| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Jak przeprowadzić konsultacje wypowiedzenia umowy o pracę

Jak przeprowadzić konsultacje wypowiedzenia umowy o pracę

Pracodawca, u którego działa organizacja związkowa, powinien pamiętać o konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę z pracownikiem korzystającym z obrony związku. W jakim trybie musi dokonać konsultacji? Jak dowiedzieć się, czy związek objął obroną danego pracownika?

W przypadku zamiaru rozwiązania umowy o pracę na czas nieokreślony, pracodawca powinien wystąpić do działającej u niego organizacji związkowej z zapytaniem, czy pracownik jest objęty jej obroną (art. 30 ust. 2

1

ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych - Dz.U. z 2001 r. nr 79, poz. 854 z późn. zm.). Powstaje pytanie, czy pracodawca musi pytać związki indywidualnie o każdego pracownika? Moim zdaniem, z uwagi na brzmienie przepisu, pracodawca może wysłać do związków zapytanie zbiorcze.

Zawierałoby ono prośbę o wskazanie, którzy pracownicy korzystają z obrony zakładowej organizacji związkowej. Artykuł 30 ust. 21 ustawy o związkach zawodowych nie formułuje wyraźnie obowiązku wysyłania zapytania o każdego pracownika indywidualnie. W przepisie mowa jest o uzyskaniu informacji o pracownikach korzystających z obrony organizacji związkowej. (por. wyrok Sądu Najwyższego z 2 czerwca 1997 r., I PKN 197/97). Zapytanie o charakterze indywidualnym jest oczywiście również poprawne.

Niezależnie od powyższego trybu pracodawca ma obowiązek skonsultować z organizacją związkową przyczynę wypowiedzenia umowy pracownikowi, którego związek objął obroną (art. 38 kodeksu pracy). Warto zaznaczyć, że niedopuszczalne jest równoczesne wysłanie zapytania w trybie art. 30 ust. 21 ustawy o związkach zawodowych oraz art. 38 k.p.

Czy pracodawca ma obowiązek wysyłać zapytanie każdorazowo przed dokonaniem wypowiedzenia umowy o pracę? Moim zdaniem nie ma takiego obowiązku, jeśli posiada aktualną imienną listę pracowników przesłaną przez związki zawodowe. Celem przepisu jest bowiem zapewnienie posiadania przez pracodawcę aktualnej informacji o tym, czy dany pracownik podlega obronie związku czy też nie. Nie jest zaś celem każdorazowe wydłużanie procesu konsultacji wypowiedzenia. Wysyłanie zapytania w sytuacji, gdy pracodawca na pewno wie, że dany pracownik korzysta lub nie korzysta z obrony, byłoby tylko zbędnym formalizmem (por. wyrok SN 23 stycznia 2002 r., I PKN 809/00). Niezależnie od rozważań natury prawnej, rekomenduje pracodawcom, aby upewniali się, czy dany pracownik nieznajdujący się na liście, nadal nie korzysta z obrony związku. W takim przypadku pracodawca powinien wysłać stosowne zapytanie do organizacji związkowej w trybie art. 30 ust. 21 ustawy o związkach zawodowych.


KATARZYNA DULEWICZ

radca prawny i partner CMS Cameron McKenna

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

mKsiegowa.pl program księgowy

mKsiegowa.pl to program księgowy online dla spółek, stowarzyszeń i fundacji. Magazyn online. Efaktura.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »