reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Odszkodowanie z tytułu zakazu konkurencji

Odszkodowanie z tytułu zakazu konkurencji

Obowiązujące przepisy prawa pracy nie wyjaśniają zasad, według których powinno zostać obliczone odszkodowanie z tytułu zakazu konkurencji. Kodeks pracy wskazuje jedynie jego dolny pułap.

Odszkodowanie z tytułu zakazu konkurencji po zakończeniu stosunku pracy nie może być niższe niż 25 proc. wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji.

Podstawę odszkodowania należy obliczyć, opierając się na wynagrodzeniu pracownika osiąganym w momencie podpisywania umowy o zakazie konkurencji. Zmiany w umowie o pracę, takie jak: np. podwyżki czy wypowiedzenie zmieniające warunki płacy, nie mogą mieć wpływu na wysokość odszkodowania ustalonego w umowie o zakazie konkurencji, pod warunkiem że ustalona kwota będzie stanowiła co najmniej 25 proc. wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed ustaniem zatrudnienia przez okres odpowiadający trwaniu zakazu konkurencji.

A zatem najpierw powinna zostać ustalona globalna kwota wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika w odpowiednim okresie zatrudnienia, a dopiero później na jej podstawie powinno zostać ustalone przysługujące pracownikowi odszkodowanie - minimum 25 proc. tej kwoty.

Ustalając wysokość podstawy odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji, trzeba zsumować wszystkie otrzymane przez pracownika od danego pracodawcy wypłaty o charakterze wynagrodzenia za pracę (pensja zasadnicza, wszelkiego rodzaju dodatki do pensji, premie, nagrody itp.). Nie ma bowiem żadnych podstaw do wykluczenia któregoś z tych składników.

Jednocześnie nie należy wliczać innego rodzaju środków pieniężnych otrzymanych od pracodawcy (świadczenia urlopowe, wszelakie świadczenia wypłacone ze środków ZFŚS, diety za podróże służbowe, ryczałty za pranie odzieży roboczej itp.).

PRZYKŁAD
OBLICZAMY WYSOKOŚĆ ODSZKODOWANIA

Z pracownikiem o 5-letnim stażu pracy została rozwiązana umowa o pracę. Zgodnie z treścią umowy o zakazie konkurencji, po ustaniu zatrudnienia przez okres 2 lat pracownikowi przysługiwać będzie odszkodowanie w wysokości 1500 zł miesięcznie. Jak sprawdzić, czy wysokość tego odszkodowania jest w odpowiedniej wysokości, jeśli pracownik w okresie zatrudnienia otrzymywał następujące wynagrodzenia:
• przez pierwsze dwa lata - 2700 zł miesięcznie,
• przez kolejne dwa lata - 3200 zł miesięcznie,
• przez ostatni rok - 2500 zł miesięcznie.
Ustalamy podstawę wymiaru odszkodowania. W tym celu sumujemy wynagrodzenia z ostatnich 2 lat pracy (tyle będzie trwała umowa o zakazie konkurencji):
12 miesięcy x 3200 zł = 38 400 zł,
12 miesięcy x 2500 zł = 30 000 zł,
38 400 zł + 30 000 zł = 68 400 zł.
Następnie obliczamy 25 proc. ustalonej kwoty:
68 400 zł x 25 proc. = 17 100 zł.
Ustalamy kwotę miesięczną odszkodowania:
17 100 zł : 12 miesięcy = 1425 zł.
W tym przypadku odszkodowanie należne pracownikowi według umowy o zakazie konkurencji będzie wyższe niż jego minimalna wartość wynikająca z przepisów kodeksu pracy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama