reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Odprawa emerytalna i rentowa

Odprawa emerytalna i rentowa

Odprawa emerytalna i rentowa to świadczenia jednorazowe. Przysługują w przypadkach ustania stosunku pracy w związku z przejściem na rentę bądź emeryturę. Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej i rentowej?

Odprawa emerytalna lub rentowa - kiedy przysługuje

Odprawa emerytalna lub rentowa przysługuje pracownikowi, który spełnia warunki uprawniające do emerytury bądź renty z tytułu niezdolności do pracy, a jego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę. W celu uzyskania odprawy należy więc spełnić dwa wymogi:

  • spełnione warunki do uzyskania emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy
  • ustanie stosunku pracy w związku z przejściem na rentę lub emeryturę.

Warto zwrócić uwagę na to, że odprawa nie przysługuje więc pracownikowi, który rozwiązał umowę o pracę w związku z uzyskaniem świadczenia przedemerytalnego.

Co istotne, prawo do odprawy emerytalnej lub rentowej przysługuje wtedy, gdy do nabycia uprawnień emerytalnych lub rentowych dochodzi po rozwiązaniu stosunku pracy, ale także gdy nabycie praw poprzedza rozwiązanie umowy o pracę. Odprawa przysługuje bowiem w sytuacji rozwiązania stosunku pracy w związku z przejściem pracownika na rentę lub emeryturę, nawet wówczas, gdy emeryturę lub rentę już wcześniej pobierał (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 6 czerwca 2000 r., sygn. akt I PKN 700/99).

Polecamy serwis: Emerytury i renty

Wysokość odpraw

Zgodnie z art. 921 § 1 Kodeksu pracy wysokość odprawy wynosi tyle, co wysokość jednomiesięcznego wynagrodzenia, czyli wpływ na jej wysokość mają składniki otrzymywanego przez pracownika wynagrodzenia. Zgodnie z rozporządzeniem z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego wysokość odprawy ustala się na podstawie wynagrodzenia i innych świadczeń ze stosunku pracy, z wyłączeniem tych wskazanych w § 6 rozporządzenia. Obliczając odprawę, stosujemy zasady obowiązujące przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

Ustalając miesięczne wynagrodzenie, pracodawca bierze pod uwagę składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości w wysokości należnej w momencie nabycia prawa do odprawy. Jeśli pracownik otrzymywał składniki wynagrodzenia za okresy dłuższe niż 1 miesiąc w okresie 3 miesięcy przed rozwiązaniem stosunku pracy, pracodawca uwzględnia się przy ustalaniu wysokości odprawy w przeciętnej wysokości z okresu 3 miesięcy. Podobnie pracodawca postępuje w przypadku pobierania przez pracownika składników wynagrodzenia za okresy dłuższe niż 1 miesiąc w okresie 12 miesięcy przed rozwiązaniem stosunku pracy. Wówczas bierze się pod uwagę składniki z tego okresu w średniej wysokości.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Odprawa emerytalna i rentowa. /Fot. Fotolia
Odprawa emerytalna i rentowa. /Fot. Fotolia

PODATKI 2021 KOMPLET338.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patforma dla frachtu morskiego, kolejowego i lotniczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama