Kategorie

Zatrudnienie mocno promowane

Michał Piekarski
Nowe obowiązki dla pracodawców i powiatowych urzędów pracy mają złożyć się na usprawnienie promocji zatrudnienia i wzmocnić instytucje rynku pracy w Polsce. Czy mają szansę?
Reklama

Nowa regulacja weszła w życie 26 października, gdy minęło 30-dniowe vacatio legis przepisów nowelizujących ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU nr 176, poz. 1243). Ustawodawca okazał się być bardzo hojny, tworząc nowe obowiązki. Obdarował więc nimi nie tylko urzędy pracy, ale także pracodawców.

Dotychczas pracodawcy byli zobowiązani do informowania o wolnych miejscach zatrudnienia lub miejscach przygotowania zawodowego powiatowe urzędy pracy właściwe ze względu na siedzibę pracodawcy. Na gruncie wprowadzonych zmian do art. 36 ust. 5 ustawy pracodawcy muszą też przekazać odpowiednie informacje do urzędu pracy właściwego ze względu na miejsce wykonywania pracy. Trzeba przy tym pamiętać, że formułując wymagania dotyczące kandydatów, należy ustrzec się przed posądzeniem o dyskryminację ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, pochodzenie, narodowość, orientację seksualną czy religię, a także ze względu na przynależność związkową kandydatów.

Reklama

Należy się zgodzić z twierdzeniem, że wpro- wadzenie takiego obowiązku jest w pewnym stopniu odpowiedzią na działania podejmowane już przez licznych pracodawców, tj. zgłaszanie się do urzędów pracy właściwych miejscu prowadzonej działalności. Pracodawcy nie od dziś, kierując się względami czysto ekonomicznymi, szukają pracowników w miejscu, w którym mają wykonywać pracę. Na przykład firma A. z siedzibą w Gdańsku, chcąc zatrudnić bezrobotnych do odśnieżania odcinka Zakopianki, szybciej znajdzie odpowiednich kandydatów, zgłaszając informację do Powiatowego Urzędu Pracy w Zakopanem, niż szukając ich w miejscu, gdzie firma A. jest zarejestrowana, tj. nad morzem.

Druga dalekosiężna zmiana wprowadzona przepisami nowelizacji znajduje się w art. 4 ust. 1 pkt 8 ustawy, który wśród zadań realizowanych na rzecz rynku pracy przez ministra właściwego do spraw pracy wymienia wprowadzanie i rozwijanie w publicznych służbach zatrudnienia systemów teleinformatycznych zapewniających spójny system obsługi rynku pracy oraz prowadzenie i udostępnienie internetowej bazy ofert pracy. Do tej pory większość powiatowych urzędów pracy traktowało internet z wysoką dozą nieufności, czego symptomatycznym efektem była podobna podejrzliwość po stronie jego potencjalnych użytkowników. Taka sytuacja jest nie do przyjęcia, więc obowiązek udostępnienia ofert pracy w internecie wydaje się nie tyle dobrym, co jedynym racjonalnym i poniekąd spóźnionym pomysłem.

Oferty pracy on-line to jedno, zaś stworzenie spójnej i jednolitej bazy ofert pracy, o której stanowi ustawodawca, będzie wymagało współpracy wszystkich urzędów pracy, tak aby była możliwa wymiana informacji w skali całej Polski. Urzędy nie wiedzą jeszcze, jak wykonać ten obowiązek, gdyż prowadzenie i udostępnianie internetowej bazy danych leży w gestii ministra pracy.

Pochylając się nad tymi zmianami, nie sposób nie zauważyć, że przepisy dotyczące powinności publicznych służb zatrudnienia idą z duchem czasu. Szkoda tylko, że Warszawa wciąż znajduje się w zupełnie innej strefie czasowej niż pionierzy tych zmian.

Michał Piekarski

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?