REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak święta listopadowe wpływają na wymiar czasu pracy

Małgorzata Mędrala-Natkaniec

REKLAMA

W naszym zakładzie pracownicy ochrony pracują w systemie równoważnym czasu pracy, w którym można wydłużyć pracę do 12 godzin na dobę. Czy ich wymiar czasu pracy obniża święto 1 listopada, które przypada w tym roku w niedzielę? Czy możemy im wyznaczyć pracę w święta listopadowe?

Święto 1 listopada, które przypada w tym roku w niedzielę, nie obniża wymiaru czasu pracy pracowników. Mogą Państwo wyznaczyć pracownikom ochrony pracę w święta listopadowe.

REKLAMA

Autopromocja

UZASADNIENIE

Niedziele i święta są dniami ustawowo wolnymi od pracy. Jednak dotyczy to tylko świąt określonych w przepisach o dniach wolnych od pracy. Do takich świąt zaliczamy m.in. 1 listopada – dzień Wszystkich Świętych oraz 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości.

W tym roku święto 1 listopada przypada w niedzielę. Z tego powodu święto to nie wpływa na wymiar czasu pracy pracowników. Dotyczy to wszystkich pracowników, a nie tylko pracujących w równoważnym systemie czasu pracy.

Jedynie święto przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy pracowników o 8 godzin (art. 130 Kodeksu pracy). Taka sytuacja będzie miała miejsce 11 listopada 2009 r., ponieważ Święto Niepodległości przypada w środę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bez względu na system czasu pracy, w którym pracują pracownicy, wymiar czasu pracy z tytułu święta występującego w innym dniu niż niedziela jest obniżany zawsze o 8 godzin. Dotyczy to zatem również Państwa pracowników pracujących w systemie równoważnym.

PRZYKŁAD

REKLAMA

Pracownicy ochrony pracują w systemie równoważnym czasu pracy, w którym można wydłużyć godziny pracy do 12 godzin na dobę. Święto 11 listopada przypada w 2009 r. w środę. W takiej sytuacji wymiar czasu pracy pracownika zostaje obniżony o 8 godzin z tytułu tego święta. Pracodawca powinien tak zaplanować pracę w systemie równoważnym w okresie rozliczeniowym, w którym występuje święto 11 listopada, aby uwzględnić obniżenie wymiaru czasu pracy o 8 godzin z tytułu tego święta.

Przy niektórych pracach, do których należą m.in. prace wykonywane przez Państwa pracowników, tj. przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób, dopuszcza się pracę w niedziele i święta. Dlatego mogą Państwo wyznaczyć pracownikom pracę w święta listopadowe, tj. 1 i 11 listopada br. Muszą jednak Państwo pamiętać, że do pracy w święto przypadające w niedzielę stosuje się przepisy dotyczące pracy w niedzielę.

Oznacza to, że pracownikowi wykonującemu pracę w święta przypadające w niedziele, pracodawca jest zobowiązany zapewnić inny dzień wolny od pracy w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli. Jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie w tym terminie dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w święto przypadające w niedzielę, pracownik powinien wykorzystać dzień wolny od pracy do końca okresu rozliczeniowego. W razie braku możliwości udzielenia dnia wolnego od pracy w tym terminie, pracownikowi należy wypłacić dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100% stawki wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w niedzielę. Ponadto, pracownik pracujący w niedziele powinien korzystać co najmniej raz na 4 tygodnie z niedzieli wolnej od pracy. Nie dotyczy to jedynie pracowników pracujących w systemie weekendowym (art. 15112 Kodeksu pracy).

WAŻNE!

Rozliczając pracę w święto, które przypada w niedzielę, stosujemy przepisy dotyczące pracy w niedzielę.

W przypadku wykonywania pracy w święto 11 listopada, dzień wolny za pracę w tym dniu należy oddać w okresie rozliczeniowym, w którym wystąpiło to święto (art. 15111 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy). Dopiero gdy oddanie dnia wolnego za to święto nie jest możliwe, należy wypłacić pracownikom oprócz normalnego wynagrodzenia dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia.

Podstawa prawna:

  • art. 130 § 2, art. 135, art. 136, art. 147, art. 1519 § 1, art. 15110 pkt 7, art. 15111, art. 15112 Kodeksu pracy,
  • art. 1 ustawy z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (DzU nr 4, poz. 28 ze zm.).

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Sobota nie jest dniem uznanym ustawowo za wolny od pracy w rozumieniu art. 115 k.c. w związku z art. 165 § 1 k.p.c. (Uchwała Sądu Najwyższego z 25 kwietnia 2003 r., III CZP 8/2003, OSNC 2004/1/1)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

REKLAMA

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA

Jedno świadczenie w całości +15% drugiego (po zmarłym małżonku albo własnego). Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r.

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

REKLAMA