REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenia chorobowe na przełomie roku

Patrycja Dados
Świadczenia chorobowe na przełomie roku / fot. Fotolia
Świadczenia chorobowe na przełomie roku / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sytuacja pracownika, który choruje na przełomie roku powinna być dokładnie przeanalizowana przez pracodawcę. W zależności od czasu trwania niezdolności pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy.

Rodzaje świadczeń chorobowych

Pracownikowi, niezdolnemu do pracy wskutek choroby, przysługują dwa rodzaje świadczeń przewidzianych przez Kodeks pracy: wynagrodzenie chorobowe oraz zasiłek chorobowy. Wynagrodzenie wypłacane jest ze środków pracodawcy, natomiast zasiłek finansowany jest z budżetu państwa.

REKLAMA

Autopromocja

Pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia chorobowego za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną w wysokości 80 % wynagrodzenia zasadniczego. Wynagrodzenie chorobowe wypłacane jest przez okres 33 dni niemożności wykonywania pracy w danym roku kalendarzowym pracownikowi, który nie ukończył 50. roku życia. Po 50. roku życia pracownik otrzymuje wynagrodzenie chorobowe przez 14 dni.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Wynagrodzenie wypłacane jest za każdy dzień niezdolności do pracy, włączając w to dni wolne od pracy. Jeżeli niezdolność pracownika trwa dłużej niż 33 dni (odpowiednio 14 dni), w dalszym okresie niezdolności przysługuje mu prawo do zasiłku chorobowego.

Zasiłek chorobowy jest świadczeniem wypłacanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Gdy okres niemożności wykonywania pracy jest dłuższy niż przewidziane przez Kodeks pracy limity, wtedy pracownik występuje do ZUS o przyznanie zasiłku chorobowego. Zasiłek, co do zasady, przysługuje w wysokości 80 % podstawy wymiaru zasiłku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Ustanie stosunku pracy a prawo do zasiłku chorobowego

Sytuacja na przełomie roku

Jak wygląda sytuacja pracownika, który jest niezdolny do pracy na przełomie roku? Możliwe są dwa przypadki:

  • Pracownik (który nie przekroczył 50. roku życia) jest niezdolny do pracy od 18 grudnia 2013 r. Przysługuje mu wynagrodzenie chorobowe za okres niezdolności. Do końca roku nie przekroczy 33 dni nieobecności. W związku z tym od 1 stycznia 2014 r. wynagrodzenie chorobowe od pracodawcy nadal mu przysługuje, a co więcej, limit 33 dni liczony jest na nowo. Po zakończeniu tego okresu, jeśli niezdolność do pracy nadal występuje, pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy.
  • Pracownik jest niezdolny do pracy od 28 listopada 2013 r. Do 30 grudnia 2013 r. wykorzystał limit 33 dni wynagrodzenia chorobowego i nabył prawo do pobierania zasiłku chorobowego. Z dniem 1 stycznia 2014 r. nadal pobiera zasiłek chorobowy. Okres wypłaty zasiłku chorobowego trwa do zakończenia nieprzerwanej niezdolności do pracy, nie dłużej jednak niż 182 dni (odpowiednio 270 dni). Przy czym termin liczony jest od zakończenia pobierania wynagrodzenia chorobowego, a nie na nowo od 1 stycznia 2014 roku.

Prawo do wynagrodzenia chorobowego pracownik nabywa ponownie w razie wystąpienia nowej niezdolności do pracy, pod warunkiem, że pomiędzy zakończeniem pobierania zasiłku chorobowego a okresem nowej niezdolności będzie przynajmniej jeden dzień pracy.

Polecamy serwis: Ubezpieczenie wypadkowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku - to postulat wszystkich związkowców. Czy rząd ustąpi?

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

REKLAMA

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

REKLAMA

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA