| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Druga rata odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych - do 30 września br.

Druga rata odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych - do 30 września br.

Zbliża się termin wpłaty drugiej raty odpisu na ZFŚS. Mija on 30 września, a opóźnienie może zostać uznane za niewykonywanie przepisów ustawy o ZFŚS zagrożone karą grzywny do wysokości 5000 zł. O grzywnie orzeka sąd, na podstawie wniosku pochodzącego od właściwego organu Państwowej Inspekcji Pracy, w trybie określonym przepisami Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.

Przepisy określają dwa terminy dokonywania przez pracodawcę wpłat na ZFŚS. Obowiązek ten nie dotyczy jednak dobrowolnych zwiększeń środków ZFŚS, które w danym zakładzie pracy mogą występować. Obowiązkowo pracodawca powinien:
- do 31 maja danego roku przekazać co najmniej 75% kwoty odpisu podstawowego, a następnie
- do 30 września danego roku przekazać pozostałą część środków.

Oczywiście termin wrześniowej wpłaty dotyczy tylko tych pracodawców zobowiązanych do tworzenia ZFŚS, którzy nie przelali wcześniej całej kwoty.

W związku z tym, że 30 września br. wypada w niedzielę, druga rata odpisu na ZFŚS powinna się znaleźć na rachunku funduszu w poniedziałek - 1 października (art. 115 Kodeksu cywilnego).

Zaznaczmy, że terminy dokonywania wpłat nie wiążą pracodawców, którzy nie będąc zobowiązani do jego utworzenia, utworzyli ZFŚS dobrowolnie (zatrudniają poniżej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty).

Ustawa o zakładowym funduszu socjalnym przyznaje związkowi zawodowemu prawo do wystąpienia do sądu pracy z roszczeniem o przekazanie należnych środków na ZFŚS.

Związek zawodowy może domagać się przekazania kwot, które powinny zostać wpłacone na rachunek funduszu. Pracodawca nie ma jednak obowiązku uiszczenia odsetek od kwot nieprzekazanych w terminie na rachunek bankowy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, jak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 13 kwietnia 1999 r. (sygn. akt I PKN 663/98; OSNP z 2000 r., nr 14, poz. 534). Uzasadniając swoje stanowisko, SN wskazał m.in., że:
zakładowy fundusz świadczeń socjalnych tworzy się ze środków należących do pracodawcy, a jego utworzenie niczego nie zmienia w sferze własności. Fundusz ten nadal bowiem jest własnością pracodawcy i jest również przez niego administrowany.

Podstawę naliczenia odpisu na ZFŚS stanowi przeciętna planowana liczba zatrudnionych w danym roku kalendarzowym, ustalana na początku roku kalendarzowego. Na koniec roku zakładana liczba pracowników powinna więc zostać skorygowana do rzeczywistej przeciętnej liczby zatrudnionych w zakładzie pracy.

Szczegółowo sposób ustalenia liczby zatrudnionych, wyliczenia wysokości odpisu na ZFŚS oraz stawki odpisu na jedną zatrudnioną osobę w 2007 r. przedstawiono w artykule „Jak wyliczyć odpis na ZFŚS” - Mk nr 10/ /2007, str. 79.


Podstawa prawna:- art. 3-7 i 10-12a ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych - j.t. Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Turek

analityk

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK