Jak święta listopadowe wpływają na wymiar czasu pracy
REKLAMA
Święto 1 listopada, które przypada w tym roku w niedzielę, nie obniża wymiaru czasu pracy pracowników. Mogą Państwo wyznaczyć pracownikom ochrony pracę w święta listopadowe.
REKLAMA
UZASADNIENIE
Niedziele i święta są dniami ustawowo wolnymi od pracy. Jednak dotyczy to tylko świąt określonych w przepisach o dniach wolnych od pracy. Do takich świąt zaliczamy m.in. 1 listopada – dzień Wszystkich Świętych oraz 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości.
W tym roku święto 1 listopada przypada w niedzielę. Z tego powodu święto to nie wpływa na wymiar czasu pracy pracowników. Dotyczy to wszystkich pracowników, a nie tylko pracujących w równoważnym systemie czasu pracy.
Jedynie święto przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy pracowników o 8 godzin (art. 130 Kodeksu pracy). Taka sytuacja będzie miała miejsce 11 listopada 2009 r., ponieważ Święto Niepodległości przypada w środę.
Bez względu na system czasu pracy, w którym pracują pracownicy, wymiar czasu pracy z tytułu święta występującego w innym dniu niż niedziela jest obniżany zawsze o 8 godzin. Dotyczy to zatem również Państwa pracowników pracujących w systemie równoważnym.
PRZYKŁAD
REKLAMA
Pracownicy ochrony pracują w systemie równoważnym czasu pracy, w którym można wydłużyć godziny pracy do 12 godzin na dobę. Święto 11 listopada przypada w 2009 r. w środę. W takiej sytuacji wymiar czasu pracy pracownika zostaje obniżony o 8 godzin z tytułu tego święta. Pracodawca powinien tak zaplanować pracę w systemie równoważnym w okresie rozliczeniowym, w którym występuje święto 11 listopada, aby uwzględnić obniżenie wymiaru czasu pracy o 8 godzin z tytułu tego święta.
Przy niektórych pracach, do których należą m.in. prace wykonywane przez Państwa pracowników, tj. przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób, dopuszcza się pracę w niedziele i święta. Dlatego mogą Państwo wyznaczyć pracownikom pracę w święta listopadowe, tj. 1 i 11 listopada br. Muszą jednak Państwo pamiętać, że do pracy w święto przypadające w niedzielę stosuje się przepisy dotyczące pracy w niedzielę.
Oznacza to, że pracownikowi wykonującemu pracę w święta przypadające w niedziele, pracodawca jest zobowiązany zapewnić inny dzień wolny od pracy w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli. Jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie w tym terminie dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w święto przypadające w niedzielę, pracownik powinien wykorzystać dzień wolny od pracy do końca okresu rozliczeniowego. W razie braku możliwości udzielenia dnia wolnego od pracy w tym terminie, pracownikowi należy wypłacić dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100% stawki wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w niedzielę. Ponadto, pracownik pracujący w niedziele powinien korzystać co najmniej raz na 4 tygodnie z niedzieli wolnej od pracy. Nie dotyczy to jedynie pracowników pracujących w systemie weekendowym (art. 15112 Kodeksu pracy).
WAŻNE!
Rozliczając pracę w święto, które przypada w niedzielę, stosujemy przepisy dotyczące pracy w niedzielę.
W przypadku wykonywania pracy w święto 11 listopada, dzień wolny za pracę w tym dniu należy oddać w okresie rozliczeniowym, w którym wystąpiło to święto (art. 15111 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy). Dopiero gdy oddanie dnia wolnego za to święto nie jest możliwe, należy wypłacić pracownikom oprócz normalnego wynagrodzenia dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia.
Podstawa prawna:
- art. 130 § 2, art. 135, art. 136, art. 147, art. 1519 § 1, art. 15110 pkt 7, art. 15111, art. 15112 Kodeksu pracy,
- art. 1 ustawy z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (DzU nr 4, poz. 28 ze zm.).
Orzecznictwo uzupełniające:
- Sobota nie jest dniem uznanym ustawowo za wolny od pracy w rozumieniu art. 115 k.c. w związku z art. 165 § 1 k.p.c. (Uchwała Sądu Najwyższego z 25 kwietnia 2003 r., III CZP 8/2003, OSNC 2004/1/1)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat