Kategorie

Jak rozliczyć składki od wypłaconego wynagrodzenia, gdy sąd uznał umowę zlecenia za umowę o pracę

Joanna Kalinowska
Do 30 kwietnia 2007 r. zatrudnialiśmy zleceniobiorcę, który po rozwiązaniu umowy zlecenia złożył pozew do sądu pracy o uznanie, że świadczył pracę na podstawie umowy o pracę. Zawarliśmy z nim ugodę przed sądem. Wydaliśmy mu świadectwo pracy, a do końca stycznia 2008 r. wypłacimy mu wyrównanie wynagrodzenia do kwoty minimalnego wynagrodzenia przysługującego pracownikom zatrudnionym na pełny etat oraz wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych. Jak rozliczyć tę wypłatę w ZUS? Czy składkę na ubezpieczenia rentowe naliczyć w wysokości 6,5% czy 1,5%?
RADA

Składki od świadczeń wypłaconych w styczniu br. powinni Państwo rozliczyć w raporcie ZUS RCA za styczeń z kodem tytułu ubezpieczenia 30 00 xx. Składkę na ubezpieczenia rentowe należy naliczyć w wysokości 1,5%. Ponadto należy skorygować wcześniej złożone dokumenty zgłoszeniowe i rozliczeniowe.

UZASADNIENIE

Reklama

Zawarta ugoda powoduje przede wszystkim konieczność dokonania korekt dotychczas złożonych dokumentów w ZUS. W tym celu należy wyrejestrować tę osobę z ubezpieczeń społecznych, do których została zgłoszona jako zleceniobiorca, z kodem tytułu ubezpieczenia 04 xx xx, podając jako datę wyrejestrowania dzień zgłoszenia do tych ubezpieczeń. Z tym samym dniem powinni Państwo złożyć zgłoszenie tej osoby do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego jako pracownika, tj. z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx.

W ten sposób wyrejestrowanie z ubezpieczeń tej osoby jako zleceniobiorcy złożone po rozwiązaniu umowy zlecenia (z datą 1 maja 2007 r.) z kodem tytułu ubezpieczenia zleceniobiorcy 04 xx xx zostanie wycofane. Z datą 1 maja 2007 r. należy jednak złożyć wyrejestrowanie tej osoby z ubezpieczeń z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx.

Po zmianie tytułu ubezpieczenia z osoby wykonującej pracę na zlecenie na pracownika, powinni Państwo wycofać również złożone za nią raporty rozliczeniowe, w których składki zostały naliczone jak od przychodu zleceniobiorcy. W tym celu należy sporządzić raporty rozliczeniowe za wszystkie miesiące trwania umowy zlecenia z kodem tytułu ubezpieczenia zleceniobiorcy. Jako podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia i kwoty składek na ubezpieczenia należy podać 0 zł.

Po wycofaniu raportów za okres wykonywania pracy na podstawie umowy o pracę powinny zostać złożone za tę osobę raporty rozliczeniowe z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx. W raportach rozliczeniowych należy naliczyć składki od przychodów, jakie w tym okresie osiągnęła ta osoba, na wszystkie ubezpieczenia, którym podlegają pracownicy, tj. na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe oraz na ubezpieczenie zdrowotne.

Przy sporządzaniu nowych raportów należy uwzględnić różnice w ustalaniu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia zleceniobiorców i pracowników.

Reklama

W przypadku zleceniobiorców podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jest przychód określony w umowie zlecenia kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej, akordowej lub prowizyjnie. Gdy w umowie zlecenia nie określono wynagrodzenia lub określono je inaczej niż w powyższy sposób, podstawą wymiaru składek jest kwota minimalnego wynagrodzenia.

W przypadku pracowników podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jest przychód osiągnięty z tytułu zatrudnienia, poza wynagrodzeniem chorobowym i zasiłkami, a także poza rodzajami przychodów, które zostały zwolnione ze składek na podstawie rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe; DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.

PRZYKŁAD

Inspektor pracy podważył prawidłowość zawarcia umowy zlecenia z osobą, która wykonuje pracę w warunkach właściwych do uznania za umowę o pracę. Pracodawca dokonał zmian w zgłoszeniu tej osoby w ZUS. Za pracę w październiku 2007 r. zleceniobiorca otrzymał wynagrodzenie w wysokości 1280 zł oraz należności z tytułu podróży służbowych w wysokości 210 zł. Od wszystkich przychodów zostały naliczone składki na ubezpieczenia zleceniobiorcy, którym podlegał (obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu, zdrowotnemu i dobrowolnie chorobowemu). W nowym raporcie, który pracodawca sporządził za październik 2007 r. z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 00, pracodawca naliczał składki tylko od wynagrodzenia w wysokości 1280 zł. Nie ujął w podstawie wymiaru składek należności z tytułu podróży służbowych, które w przypadku pracowników są zwolnione ze składek na podstawie § 2 ust. 1 pkt 15 rozporządzenia składkowego, ponieważ nie przekraczały należności przysługującej z tytułu podróży służbowej pracownikom sfery budżetowej.

W styczniu 2008 r. wypłacą Państwo wyrównanie wynagrodzenia za pracę i wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych osobie, z którą stosunek pracy został rozwiązany z końcem kwietnia 2007 r. Mimo że wynagrodzenie jest należne za 2007 r., to należy od niego pobrać składki według stóp procentowych obowiązujących w miesiącu wypłaty, tj. w styczniu 2008 r. Nie ma znaczenia, że przychody te są należne za okres, w którym obowiązywała wyższa stopa procentowa składki na to ubezpieczenie. Zatem z wynagrodzenia wypłacanego pracownikowi w styczniu 2008 r. należy pobrać m.in. składkę na ubezpieczenia rentowe w wysokości 1,5% podstawy wymiaru. Powinni Państwo odprowadzić składkę na ubezpieczenia rentowe w niższej wysokości, niż gdyby została naliczona w kwietniu 2007 r. - zamiast składki w wysokości 6,5% podstawy wymiaru należy zapłacić ją w wysokości 1,5% podstawy wymiaru.

Raport za styczeń br., w którym rozliczą Państwo składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne od wyrównania wynagrodzenia i wynagrodzenia za nadgodziny wypłaconego pracownikowi w tym miesiącu, należy sporządzić z kodem tytułu ubezpieczenia 30 00 xx. Kod ten oznacza, że raport jest składany za osobę, której wypłacono przychód w miesiącu przypadającym po miesiącu, w którym ustał jej tytuł do ubezpieczeń. Nie należy składać raportu z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx, który stosuje się rozliczając składki od przychodu wypłaconego pracownikowi w miesiącu, w którym trwał jeszcze tytuł do ubezpieczeń, tj. umowa o pracę.

Podstawa prawna:

 • art. 6 ust. 1 pkt 1 i pkt 4, art. 11, art. 12, art. 16 ust. 1b ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
 • § 3 ust. 7 rozporządzenia z 30 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, wypłaconych zasiłków z ubezpieczeń chorobowego i wypadkowego, zasiłków rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych oraz kolejności zaliczania wpłat składek na poszczególne fundusze (DzU nr 165, poz. 1197 ze zm.),
 • rozporządzenie z 4 grudnia 1998 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących oraz innych dokumentów (DzU nr 149, poz. 982 ze zm.),
 • § 2 ust. 1 pkt 15 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.).

Joanna Kalinowska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika a przepisy

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika - jakie są przepisy prawne? Czy to nie narusza dóbr osobistych pracownika?

  Zasiłek macierzyński i opiekuńczy - będzie okres wyczekiwania?

  Okres wyczekiwania przy zasiłku macierzyńskim i opiekuńczym? To propozycja ZUS mająca zapobiegać nadużyciom.

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy wniosek?

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy można złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za grudzień 2020, styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 r. z tarczy 9.0?

  Pracownik niepełnosprawny – jakie prawa?

  Pracownik niepełnosprawny - jakie prawa przyznaje Kodeks pracy i ustawa o rehabilitacji zawodowej? Jaki jest wymiar czasu pracy i urlopu?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzeniu go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

  Czas wolny za nadgodziny a odpoczynek tygodniowy

  Czas wolny za nadgodziny może zostać zaliczony do 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. To stanowisko MRPiT z dnia 5 maja 2021 r.

  PIP kontroluje małe budowy

  Kontrole PIP - mała budowa to miejsce, gdzie najczęściej w budownictwie występują wypadki przy pracy. PIP rozpoczęła więc akcję "Kontrole na małych budowach".

  Przeciętne wynagrodzenie 2021

  Przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. wzrosło o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Ile wynosi?

  Amerykański pracodawca wymarzony dla Polaków

  Amerykański pracodawca jest pracodawcą wymarzonym dla Polaków. Najchętniej pracowaliby dla korporacji z zagranicznym kapitałem, przede wszystkim z USA.

  Praca na magazynie - ile zarabia pracownik i kierownik magazynu

  Praca na magazynie - jakie są zarobki? Ile zarabia pracownik, a ile kierownik magazynu?

  Pandemia lekcją dla HR-owców

  Pandemia jest dla HR-owców lekcją, która wpłynie na przyszłość tego zawodu

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.