Zasiłek chorobowy na wypowiedzeniu
REKLAMA
REKLAMA
Obowiązek ubezpieczenia a wypowiedzenie
Pracownik podlega obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu. Ubezpieczenie to trwa od dnia nawiązania stosunku pracy, do dnia jego ustania. Taka regulacja oznacza, że pracownik ma prawo do pobierania zasiłku chorobowego na wypowiedzeniu, albowiem rozwiązanie umowy o pracę następuje dopiero z upływem okresu wypowiedzenia. W czasie wypowiedzenia pracownik korzysta z takich samych praw co pozostałe osoby zatrudnione u danego pracodawcy. Okres wypowiedzenia został bowiem ustanowiony w interesie obu stron stosunku pracy. Jest to czas, po upływie którego ustaje stosunek pracy z mocy oświadczenia wypowiadającego umowę o pracę.
REKLAMA
Zobacz także: Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem
Okres wypowiedzenia nie może być krótszy od okresów ustanowionych przepisami kodeksu. W sumie więc prawna konstrukcja wypowiedzenia polega na tym, iż rozwiązanie umowy o pracę następuje z upływem przewidzianego w przepisach okresu wypowiedzenia i w określonym przepisami terminie.
Okresy wypowiedzenia
W przypadku umowy na czas nieokreślony okres wypowiedzenia jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:
- 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
- 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
- 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Natomiast przy umowach na okres próbny okres wypowiedzenia wynosi:
- 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,
- 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,
- 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.
Zasiłek chorobowy
Zasady i warunki przyznawania zasiłku chorobowego zostały określone w ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U.2010.77.512 j.t.).
Zasiłek chorobowy jest świadczeniem z ubezpieczenia społecznego rekompensującym zarobek utracony przez ubezpieczonego wskutek jego niezdolności do pracy spowodowanej chorobą lub innym zdarzeniem z chorobą zrównanym. Prawo do tego świadczenia przysługuje zawsze, gdy wyłączną przyczyną utraty zarobku jest ziszczenie się ryzyka ubezpieczeniowego, tj. w razie powstania niezdolności do pracy w okresie trwania zatrudnienia.
Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego:
- po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego - jeżeli podlega obowiązkowo temu ubezpieczeniu;
- po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego - jeżeli jest ubezpieczony dobrowolnie.
Zasiłek po ustaniu ubezpieczenia
Zasiłek chorobowy przysługuje również osobie, która stała się niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała:
- nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego;
- nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego - w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.
Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie
Pracownik podlegający obowiązkowi ubezpieczenia społecznego z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek nie nabywa prawa do zasiłku chorobowego w razie powstania niezdolności do pracy po rozwiązaniu stosunku pracy (Wyrok SN z dnia 5.08.1999 r. II UKN 69/99, OSNP 2000/19/726, PiZS 2000/1/34).
Po upływie wypowiedzenia zasiłek wypłaca ZUS
Należy pamiętać, że prawo do zasiłku chorobowego, gdy niezdolność pracownika powstała w czasie ubezpieczenia i trwa nieprzerwanie po jego ustaniu, za okres po ustaniu ubezpieczenia chorobowego ustala i zasiłek ten wypłaca oddział ZUS, właściwy według miejsca zamieszkania osoby uprawnionej do zasiłku. Jeśli więc pracownik zachoruje na wypowiedzeniu, a jego choroba przedłuży się i będzie trwała po upływie okresu wypowiedzenia, wówczas wypłatą zasiłku zajmie się ZUS. Pracodawca wypłaca bowiem zasiłek do momentu ustania stosunku pracy, a więc w tym przypadku do upływu okresu wypowiedzenia.
Zadaj pytanie na: Forum Kadry
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat