Kategorie

Podstawa wymiaru świadczeń chorobowych - kolejna niezdolność do pracy

Bogusław Nowakowski
Podstawa wymiaru świadczeń chorobowych. /Fot. Fotolia
Podstawa wymiaru świadczeń chorobowych. /Fot. Fotolia
ShutterStock
Podstawa wymiaru świadczeń chorobowych obliczana jest na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy. Jak kolejna niezdolność do pracy wpływa na ustalenie podstawy wymiaru świadczeń chorobowych?

PROBLEM

Jedna z naszych pracownic po raz drugi jest w ciąży. Od 4 marca br. jest na zwolnieniu lekarskim. Pracownica wróciła do pracy po urlopie macierzyńskim na pierwsze dziecko w połowie września 2012 r. Z jakiego okresu należy ustalić wysokość przysługującego jej świadczenia chorobowego (wynagrodzenia chorobowego i zasiłku) z tytułu aktualnej niezdolności do pracy?

RADA

Ponieważ przerwa między okresem pobierania zasiłku macierzyńskiego a okresem pobierania wynagrodzenia chorobowego trwała ponad 3 miesiące kalendarzowe, podstawę wymiaru świadczeń chorobowych przysługujących pracownicy od 4 marca br. należy ustalić ponownie z okresu 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, tj. z okresu od marca 2012 r. do lutego 2013 r.

UZASADNIENIE

Podstawy wymiaru zasiłku zarówno tego samego, jak i innego rodzaju (np. pracownik po zasiłku opiekuńczym nabędzie prawo do zasiłku chorobowego) nie należy ustalać ponownie, jeżeli między okresami pobierania zasiłków (lub wynagrodzenia za czas choroby) nie było przerwy lub przerwa trwała krócej niż 3 miesiące kalendarzowe (art. 43 ustawy zasiłkowej). Konieczność ustalenia nowej podstawy wymiaru zasiłku istnieje tylko w przypadku, gdy przerwa między okresami jego pobierania wynosi co najmniej 3 pełne miesiące kalendarzowe.

Polecamy również serwis: Wynagrodzenia

PRZYKŁAD

Ilona F. zatrudniona od 1 lutego 2011 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim od 2 sierpnia do 20 września 2012 r. Podstawa wymiaru świadczeń chorobowych przysługujących jej za ten okres została ustalona z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc zachorowania, tj. od sierpnia 2011 r. do lipca 2012 r. Pracownica stała się ponownie niezdolna do pracy z powodu choroby od 5 grudnia 2012 r. Ponieważ prawo do zasiłku chorobowego powstało po przerwie krótszej niż 3 miesiące kalendarzowe (przerwa w niezdolności do pracy trwała 2 miesiące kalendarzowe, tj. październik i listopad 2012 r.), podstawę wymiaru przysługującego jej zasiłku chorobowego stanowi to samo wynagrodzenie, które przyjęto do obliczenia wynagrodzenia i zasiłku chorobowego przed przerwą.

Państwa pracownica do połowy września 2012 r. pobierała zasiłek macierzyński na pierwsze dziecko. Podstawę jego wymiaru stanowiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających prawo do zasiłku. Od 4 marca 2013 r. Państwa pracownica w związku z ciążą stała się niezdolna do pracy. Ponieważ niezdolność do pracy powstała po przerwie wynoszącej pełne 3 miesiące kalendarzowe, tj. październik, listopad i grudzień 2012 r., podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy ustalić na nowo z uwzględnieniem wynagrodzenia z okresu 12 miesięcy przypadających przed niezdolnością do pracy, tj. od marca 2012 r. do lutego 2013 r.

(!)

Podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 36 ustawy zasiłkowej). Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem 12 miesięcy zatrudnienia, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie (będące podstawą wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe) wypłacone za pełne miesiące kalendarzowe zatrudnienia (ubezpieczenia) pomniejszone o składki finansowane przez pracownika na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz ubezpieczenie chorobowe (13,71%). Należy przy tym pamiętać, że podstawę wymiaru zasiłku chorobowego ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia uzyskanego u płatnika składek w okresie nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, w trakcie którego powstała niezdolność do pracy.

Zobacz również: Podstawa wymiaru składek a choroba pracownika i dodatek stażowy

PRZYKŁAD

Anna D. zatrudniona od 20 sierpnia 2012 r. przedłożyła zwolnienie lekarskie w związku z opieką nad chorym ojcem od 5 do 8 marca br. (4 dni). Do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego należy przyjąć przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne kalendarzowe miesiące jej zatrudnienia poprzedzające miesiąc powstania niezdolności do pracy, tj. z okresu od września 2012 r. do lutego 2013 r. Pracownica jest wynagradzana stawką stałą w wysokości 3800 zł miesięcznie.

