Zasiłek chorobowy
REKLAMA
REKLAMA
Nabycie prawa do zasiłku
Zasiłek chorobowy nabywa ubezpieczony po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, jeżeli ubezpieczeniu temu podlega obowiązkowo lub po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, gdy ubezpieczeniu temu podlega dobrowolnie. Od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego zaś, prawo do zasiłku chorobowego przysługuje:
REKLAMA
- absolwentom szkół lub szkół wyższych, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych,
- jeżeli niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy,
- ubezpieczonym obowiązkowo, którzy mają wcześniejszy co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego,
- posłom i senatorom, którzy przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji.
Ważną kwestią z punktu widzenia ubezpieczonego jest fakt, iż do okresów ubezpieczenia chorobowego, od których uzależnione jest prawo do zasiłku chorobowego, wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczy, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.
Zadaj pytanie na: Forum Kadry
Zasiłek chorobowy przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy.
Zrównanie niemożności wykonywania pracy z niezdolnością do pracy z powodu choroby
W myśl ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, która reguluje kwestie zasiłku chorobowego, na równi z niezdolnością do pracy z powody choroby traktuje się niemożność wykonywania pracy w wyniku decyzji wydanej przez właściwy organ albo uprawniony podmiot na podstawie przepisów o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek lub narządów, a także z powodu przebywania w:
- stacjonarnym zakładzie lecznictwa odwykowego w celu leczenia uzależnienia alkoholowego,
- stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej w celu leczenia uzależnienia od środków odurzających lub substancji psychotropowych.
Co do zasady zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności jej wykonywania, nie dłużej jednak niż przez 182 dni. Jeśli niezdolność do pracy jest spowodowana gruźlicą lub występuje w czasie ciąży, okres ten wydłużony jest do 270 dni.
Wysokość zasiłku chorobowego
Zasiłek chorobowy przysługuje co miesiąc, w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Za okres pobytu w szpitalu przysługuje zasiłek w wysokości 70 proc., jednak w przypadku ubezpieczonego, który ukończył 50 rok życia, zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu od 15 do 33 dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym, wynosi 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Miesięczny zasiłek chorobowy wynosi 100 proc. podstawy jego wymiaru, jeżeli niezdolność do pracy lub niemożność wykonywania pracy:
- przypada w okresie ciąży,
- powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów,
- powstała wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy.
Kiedy zasiłek chorobowy nie przysługuje
Zasiłek chorobowy nie przysługuje wówczas, gdy ubezpieczony zachowuje prawo do wynagrodzenia podczas okresów niezdolności do pracy oraz wtedy, gdy niezdolność do pracy przypada w czasie urlopu bezpłatnego, wychowawczego lub w okresie tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności, z wyjątkiem przypadków, w których prawo do zasiłku wynika z ubezpieczenia chorobowego osób wykonujących odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania.
Zasiłek chorobowy nie przysługuje również wówczas, gdy ubezpieczony odsunięty od pracy z powodu podejrzenia o nosicielstwo choroby zakaźnej, nie podjął proponowanej mu przez pracodawcę innej pracy, niezabronionej takim osobom, a podpowiadającej jego kwalifikacjom zawodowym lub którą mógłby wykonywać po uprzednim przeszkoleniu. Zasiłek ten nie przysługuje również wówczas, gdy niezdolność do pracy warunkująca jego uzyskanie powstała w skutek umyślnego przestępstwa lub wykroczenia popełnionego przez tego ubezpieczonego, zaś w przypadku w którym niezdolność do pracy została spowodowana nadużyciem alkoholu, zasiłek nie przysługuje za okres pierwszych 5 dni tej niezdolności.
Zobacz również: Ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorcy
Przesłanką wyłączająca możliwość pobierania zasiłku chorobowego jest również posiadanie ustalonego prawa do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub kontynuowanie bądź podjęcie działalności zarobkowej stanowiącej tytuł do objęcia obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym albo zapewniającej prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby oraz podleganie obowiązkowo ubezpieczeniu społecznemu rolników.
Zasiłek nie przysługuje również wtedy, gdy zaświadczenie lekarskie stwierdzające niezdolność do pracy, zostało sfałszowane.
Prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu tytułu ubezpieczenia
Przepisy kodeksu pracy przewidują sytuację, w której zasiłek chorobowy przysługuje również po ustaniu tytułu ubezpieczenia. Ma to miejsce w przypadku, gdy:
- niezdolność do pracy powstała w okresie trwania ubezpieczenia, a dana osoba jest niezdolna do pracy również po ustaniu tytułu ubezpieczenia,
- niezdolność do pracy powstała już po ustaniu tytułu ubezpieczenia.
Jeśli niezdolność do pracy powstała już po okresie podlegania ubezpieczeniu prawo do zasiłku będzie przysługiwało jeśli niezdolność do pracy trwa bez przerwy przez okres co najmniej 30 dni i powstała w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego. W przypadku choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby, okres ten został wydłużony do 3 miesięcy.
Polecamy serwis: Ubezpieczenie zdrowotne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat