REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorców w 2014 roku

Agnieszka Fryc
Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorców w 2014 roku. /Fot. Fotolia
Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorców w 2014 roku. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorców z dniem 1 stycznia 2014 roku czekają istotne zmiany. Zasady jego przyznawania zostaną przybliżone do zasad, jakie obowiązują w stosunku do pracowników.

Zmiany w zakresie zasiłku chorobowego dla przedsiębiorców zostały zaproponowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Są one wynikiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 24 maja 2012 roku (sygnatura akt P 12/10) i dotyczą sposobu wyliczania wysokości zasiłku chorobowego. Trybunał konstytucyjny uznał bowiem, iż różnicowanie w sposobie wyliczania zasiłku chorobowego jest niezgodne z konstytucyjną zasadą równości. Ministerstwo zaproponowało, aby w stosunku do osoby dobrowolnie ubezpieczonej, która stała się niezdolna do pracy przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia z tytułu działalności, a której okres tego ubezpieczenia rozpoczął się nie później niż 30 dni od zakończenia ubezpieczenia z innego tytułu (np. z tytułu zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę, stosować podobne zasady ustalania wymiaru zasiłku chorobowego, jak w przypadku pracowników, czyli grupy osób, która ubezpieczeniu chorobowemu podlega obowiązkowo.

Autopromocja

Polecamy serwis: Ubezpieczenie zdrowotne

W obecnym stanie prawnym, osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, podlegają dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, pracownicy zaś są objęci tym ubezpieczeniem obowiązkowo. Podstawę wymiaru do wypłaty zasiłku chorobowego pracownikom, których niezdolność do pracy powstała przed upływem pełnego miesiąca ubezpieczenia, stanowi wynagrodzenie za cały miesiąc, nawet jeśli przepracowali oni tylko część danego miesiąca. Przedsiębiorcy zaś otrzymują zasiłek obliczany na podstawie mniej korzystnych przepisów. Jeśli bowiem przedsiębiorca od momentu rozpoczęcia ubezpieczenia z działalności gospodarczej nie przepracował pełnego miesiąca, zasiłek jest wyliczany w taki sposób, jakby zadeklarowany przychód z niepełnego miesiąca był przychodem z całego miesiąca.

Zaznaczyć należy, że obie grupy ubezpieczonych opłacają składkę na ubezpieczenie chorobowe w wysokości 2,45 proc. podstawy wymiaru, z tym że przedsiębiorcy odprowadzają składki od dowolnie zadeklarowanej kwoty, nie niższej niż 60 proc. prognozowanego wynagrodzenia i nie wyższej niż 250 proc. przeciętnego wynagrodzenia za poprzedni kwartał, a w przypadku składki preferencyjnej – nie niższej niż 30 proc. prognozowanego wynagrodzenia i nie wyższej niż 250 proc. przeciętnego wynagrodzenia za poprzedni kwartał., zaś pracownicy, opłacają składkę od kwoty przychodu określonego w umowie o pracę.

Nowelizacja ma na celu poprawę sytuacji przedsiębiorców w kwestii korzystania z przysługującego im zasiłku chorobowego. Jak już wspomniano bowiem, w aktualnym stanie prawnym, podstawę wymiaru wypłaty zasiłku chorobowego pracowników, których niezdolność do pracy powstała przed upływem pełnego miesiąca ubezpieczenia, stanowi wynagrodzenie za cały miesiąc, niezależnie od tego, iż faktycznie przepracowali tylko część miesiąca. W przypadku zaś przedsiębiorców, jeśli od momentu rozpoczęcia ubezpieczenia z działalności gospodarczej nie przepracowali oni całego miesiąca, zasiłek jest wyliczany w taki sposób, jakby zadeklarowany przychód z niepełnego miesiąca był przychodem z całego miesiąca.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Zasiłek dla bezrobotnych

Nowelizacja zakłada również wprowadzenie zmian w zasadach ustalania podstaw wymiaru zasiłku dla przedsiębiorców, a także osób z nimi współpracujących, w sytuacji, w której podlegają oni ubezpieczeniu chorobowemu krócej niż 12 miesięcy, zaś w tym czasie opłacali składkę od podstawy wyższej niż minimalna podstawa wymiaru. Jednym z założeń projektu jest uśrednienie podstawy wymiaru składki, co wpłynie również na wymiar zasiłku w przypadku krótkiego okresu ubezpieczenia chorobowego i zadeklarowanego przychodu przekraczającego najniższą podstawę wymiaru składki.

Nowelizacja miałaby wejść w życie z dniem 1 stycznia 2014 roku, przepisy dotyczące ustalania podstawy wymiaru składki zaś, miałyby obowiązywać od pierwszego dnia czwartego miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia ustawy.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dodatek pielęgnacyjny 2024

  Dodatek pielęgnacyjny przysługuje do emerytury lub renty. Dla kogo przewidziany jest dodatek pielęgnacyjny? Ile wynosi dodatek do emerytury lub renty wypłacany przez ZUS?

  Legitymacja emeryta–rencisty w aplikacji mObywatel. Nowy wzór mLegitymacji

  W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji emeryta-rencisty. Zmiana ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do rozwiązań wynikających z ustawy o aplikacji mObywatel.

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  Ciąża w okresie wypowiedzenia. Przepisy, orzecznictwo

  Nierzadko zdarza się, że kobieta nie wie o tym, że w chwili otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę jest w ciąży. Może się zdarzyć także sytuacja, że co prawda w chwili otrzymania wypowiedzenia kobieta nie była w ciąży, ale zaszła w ciąże w okresie biegu wypowiedzenia.

  REKLAMA

  Nowe przepisy BHP 2024 – pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja

  Pracodawcom zostały już tylko dwa miesiące na reorganizację środowiska pracy zgodnie z nowymi przepisami BHP. Znowelizowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, które weszło w życie 17 listopada 2023 r, wprowadza istotne zmiany w wyposażeniu stanowisk pracy. Pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja 2024 r.

  Branżowe centra umiejętności wesprą kształcenie zawodowe młodocianych. Premier podpisał rozporządzenie

  Branżowe centra umiejętności to nowy rodzaj placówek systemu oświaty wprowadzony nowelizacją Prawa oświatowego, która weszła w życie we wrześniu 2023 r. BCU mają umożliwiać  uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych. Premier Donald Tusk podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania przygotowaną przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Umożliwi to prowadzenie przez BCU turnusów dokształcania teoretycznego dla młodocianych, którzy uczą się zawodu.

  17,3 mln osób pracowało w Polsce. Bezrobotnych było 547 tys., a biernych zawodowo prawie 12,4 mln. GUS podał dane o sytuacji na rynku pracy w IV kwartale 2023 r.

  Osoby aktywne zawodowo stanowiły w IV kwartale 2023 r. 58,9% ludności w wieku 15–89 lat. Wskaźnik ten był wyższy niż w III kwartale 2023 r. (o 0,4 p. proc.), podobnie jak i w IV kwartale 2022 r. (o 0,2 p. proc.). Wśród mężczyzn współczynnik aktywności zawodowej wyniósł 66,0%, a wśród kobiet 52,3%. . Główny Urząd Statystyczny podał wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności.

  1780,96 zł to od 1 marca 2024 r. wysokość najniższej emerytury. Waloryzacja objęła też dodatki do świadczeń. Sprawdź, ile należy się emerytom i rencistom

  Waloryzacja emerytur i rent nastąpiła z dniem 1 marca 2024 r. Wskaźnik waloryzacji w 2024 r. wynosi 112,12%. W ten sposób wzrastają nie tylko emerytury i renty, ale także dodatki do tych świadczeń, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

  REKLAMA

  Uposażenia w policji. Zmiana wysokości dodatku za stopień

  W 2024 r. wzrosła kwota bazowa dla funkcjonariuszy policji. Wzrost kwoty bazowej powoduje wzrost miesięcznego uposażenia policjantów. Do tego niezbędna jest zmiana przepisów rozporządzenia regulującego wysokość ich uposażenia, w tym stawek dodatku za stopień.

  Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

  1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

  REKLAMA