REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Obowiązki pracodawcy, Czas pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ustna umowa o pracę

Zostałem zatrudniony jako pracownik, ale bez zawierania pisemnej umowy o pracę. W związku z tym mam wątpliwości, czy możliwe jest zawarcie umowy o pracę w innej formie niż na piśmie?

Wynagrodzenie pracowników w zakładach stosujących pakiet antykryzysowy

Na wynagrodzenie pracowników w zakładach stosujących tzw. pakiet antykryzysowy ma wpływ zarówno przestój ekonomiczny, jak i zastosowanie 12-miesięcznego okresu rozliczeniowego.

Jak święta listopadowe wpływają na wymiar czasu pracy

W naszym zakładzie pracownicy ochrony pracują w systemie równoważnym czasu pracy, w którym można wydłużyć pracę do 12 godzin na dobę. Czy ich wymiar czasu pracy obniża święto 1 listopada, które przypada w tym roku w niedzielę? Czy możemy im wyznaczyć pracę w święta listopadowe?

Prawa pracownika związane z BHP

Przepisy prawa pracy gwarantują pracownikowi prawa w zakresie BHP.

REKLAMA

Obowiązek ogrzewania hali produkcyjnej

Prowadzę zakład produkcji wyrobów z drewna. Materiały pozyskuję, przecierając, od czasu do czasu dłużyce trakiem zainstalowanym w nieogrzewanej hali. Inspektor pracy kontrolujący zakład wydał nakaz, określając w nim termin zapewnienia ogrzewania hali traka. Zaproponował mi także mandat karny. Ponieważ odmówiłem przyjęcia mandatu, poinformował mnie, że skieruje do sądu grodzkiego wniosek o ukaranie. Uważam, że proces technologiczny przecierania drewna obejmujący w szczególności ciągły przepływ dłużycy transportowanej z zewnątrz hali wózkami szynowymi czyni bezzasadne ogrzewanie hali. Czy mogę uchylić się od tego obowiązku?

Jak traktować milczenie pracodawcy w ciągu 7 dni od dnia złożenia przez pracownika wniosku o sprostowanie świadectwa pracy

Wystawiliśmy błędne świadectwo pracy. Pracownik zorientował się, że jest ono niewłaściwe i złożył wniosek o jego sprostowanie. Przygotowaliśmy już poprawione świadectwo, lecz prezes, który jest upoważniony do podpisywania dokumentów kadrowych w imieniu naszej spółki, wyjechał za granicę w pilnych sprawach służbowych. Minął 7-dniowy termin na sprostowanie świadectwa, a my nie możemy pracownikowi przesłać skorygowanego świadectwa ani nie możemy odmówić jego sprostowania, bo uznajemy błąd i chcemy go poprawić. Czy mimo to pracownik może pozwać nas do sądu o sprostowanie świadectwa? Czy takie świadectwo pracy może podpisać osoba nieupoważniona?

Jak po zmianie przepisów zatrudniać stażystów z urzędu pracy

Od 17 września 2009 r. obowiązuje nowe rozporządzenie dotyczące warunków odbywania stażu przez bezrobotnych. Nowe przepisy ograniczają liczbę stażystów, których pracodawca może przyjąć na staż. Wprowadzają również regulacje w zakresie czasu pracy stażystów oraz przypadków zakończenia stażu przed ustalonym terminem.

Ciąża pracownicy zatrudnionej sezonowo

Jedna z pracownic zatrudnionych tylko na sezon jest w ciąży. Co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji? Zajmowane przez nią stanowisko nie jest już nam potrzebne po sezonie. Czy możemy z taką pracownicą rozwiązać umowę?

REKLAMA

Czy przysługuje dzień wolny za święto Wszystkich Świętych?

W tym roku 1 listopada przypada w niedzielę. Nie oznacza to, że pracownikom przysługuje dzień wolny w zamian za święto Wszystkich Świętych.

Jak sprostować świadectwo pracy

Po zakończeniu umowy o pracę wydałem byłemu pracownikowi świadectwo pracy. Niestety okazało się, że świadectwo zostało błędnie sporządzone i istnieje konieczność jego sprostowania. Jak należy tego dokonać?

Obniżenie wymiaru czasu pracy

Jedna z pracownic zainteresowana jest obniżeniem wymiaru czasu pracy zamiast korzystania z urlopu wychowawczego zgodnie z art. 1867 k.p. Pracownica wnioskuje o obniżenie czasu pracy z całego etatu do 1/2 etatu. Chciałaby pracować przez 8 godzin dziennie przez połowę miesiąca, aż do wypracowania obowiązującego ją wymiaru czasu pracy (w zakładzie pracy jest 1-miesięczny okres rozliczeniowy), natomiast pracodawca wolałby, aby pracownica pracowała codziennie przez 4 godziny. Czy pracodawca zobowiązany jest uwzględnić zaproponowany przez pracownicę harmonogram czasu pracy, czy raczej zależy to całkowicie od jego decyzji? Czy w razie obniżenia wymiaru czasu pracy wynagrodzenie pracownicy może być obniżone? Czy brak możliwości wprowadzenia zaproponowanego przez pracownicę harmonogramu czasu pracy uzasadnia rozwiązanie z nią umowy o pracę?

Senat odrzucił nowelizację ws. rozliczeń PIT przez pracodawców

Senat odrzucił w głosowaniu nowelizację ustawy o PIT, nakładającą na pracodawców obowiązek rozliczenia swoich pracowników. Uchwalona niedawno przez Sejm nowelizacja przewidywała, że pracodawcy zaczną obliczać podatek pracowników, wypełniać deklaracje i wysłać je do urzędu skarbowego w 2011 r.

Koszty rozliczania PIT pracowników przez pracodawców

Konfederacja Pracodawców Polskich (KPP) wyraziła negatywne stanowisko wobec obligatoryjnego obliczania zeznań podatkowych PIT pracowników.

Czy niepełnoetatowcom przysługuje mniej odzieży roboczej niż pełnoetatowcom

Ustalam okresy używalności odzieży i obuwia roboczego. Zatrudniam pracowników na pełny etat i na pół etatu. Pełnoetatowcom przysługują 2 kombinezony robocze i 2 pary butów na rok. Czy mogę ustalić, że osoby zatrudnione na pół etatu otrzymają połowę odzieży przysługującej zatrudnionym na pełny etat? Półetatowcy nie zużyją tak szybko przydzielonej odzieży jak pracownicy pełnoetatowi.

Ogólny wymiar czasu pracy

Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Nie może on przekraczać 8 godzin na dobę oraz przeciętnie 40 godzin w średnio pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy.

Apel do senatorów ws. rozliczeń PIT przez pracodawców

Wiceminister finansów Maciej Grabowski zaapelował do senatorów, by przyspieszyli termin wejścia w życie nowelizacji ustawy o PIT, nakładającej na pracodawców obowiązek rozliczenia swoich pracowników. Resort chce, by zmiany obowiązywały już w 2010 roku i dotyczyły tegorocznych rozliczeń podatkowych.

Czy po uzyskaniu przez pracownika niepełnosprawnego umiarkowanego stopnia niepełnosprawności trzeba zmienić rozkład czasu pracy obowiązujący w zakładzie

Zatrudniamy pracownika niepełnosprawnego. We wrześniu br. dostarczył do działu kadr orzeczenie lekarza orzecznika ZUS kwalifikujące go do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Wcześniej był niepełnosprawny w stopniu lekkim. Wiemy, że musimy mu zmniejszyć czas pracy do 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Czy musimy również zmieniać rozkład czasu pracy podany w regulaminie pracy, gdzie jest określone, że pracownicy pracują od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 16.00? Jeśli tak, to jaki zapis należy zawrzeć w regulaminie pracy? Pracownik będzie pracował w godz. od 8.00 do 15.00.

Czy po uzyskaniu przez pracownika niepełnosprawnego umiarkowanego stopnia niepełnosprawności trzeba zmienić rozkład czasu pracy obowiązujący w zakładzie

Zatrudniamy pracownika niepełnosprawnego. We wrześniu br. dostarczył do działu kadr orzeczenie lekarza orzecznika ZUS kwalifikujące go do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Wcześniej był niepełnosprawny w stopniu lekkim. Wiemy, że musimy mu zmniejszyć czas pracy do 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Czy musimy również zmieniać rozkład czasu pracy podany w regulaminie pracy, gdzie jest określone, że pracownicy pracują od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 16.00? Jeśli tak, to jaki zapis należy zawrzeć w regulaminie pracy? Pracownik będzie pracował w godz. od 8.00 do 15.00.

Obliczanie PIT pracowników w Senacie

Dzisiaj Senat zajmie się zmianą przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nowelizacja przewiduje, że od 2011 roku pracodawcy będą mieli obowiązek wypełniania i wysyłania rocznych rozliczeń PIT swoich pracowników.

Administrowanie środkami sfśs w razie upadłości pracodawcy

Całkowita likwidacja funduszu następuje z chwilą, gdy kapitał funduszu zostanie rozdysponowany. A zatem tak długo, jak na koncie funduszu będą jakiekolwiek środki, upadły pracodawca będzie zobowiązany administrować tymi zasobami.

Uprawnienia społecznego inspektora pracy

Społeczna inspekcja pracy powołana przez przepisy Kodeksu pracy sprawuje społeczną kontrolę przestrzegania prawa pracy, jak również przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Jej zadania, uprawnienia, organizację oraz zasady jej współdziałania z Państwową Inspekcją Pracy i innymi organami nadzoru i kontroli określa ustawa z 24 czerwca 1983 r. o społecznej inspekcji pracy.

Jak rozliczać czas pracy pracowników zarządzających i kierowników

Pracownicy zarządzający zakładem pracy w imieniu pracodawcy oraz kierownicy wyodrębnionych jednostek organizacyjnych są objęci tymi samymi przepisami z zakresu czasu pracy, co pozostali pracownicy. Istnieje jedynie kilka wyjątków, które przewidują brak stosowania do tej grupy pracowników określonych przepisów z zakresu czasu pracy.

Treść stosunku pracy - wypowiedzenie zmieniające, rodzaj i czas pracy

Pracodawca musi pamiętać, że nie może jednostronnie zmienić pracownikowi wszystkich postanowień umowy. Do jednych może zastosować wypowiedzenie zmieniające, w stosunku do innych należy nawet rozwiązać umowę o pracę.

Zgłoszenie pracownika w urzędzie skarbowym

Rozpocząłem działalność gospodarczą i obecnie zatrudniam pracowników, czy istnieje obowiązek zgłoszenia zatrudnienia w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania pracownika?

Jak otrzymać pomoc z PFRON

Pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne, poza korzyścią wynikającą z obniżenia wpłat na PFRON, są uprawnieni do korzystania z pomocy finansowanej przez Fundusz. Jedną z form takiego wsparcia, realizowaną przez powiatowe urzędy pracy, jest zwrot kosztów przystosowania stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej.

Czy czas pracy pracownika mobilnego obejmuje czas podróży oraz przerwy występujące w jej trakcie

Czas pracy pracownika mobilnego może być liczony od chwili wyjścia z domu do chwili powrotu do domu, wliczając w to czas przejazdu samochodem służbowym do siedziby kontrahenta, a także czas przerwy w podróży przeznaczony np. na posiłek czy odpoczynek w trasie (wyrok Sądu Najwyższego z 27 stycznia 2009 r., II PK 140/08).

Szczególna ochrona zdrowia młodocianych

Przepisy prawa pracy przewidują szczególną ochronę zdrowia młodocianych ze względu na ich uprzywilejowaną sytuację na rynku pracy. Stosunek pracy z takim młodocianym jest również chroniony, a także obwarowany wieloma zakazami i nakazami służącymi dobru młodych pracowników.

Ochrona wynagrodzenia

Wynagrodzenie jest jedną z najbardziej chronionych instytucji w prawie pracy ze względu na spełnianie dwóch ważnych funkcji. Po pierwsze wynagrodzenie służy zaspokojeniu potrzeb życiowych pracownika i jego rodziny, po drugie motywuje pracownika do efektywnej i wydajnej pracy.

Obowiązki pracodawcy wobec pracownicy w ciąży

Pracodawca zatrudniający pracownice w ciąży musi liczyć się z wieloma ograniczeniami. Prawo pracy szczególnie chroni pracownice w ciąży. Pracodawcy muszą im stworzyć odpowiednie warunki zatrudnienia.

Czy podwyżkę z wyrównaniem wstecznym trzeba wypłacić pracownikowi, który w chwili przyznania podwyżek nie jest już zatrudniony

Z początkiem października br. w naszym zakładzie pracy zaczną obowiązywać podwyżki wynagrodzeń (zmiana regulaminu wynagradzania). Pracodawca i związki zawodowe wynegocjowali podwyżkę z wyrównaniem od 1 kwietnia br. W tym okresie (od początku kwietnia do końca września) kilkoro pracowników zakończyło pracę. Czy powinniśmy im naliczyć podwyżki i wypłacić wyrównanie za okres od 1 kwietnia do dnia, w którym pracowali?

Czy pracownikowi oddającemu krew w stacji krwiodawstwa przysługuje cały dzień wolny czy tylko zwolnienie na czas oddania krwi

Nasi pracownicy czasami oddają krew. Mamy wątpliwości, w jakim wymiarze przysługuje im z tego tytułu zwolnienie od pracy. Czy należy im się cały dzień wolny w dniu, kiedy oddają krew, czy tylko zwolnienie od pracy na czas oddania krwi?

Dyżur a pogotowie do pracy

Pracodawcy, myląc instytucję dyżuru z pogotowiem do pracy, często nie są świadomi, że narażają się na problemy związane np. z rozliczeniem czasu pracy.

Godzinowy wymiar urlopu dla niepełnoetatowca

Od 2 lutego br. zatrudniam pracownika na 1/2 etatu. Przysługujący mu wymiar urlopu wynosi 26 dni. Pracownik chciałby iść na urlop, ale nie wiem, ile w danym okresie zatrudnienia przysługuje mu dni i tym samym godzin urlopu wypoczynkowego?

Obniżony wymiar czasu pracy zamiast urlopu wychowawczego

Wniosek pracownika o zmniejszenie wymiaru zatrudnienia w okresie, w którym mógłby korzystać z urlopu wychowawczego, musi być uwzględniony przez pracodawcę. Pracodawca nie może również zwolnić takiego pracownika przez 12 miesięcy od złożenia wniosku.

Zawarcie umowy o pracę przez osobę nieupoważnioną

Pracodawca może wyznaczyć podmiot odpowiedzialny m.in. za zawieranie z pracownikami umów o pracę. Powinien jednak liczyć się z tym, że zawarcie umowy bez umocowania powoduje bezskuteczność takiej umowy.

Jak obliczać okresy wypowiedzenia

Pracodawca powinien znać reguły, jakimi należy kierować się przy ustalaniu okresu wypowiedzenia. Powinien stosować ustawowe terminy, choć możliwe są również modyfikacje okresów wypowiedzenia.

Rozwiązanie stosunku pracy a wypłata ekwiwalentu pieniężnego

Pracuję od 10 lat u tego samego prywatnego pracodawcy i mam prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 26 dni. Myślę jednak o zmianie pracy od sierpnia 2009 r., a stosunek pracy chciałabym rozwiązać z końcem lipca. Czy pracodawca musi udzielić mi urlopu za przepracowane miesiące w 2009 r., czy mogę żądać wypłaty ekwiwalentu pieniężnego? A może będę mogła przejść z urlopem do nowego pracodawcy?

Zmiany w rozliczaniu czasu pracy – ustawa antykryzysowa

Pracodawcy dotknięci kryzysem ekonomicznym mogą obniżać koszty zatrudnienia, korzystając z rozwiązań proponowanych przez tzw. ustawę antykryzysową. Mają oni m.in. możliwość uelastycznienia planowania i rozliczania czasu pracy zatrudnionych u siebie pracowników.

Obowiązki pracodawcy wobec związku zawodowego

Na pracodawcy ciąży wiele obowiązków związanych z działaniem na terenie jego zakładu pracy związków zawodowych. Obowiązki te można podzielić na mające charakter organizacyjny oraz informacyjno-konsultacyjny.

Pracownicy zaoszczędzą na zeznaniach podatkowych PIT

Nowe przepisy o PIT, zobowiązujące pracodawców do rozliczania za pracowników podatku dochodowego, pozwolą zaoszczędzić na opłatach dla doradców wypełniających skomplikowane zeznania podatkowe - uważają związkowcy.

Czy za bezprawne wypowiedzenie można żądać odszkodowania ponad kwotę określoną w Kodeksie pracy

Pracownik, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach przez sąd pracy, po ustaleniu, że wypowiedzenie przez pracodawcę umowy o pracę na czas nieokreślony było nieuzasadnione lub naruszało przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, nie ma prawa do odszkodowania na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego ponad przysługujące mu wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy określone w Kodeksie pracy (uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 18 czerwca 2009 r., I PZP 2/09).

Pracodawcy nie powinni rozliczać PIT pracowników

Eksperci podatkowi uważają, że pracodawcy nie powinni pośredniczyć w rozliczeniach podatkowych między pracownikami a urzędami skarbowymi.

Zaległy urlop wypoczynkowy (art. 168)

Każdemu pracownikowi przysługuje 20 lub 26 dni urlopu w ciągu roku. Co się dzieje w przypadku, gdy pracownik tych dni nie wykorzysta?

Pracodawcy będą rozliczać PIT za swoich pracowników

Działania ograniczające ryzyko wypadków przy pracy

Wszędzie, gdzie można ograniczyć ryzyko wypadków przy pracy, wprowadzając rozwiązania techniczne, tam są one wprowadzane - zapewnił w Sejmie wicepremier Waldemar Pawlak. Minister gospodarki przedstawił informację rządu w sprawie działań zmierzających do zmniejszenia skali wypadków przy pracy. Wnioskował o to klub Lewicy.

Jak określić miejsce pracy pracownika opiekującego się dziećmi podczas jazdy autobusem szkolnym

Przygotowuję umowę o pracę dla pracownika urzędu gminy na stanowisko opiekuna dzieci i młodzieży (w czasie przewozu do i ze szkoły). Osoba ta będzie zajmowała się opieką nad dziećmi w czasie przewozu w autobusach szkolnych. Jak określić jej miejsce pracy w umowie o pracę? Dotychczas pracownik zatrudniony na tym stanowisku jako miejsce pracy miał wpisany urząd gminy. Moim zdaniem było to nieprawidłowe, ponieważ pracownik nie wykonywał swojej pracy w siedzibie urzędu gminy.

Jak oskładkować ucznia i studenta

Studenci i uczniowie gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych do ukończenia 26. roku życia z tytułu wykonywania umowy zlecenia nie podlegają ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym ani obowiązkowo, ani dobrowolnie.

Zasady udzielania urlopu wypoczynkowego

Urlop wypoczynkowy jest udzielany wyłącznie w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym rozkładem czasu pracy.

Sposoby na udowodnienie nietrzeźwości pracownika

Jeden z naszych pracowników przyszedł ostatnio do pracy w stanie wskazującym na spożycie alkoholu. Nie zrobiliśmy badania alkomatem ani nie skierowaliśmy pracownika na badanie krwi. Niemniej jednak pracownik chwiał się na nogach, mówił bełkotliwie i dało się od niego wyczuć woń alkoholu. Poza tym przyniósł ze sobą alkohol i wypił go. Odesłaliśmy go do domu. Jedynym dowodem, że pracownik był pod wpływem alkoholu są świadkowie zdarzenia. Czy ich zeznania wystarczą, żeby dowieść naruszenie przez pracownika obowiązków pracowniczych. Czy możemy go zwolnić dyscyplinarnie, szczególnie że od tamtego dnia nie stawił się w pracy?

Obowiązki pracodawcy w zakresie pierwszej pomocy (art.209 (1))

Do bezpieczeństwa i higieny pracy odnoszą się również zagadnienia związane z udzielaniem pierwszej pomocy.

REKLAMA