REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podstawa wymiaru świadczeń chorobowych - kolejna niezdolność do pracy

Bogusław Nowakowski
Podstawa wymiaru świadczeń chorobowych. /Fot. Fotolia
Podstawa wymiaru świadczeń chorobowych. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Podstawa wymiaru świadczeń chorobowych obliczana jest na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy. Jak kolejna niezdolność do pracy wpływa na ustalenie podstawy wymiaru świadczeń chorobowych?

PROBLEM

Jedna z naszych pracownic po raz drugi jest w ciąży. Od 4 marca br. jest na zwolnieniu lekarskim. Pracownica wróciła do pracy po urlopie macierzyńskim na pierwsze dziecko w połowie września 2012 r. Z jakiego okresu należy ustalić wysokość przysługującego jej świadczenia chorobowego (wynagrodzenia chorobowego i zasiłku) z tytułu aktualnej niezdolności do pracy?

Autopromocja

RADA

Ponieważ przerwa między okresem pobierania zasiłku macierzyńskiego a okresem pobierania wynagrodzenia chorobowego trwała ponad 3 miesiące kalendarzowe, podstawę wymiaru świadczeń chorobowych przysługujących pracownicy od 4 marca br. należy ustalić ponownie z okresu 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, tj. z okresu od marca 2012 r. do lutego 2013 r.

UZASADNIENIE

Podstawy wymiaru zasiłku zarówno tego samego, jak i innego rodzaju (np. pracownik po zasiłku opiekuńczym nabędzie prawo do zasiłku chorobowego) nie należy ustalać ponownie, jeżeli między okresami pobierania zasiłków (lub wynagrodzenia za czas choroby) nie było przerwy lub przerwa trwała krócej niż 3 miesiące kalendarzowe (art. 43 ustawy zasiłkowej). Konieczność ustalenia nowej podstawy wymiaru zasiłku istnieje tylko w przypadku, gdy przerwa między okresami jego pobierania wynosi co najmniej 3 pełne miesiące kalendarzowe.

Polecamy również serwis: Wynagrodzenia

PRZYKŁAD

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ilona F. zatrudniona od 1 lutego 2011 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim od 2 sierpnia do 20 września 2012 r. Podstawa wymiaru świadczeń chorobowych przysługujących jej za ten okres została ustalona z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc zachorowania, tj. od sierpnia 2011 r. do lipca 2012 r. Pracownica stała się ponownie niezdolna do pracy z powodu choroby od 5 grudnia 2012 r. Ponieważ prawo do zasiłku chorobowego powstało po przerwie krótszej niż 3 miesiące kalendarzowe (przerwa w niezdolności do pracy trwała 2 miesiące kalendarzowe, tj. październik i listopad 2012 r.), podstawę wymiaru przysługującego jej zasiłku chorobowego stanowi to samo wynagrodzenie, które przyjęto do obliczenia wynagrodzenia i zasiłku chorobowego przed przerwą.

Państwa pracownica do połowy września 2012 r. pobierała zasiłek macierzyński na pierwsze dziecko. Podstawę jego wymiaru stanowiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających prawo do zasiłku. Od 4 marca 2013 r. Państwa pracownica w związku z ciążą stała się niezdolna do pracy. Ponieważ niezdolność do pracy powstała po przerwie wynoszącej pełne 3 miesiące kalendarzowe, tj. październik, listopad i grudzień 2012 r., podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy ustalić na nowo z uwzględnieniem wynagrodzenia z okresu 12 miesięcy przypadających przed niezdolnością do pracy, tj. od marca 2012 r. do lutego 2013 r.

(!)

Podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 36 ustawy zasiłkowej). Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem 12 miesięcy zatrudnienia, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie (będące podstawą wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe) wypłacone za pełne miesiące kalendarzowe zatrudnienia (ubezpieczenia) pomniejszone o składki finansowane przez pracownika na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz ubezpieczenie chorobowe (13,71%). Należy przy tym pamiętać, że podstawę wymiaru zasiłku chorobowego ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia uzyskanego u płatnika składek w okresie nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, w trakcie którego powstała niezdolność do pracy.

Zobacz również: Podstawa wymiaru składek a choroba pracownika i dodatek stażowy

PRZYKŁAD

Anna D. zatrudniona od 20 sierpnia 2012 r. przedłożyła zwolnienie lekarskie w związku z opieką nad chorym ojcem od 5 do 8 marca br. (4 dni). Do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego należy przyjąć przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne kalendarzowe miesiące jej zatrudnienia poprzedzające miesiąc powstania niezdolności do pracy, tj. z okresu od września 2012 r. do lutego 2013 r. Pracownica jest wynagradzana stawką stałą w wysokości 3800 zł miesięcznie.

Podstawa wymiaru zasiłku opiekuńczego wynosi 2623,22 zł, tj.:

3800 zł – (3800 zł x 13,71%) = 3279,02 zł

3279,02 zł x 80% = 2623,22 zł

Wysokość zasiłku opiekuńczego wynosi 349,76 zł, tj.:

2623,22 zł : 30 dni = 87,44 zł

87,44 zł x 4 dni = 349,76 zł.

Czytaj także w Snp 10/2012 jak wyliczyć wynagrodzenie za część miesiąca, jeżeli przez pozostałą część pracownik był chory bez prawa do wynagrodzenia chorobowego.

Zadaj pytanie: Forum Kadry - ZUS i Płace

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Sposób na płace
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  REKLAMA

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

  W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

  REKLAMA

  Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

  Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

  28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

  Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

  REKLAMA