Podstawa wymiaru zasiłku opiekuńczego wynosi 2623,22 zł, tj.:

3800 zł – (3800 zł x 13,71%) = 3279,02 zł

3279,02 zł x 80% = 2623,22 zł

Wysokość zasiłku opiekuńczego wynosi 349,76 zł, tj.:

2623,22 zł : 30 dni = 87,44 zł

87,44 zł x 4 dni = 349,76 zł.

Czytaj także w Snp 10/2012 jak wyliczyć wynagrodzenie za część miesiąca, jeżeli przez pozostałą część pracownik był chory bez prawa do wynagrodzenia chorobowego.

Zadaj pytanie: Forum Kadry - ZUS i Płace

Podstawa prawna:

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: Sposób na płace
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę? Co roku rośnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (tzw. najniższej krajowej, płacy minimalnej) i minimalnej stawki godzinowej. Już dziś wiadomo, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2022 r. do 3010 zł brutto (w 2021 roku wynosi 2800 zł). Pracownicy i pracodawcy mają wątpliwości, czy z uwagi na wzrost płacy minimalnej od nowego roku trzeba zmienić postanowienia wszystkich umów o pracę, które obecnie opiewają na kwotę niższą niż 3010 zł? Czy można nie zmieniać umów a np. uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Co może zrobić pracownik, jeżeli pracodawca nie wypłaca mu minimalnego wynagrodzenia? Wyjaśnień w tym zakresie udzieliła Państwowa Inspekcja Pracy.

  Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

  Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.

  Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

  Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

  Potrzeby pracowników - wnioski z pandemii

  Potrzeby pracowników różnią się w zależności od rodzaju pracowników: fizycznych i biurowych. Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii COVID-19?

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków - pandemia

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków w czasie pandemii wzrosły. Statystyczny pracownik ma w tygodniu 5,5 godziny nadgodzin.

  Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

  Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w pandemii - wątpliwości

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w czasie pandemii została uregulowana przepisami ustawy covidowej. Czy nowy limit wysokości odpraw odnosi się do wszystkich świadczeń? Jakie wątpliwości budzą nowe przepisy?

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy oznacza to kolejny dzień wolny od pracy?

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.

  Jak najniższa krajowa rosła od 2015 do 2022 r.?

  Najniższa krajowa w 2015 r. wynosiła 1750 zł brutto. W 2022 r. będzie to 3010 zł brutto. Najniższa krajowa wzrosła o 1260 zł.

  Dzień próbny w pracy - płatny czy nie?

  Dzień próbny w pracy a wynagrodzenie - czy jest płatny? Co na to prawo? W celu sprawdzenia pracownika należałoby podpisać umowę na okres próbny.

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy złożyć?

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy należy złożyć oświadczenie? Co z podwyższonymi kosztami przychodu?

  ZUS ERO - emerytura z datą wsteczną

  ZUS ERO to wniosek o emeryturę z datą wsteczną. Podstawą przyznania lub przeliczenia emerytury z datą wcześniejszą są przepisy covidowe. Dla kogo jest ten wniosek?

  Odprawa emerytalna - wysokość, warunki

  Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej? Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Czy odprowadza się od niej podatek i składki ZUS? Kiedy wypłacić odprawę?

  Jakie są składniki wynagrodzenia za pracę?

  Składniki wynagrodzenia za pracę to przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze i dodatki. Czym premia różni się od nagrody?

  PPK: od 2022 r. stan oszczędności na mojeppk.pl

  PPK - od 2022 r. stan oszczędności będzie można sprawdzić na mojeppk.pl. Do jakich danych będzie miał dostęp każdy uczestnik PPK?

  Płaca minimalna 2022 - jest decyzja rządu

  Płaca minimalna w 2022 r. wzrośnie o 210 zł. Ile wyniesie płaca minimalna 2022? Jest już ostateczna decyzja rządu.

  Praca zdalna a migracje zarobkowe

  Jak praca zdalna wpływa na migracje zarobkowe? Czy na pewno jest ich teraz mniej? Oto wyniki badania.

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca to okoliczność uprawniająca pracownika do wolnego od pracy. Ile dni przysługuje? Jaki jest termin ich wykorzystania?

  Praca zdalna a kolejne fale pandemii [RAPORT]

  Praca zdalna zyskiwała na popularności wraz z nastaniem kolejnych fal pandemii COVID-19. Sprawdź, jaki wpływ na pracę miały fale koronawirusa w Polsce i Unii Europejskiej.

  Co pracownicy mówią o pracodawcach w sieci?

  Pracownik i pracodawca - jak wyglądają stosunki z szefem? Co można przeczytać na ten temat w Internecie? Okazuje się, że najważniejsze jest dobre rozstanie.

  Urodzeni w latach 1984-1994 chcą całkowitej pracy zdalnej

  Całkowita praca zdalna najwięcej zwolenników ma wśród pracowników urodzonych w latach 1984-1994.

  Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych

  Odszkodowanie za czas kwarantanny będzie przyznawane tylko zaszczepionym pracownikom? Taki projekt nowych przepisów powstał w Niemczech.