reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Podstawa wymiaru zasiłku dla osób ubezpieczonych dobrowolnie - zmiany

Podstawa wymiaru zasiłku dla osób ubezpieczonych dobrowolnie - zmiany

Jeśli niezdolność do pracy osób ubezpieczonych dobrowolnie powstanie w pierwszym miesiącu ubezpieczenia, a okres ubezpieczenia chorobowego rozpocznie się nie później niż 30 dni od ustania ubezpieczenia z innego tytułu, podstawa wymiaru zasiłku będzie ustalana na zasadach analogicznych, jak w przypadku ubezpieczonych będących pracownikami. Taką zmianę przewiduje ustawa z 21 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Nowelizacja, uchwalona przez Sejm 21 czerwca 2013 r. i przyjęta przez Senat bez poprawek, wprowadza uregulowanie, zgodnie z którym do ubezpieczonych niebędących pracownikami stosuje się podobne zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłków, jak w przypadku ubezpieczonych będących pracownikami.

Jeżeli niezdolność do pracy powstanie przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia chorobowego, a okres ubezpieczenia chorobowego rozpoczął się nie później niż 30 dni od ustania ubezpieczenia chorobowego z innego tytułu, przy ustaleniu podstawy wymiaru mają zastosowanie zasady określone w art. 37 ust. 1 ustawy zasiłkowej. Dotychczas przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku np. dla przedsiębiorców wartość deklarowanej kwoty podlegała zmniejszeniu proporcjonalnie do przepracowanych dni miesiąca.

Polecamy serwis: Umowy cywilnoprawne

PRZYKŁAD:

Leszek J. 1 stycznia 2013 r. rozpoczął prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej. W okresie od 1 stycznia do 20 lipca 2013 r. z tytułu tej działalności nie odprowadzał składek na ubezpieczenia społeczne, ponieważ równocześnie był zatrudniony na podstawie umowy o pracę, z której co miesiąc osiągał przychód 5000 zł. Pracodawca 20 lipca 2013 r. rozwiązał z Leszkiem J. umowę o pracę. Leszek J. złożył ZUS ZUA i od 21 lipca 2013 r. przystąpił do wszystkich ubezpieczeń społecznych z tytułu działalności, w tym do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Podstawę wymiaru składek zadeklarował taką samą, jaką miał na etacie, tj. 5000 zł. Rozchorował się 25 lipca 2013 r. i dostarczył do ZUS zaświadczenie ZUS ZLA na okres od 25 lipca do 31 lipca 2013 r. Zgodnie z nowymi przepisami, ZUS ustali wysokość jego zasiłku w następujący sposób:

  • 5000 zł – 13,71% = 4314,50 zł,
  • 4314,50 zł : 30 = 143,82 zł,
  • 143,82 zł x 80% = 115,06 zł,
  • 115,06 zł x 7 = 805,42 zł (kwota zasiłku za okres od 21 do 31 lipca 2013 r.).

Ponadto Leszek J. będzie mógł proporcjonalnie pomniejszyć podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, ponieważ ma prawo do zasiłku chorobowego. Proporcjonalne pomniejszenie składek do ZUS dotyczy jednak tylko podstawy wymiaru składek społecznych, gdyż składka zdrowotna jest miesięczna, niepodzielna i musi zostać opłacona w pełnej wysokości.

W przypadku gdy niezdolność do pracy powstała przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia, podstawą wymiaru zasiłku będzie:

  • najniższa miesięczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe za miesiąc, w którym powstało prawo do zasiłku,
  • kwota przychodu określona w umowie,
  • przeciętny miesięczny przychód innych członków spółdzielni za miesiąc, w którym powstało prawo do zasiłku (dla ubezpieczonych będących członkami rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych),
  • przeciętny miesięczny przychód osób wykonujących pracę nakładczą na rzecz danego płatnika składek za miesiąc, w którym powstało prawo do zasiłku.
reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

wfirma.pl

wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama