Kategorie

Czy w liczbie ubezpieczonych należy uwzględniać osoby przebywające na urlopach wychowawczych

Bogusław Nowakowski
Od początku powstania firmy zawsze dokonywaliśmy wypłaty świadczeń z ubezpieczeń społecznych, jednak stan zatrudnienia był o połowę większy. Czy w 2008 r. roku nasza firma będzie nadal zobowiązana do wypłacania zasiłków z tytułu choroby i macierzyństwa, jeżeli obecnie zatrudniamy 21 pracowników, w tym 2 pracownice, które przebywają na urlopie wychowawczym?
RADA

Jeżeli 30 listopada br. zatrudniali Państwo 21 pracowników, w tym 2 pracownice były na urlopie wychowawczym, to przez cały 2008 r. zasiłki z ubezpieczenia chorobowego będzie wypłacał ZUS.

UZASADNIENIE

Reklama

O tym, kto w danym roku kalendarzowym będzie zobowiązany ustalać prawo do zasiłków w razie choroby i macierzyństwa oraz wypłacać te zasiłki, decyduje stan zatrudnienia w danym zakładzie na 30 listopada poprzedniego roku kalendarzowego. Dane o liczbie ubezpieczonych pracowników na ostatni dzień miesiąca każdy zakład jest zobowiązany wykazywać w wypełnianej co miesiąc deklaracji ZUS DRA.

W 2007 r. zobowiązanymi do wypłaty świadczeń byli płatnicy składek na ubezpieczenie chorobowe, którzy na 30 listopada 2006 r. zgłaszali do tego ubezpieczenia powyżej 20 ubezpieczonych (czyli co najmniej 21 ubezpieczonych). W tych przypadkach wypłata świadczeń może dotyczyć okresu w czasie trwania ubezpieczenia. Jeżeli zakład zgłasza do ubezpieczenia chorobowego mniej osób, zasiłki wypłaca ZUS.

W liczbie ubezpieczonych należy uwzględnić:

- pracowników (w tym uczniów),

-podlegające ubezpieczeniu chorobowemu osoby wykonujące pracę nakładczą,

- podlegające ubezpieczeniu chorobowemu osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, oraz osoby z nimi współpracujące,

- osoby prowadzące działalność pozarolniczą oraz osoby z nimi współpracujące.

Aby nie została zawyżona liczba zatrudnionych pracowników, w liczbie ubezpieczonych nie należy uwzględniać:

- osób przebywających na urlopach wychowawczych i bezpłatnych,

- duchownych podlegających ubezpieczeniu chorobowemu.

Reklama

W Państwa zakładzie stan zatrudnienia na 30 listopada br., po pomniejszeniu o 2 pracownice przebywające na urlopach wychowawczych, będzie wynosił 19 ubezpieczonych (mniej niż 21 ubezpieczonych). Dlatego przez cały 2008 r. nie będą Państwo płatnikiem zasiłków z ubezpieczenia chorobowego, nawet jeżeli liczba pracowników będzie po tej dacie wyższa. Państwo będą wypłacać swoim pracownikom tylko wynagrodzenie chorobowe do 33 dni w 2008 r., a w przypadku dłuższych nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy zasiłki z ubezpieczenia chorobowego będzie finansował i wypłacał ZUS.

Jeżeli w danym roku ZUS jest zobowiązany do ustalania i wypłaty świadczeń z tytułu choroby i macierzyństwa, a w poprzednim roku dokonywał ich zakład pracy, to zasiłki, do których ubezpieczeni nabyli prawo przed 1 stycznia nowego roku i zachowują do niego prawo po zakończeniu roku kalendarzowego, np. zasiłku macierzyńskiego, zakład pracy może wypłacić do 31 grudnia. Od 1 stycznia na podstawie przekazanej przez zakład pracy dokumentacji, zasiłek będzie wypłacał ZUS właściwy ze względu na siedzibę zakładu.

PRZYKŁAD

Pracownica dostarczyła zwolnienie lekarskie w związku z chorobą dziecka. Zaświadczenie obejmuje okres od 24 grudnia br. do 5 stycznia 2008 r. W 2007 r. zakład pracy był uprawniony do naliczania swoim pracownikom świadczeń chorobowych, jednak od 2008 r. obowiązki te przejmuje ZUS ze względu na liczbę osób zatrudnionych w zakładzie, która na 30 listopada 2007 r. wynosiła 15 osób. Zakład pracy ustala prawo i wypłaca zasiłek opiekuńczy od 24 do 31 grudnia 2007 r. Dalszą wypłatę zasiłków, tj. od 1 do 5 stycznia 2008 r. zakład pracy ma obowiązek przekazać do właściwej jednostki ZUS. Pracownicy przysługuje zasiłek opiekuńczy za 2007 r. wypłacany przez zakład pracy, a następnie za 2008 r. przez ZUS. Płatnik składek po wypłaceniu zasiłku opiekuńczego przekazuje oryginał zaświadczenia ZUS ZLA do właściwego ZUS, pozostawiając w aktach potwierdzoną kopię tego zaświadczenia. Ponadto przekazuje wniosek ubezpieczonego o uzyskanie zasiłku opiekuńczego Z-15 oraz zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3.

Podstawa prawna:

 • art. 61, ust. 1-3 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
 • § 4, § 18 rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznawania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 65, poz. 742 ze zm.).

Bogusław Nowakowski

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?