Kategorie

Świadczenia chorobowe na przełomie roku

Patrycja Dados
Świadczenia chorobowe na przełomie roku / fot. Fotolia
Świadczenia chorobowe na przełomie roku / fot. Fotolia
Sytuacja pracownika, który choruje na przełomie roku powinna być dokładnie przeanalizowana przez pracodawcę. W zależności od czasu trwania niezdolności pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy.

Rodzaje świadczeń chorobowych

Pracownikowi, niezdolnemu do pracy wskutek choroby, przysługują dwa rodzaje świadczeń przewidzianych przez Kodeks pracy: wynagrodzenie chorobowe oraz zasiłek chorobowy. Wynagrodzenie wypłacane jest ze środków pracodawcy, natomiast zasiłek finansowany jest z budżetu państwa.

Pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia chorobowego za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną w wysokości 80 % wynagrodzenia zasadniczego. Wynagrodzenie chorobowe wypłacane jest przez okres 33 dni niemożności wykonywania pracy w danym roku kalendarzowym pracownikowi, który nie ukończył 50. roku życia. Po 50. roku życia pracownik otrzymuje wynagrodzenie chorobowe przez 14 dni.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Reklama

Wynagrodzenie wypłacane jest za każdy dzień niezdolności do pracy, włączając w to dni wolne od pracy. Jeżeli niezdolność pracownika trwa dłużej niż 33 dni (odpowiednio 14 dni), w dalszym okresie niezdolności przysługuje mu prawo do zasiłku chorobowego.

Zasiłek chorobowy jest świadczeniem wypłacanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Gdy okres niemożności wykonywania pracy jest dłuższy niż przewidziane przez Kodeks pracy limity, wtedy pracownik występuje do ZUS o przyznanie zasiłku chorobowego. Zasiłek, co do zasady, przysługuje w wysokości 80 % podstawy wymiaru zasiłku.

Zobacz również: Ustanie stosunku pracy a prawo do zasiłku chorobowego

Sytuacja na przełomie roku

Jak wygląda sytuacja pracownika, który jest niezdolny do pracy na przełomie roku? Możliwe są dwa przypadki:

 • Pracownik (który nie przekroczył 50. roku życia) jest niezdolny do pracy od 18 grudnia 2013 r. Przysługuje mu wynagrodzenie chorobowe za okres niezdolności. Do końca roku nie przekroczy 33 dni nieobecności. W związku z tym od 1 stycznia 2014 r. wynagrodzenie chorobowe od pracodawcy nadal mu przysługuje, a co więcej, limit 33 dni liczony jest na nowo. Po zakończeniu tego okresu, jeśli niezdolność do pracy nadal występuje, pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy.
 • Pracownik jest niezdolny do pracy od 28 listopada 2013 r. Do 30 grudnia 2013 r. wykorzystał limit 33 dni wynagrodzenia chorobowego i nabył prawo do pobierania zasiłku chorobowego. Z dniem 1 stycznia 2014 r. nadal pobiera zasiłek chorobowy. Okres wypłaty zasiłku chorobowego trwa do zakończenia nieprzerwanej niezdolności do pracy, nie dłużej jednak niż 182 dni (odpowiednio 270 dni). Przy czym termin liczony jest od zakończenia pobierania wynagrodzenia chorobowego, a nie na nowo od 1 stycznia 2014 roku.

Prawo do wynagrodzenia chorobowego pracownik nabywa ponownie w razie wystąpienia nowej niezdolności do pracy, pod warunkiem, że pomiędzy zakończeniem pobierania zasiłku chorobowego a okresem nowej niezdolności będzie przynajmniej jeden dzień pracy.

Polecamy serwis: Ubezpieczenie wypadkowe

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?