w tym celu korygować raportów za poprzednie miesiące.

Jak prawidłowo podzielić urlop wypoczynkowy

Przed sporządzeniem planu urlopów pracownik złożył wniosek o podział wypoczynku na części. Zażądał on urlopu w okresie od 20 do 24 czerwca, a następnie od 8 do 18 lipca. Czy taki wniosek był dopuszczalny?

Jak wyliczyć odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia

Nieprawidłowe skrócenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę powoduje powstanie obowiązku wypłacenia odszkodowania. Jak oblicza się wysokość odszkodowania z tego tytułu? Czy należy stosować współczynnik ekwiwalentowy jak za urlop wypoczynkowy?

Kontrola PIP

Kontrola PIP ma na celu zbadanie przestrzegania przepisów prawa pracy u pracodawców (przedsiębiorców), w szczególności przepisów bhp. Pracodawca ma natomiast obowiązek współdziałania z inspekcją pracy w trakcie kontroli. Jakie uprawnienia przysługują inspektorowi i jakie obowiązki ciążą na pracodawcy?

Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorców w 2014 roku

Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorców z dniem 1 stycznia 2014 roku czekają istotne zmiany. Zasady jego przyznawania zostaną przybliżone do zasad, jakie obowiązują w stosunku do pracowników.

Dziedziczenie wynagrodzenia po zmarłym pracowniku organizacji

Wynagrodzenie jest zobowiązaniem pracodawcy, które jako zobowiązanie prawne wynikające ze stosunku pracy, nie wygasa w przypadku śmierci pracownika, mimo iż jego śmierć powoduje automatyczne wygaśnięcie stosunku pracy. Świadczenia ze stosunku pracy zaś, w tym prawo do wynagrodzenia, może podlegać dziedziczeniu na podstawie przepisów kodeksu pracy, jak również kodeksu cywilnego.

Jazdy lokalne pracowników stowarzyszenia

Pracownicy stowarzyszenia często odbywają jazdy lokalne. Co do zasady odbywają się one w miejscowości, w której ma siedzibę pracodawca lub w stałym miejscu pracy pracownika. Czy pracodawca może rozszerzyć teren objęty jazdami lokalnymi poza miejscowość, w której znajduje się siedziba stowarzyszenia? Jak rozliczyć takie jazdy?

Zasiłek chorobowy

Zasiłek chorobowy jest jednym ze świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego. Przysługuje ono osobom ubezpieczonym, które stały się niezdolne do wykonywania pracy z powodu choroby w czasie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu.

Dokumentowanie pracy szczególnej przez pracodawcę

Okresy wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze na ogół należy udokumentować świadectwem pracy lub zaświadczeniem. Jedynie prace z nowych wykazów wykonywane po 2008 r. mogą być zaliczone przez ZUS do stażu emerytalnego na podstawie zapisów na koncie osoby ubezpieczonej.

Rozliczanie zasiłku chorobowego w trakcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego łączonego z pracą na pół etatu

Możliwość łączenia pracy z korzystaniem z uprawnień rodzicielskich jest dużym ułatwieniem dla wszystkich aktywnych na rynku pracy rodziców. Pewne wątpliwości jednak może budzić sposób rozliczania choćby zasiłku chorobowego w trakcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, łączonego z praca na pół etatu.

Odsetki od nieterminowo wypłaconego wynagrodzenia za pracę

Odsetki od wynagrodzenia za pracę przysługują pracownikowi, którego wynagrodzenie za pracę zostało wypłacone z opóźnieniem. Jeżeli żaden akt wewnątrzzakładowy nie przewiduje korzystniejszych postanowień w zakresie wysokości odsetek przysługujących pracownikowi od pracodawcy za nieterminowe przekazanie wynagrodzenia, zatrudniony ma prawo do odsetek ustawowych.

Podstawowe obowiązki pracodawcy w zakresie bhp

Przestrzeganie przez pracodawcę obowiązków w zakresie bhp jest o tyle istotne, iż ponosi on odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w jego zakładzie niezależnie od obowiązków pracowników w dziedzinie bhp oraz od powierzenia wykonywania obowiązków w tym zakresie specjalistom spoza zakładu pracy.

Wymagania bhp dla pomieszczeń pracy

Wymagania bhp dla pomieszczeń pracy zobowiązują pracodawcę do zapewnienia pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Pracodawca ma obowiązek utrzymywania ich w czystości i porządku raz zapewniania okresowych remontów i konserwacji. Jaką wysokość, podłogę, temperaturę powinny mieć pomieszczenia pracy?

Studia podyplomowe bez urlopu szkoleniowego

Studia podyplomowe nie uprawniają do uzyskania urlopu szkoleniowego. Urlop szkoleniowy przysługuje w związku z przygotowywaniem pracy dyplomowej oraz przygotowywaniem się i przystąpieniem do egzaminu dyplomowego. Studia podyplomowe kończą się jednak uzyskaniem świadectwa a nie dyplomu.

Regulamin pracy

Regulamin pracy jest aktem obowiązującym w danym zakładzie pracy, ustalającym organizacje i porządek w procesie pracy oraz prawa i obowiązki zarówno pracownika jak i pracodawcy, związane z procesem pracy.

Pracownicy służby bhp

Pracownicy służby bhp odgrywają istotną rolę w zakładzie pracy. Pełnią oni funkcję doradcze oraz kontrolne w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, dbając przy tym o warunki pracy, wykonywanej przez pracowników.

Zasady wydawania świadectwa pracy – kontrowersyjne przepisy w praktyce

Pracodawcy zatrudniający pracowników m.in. na okres próbny i na czas określony wydają świadectwo pracy obejmujące zakończone okresy zatrudnienia na podstawie takich umów, zawartych w okresie 2 lat, poczynając od zawarcia pierwszej z nich. Dokument ten należy wydać, co do zasady, w dniu upływu 24-miesięcznego terminu zatrudnienia pracownika na podstawie tych umów.

Elastyczny czas pracy a poprawki Senatu

Elastyczny czas pracy przewiduje nowelizacja ustawy Kodeks pracy praz ustawy o związkach zawodowych, która weszła w życie z dniem 23 sierpnia 2013 r.  Wprowadziła 12-miesięczne okresy rozliczeniowe czasu pracy oraz ruchomy czas pracy. Senat wprowadził do nowelizacji poprawki.

Odpowiedzialność karna pracodawców za naruszenie przepisów bhp

Odpowiedzialność karna pracodawców za naruszenie przepisów bhp została uregulowana w Kodeksie karnym. Pracodawca odpowiada za narażenie pracownika na utratę życia lub zdrowia oraz za niezawiadomienie o wypadku przy pracy.

Podstawa wymiaru świadczeń chorobowych - kolejna niezdolność do pracy

Podstawa wymiaru świadczeń chorobowych obliczana jest na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy. Jak kolejna niezdolność do pracy wpływa na ustalenie podstawy wymiaru świadczeń chorobowych?

REKLAMA