REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podstawa wymiaru świadczeń chorobowych - kolejna niezdolność do pracy

Bogusław Nowakowski
Podstawa wymiaru świadczeń chorobowych. /Fot. Fotolia
Podstawa wymiaru świadczeń chorobowych. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Podstawa wymiaru świadczeń chorobowych obliczana jest na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy. Jak kolejna niezdolność do pracy wpływa na ustalenie podstawy wymiaru świadczeń chorobowych?

PROBLEM

Jedna z naszych pracownic po raz drugi jest w ciąży. Od 4 marca br. jest na zwolnieniu lekarskim. Pracownica wróciła do pracy po urlopie macierzyńskim na pierwsze dziecko w połowie września 2012 r. Z jakiego okresu należy ustalić wysokość przysługującego jej świadczenia chorobowego (wynagrodzenia chorobowego i zasiłku) z tytułu aktualnej niezdolności do pracy?

REKLAMA

Autopromocja

RADA

Ponieważ przerwa między okresem pobierania zasiłku macierzyńskiego a okresem pobierania wynagrodzenia chorobowego trwała ponad 3 miesiące kalendarzowe, podstawę wymiaru świadczeń chorobowych przysługujących pracownicy od 4 marca br. należy ustalić ponownie z okresu 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, tj. z okresu od marca 2012 r. do lutego 2013 r.

UZASADNIENIE

Podstawy wymiaru zasiłku zarówno tego samego, jak i innego rodzaju (np. pracownik po zasiłku opiekuńczym nabędzie prawo do zasiłku chorobowego) nie należy ustalać ponownie, jeżeli między okresami pobierania zasiłków (lub wynagrodzenia za czas choroby) nie było przerwy lub przerwa trwała krócej niż 3 miesiące kalendarzowe (art. 43 ustawy zasiłkowej). Konieczność ustalenia nowej podstawy wymiaru zasiłku istnieje tylko w przypadku, gdy przerwa między okresami jego pobierania wynosi co najmniej 3 pełne miesiące kalendarzowe.

Polecamy również serwis: Wynagrodzenia

PRZYKŁAD

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ilona F. zatrudniona od 1 lutego 2011 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim od 2 sierpnia do 20 września 2012 r. Podstawa wymiaru świadczeń chorobowych przysługujących jej za ten okres została ustalona z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc zachorowania, tj. od sierpnia 2011 r. do lipca 2012 r. Pracownica stała się ponownie niezdolna do pracy z powodu choroby od 5 grudnia 2012 r. Ponieważ prawo do zasiłku chorobowego powstało po przerwie krótszej niż 3 miesiące kalendarzowe (przerwa w niezdolności do pracy trwała 2 miesiące kalendarzowe, tj. październik i listopad 2012 r.), podstawę wymiaru przysługującego jej zasiłku chorobowego stanowi to samo wynagrodzenie, które przyjęto do obliczenia wynagrodzenia i zasiłku chorobowego przed przerwą.

Państwa pracownica do połowy września 2012 r. pobierała zasiłek macierzyński na pierwsze dziecko. Podstawę jego wymiaru stanowiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających prawo do zasiłku. Od 4 marca 2013 r. Państwa pracownica w związku z ciążą stała się niezdolna do pracy. Ponieważ niezdolność do pracy powstała po przerwie wynoszącej pełne 3 miesiące kalendarzowe, tj. październik, listopad i grudzień 2012 r., podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy ustalić na nowo z uwzględnieniem wynagrodzenia z okresu 12 miesięcy przypadających przed niezdolnością do pracy, tj. od marca 2012 r. do lutego 2013 r.

(!)

Podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 36 ustawy zasiłkowej). Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem 12 miesięcy zatrudnienia, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie (będące podstawą wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe) wypłacone za pełne miesiące kalendarzowe zatrudnienia (ubezpieczenia) pomniejszone o składki finansowane przez pracownika na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz ubezpieczenie chorobowe (13,71%). Należy przy tym pamiętać, że podstawę wymiaru zasiłku chorobowego ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia uzyskanego u płatnika składek w okresie nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, w trakcie którego powstała niezdolność do pracy.

Zobacz również: Podstawa wymiaru składek a choroba pracownika i dodatek stażowy

PRZYKŁAD

Anna D. zatrudniona od 20 sierpnia 2012 r. przedłożyła zwolnienie lekarskie w związku z opieką nad chorym ojcem od 5 do 8 marca br. (4 dni). Do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego należy przyjąć przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne kalendarzowe miesiące jej zatrudnienia poprzedzające miesiąc powstania niezdolności do pracy, tj. z okresu od września 2012 r. do lutego 2013 r. Pracownica jest wynagradzana stawką stałą w wysokości 3800 zł miesięcznie.

Podstawa wymiaru zasiłku opiekuńczego wynosi 2623,22 zł, tj.:

3800 zł – (3800 zł x 13,71%) = 3279,02 zł

3279,02 zł x 80% = 2623,22 zł

Wysokość zasiłku opiekuńczego wynosi 349,76 zł, tj.:

2623,22 zł : 30 dni = 87,44 zł

87,44 zł x 4 dni = 349,76 zł.

Czytaj także w Snp 10/2012 jak wyliczyć wynagrodzenie za część miesiąca, jeżeli przez pozostałą część pracownik był chory bez prawa do wynagrodzenia chorobowego.

Zadaj pytanie: Forum Kadry - ZUS i Płace

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Sposób na płace

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA