REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podstawa wymiaru zasiłku dla osób ubezpieczonych dobrowolnie - zmiany

Katarzyna Kalata
Doktor nauk prawnych, radca prawny
Podstawa wymiaru zasiłku dla osób ubezpieczonych dobrowolnie. /Fot. Fotolia
Podstawa wymiaru zasiłku dla osób ubezpieczonych dobrowolnie. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli niezdolność do pracy osób ubezpieczonych dobrowolnie powstanie w pierwszym miesiącu ubezpieczenia, a okres ubezpieczenia chorobowego rozpocznie się nie później niż 30 dni od ustania ubezpieczenia z innego tytułu, podstawa wymiaru zasiłku będzie ustalana na zasadach analogicznych, jak w przypadku ubezpieczonych będących pracownikami. Taką zmianę przewiduje ustawa z 21 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Nowelizacja, uchwalona przez Sejm 21 czerwca 2013 r. i przyjęta przez Senat bez poprawek, wprowadza uregulowanie, zgodnie z którym do ubezpieczonych niebędących pracownikami stosuje się podobne zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłków, jak w przypadku ubezpieczonych będących pracownikami.

REKLAMA

Autopromocja

Jeżeli niezdolność do pracy powstanie przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia chorobowego, a okres ubezpieczenia chorobowego rozpoczął się nie później niż 30 dni od ustania ubezpieczenia chorobowego z innego tytułu, przy ustaleniu podstawy wymiaru mają zastosowanie zasady określone w art. 37 ust. 1 ustawy zasiłkowej. Dotychczas przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku np. dla przedsiębiorców wartość deklarowanej kwoty podlegała zmniejszeniu proporcjonalnie do przepracowanych dni miesiąca.

Polecamy serwis: Umowy cywilnoprawne

PRZYKŁAD:

Leszek J. 1 stycznia 2013 r. rozpoczął prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej. W okresie od 1 stycznia do 20 lipca 2013 r. z tytułu tej działalności nie odprowadzał składek na ubezpieczenia społeczne, ponieważ równocześnie był zatrudniony na podstawie umowy o pracę, z której co miesiąc osiągał przychód 5000 zł. Pracodawca 20 lipca 2013 r. rozwiązał z Leszkiem J. umowę o pracę. Leszek J. złożył ZUS ZUA i od 21 lipca 2013 r. przystąpił do wszystkich ubezpieczeń społecznych z tytułu działalności, w tym do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Podstawę wymiaru składek zadeklarował taką samą, jaką miał na etacie, tj. 5000 zł. Rozchorował się 25 lipca 2013 r. i dostarczył do ZUS zaświadczenie ZUS ZLA na okres od 25 lipca do 31 lipca 2013 r. Zgodnie z nowymi przepisami, ZUS ustali wysokość jego zasiłku w następujący sposób:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • 5000 zł – 13,71% = 4314,50 zł,
 • 4314,50 zł : 30 = 143,82 zł,
 • 143,82 zł x 80% = 115,06 zł,
 • 115,06 zł x 7 = 805,42 zł (kwota zasiłku za okres od 21 do 31 lipca 2013 r.).

Ponadto Leszek J. będzie mógł proporcjonalnie pomniejszyć podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, ponieważ ma prawo do zasiłku chorobowego. Proporcjonalne pomniejszenie składek do ZUS dotyczy jednak tylko podstawy wymiaru składek społecznych, gdyż składka zdrowotna jest miesięczna, niepodzielna i musi zostać opłacona w pełnej wysokości.

W przypadku gdy niezdolność do pracy powstała przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia, podstawą wymiaru zasiłku będzie:

 • najniższa miesięczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe za miesiąc, w którym powstało prawo do zasiłku,
 • kwota przychodu określona w umowie,
 • przeciętny miesięczny przychód innych członków spółdzielni za miesiąc, w którym powstało prawo do zasiłku (dla ubezpieczonych będących członkami rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych),
 • przeciętny miesięczny przychód osób wykonujących pracę nakładczą na rzecz danego płatnika składek za miesiąc, w którym powstało prawo do zasiłku.

Należy zwrócić uwagę na istotną zmianę w stosunku do osób prowadzących działalność gospodarczą. Mianowicie, jeżeli ubezpieczony stanie się niezdolny do pracy w pierwszym miesiącu pracy i nie posiadał innego tytułu do ubezpieczenia w okresie 30 dni poprzedzających ubezpieczenie z tytułu działalności gospodarczej (z którego była odprowadzana składka na ubezpieczenie chorobowe), to podstawę wymiaru zasiłku takiego ubezpieczonego stanowi najniższa miesięczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe za pełny miesiąc. Jeśli natomiast okres ubezpieczenia chorobowego rozpoczął się nie później niż 30 dni od ustania ubezpieczenia chorobowego z innego tytułu, wówczas podstawą wymiaru świadczenia będzie zadeklarowana kwota za cały miesiąc ubezpieczenia.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

PRZYKŁAD:

Joanna Z. rozpoczęła prowadzenie działalności 15 lipca 2013 r. Była to jej druga działalność gospodarcza w okresie ostatnich 24 miesięcy kalendarzowych. Zadeklarowała maksymalną wysokość podstawy wymiaru składek 9350,13 zł (kwota 250% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale). Joanna Z. przed prowadzeniem działalności w okresie 30 dni poprzedzających objęcie aktualnym ubezpieczeniem chorobowym nie miała żadnego tytułu do ubezpieczeń. 30 lipca 2013 r. uległa wypadkowi, który spowodował dłuższą niezdolność do pracy. ZUS jako podstawę wymiaru zasiłku tej ubezpieczonej przyjmie kwotę 2227,80 zł, czyli kwotę najniższej miesięcznej podstawy wymiaru składek obowiązującej przedsiębiorców w miesiącu, w którym powstało prawo do zasiłku, a nie zadeklarowaną kwotę 9350,13 zł.

Nowelizacja ma na celu dostosowanie prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 24 maja 2012 r. (P 12/10), w którym Trybunał orzekł niekonstytucyjność zasad ustalania podstawy wymiaru zasiłku przysługującego dobrowolnie ubezpieczonym (prowadzącym działalność gospodarczą), których niezdolność do pracy powstała przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia, w sytuacji gdy było ono poprzedzone ubezpieczeniem chorobowym z innego tytułu.

Ustawa wejdzie w życie pierwszego dnia czwartego miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA

Jedno świadczenie w całości +15% drugiego (po zmarłym małżonku albo własnego). Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r.

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

REKLAMA

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

REKLAMA