Czy czas pracy pracownika mobilnego obejmuje czas podróży oraz przerwy występujące w jej trakcie
REKLAMA
Łukasz C. był zatrudniony w spółce A. od marca 2003 r. do lipca 2005 r. na stanowisku przedstawiciela handlowego. Zgodnie z umową o pracę, jego miejscem pracy była siedziba spółki, tj. miasto K., ale przeważnie pracował w terenie, głównie w kilku ościennych województwach. Łukasz C. sporządzał miesięczne zestawienia odbytych podróży z podaniem daty, trasy i godzin pracy. Z tytułu delegacji służbowych otrzymywał diety i zwrot kosztów noclegów, jeżeli korzystał z hotelu. Miał też do dyspozycji samochód służbowy. Wynagrodzenie zasadnicze Łukasza C. było określone stawką godzinową, ponadto otrzymywał miesięczną premię uznaniową oraz premię od kwartalnej sprzedaży. W okresie zatrudnienia otrzymywał też dodatkowe wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych w łącznej kwocie ponad 1000 zł. Po rozwiązaniu umowy Łukasz C. uznał, że kwota ta jest znacznie zaniżona. Stwierdził bowiem, że w ramach odbywanych wyjazdów służbowych pozostawał w dyspozycji pracodawcy w rozumieniu art. 128 § 1 Kodeksu pracy i cały ten czas powinien być wliczany do czasu pracy, od wymiaru którego należało liczyć stosowne wynagrodzenie, w tym za pracę w godzinach nadliczbowych. Skierował więc do sądu pozew o zapłatę ponad 18 tys. zł z tytułu wynagrodzenia za nadgodziny wraz z odsetkami.
Sąd I instancji zasądził na rzecz Łukasza C. żądaną kwotę. Apelacja pozwanej spółki została oddalona przez sąd II instancji. Spółka złożyła więc skargę kasacyjną, która również została oddalona przez Sąd Najwyższy.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat