Kategorie

Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorców w 2014 roku

Agnieszka Fryc
Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorców w 2014 roku. /Fot. Fotolia
Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorców w 2014 roku. /Fot. Fotolia
ShutterStock
Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorców z dniem 1 stycznia 2014 roku czekają istotne zmiany. Zasady jego przyznawania zostaną przybliżone do zasad, jakie obowiązują w stosunku do pracowników.

Zmiany w zakresie zasiłku chorobowego dla przedsiębiorców zostały zaproponowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Są one wynikiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 24 maja 2012 roku (sygnatura akt P 12/10) i dotyczą sposobu wyliczania wysokości zasiłku chorobowego. Trybunał konstytucyjny uznał bowiem, iż różnicowanie w sposobie wyliczania zasiłku chorobowego jest niezgodne z konstytucyjną zasadą równości. Ministerstwo zaproponowało, aby w stosunku do osoby dobrowolnie ubezpieczonej, która stała się niezdolna do pracy przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia z tytułu działalności, a której okres tego ubezpieczenia rozpoczął się nie później niż 30 dni od zakończenia ubezpieczenia z innego tytułu (np. z tytułu zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę, stosować podobne zasady ustalania wymiaru zasiłku chorobowego, jak w przypadku pracowników, czyli grupy osób, która ubezpieczeniu chorobowemu podlega obowiązkowo.

Polecamy serwis: Ubezpieczenie zdrowotne

W obecnym stanie prawnym, osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, podlegają dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, pracownicy zaś są objęci tym ubezpieczeniem obowiązkowo. Podstawę wymiaru do wypłaty zasiłku chorobowego pracownikom, których niezdolność do pracy powstała przed upływem pełnego miesiąca ubezpieczenia, stanowi wynagrodzenie za cały miesiąc, nawet jeśli przepracowali oni tylko część danego miesiąca. Przedsiębiorcy zaś otrzymują zasiłek obliczany na podstawie mniej korzystnych przepisów. Jeśli bowiem przedsiębiorca od momentu rozpoczęcia ubezpieczenia z działalności gospodarczej nie przepracował pełnego miesiąca, zasiłek jest wyliczany w taki sposób, jakby zadeklarowany przychód z niepełnego miesiąca był przychodem z całego miesiąca.

Zaznaczyć należy, że obie grupy ubezpieczonych opłacają składkę na ubezpieczenie chorobowe w wysokości 2,45 proc. podstawy wymiaru, z tym że przedsiębiorcy odprowadzają składki od dowolnie zadeklarowanej kwoty, nie niższej niż 60 proc. prognozowanego wynagrodzenia i nie wyższej niż 250 proc. przeciętnego wynagrodzenia za poprzedni kwartał, a w przypadku składki preferencyjnej – nie niższej niż 30 proc. prognozowanego wynagrodzenia i nie wyższej niż 250 proc. przeciętnego wynagrodzenia za poprzedni kwartał., zaś pracownicy, opłacają składkę od kwoty przychodu określonego w umowie o pracę.

Nowelizacja ma na celu poprawę sytuacji przedsiębiorców w kwestii korzystania z przysługującego im zasiłku chorobowego. Jak już wspomniano bowiem, w aktualnym stanie prawnym, podstawę wymiaru wypłaty zasiłku chorobowego pracowników, których niezdolność do pracy powstała przed upływem pełnego miesiąca ubezpieczenia, stanowi wynagrodzenie za cały miesiąc, niezależnie od tego, iż faktycznie przepracowali tylko część miesiąca. W przypadku zaś przedsiębiorców, jeśli od momentu rozpoczęcia ubezpieczenia z działalności gospodarczej nie przepracowali oni całego miesiąca, zasiłek jest wyliczany w taki sposób, jakby zadeklarowany przychód z niepełnego miesiąca był przychodem z całego miesiąca.

Zobacz również: Zasiłek dla bezrobotnych

Nowelizacja zakłada również wprowadzenie zmian w zasadach ustalania podstaw wymiaru zasiłku dla przedsiębiorców, a także osób z nimi współpracujących, w sytuacji, w której podlegają oni ubezpieczeniu chorobowemu krócej niż 12 miesięcy, zaś w tym czasie opłacali składkę od podstawy wyższej niż minimalna podstawa wymiaru. Jednym z założeń projektu jest uśrednienie podstawy wymiaru składki, co wpłynie również na wymiar zasiłku w przypadku krótkiego okresu ubezpieczenia chorobowego i zadeklarowanego przychodu przekraczającego najniższą podstawę wymiaru składki.

Nowelizacja miałaby wejść w życie z dniem 1 stycznia 2014 roku, przepisy dotyczące ustalania podstawy wymiaru składki zaś, miałyby obowiązywać od pierwszego dnia czwartego miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia ustawy.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę? Co roku rośnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (tzw. najniższej krajowej, płacy minimalnej) i minimalnej stawki godzinowej. Już dziś wiadomo, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2022 r. do 3010 zł brutto (w 2021 roku wynosi 2800 zł). Pracownicy i pracodawcy mają wątpliwości, czy z uwagi na wzrost płacy minimalnej od nowego roku trzeba zmienić postanowienia wszystkich umów o pracę, które obecnie opiewają na kwotę niższą niż 3010 zł? Czy można nie zmieniać umów a np. uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Co może zrobić pracownik, jeżeli pracodawca nie wypłaca mu minimalnego wynagrodzenia? Wyjaśnień w tym zakresie udzieliła Państwowa Inspekcja Pracy.

  Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

  Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.

  Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

  Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

  Potrzeby pracowników - wnioski z pandemii

  Potrzeby pracowników różnią się w zależności od rodzaju pracowników: fizycznych i biurowych. Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii COVID-19?

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków - pandemia

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków w czasie pandemii wzrosły. Statystyczny pracownik ma w tygodniu 5,5 godziny nadgodzin.

  Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

  Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w pandemii - wątpliwości

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w czasie pandemii została uregulowana przepisami ustawy covidowej. Czy nowy limit wysokości odpraw odnosi się do wszystkich świadczeń? Jakie wątpliwości budzą nowe przepisy?

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy oznacza to kolejny dzień wolny od pracy?

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.

  Jak najniższa krajowa rosła od 2015 do 2022 r.?

  Najniższa krajowa w 2015 r. wynosiła 1750 zł brutto. W 2022 r. będzie to 3010 zł brutto. Najniższa krajowa wzrosła o 1260 zł.

  Dzień próbny w pracy - płatny czy nie?

  Dzień próbny w pracy a wynagrodzenie - czy jest płatny? Co na to prawo? W celu sprawdzenia pracownika należałoby podpisać umowę na okres próbny.

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy złożyć?

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy należy złożyć oświadczenie? Co z podwyższonymi kosztami przychodu?

  ZUS ERO - emerytura z datą wsteczną

  ZUS ERO to wniosek o emeryturę z datą wsteczną. Podstawą przyznania lub przeliczenia emerytury z datą wcześniejszą są przepisy covidowe. Dla kogo jest ten wniosek?

  Odprawa emerytalna - wysokość, warunki

  Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej? Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Czy odprowadza się od niej podatek i składki ZUS? Kiedy wypłacić odprawę?

  Jakie są składniki wynagrodzenia za pracę?

  Składniki wynagrodzenia za pracę to przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze i dodatki. Czym premia różni się od nagrody?

  PPK: od 2022 r. stan oszczędności na mojeppk.pl

  PPK - od 2022 r. stan oszczędności będzie można sprawdzić na mojeppk.pl. Do jakich danych będzie miał dostęp każdy uczestnik PPK?

  Płaca minimalna 2022 - jest decyzja rządu

  Płaca minimalna w 2022 r. wzrośnie o 210 zł. Ile wyniesie płaca minimalna 2022? Jest już ostateczna decyzja rządu.

  Praca zdalna a migracje zarobkowe

  Jak praca zdalna wpływa na migracje zarobkowe? Czy na pewno jest ich teraz mniej? Oto wyniki badania.

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca to okoliczność uprawniająca pracownika do wolnego od pracy. Ile dni przysługuje? Jaki jest termin ich wykorzystania?

  Praca zdalna a kolejne fale pandemii [RAPORT]

  Praca zdalna zyskiwała na popularności wraz z nastaniem kolejnych fal pandemii COVID-19. Sprawdź, jaki wpływ na pracę miały fale koronawirusa w Polsce i Unii Europejskiej.

  Co pracownicy mówią o pracodawcach w sieci?

  Pracownik i pracodawca - jak wyglądają stosunki z szefem? Co można przeczytać na ten temat w Internecie? Okazuje się, że najważniejsze jest dobre rozstanie.

  Urodzeni w latach 1984-1994 chcą całkowitej pracy zdalnej

  Całkowita praca zdalna najwięcej zwolenników ma wśród pracowników urodzonych w latach 1984-1994.

  Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych

  Odszkodowanie za czas kwarantanny będzie przyznawane tylko zaszczepionym pracownikom? Taki projekt nowych przepisów powstał w Niemczech.