REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenia chorobowe na przełomie roku

Patrycja Dados
Świadczenia chorobowe na przełomie roku / fot. Fotolia
Świadczenia chorobowe na przełomie roku / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sytuacja pracownika, który choruje na przełomie roku powinna być dokładnie przeanalizowana przez pracodawcę. W zależności od czasu trwania niezdolności pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy.

Rodzaje świadczeń chorobowych

Pracownikowi, niezdolnemu do pracy wskutek choroby, przysługują dwa rodzaje świadczeń przewidzianych przez Kodeks pracy: wynagrodzenie chorobowe oraz zasiłek chorobowy. Wynagrodzenie wypłacane jest ze środków pracodawcy, natomiast zasiłek finansowany jest z budżetu państwa.

Autopromocja

Pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia chorobowego za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną w wysokości 80 % wynagrodzenia zasadniczego. Wynagrodzenie chorobowe wypłacane jest przez okres 33 dni niemożności wykonywania pracy w danym roku kalendarzowym pracownikowi, który nie ukończył 50. roku życia. Po 50. roku życia pracownik otrzymuje wynagrodzenie chorobowe przez 14 dni.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Wynagrodzenie wypłacane jest za każdy dzień niezdolności do pracy, włączając w to dni wolne od pracy. Jeżeli niezdolność pracownika trwa dłużej niż 33 dni (odpowiednio 14 dni), w dalszym okresie niezdolności przysługuje mu prawo do zasiłku chorobowego.

Zasiłek chorobowy jest świadczeniem wypłacanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Gdy okres niemożności wykonywania pracy jest dłuższy niż przewidziane przez Kodeks pracy limity, wtedy pracownik występuje do ZUS o przyznanie zasiłku chorobowego. Zasiłek, co do zasady, przysługuje w wysokości 80 % podstawy wymiaru zasiłku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Ustanie stosunku pracy a prawo do zasiłku chorobowego

Sytuacja na przełomie roku

Jak wygląda sytuacja pracownika, który jest niezdolny do pracy na przełomie roku? Możliwe są dwa przypadki:

 • Pracownik (który nie przekroczył 50. roku życia) jest niezdolny do pracy od 18 grudnia 2013 r. Przysługuje mu wynagrodzenie chorobowe za okres niezdolności. Do końca roku nie przekroczy 33 dni nieobecności. W związku z tym od 1 stycznia 2014 r. wynagrodzenie chorobowe od pracodawcy nadal mu przysługuje, a co więcej, limit 33 dni liczony jest na nowo. Po zakończeniu tego okresu, jeśli niezdolność do pracy nadal występuje, pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy.
 • Pracownik jest niezdolny do pracy od 28 listopada 2013 r. Do 30 grudnia 2013 r. wykorzystał limit 33 dni wynagrodzenia chorobowego i nabył prawo do pobierania zasiłku chorobowego. Z dniem 1 stycznia 2014 r. nadal pobiera zasiłek chorobowy. Okres wypłaty zasiłku chorobowego trwa do zakończenia nieprzerwanej niezdolności do pracy, nie dłużej jednak niż 182 dni (odpowiednio 270 dni). Przy czym termin liczony jest od zakończenia pobierania wynagrodzenia chorobowego, a nie na nowo od 1 stycznia 2014 roku.

Prawo do wynagrodzenia chorobowego pracownik nabywa ponownie w razie wystąpienia nowej niezdolności do pracy, pod warunkiem, że pomiędzy zakończeniem pobierania zasiłku chorobowego a okresem nowej niezdolności będzie przynajmniej jeden dzień pracy.

Polecamy serwis: Ubezpieczenie wypadkowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

  W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

  Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

  Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

  Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

  7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

  Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

  Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

  REKLAMA

  Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

  Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

  PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

  PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

  Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

  Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

  Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

  REKLAMA

  5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

  Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Cię docenić?

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Ci docenić? Prawie 80% ankietowanych przyznaje, że pracowałoby bardziej produktywnie, gdyby częściej otrzymywało uznanie za swoją pracę. Jakie uznanie? Przede wszystkim godne traktowanie pracowników, z poszanowaniem ich praw no i oczywiście finansowe świadczenia jak i różnego rodzaju benefity.

  REKLAMA