| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Czy po uzyskaniu przez pracownika niepełnosprawnego umiarkowanego stopnia niepełnosprawności trzeba zmienić rozkład czasu pracy obowiązujący w zakładzie

Czy po uzyskaniu przez pracownika niepełnosprawnego umiarkowanego stopnia niepełnosprawności trzeba zmienić rozkład czasu pracy obowiązujący w zakładzie

Zatrudniamy pracownika niepełnosprawnego. We wrześniu br. dostarczył do działu kadr orzeczenie lekarza orzecznika ZUS kwalifikujące go do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Wcześniej był niepełnosprawny w stopniu lekkim. Wiemy, że musimy mu zmniejszyć czas pracy do 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Czy musimy również zmieniać rozkład czasu pracy podany w regulaminie pracy, gdzie jest określone, że pracownicy pracują od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 16.00? Jeśli tak, to jaki zapis należy zawrzeć w regulaminie pracy? Pracownik będzie pracował w godz. od 8.00 do 15.00.

Po uzyskaniu przez pracownika umiarkowanego stopnia niepełnosprawności muszą Państwo zmienić ustalony w regulaminie pracy rozkład czasu pracy. Określając w regulaminie pracy rozkład czasu pracy pracownika niepełnosprawnego mogą Państwo dokonać tego w dwojaki sposób – albo podając dni i godziny, w jakich praca będzie wykonywana przez tego pracownika, albo wprowadzając do regulaminu zapis, na podstawie którego rozkład czasu pracy pracowników niepełnosprawnych każdorazowo będzie ustalał pracodawca.

UZASADNIENIE

Czas pracy osoby niepełnosprawnej w stopniu lekkim nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Natomiast w przypadku osoby niepełnosprawnej o znacznym bądź umiarkowanym stopniu niepełnosprawności normy czasu pracy wynoszą 7 godzin (dobowa) i 35 godzin (tygodniowa). Zatem w przypadku Państwa pracownika po zaliczeniu go do osób niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym należy obniżyć jego czas pracy do 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Obniżony wymiar czasu pracy należy stosować od następnego dnia po przedstawieniu pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności (art. 15 ust. 4 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu pracowników niepełnosprawnych).

W związku ze skróceniem pracownikowi godzin pracy powinni Państwo zmienić także obowiązujący w zakładzie rozkład czasu pracy. Dotychczasowy zapis określający, że pracownicy wykonują w zakładzie pracę w godz. od 8.00 do 16.00 będzie niewłaściwy dla pracownika niepełnosprawnego.

WAŻNE!

Zmiany rozkładu czasu pracy trzeba dokonać w regulaminie pracy nawet wówczas, gdy dotychczasowy rozkład czasu pracy jest niewłaściwy tylko dla jednego pracownika.

Zmiana rozkładu czasu pracy obowiązującego w Państwa zakładzie powinna polegać na pozostawieniu dotychczasowego zapisu określającego, że praca jest wykonywana w godz. od 8.00 do 16.00 od poniedziałku do piątku i dodaniu nowych zapisów dotyczących pracownika niepełnosprawnego.

Zapis w regulaminie pracy określający rozkład czasu pracy pracownika niepełnosprawnego, który pozwoli pracodawcy nie dokonywać zmiany rozkładu czasu pracy w przypadku, gdy w zakładzie będzie pracował jeszcze inny pracownik posiadający znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności, powinien być np. następujący:

  • „pracownik niepełnosprawny zaliczony do znacznego bądź umiarkowanego stopnia niepełnosprawności wykonuje pracę od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00–15.00” albo
  • „rozkład czasu pracy pracowników niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego bądź umiarkowanego stopnia niepełnosprawności pracodawca ustala indywidualnie”.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »