Kategorie

Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorców w 2014 roku

Agnieszka Fryc
Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorców w 2014 roku. /Fot. Fotolia
ShutterStock
Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorców z dniem 1 stycznia 2014 roku czekają istotne zmiany. Zasady jego przyznawania zostaną przybliżone do zasad, jakie obowiązują w stosunku do pracowników.

Zmiany w zakresie zasiłku chorobowego dla przedsiębiorców zostały zaproponowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Są one wynikiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 24 maja 2012 roku (sygnatura akt P 12/10) i dotyczą sposobu wyliczania wysokości zasiłku chorobowego. Trybunał konstytucyjny uznał bowiem, iż różnicowanie w sposobie wyliczania zasiłku chorobowego jest niezgodne z konstytucyjną zasadą równości. Ministerstwo zaproponowało, aby w stosunku do osoby dobrowolnie ubezpieczonej, która stała się niezdolna do pracy przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia z tytułu działalności, a której okres tego ubezpieczenia rozpoczął się nie później niż 30 dni od zakończenia ubezpieczenia z innego tytułu (np. z tytułu zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę, stosować podobne zasady ustalania wymiaru zasiłku chorobowego, jak w przypadku pracowników, czyli grupy osób, która ubezpieczeniu chorobowemu podlega obowiązkowo.

Polecamy serwis: Ubezpieczenie zdrowotne

Reklama

W obecnym stanie prawnym, osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, podlegają dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, pracownicy zaś są objęci tym ubezpieczeniem obowiązkowo. Podstawę wymiaru do wypłaty zasiłku chorobowego pracownikom, których niezdolność do pracy powstała przed upływem pełnego miesiąca ubezpieczenia, stanowi wynagrodzenie za cały miesiąc, nawet jeśli przepracowali oni tylko część danego miesiąca. Przedsiębiorcy zaś otrzymują zasiłek obliczany na podstawie mniej korzystnych przepisów. Jeśli bowiem przedsiębiorca od momentu rozpoczęcia ubezpieczenia z działalności gospodarczej nie przepracował pełnego miesiąca, zasiłek jest wyliczany w taki sposób, jakby zadeklarowany przychód z niepełnego miesiąca był przychodem z całego miesiąca.

Zaznaczyć należy, że obie grupy ubezpieczonych opłacają składkę na ubezpieczenie chorobowe w wysokości 2,45 proc. podstawy wymiaru, z tym że przedsiębiorcy odprowadzają składki od dowolnie zadeklarowanej kwoty, nie niższej niż 60 proc. prognozowanego wynagrodzenia i nie wyższej niż 250 proc. przeciętnego wynagrodzenia za poprzedni kwartał, a w przypadku składki preferencyjnej – nie niższej niż 30 proc. prognozowanego wynagrodzenia i nie wyższej niż 250 proc. przeciętnego wynagrodzenia za poprzedni kwartał., zaś pracownicy, opłacają składkę od kwoty przychodu określonego w umowie o pracę.

Nowelizacja ma na celu poprawę sytuacji przedsiębiorców w kwestii korzystania z przysługującego im zasiłku chorobowego. Jak już wspomniano bowiem, w aktualnym stanie prawnym, podstawę wymiaru wypłaty zasiłku chorobowego pracowników, których niezdolność do pracy powstała przed upływem pełnego miesiąca ubezpieczenia, stanowi wynagrodzenie za cały miesiąc, niezależnie od tego, iż faktycznie przepracowali tylko część miesiąca. W przypadku zaś przedsiębiorców, jeśli od momentu rozpoczęcia ubezpieczenia z działalności gospodarczej nie przepracowali oni całego miesiąca, zasiłek jest wyliczany w taki sposób, jakby zadeklarowany przychód z niepełnego miesiąca był przychodem z całego miesiąca.

Zobacz również: Zasiłek dla bezrobotnych

Reklama

Nowelizacja zakłada również wprowadzenie zmian w zasadach ustalania podstaw wymiaru zasiłku dla przedsiębiorców, a także osób z nimi współpracujących, w sytuacji, w której podlegają oni ubezpieczeniu chorobowemu krócej niż 12 miesięcy, zaś w tym czasie opłacali składkę od podstawy wyższej niż minimalna podstawa wymiaru. Jednym z założeń projektu jest uśrednienie podstawy wymiaru składki, co wpłynie również na wymiar zasiłku w przypadku krótkiego okresu ubezpieczenia chorobowego i zadeklarowanego przychodu przekraczającego najniższą podstawę wymiaru składki.

Nowelizacja miałaby wejść w życie z dniem 1 stycznia 2014 roku, przepisy dotyczące ustalania podstawy wymiaru składki zaś, miałyby obowiązywać od pierwszego dnia czwartego miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia ustawy.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry

  Najwięcej ubezpieczonych cudzoziemców w historii - kwiecień 2021

  Cudzoziemcy pobili rekord - w kwietniu 2021 r. jest najwięcej ubezpieczonych w Polsce obcokrajowców w historii. Jak przedstawiają się liczby?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych 2022

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych wejdą w życie 1 stycznia 2022 r. Co się zmieni? Nowe emerytury i renty będą wypłacane tylko na konto. Rozwiąże się problem emerytur czerwcowych. Zmienią się zasady pobierania zasiłków.

  Brexit a ubezpieczenia i rozliczenia podatkowe pracowników

  Brexit - jakie są skutki w zakresie ubezpieczeń społecznych i rozliczeń podatkowych pracowników? Wszystko o zaświadczeniu A1.

  Odpis na ZFŚS na emerytów i rencistów - byłych pracowników

  Odpis na ZFŚS na emerytów i rencistów będących byłymi pracownikami - jak obliczyć? Jak ustalić status tych osób i wysokość zwiększenia?

  Ostatni dzień na wdrożenie PPK!

  PPK - 10 maja 2021 r. to ostatni dzień na wdrożenie PPK czyli zawarcie umowy o prowadzenie PPK z wybraną instytucją finansową.

  Praca zdalna - przepisy prawne

  Praca zdalna - przepisy prawne regulujące home office znajdują się w ustawie covidowej. Kodeks pracy wciąż nie zawiera przepisów dotyczących pracy zdalnej.

  Bezrobocie w kwietniu 2021 r.

  Bezrobocie - w kwietniu 2021 r. w Polsce odnotowano spadek bezrobocia. Gdzie jest najwyższe bezrobocie, a gdzie najniższe?

  Emerytury stażowe - obywatelska inicjatywa ustawodawcza

  Emerytury stażowe będą przedmiotem obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej. NSZZ "Solidarność" apeluje o liczne podpisy.

  4 urlopy dla ojca po urodzeniu dziecka

  Urlopy dla ojca - po urodzeniu dziecka ojciec może skorzystać z 4 rodzajów urlopów - ojcowskiego, okolicznościowego, tacierzyńskiego i rodzicielskiego.

  Przymusowy urlop wypoczynkowy - jaka forma?

  Przymusowy urlop wypoczynkowy - w jakiej formie pracodawca powinien polecić pracownikowi wykorzystanie urlopu wypoczynkowego?

  Idealny pierwszy dzień pracy - model First Day Experience

  Pierwszy dzień w nowej pracy - jak wygląda w modelu First Day Experience? Jak mógłby wyglądać idealny pierwszy dzień pracy?

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym wchodzi w życie - Izrael i Turcja

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym podpisana między Polską i Izraelem oraz umowa podpisana między Polską a Turcją wchodzą w życie dnia 1 maja i 1 czerwca 2021 r.

  Czym jest informacja starosty?

  Informacja starosty to dokument związany z zatrudnianiem cudzoziemców. To tzw. test rynku pracy. Czemu służy? Kiedy jest wymagana, a kiedy nie?

  Badanie pracowników na obecność alkoholu i narkotyków a prawo

  Badanie pracowników na obecność alkoholu i narkotyków będzie zgodne z prawem? MRPiT pracuje nad projektem ustawy.

  Zgłoszenie do ubezpieczeń - zmiana od 16 maja 2021 r.

  Zgłoszenie do ubezpieczeń - jaka zmiana od 16 maja 2021 r.? W ZUS ZUA i ZUS ZZA należy wskazać kod zawodu. Będą nowe wzory formularzy ZUS.

  Urlopy rodzicielskie 2022 - ważne zmiany

  Urlopy rodzicielskie w 2022 r. czekają ważne zmiany. Urlop rodzicielski dla ojca będą określać nowe zasady. Polska musi dostosować Kodeks pracy do unijnej dyrektywy work-life balance.

  Czy postojowe to pomoc publiczna?

  Postojowe z ZUS - czy to jest pomoc publiczna? Odpowiedź znajduje się w art. 15zzzh ust 1 ustawy covidowej.

  Zarobki studentów w 2021 r. [RAPORT]

  Zarobki studentów w 2021 r. zmalały. Ile zarabiają studenci w czasie pandemii? Jakie mają problemy?

  Kogo pracodawca powinien zapisać do PPK?

  PPK - kogo pracodawca powinien zapisać? 10 maja 2021 r. mija termin na zawarcie umowy o prowadzenie PPK. To już ostatni etap wdrażania PPK.

  Jak wybrać system kadrowo-płacowy?

  System kadrowo-płacowy powinien być dostosowany do działalności firmy. Jak wybrać? Oto garść użytecznych wskazówek.

  O co chodzi z tym kapitałem początkowym?

  Kapitał początkowy ma wpływ na wysokość emerytury. Jak to się dzieje? O co w tym wszystkim chodzi?

  Kodeks pracy 2021 a praca zdalna - zmiany

  Kodeks pracy w 2021 r. czekają zmiany. Znajdzie się w nim praca zdalna. Co się zmieni?

  Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 23 maja 2021 r.

  Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przedłużony do 23 maja 2021 r. Kiedy przysługuje?

  Niedziela handlowa - maj 2021

  Niedziela handlowa - maj 2021 r. ma aż 5 niedziel. Czy 2 maja, 9 maja, 16 maja, 23 maja lub 30 maja jest niedziela handlowa? Czy dzisiaj/jutro jest niedziela handlowa?

  Wynagrodzenia wypłacane "pod stołem" [RAPORT]

  Wynagrodzenia wypłacane "pod stołem" - ile wynagrodzeń w Polsce wypłacanych jest na czarno? Jakie są skutki takiego procederu?