reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Jak rozliczyć składki od wypłaconego wynagrodzenia, gdy sąd uznał umowę zlecenia za umowę o pracę

Jak rozliczyć składki od wypłaconego wynagrodzenia, gdy sąd uznał umowę zlecenia za umowę o pracę

Do 30 kwietnia 2007 r. zatrudnialiśmy zleceniobiorcę, który po rozwiązaniu umowy zlecenia złożył pozew do sądu pracy o uznanie, że świadczył pracę na podstawie umowy o pracę. Zawarliśmy z nim ugodę przed sądem. Wydaliśmy mu świadectwo pracy, a do końca stycznia 2008 r. wypłacimy mu wyrównanie wynagrodzenia do kwoty minimalnego wynagrodzenia przysługującego pracownikom zatrudnionym na pełny etat oraz wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych. Jak rozliczyć tę wypłatę w ZUS? Czy składkę na ubezpieczenia rentowe naliczyć w wysokości 6,5% czy 1,5%?

RADA

Składki od świadczeń wypłaconych w styczniu br. powinni Państwo rozliczyć w raporcie ZUS RCA za styczeń z kodem tytułu ubezpieczenia 30 00 xx. Składkę na ubezpieczenia rentowe należy naliczyć w wysokości 1,5%. Ponadto należy skorygować wcześniej złożone dokumenty zgłoszeniowe i rozliczeniowe.

UZASADNIENIE

Zawarta ugoda powoduje przede wszystkim konieczność dokonania korekt dotychczas złożonych dokumentów w ZUS. W tym celu należy wyrejestrować tę osobę z ubezpieczeń społecznych, do których została zgłoszona jako zleceniobiorca, z kodem tytułu ubezpieczenia 04 xx xx, podając jako datę wyrejestrowania dzień zgłoszenia do tych ubezpieczeń. Z tym samym dniem powinni Państwo złożyć zgłoszenie tej osoby do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego jako pracownika, tj. z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx.

W ten sposób wyrejestrowanie z ubezpieczeń tej osoby jako zleceniobiorcy złożone po rozwiązaniu umowy zlecenia (z datą 1 maja 2007 r.) z kodem tytułu ubezpieczenia zleceniobiorcy 04 xx xx zostanie wycofane. Z datą 1 maja 2007 r. należy jednak złożyć wyrejestrowanie tej osoby z ubezpieczeń z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx.

Po zmianie tytułu ubezpieczenia z osoby wykonującej pracę na zlecenie na pracownika, powinni Państwo wycofać również złożone za nią raporty rozliczeniowe, w których składki zostały naliczone jak od przychodu zleceniobiorcy. W tym celu należy sporządzić raporty rozliczeniowe za wszystkie miesiące trwania umowy zlecenia z kodem tytułu ubezpieczenia zleceniobiorcy. Jako podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia i kwoty składek na ubezpieczenia należy podać 0 zł.

Po wycofaniu raportów za okres wykonywania pracy na podstawie umowy o pracę powinny zostać złożone za tę osobę raporty rozliczeniowe z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx. W raportach rozliczeniowych należy naliczyć składki od przychodów, jakie w tym okresie osiągnęła ta osoba, na wszystkie ubezpieczenia, którym podlegają pracownicy, tj. na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe oraz na ubezpieczenie zdrowotne.

Przy sporządzaniu nowych raportów należy uwzględnić różnice w ustalaniu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia zleceniobiorców i pracowników.

W przypadku zleceniobiorców podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jest przychód określony w umowie zlecenia kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej, akordowej lub prowizyjnie. Gdy w umowie zlecenia nie określono wynagrodzenia lub określono je inaczej niż w powyższy sposób, podstawą wymiaru składek jest kwota minimalnego wynagrodzenia.

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jagoda Knopp

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama