REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podstawa wymiaru zasiłku dla osób ubezpieczonych dobrowolnie - zmiany

Katarzyna Kalata
Doktor nauk prawnych, radca prawny
Podstawa wymiaru zasiłku dla osób ubezpieczonych dobrowolnie. /Fot. Fotolia
Podstawa wymiaru zasiłku dla osób ubezpieczonych dobrowolnie. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli niezdolność do pracy osób ubezpieczonych dobrowolnie powstanie w pierwszym miesiącu ubezpieczenia, a okres ubezpieczenia chorobowego rozpocznie się nie później niż 30 dni od ustania ubezpieczenia z innego tytułu, podstawa wymiaru zasiłku będzie ustalana na zasadach analogicznych, jak w przypadku ubezpieczonych będących pracownikami. Taką zmianę przewiduje ustawa z 21 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Nowelizacja, uchwalona przez Sejm 21 czerwca 2013 r. i przyjęta przez Senat bez poprawek, wprowadza uregulowanie, zgodnie z którym do ubezpieczonych niebędących pracownikami stosuje się podobne zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłków, jak w przypadku ubezpieczonych będących pracownikami.

Autopromocja

Jeżeli niezdolność do pracy powstanie przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia chorobowego, a okres ubezpieczenia chorobowego rozpoczął się nie później niż 30 dni od ustania ubezpieczenia chorobowego z innego tytułu, przy ustaleniu podstawy wymiaru mają zastosowanie zasady określone w art. 37 ust. 1 ustawy zasiłkowej. Dotychczas przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku np. dla przedsiębiorców wartość deklarowanej kwoty podlegała zmniejszeniu proporcjonalnie do przepracowanych dni miesiąca.

Polecamy serwis: Umowy cywilnoprawne

PRZYKŁAD:

Leszek J. 1 stycznia 2013 r. rozpoczął prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej. W okresie od 1 stycznia do 20 lipca 2013 r. z tytułu tej działalności nie odprowadzał składek na ubezpieczenia społeczne, ponieważ równocześnie był zatrudniony na podstawie umowy o pracę, z której co miesiąc osiągał przychód 5000 zł. Pracodawca 20 lipca 2013 r. rozwiązał z Leszkiem J. umowę o pracę. Leszek J. złożył ZUS ZUA i od 21 lipca 2013 r. przystąpił do wszystkich ubezpieczeń społecznych z tytułu działalności, w tym do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Podstawę wymiaru składek zadeklarował taką samą, jaką miał na etacie, tj. 5000 zł. Rozchorował się 25 lipca 2013 r. i dostarczył do ZUS zaświadczenie ZUS ZLA na okres od 25 lipca do 31 lipca 2013 r. Zgodnie z nowymi przepisami, ZUS ustali wysokość jego zasiłku w następujący sposób:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • 5000 zł – 13,71% = 4314,50 zł,
 • 4314,50 zł : 30 = 143,82 zł,
 • 143,82 zł x 80% = 115,06 zł,
 • 115,06 zł x 7 = 805,42 zł (kwota zasiłku za okres od 21 do 31 lipca 2013 r.).

Ponadto Leszek J. będzie mógł proporcjonalnie pomniejszyć podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, ponieważ ma prawo do zasiłku chorobowego. Proporcjonalne pomniejszenie składek do ZUS dotyczy jednak tylko podstawy wymiaru składek społecznych, gdyż składka zdrowotna jest miesięczna, niepodzielna i musi zostać opłacona w pełnej wysokości.

W przypadku gdy niezdolność do pracy powstała przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia, podstawą wymiaru zasiłku będzie:

 • najniższa miesięczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe za miesiąc, w którym powstało prawo do zasiłku,
 • kwota przychodu określona w umowie,
 • przeciętny miesięczny przychód innych członków spółdzielni za miesiąc, w którym powstało prawo do zasiłku (dla ubezpieczonych będących członkami rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych),
 • przeciętny miesięczny przychód osób wykonujących pracę nakładczą na rzecz danego płatnika składek za miesiąc, w którym powstało prawo do zasiłku.

Należy zwrócić uwagę na istotną zmianę w stosunku do osób prowadzących działalność gospodarczą. Mianowicie, jeżeli ubezpieczony stanie się niezdolny do pracy w pierwszym miesiącu pracy i nie posiadał innego tytułu do ubezpieczenia w okresie 30 dni poprzedzających ubezpieczenie z tytułu działalności gospodarczej (z którego była odprowadzana składka na ubezpieczenie chorobowe), to podstawę wymiaru zasiłku takiego ubezpieczonego stanowi najniższa miesięczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe za pełny miesiąc. Jeśli natomiast okres ubezpieczenia chorobowego rozpoczął się nie później niż 30 dni od ustania ubezpieczenia chorobowego z innego tytułu, wówczas podstawą wymiaru świadczenia będzie zadeklarowana kwota za cały miesiąc ubezpieczenia.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

PRZYKŁAD:

Joanna Z. rozpoczęła prowadzenie działalności 15 lipca 2013 r. Była to jej druga działalność gospodarcza w okresie ostatnich 24 miesięcy kalendarzowych. Zadeklarowała maksymalną wysokość podstawy wymiaru składek 9350,13 zł (kwota 250% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale). Joanna Z. przed prowadzeniem działalności w okresie 30 dni poprzedzających objęcie aktualnym ubezpieczeniem chorobowym nie miała żadnego tytułu do ubezpieczeń. 30 lipca 2013 r. uległa wypadkowi, który spowodował dłuższą niezdolność do pracy. ZUS jako podstawę wymiaru zasiłku tej ubezpieczonej przyjmie kwotę 2227,80 zł, czyli kwotę najniższej miesięcznej podstawy wymiaru składek obowiązującej przedsiębiorców w miesiącu, w którym powstało prawo do zasiłku, a nie zadeklarowaną kwotę 9350,13 zł.

Nowelizacja ma na celu dostosowanie prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 24 maja 2012 r. (P 12/10), w którym Trybunał orzekł niekonstytucyjność zasad ustalania podstawy wymiaru zasiłku przysługującego dobrowolnie ubezpieczonym (prowadzącym działalność gospodarczą), których niezdolność do pracy powstała przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia, w sytuacji gdy było ono poprzedzone ubezpieczeniem chorobowym z innego tytułu.

Ustawa wejdzie w życie pierwszego dnia czwartego miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Okazjonalna praca zdalna. Pracodawca nie zapewni narzędzi pracy ani nie poniesie kosztów

  Okazjonalna praca zdalna może być wykonywana na wniosek pracownika. Przepisy regulują ten rodzaj pracy zdalnej w sposób specyficzny. W szczególności zakres obowiązków, jakie obciążają pracodawcę jest węższy niż w pozostałych przypadkach pracy zdalnej. 

  Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy - bez wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Czy zawsze?

  Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy w pewnych aspektach jest inaczej regulowany przez Kodeks pracy. Pracownikom tym nie przysługuje prawo do rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych. Są jednak sytuacje, gdy pracownik zarządzający taką rekompensatę otrzyma.

  4-dniowy tydzień pracy - badanie opinii polskich pracodawców

  4-dniowy tydzień pracy dla niektórych pracodawców jest niewykonalny ze względu na specyfikę branży. Sprawdź, którzy pracodawcy rozważają 4-dniowy tydzień pracy dla swoich pracowników.

  PFRON dofinansuje nawet 85% ceny zakupu samochodu. Masz pytania? Zadzwoń do PFRON!

  Od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 można składać wnioski o dofinansowanie ze środków PFRON do ceny zakupu samochodu osobowego. Pracownicy PFRON udzielą odpowiedzi na pytania zainteresowanych. Przedstawiamy listę numerów telefonów do Oddziałów PFRON.

  REKLAMA

  Wyższe emerytury, renty, dodatki z KRUS już od 1 marca 2024 r.

  Już od jutra, 1 marca 2024 roku, emerytury i renty z KRUS będą wyższe. Podwyżka dotknie również takich świadczeń KRUS: najniższa emerytura, emerytura matczyna, świadczenie dla sołtysa, świadczenia uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, świadczenia wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych oraz dodatki do emerytur np. dodatek pielęgnacyjny.

  Ponad 15160 tys. osób pracowało w Polsce we wrześniu 2023 r. GUS podał dane

  Według stanu na ostatni dzień września 2023 r. 15160,3 tys. osób pracowało w gospodarce narodowej. Było to o 58,1 tys. osób więcej niż w sierpniu 2023 r. Średnia wieku pracujących wyniosła – jak w poprzednich miesiącach – 42,6 roku, a mediana wieku – 42,0 lata. Dane dotyczące średniej wieku i mediany wieku pracujących były podobne dla kobiet jak i mężczyzn. Główny Urząd Statystyczny opublikował raport dotyczący sytuacji na rynku pracy we wrześniu 2023 r. 

  Bezrobocie będzie wzrastać tylko sezonowo. Wskaźnik Rynku Pracy poszedł w górę

  Wskaźnik Rynku Pracy wzrósł w lutym 2024 r. do 67,7 pkt. z 67,5 pkt. w stosunku do stycznia. Wskaźnik ten informuje, jak wielkość bezrobocia będzie zmieniała się w przyszłości. Stopa bezrobocia wzrosła w styczniu 2024 r. do 5,4 proc., miesiąc wcześniej była o 0,3 pkt. proc. niższa. Zdaniem ekspertów Biura Inwestycji i Ekonomicznych Cykli wzrost bezrobocia ma charakter sezonowy.

  Od 1 marca 2024 r. wynagrodzenie pracowników młodocianych wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł

  Od 1 marca 2024 r. wzrasta wynagrodzenie pracowników młodocianych odbywających naukę zawodu oraz przyuczanych do wykonywania określonej pracy. Wysokość ich wynagrodzenia wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł.

  REKLAMA

  Uwaga! 3065,16 zł – tyle od 1 marca 2024 r. pracodawca wpłaci co miesiąc na PFRON za pracownika

  Od 1 marca 2024 r. wzrasta wysokość miesięcznej wpłaty na PFRON. Pracodawcy wpłacą 3065,16 zł składki za pracownika.

  Niezależni konsultanci cenią sobie możliwość wyboru miejsca pracy i stawkę godzinową. Na brak ofert pracy nie narzekają

  Aż 80 proc. niezależnych konsultantów nie jest skłonnych zrezygnować ze swojej niezależności na poczet zatrudnienia w pełnym wymiarze godzinowym, również w czasach niepewności gospodarczej i wysokich stóp procentowych.

  REKLAMA