| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Jak rozliczyć składki od wypłaconego wynagrodzenia, gdy sąd uznał umowę zlecenia za umowę o pracę

Jak rozliczyć składki od wypłaconego wynagrodzenia, gdy sąd uznał umowę zlecenia za umowę o pracę

Do 30 kwietnia 2007 r. zatrudnialiśmy zleceniobiorcę, który po rozwiązaniu umowy zlecenia złożył pozew do sądu pracy o uznanie, że świadczył pracę na podstawie umowy o pracę. Zawarliśmy z nim ugodę przed sądem. Wydaliśmy mu świadectwo pracy, a do końca stycznia 2008 r. wypłacimy mu wyrównanie wynagrodzenia do kwoty minimalnego wynagrodzenia przysługującego pracownikom zatrudnionym na pełny etat oraz wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych. Jak rozliczyć tę wypłatę w ZUS? Czy składkę na ubezpieczenia rentowe naliczyć w wysokości 6,5% czy 1,5%?

RADA

Składki od świadczeń wypłaconych w styczniu br. powinni Państwo rozliczyć w raporcie ZUS RCA za styczeń z kodem tytułu ubezpieczenia 30 00 xx. Składkę na ubezpieczenia rentowe należy naliczyć w wysokości 1,5%. Ponadto należy skorygować wcześniej złożone dokumenty zgłoszeniowe i rozliczeniowe.

UZASADNIENIE

Zawarta ugoda powoduje przede wszystkim konieczność dokonania korekt dotychczas złożonych dokumentów w ZUS. W tym celu należy wyrejestrować tę osobę z ubezpieczeń społecznych, do których została zgłoszona jako zleceniobiorca, z kodem tytułu ubezpieczenia 04 xx xx, podając jako datę wyrejestrowania dzień zgłoszenia do tych ubezpieczeń. Z tym samym dniem powinni Państwo złożyć zgłoszenie tej osoby do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego jako pracownika, tj. z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx.

W ten sposób wyrejestrowanie z ubezpieczeń tej osoby jako zleceniobiorcy złożone po rozwiązaniu umowy zlecenia (z datą 1 maja 2007 r.) z kodem tytułu ubezpieczenia zleceniobiorcy 04 xx xx zostanie wycofane. Z datą 1 maja 2007 r. należy jednak złożyć wyrejestrowanie tej osoby z ubezpieczeń z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx.

Po zmianie tytułu ubezpieczenia z osoby wykonującej pracę na zlecenie na pracownika, powinni Państwo wycofać również złożone za nią raporty rozliczeniowe, w których składki zostały naliczone jak od przychodu zleceniobiorcy. W tym celu należy sporządzić raporty rozliczeniowe za wszystkie miesiące trwania umowy zlecenia z kodem tytułu ubezpieczenia zleceniobiorcy. Jako podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia i kwoty składek na ubezpieczenia należy podać 0 zł.

Po wycofaniu raportów za okres wykonywania pracy na podstawie umowy o pracę powinny zostać złożone za tę osobę raporty rozliczeniowe z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx. W raportach rozliczeniowych należy naliczyć składki od przychodów, jakie w tym okresie osiągnęła ta osoba, na wszystkie ubezpieczenia, którym podlegają pracownicy, tj. na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe oraz na ubezpieczenie zdrowotne.

Przy sporządzaniu nowych raportów należy uwzględnić różnice w ustalaniu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia zleceniobiorców i pracowników.

W przypadku zleceniobiorców podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jest przychód określony w umowie zlecenia kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej, akordowej lub prowizyjnie. Gdy w umowie zlecenia nie określono wynagrodzenia lub określono je inaczej niż w powyższy sposób, podstawą wymiaru składek jest kwota minimalnego wynagrodzenia.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK