| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Czy w liczbie ubezpieczonych należy uwzględniać osoby przebywające na urlopach wychowawczych

Czy w liczbie ubezpieczonych należy uwzględniać osoby przebywające na urlopach wychowawczych

Od początku powstania firmy zawsze dokonywaliśmy wypłaty świadczeń z ubezpieczeń społecznych, jednak stan zatrudnienia był o połowę większy. Czy w 2008 r. roku nasza firma będzie nadal zobowiązana do wypłacania zasiłków z tytułu choroby i macierzyństwa, jeżeli obecnie zatrudniamy 21 pracowników, w tym 2 pracownice, które przebywają na urlopie wychowawczym?

RADA

Jeżeli 30 listopada br. zatrudniali Państwo 21 pracowników, w tym 2 pracownice były na urlopie wychowawczym, to przez cały 2008 r. zasiłki z ubezpieczenia chorobowego będzie wypłacał ZUS.

UZASADNIENIE

O tym, kto w danym roku kalendarzowym będzie zobowiązany ustalać prawo do zasiłków w razie choroby i macierzyństwa oraz wypłacać te zasiłki, decyduje stan zatrudnienia w danym zakładzie na 30 listopada poprzedniego roku kalendarzowego. Dane o liczbie ubezpieczonych pracowników na ostatni dzień miesiąca każdy zakład jest zobowiązany wykazywać w wypełnianej co miesiąc deklaracji ZUS DRA.

W 2007 r. zobowiązanymi do wypłaty świadczeń byli płatnicy składek na ubezpieczenie chorobowe, którzy na 30 listopada 2006 r. zgłaszali do tego ubezpieczenia powyżej 20 ubezpieczonych (czyli co najmniej 21 ubezpieczonych). W tych przypadkach wypłata świadczeń może dotyczyć okresu w czasie trwania ubezpieczenia. Jeżeli zakład zgłasza do ubezpieczenia chorobowego mniej osób, zasiłki wypłaca ZUS.

W liczbie ubezpieczonych należy uwzględnić:

- pracowników (w tym uczniów),

-podlegające ubezpieczeniu chorobowemu osoby wykonujące pracę nakładczą,

- podlegające ubezpieczeniu chorobowemu osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, oraz osoby z nimi współpracujące,

- osoby prowadzące działalność pozarolniczą oraz osoby z nimi współpracujące.

Aby nie została zawyżona liczba zatrudnionych pracowników, w liczbie ubezpieczonych nie należy uwzględniać:

- osób przebywających na urlopach wychowawczych i bezpłatnych,

- duchownych podlegających ubezpieczeniu chorobowemu.

W Państwa zakładzie stan zatrudnienia na 30 listopada br., po pomniejszeniu o 2 pracownice przebywające na urlopach wychowawczych, będzie wynosił 19 ubezpieczonych (mniej niż 21 ubezpieczonych). Dlatego przez cały 2008 r. nie będą Państwo płatnikiem zasiłków z ubezpieczenia chorobowego, nawet jeżeli liczba pracowników będzie po tej dacie wyższa. Państwo będą wypłacać swoim pracownikom tylko wynagrodzenie chorobowe do 33 dni w 2008 r., a w przypadku dłuższych nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy zasiłki z ubezpieczenia chorobowego będzie finansował i wypłacał ZUS.

Jeżeli w danym roku ZUS jest zobowiązany do ustalania i wypłaty świadczeń z tytułu choroby i macierzyństwa, a w poprzednim roku dokonywał ich zakład pracy, to zasiłki, do których ubezpieczeni nabyli prawo przed 1 stycznia nowego roku i zachowują do niego prawo po zakończeniu roku kalendarzowego, np. zasiłku macierzyńskiego, zakład pracy może wypłacić do 31 grudnia. Od 1 stycznia na podstawie przekazanej przez zakład pracy dokumentacji, zasiłek będzie wypłacał ZUS właściwy ze względu na siedzibę zakładu.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Wróbel

analityk rynków finansowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »