reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Czy w liczbie ubezpieczonych należy uwzględniać osoby przebywające na urlopach wychowawczych

Czy w liczbie ubezpieczonych należy uwzględniać osoby przebywające na urlopach wychowawczych

Od początku powstania firmy zawsze dokonywaliśmy wypłaty świadczeń z ubezpieczeń społecznych, jednak stan zatrudnienia był o połowę większy. Czy w 2008 r. roku nasza firma będzie nadal zobowiązana do wypłacania zasiłków z tytułu choroby i macierzyństwa, jeżeli obecnie zatrudniamy 21 pracowników, w tym 2 pracownice, które przebywają na urlopie wychowawczym?

RADA

Jeżeli 30 listopada br. zatrudniali Państwo 21 pracowników, w tym 2 pracownice były na urlopie wychowawczym, to przez cały 2008 r. zasiłki z ubezpieczenia chorobowego będzie wypłacał ZUS.

UZASADNIENIE

O tym, kto w danym roku kalendarzowym będzie zobowiązany ustalać prawo do zasiłków w razie choroby i macierzyństwa oraz wypłacać te zasiłki, decyduje stan zatrudnienia w danym zakładzie na 30 listopada poprzedniego roku kalendarzowego. Dane o liczbie ubezpieczonych pracowników na ostatni dzień miesiąca każdy zakład jest zobowiązany wykazywać w wypełnianej co miesiąc deklaracji ZUS DRA.

W 2007 r. zobowiązanymi do wypłaty świadczeń byli płatnicy składek na ubezpieczenie chorobowe, którzy na 30 listopada 2006 r. zgłaszali do tego ubezpieczenia powyżej 20 ubezpieczonych (czyli co najmniej 21 ubezpieczonych). W tych przypadkach wypłata świadczeń może dotyczyć okresu w czasie trwania ubezpieczenia. Jeżeli zakład zgłasza do ubezpieczenia chorobowego mniej osób, zasiłki wypłaca ZUS.

W liczbie ubezpieczonych należy uwzględnić:

- pracowników (w tym uczniów),

-podlegające ubezpieczeniu chorobowemu osoby wykonujące pracę nakładczą,

- podlegające ubezpieczeniu chorobowemu osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, oraz osoby z nimi współpracujące,

- osoby prowadzące działalność pozarolniczą oraz osoby z nimi współpracujące.

Aby nie została zawyżona liczba zatrudnionych pracowników, w liczbie ubezpieczonych nie należy uwzględniać:

- osób przebywających na urlopach wychowawczych i bezpłatnych,

- duchownych podlegających ubezpieczeniu chorobowemu.

W Państwa zakładzie stan zatrudnienia na 30 listopada br., po pomniejszeniu o 2 pracownice przebywające na urlopach wychowawczych, będzie wynosił 19 ubezpieczonych (mniej niż 21 ubezpieczonych). Dlatego przez cały 2008 r. nie będą Państwo płatnikiem zasiłków z ubezpieczenia chorobowego, nawet jeżeli liczba pracowników będzie po tej dacie wyższa. Państwo będą wypłacać swoim pracownikom tylko wynagrodzenie chorobowe do 33 dni w 2008 r., a w przypadku dłuższych nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy zasiłki z ubezpieczenia chorobowego będzie finansował i wypłacał ZUS.

Jeżeli w danym roku ZUS jest zobowiązany do ustalania i wypłaty świadczeń z tytułu choroby i macierzyństwa, a w poprzednim roku dokonywał ich zakład pracy, to zasiłki, do których ubezpieczeni nabyli prawo przed 1 stycznia nowego roku i zachowują do niego prawo po zakończeniu roku kalendarzowego, np. zasiłku macierzyńskiego, zakład pracy może wypłacić do 31 grudnia. Od 1 stycznia na podstawie przekazanej przez zakład pracy dokumentacji, zasiłek będzie wypłacał ZUS właściwy ze względu na siedzibę zakładu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Wijkowska

radca prawny, PFR Portal PPK Sp. z o. o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama