reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Druga rata odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych - do 30 września br.

Druga rata odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych - do 30 września br.

Zbliża się termin wpłaty drugiej raty odpisu na ZFŚS. Mija on 30 września, a opóźnienie może zostać uznane za niewykonywanie przepisów ustawy o ZFŚS zagrożone karą grzywny do wysokości 5000 zł. O grzywnie orzeka sąd, na podstawie wniosku pochodzącego od właściwego organu Państwowej Inspekcji Pracy, w trybie określonym przepisami Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.

Przepisy określają dwa terminy dokonywania przez pracodawcę wpłat na ZFŚS. Obowiązek ten nie dotyczy jednak dobrowolnych zwiększeń środków ZFŚS, które w danym zakładzie pracy mogą występować. Obowiązkowo pracodawca powinien:
- do 31 maja danego roku przekazać co najmniej 75% kwoty odpisu podstawowego, a następnie
- do 30 września danego roku przekazać pozostałą część środków.

Oczywiście termin wrześniowej wpłaty dotyczy tylko tych pracodawców zobowiązanych do tworzenia ZFŚS, którzy nie przelali wcześniej całej kwoty.

W związku z tym, że 30 września br. wypada w niedzielę, druga rata odpisu na ZFŚS powinna się znaleźć na rachunku funduszu w poniedziałek - 1 października (art. 115 Kodeksu cywilnego).

Zaznaczmy, że terminy dokonywania wpłat nie wiążą pracodawców, którzy nie będąc zobowiązani do jego utworzenia, utworzyli ZFŚS dobrowolnie (zatrudniają poniżej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty).

Ustawa o zakładowym funduszu socjalnym przyznaje związkowi zawodowemu prawo do wystąpienia do sądu pracy z roszczeniem o przekazanie należnych środków na ZFŚS.

Związek zawodowy może domagać się przekazania kwot, które powinny zostać wpłacone na rachunek funduszu. Pracodawca nie ma jednak obowiązku uiszczenia odsetek od kwot nieprzekazanych w terminie na rachunek bankowy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, jak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 13 kwietnia 1999 r. (sygn. akt I PKN 663/98; OSNP z 2000 r., nr 14, poz. 534). Uzasadniając swoje stanowisko, SN wskazał m.in., że:
zakładowy fundusz świadczeń socjalnych tworzy się ze środków należących do pracodawcy, a jego utworzenie niczego nie zmienia w sferze własności. Fundusz ten nadal bowiem jest własnością pracodawcy i jest również przez niego administrowany.

Podstawę naliczenia odpisu na ZFŚS stanowi przeciętna planowana liczba zatrudnionych w danym roku kalendarzowym, ustalana na początku roku kalendarzowego. Na koniec roku zakładana liczba pracowników powinna więc zostać skorygowana do rzeczywistej przeciętnej liczby zatrudnionych w zakładzie pracy.

Szczegółowo sposób ustalenia liczby zatrudnionych, wyliczenia wysokości odpisu na ZFŚS oraz stawki odpisu na jedną zatrudnioną osobę w 2007 r. przedstawiono w artykule „Jak wyliczyć odpis na ZFŚS” - Mk nr 10/ /2007, str. 79.


Podstawa prawna:- art. 3-7 i 10-12a ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych - j.t. Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 ze zm.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kredytmarket

Kredyty online dla małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama