Ogólny wymiar czasu pracy
REKLAMA
Czteromiesięczny okres rozliczeniowy może być wydłużony do 6 miesięcy, a w przypadku nietypowych warunków organizacyjnych lub technicznych mających wpływ na przebieg procesu wykonywania pracy do 12 miesięcy w przypadkach:
REKLAMA
- hodowli,
- rolnictwa oraz
- przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób.
Kodeks pracy wskazuje sposób obliczania wymiaru czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. Należy pomnożyć 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym. Następnie do otrzymanej liczby godzin dodaje się iloczyn, który powstał z pomnożenia 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku. Ustawodawca zastrzega jednak, że każde święto występujące w okresie rozliczeniowym w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Jeśli pracownik na swoim koncie ma usprawiedliwione nieobecności w czasie okresu rozliczeniowego, to wymiar czasu pracy ulega obniżeniu o tą liczbę dni nieobecności, które przypadały do przepracowania w czasie tej nieobecności zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy.
Ustawodawca wskazuje również, że tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat