Ochrona wynagrodzenia
REKLAMA
Dlatego właśnie przepisy prawa pracy mówią m.in. o tym, że nie można zrzec się prawa do wynagrodzenia ani przenieść go na inną osobę. Praca jest bowiem świadczeniem osobistym pracownika, za które tylko on może otrzymać wynagrodzenie.
Również wypłata wynagrodzenia jest obwarowana zakazami i nakazami. Jednym z nich jest wskazanie przez ustawodawcę terminu, maksymalnie miesięcznego na regulowanie kwestii finansowych z pracownikiem. Termin wypłaty powinien być z góry ustalony i stały, podobnie jak czas i miejsce wypłaty. A jeśli wypłacanie wynagrodzenia odbywa się z dołu i ustalono wypłacanie raz w miesiącu, to nie może być ono wypłacone później niż maksymalnie do 10. dnia następnego miesiąca kalendarzowego. Bywa również tak, że dzień wypłaty wypada w dzień wolny od pracy. Należy wtedy dokonać jej na rzecz pracownika w dniu poprzedzającym dzień wypłaty. Jeśli natomiast pracownikowi przysługują składniki wynagrodzenia za okresy dłuższe niż jeden miesiąc, wypłaca się je z dołu.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat