REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorców w 2014 roku

Agnieszka Fryc
Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorców w 2014 roku. /Fot. Fotolia
Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorców w 2014 roku. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorców z dniem 1 stycznia 2014 roku czekają istotne zmiany. Zasady jego przyznawania zostaną przybliżone do zasad, jakie obowiązują w stosunku do pracowników.

Zmiany w zakresie zasiłku chorobowego dla przedsiębiorców zostały zaproponowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Są one wynikiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 24 maja 2012 roku (sygnatura akt P 12/10) i dotyczą sposobu wyliczania wysokości zasiłku chorobowego. Trybunał konstytucyjny uznał bowiem, iż różnicowanie w sposobie wyliczania zasiłku chorobowego jest niezgodne z konstytucyjną zasadą równości. Ministerstwo zaproponowało, aby w stosunku do osoby dobrowolnie ubezpieczonej, która stała się niezdolna do pracy przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia z tytułu działalności, a której okres tego ubezpieczenia rozpoczął się nie później niż 30 dni od zakończenia ubezpieczenia z innego tytułu (np. z tytułu zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę, stosować podobne zasady ustalania wymiaru zasiłku chorobowego, jak w przypadku pracowników, czyli grupy osób, która ubezpieczeniu chorobowemu podlega obowiązkowo.

REKLAMA

Autopromocja

Polecamy serwis: Ubezpieczenie zdrowotne

W obecnym stanie prawnym, osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, podlegają dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, pracownicy zaś są objęci tym ubezpieczeniem obowiązkowo. Podstawę wymiaru do wypłaty zasiłku chorobowego pracownikom, których niezdolność do pracy powstała przed upływem pełnego miesiąca ubezpieczenia, stanowi wynagrodzenie za cały miesiąc, nawet jeśli przepracowali oni tylko część danego miesiąca. Przedsiębiorcy zaś otrzymują zasiłek obliczany na podstawie mniej korzystnych przepisów. Jeśli bowiem przedsiębiorca od momentu rozpoczęcia ubezpieczenia z działalności gospodarczej nie przepracował pełnego miesiąca, zasiłek jest wyliczany w taki sposób, jakby zadeklarowany przychód z niepełnego miesiąca był przychodem z całego miesiąca.

Zaznaczyć należy, że obie grupy ubezpieczonych opłacają składkę na ubezpieczenie chorobowe w wysokości 2,45 proc. podstawy wymiaru, z tym że przedsiębiorcy odprowadzają składki od dowolnie zadeklarowanej kwoty, nie niższej niż 60 proc. prognozowanego wynagrodzenia i nie wyższej niż 250 proc. przeciętnego wynagrodzenia za poprzedni kwartał, a w przypadku składki preferencyjnej – nie niższej niż 30 proc. prognozowanego wynagrodzenia i nie wyższej niż 250 proc. przeciętnego wynagrodzenia za poprzedni kwartał., zaś pracownicy, opłacają składkę od kwoty przychodu określonego w umowie o pracę.

Nowelizacja ma na celu poprawę sytuacji przedsiębiorców w kwestii korzystania z przysługującego im zasiłku chorobowego. Jak już wspomniano bowiem, w aktualnym stanie prawnym, podstawę wymiaru wypłaty zasiłku chorobowego pracowników, których niezdolność do pracy powstała przed upływem pełnego miesiąca ubezpieczenia, stanowi wynagrodzenie za cały miesiąc, niezależnie od tego, iż faktycznie przepracowali tylko część miesiąca. W przypadku zaś przedsiębiorców, jeśli od momentu rozpoczęcia ubezpieczenia z działalności gospodarczej nie przepracowali oni całego miesiąca, zasiłek jest wyliczany w taki sposób, jakby zadeklarowany przychód z niepełnego miesiąca był przychodem z całego miesiąca.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Zasiłek dla bezrobotnych

REKLAMA

Nowelizacja zakłada również wprowadzenie zmian w zasadach ustalania podstaw wymiaru zasiłku dla przedsiębiorców, a także osób z nimi współpracujących, w sytuacji, w której podlegają oni ubezpieczeniu chorobowemu krócej niż 12 miesięcy, zaś w tym czasie opłacali składkę od podstawy wyższej niż minimalna podstawa wymiaru. Jednym z założeń projektu jest uśrednienie podstawy wymiaru składki, co wpłynie również na wymiar zasiłku w przypadku krótkiego okresu ubezpieczenia chorobowego i zadeklarowanego przychodu przekraczającego najniższą podstawę wymiaru składki.

Nowelizacja miałaby wejść w życie z dniem 1 stycznia 2014 roku, przepisy dotyczące ustalania podstawy wymiaru składki zaś, miałyby obowiązywać od pierwszego dnia czwartego miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia ustawy.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku - to postulat wszystkich związkowców. Czy rząd ustąpi?

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

REKLAMA

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

REKLAMA

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA