REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prezenty od szefa zmniejszą pensję

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Firmy, walcząc o pracowników, oferują im nie tylko coraz wyższe płace, ale też wiele świadczeń dodatkowych: samochody, opiekę medyczną, bezpłatne zakwaterowanie itp. Podpisując kontrakt, warto jednak pamiętać, że większość z tych świadczeń zwiększa dochody, a zatem i płacony podatek. To zaś oznacza niższą pensję netto. Kto o tym zapomina, może przy pierwszej wypłacie przeżyć spory zawód.

- W ostatnim czasie, w związku z masowymi wyjazdami Polaków do pracy za granicę, pracodawcom coraz trudniej jest znaleźć kandydatów. Starają się więc zachęcić potencjalnych pracowników. Taką zachętą są najczęściej służbowe samochody, opieka medyczna, zakwaterowanie itp. - twierdzi Krzysztof Koślicki, ekspert podatkowy w BDO Numerica.

Dodaje, że świadczenia te będą prawie zawsze traktowane jako przychód ze stosunku pracy. W konsekwencji ich wartość będzie podlegała opodatkowaniu, jeśli możliwe będzie wyodrębnienie konkretnej kwoty, jaką ewentualnie można by przypisać danemu pracownikowi.

Przychód pracownika

Oferowanie dodatkowych świadczeń pracownikom zaczyna być normą. Decydując się na ich przyjęcie, trzeba wiedzieć, jak te prezenty od firmy rozliczać.

Adam Mariuk, ekspert firmy Deloitte, wyjaśnił, że pracodawca powinien zwrócić uwagę na ustalenie ewentualnego przychodu do opodatkowania oraz momentu jego rozpoznania. Odmiennie niż w przypadku świadczeń pieniężnych, przychód związany ze świadczeniami rzeczowymi powstaje wyłącznie, gdy te zostaną otrzymane przez pracownika - samo postawienie do dyspozycji nie wystarcza.

- Nie zawsze łatwe jest ustalenie wartości świadczenia - szczególnie przy prywatnym używaniu samochodów służbowych. Przepisy nie narzucają jednolitego rozwiązania i pracodawcy stosują różne metody naliczania wartości takiego przychodu - twierdzi Adam Mariuk.

Dodaje, że pracownik, który korzysta ze świadczeń niepieniężnych, powinien pamiętać, że koszt ubezpieczeń społecznych oraz zaliczek na podatek od tych świadczeń będzie pomniejszał - w większości przypadków - jego pieniężne wynagrodzenie netto.

- Warto o tym pamiętać, zwłaszcza gdy pakiet świadczeń niepieniężnych jest duży w stosunku do wynagrodzenia pieniężnego - dodaje nasz rozmówca.

Opieka medyczna
Jednym z podstawowych świadczeń oferowanych pracownikom jest finansowanie opieki medycznej w prywatnych placówkach. Taka tendencja nie dziwi, gdyż od 2007 roku wydatki na opiekę medyczną można znów zaliczyć do kosztów.

Tomasz Rysiak, prawnik z kancelarii Magnusson, zwrócił uwagę na zmianę podejścia fiskusa do określenia przychodu z tytułu opłacania opieki medycznej w formie ryczałtu.

- Zgodnie z niekorzystnymi dla podatników, interpretacjami urzędów, u pracownika powstaje przychód do opodatkowania. W konsekwencji pracodawca powinien potrącić zarówno podatek, jak i składkę na ubezpieczenia społeczne w wysokości kwoty przypadającej na danego pracownika - przypominał Tomasz Rysiak.

Dodał, że pracodawca jest też uprawniony do zaliczenia wydatków na zapewnienie pracownikom prywatnej opieki medycznej w ciężar kosztów. Dotyczy to również wydatków ponoszonych przez pracodawców na inne świadczenia, pod warunkiem że spełniają one warunek pozostawania w związku z przychodem.

Koszt pracodawcy

Oferujący pracownikom dodatkowe świadczenia pracodawcy niewiele na tym tracą. Mogą poniesione wydatki w większości przypadków zaliczyć do kosztów podatkowych. Nie zawsze jednak tak będzie. Na ten aspekt zwrócił uwagę Krzysztof Koślicki.

- Nie w każdej sytuacji wydatki takie będą kosztami podatkowymi. Do ich kwalifikacji należy wziąć pod uwagę reguły ogólne, zgodnie z którymi kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT i odpowiednio art. 23 ustawy o PIT - tłumaczył Krzysztof Koślicki.

Dodał, że na pracodawcy zatem będzie spoczywał obowiązek wykazania związku pomiędzy poniesionymi wydatkami na te świadczenia a osiągniętymi lub ewentualnymi przychodami. Po spełnieniu tych warunków wydatki na świadczenia dla pracowników będą mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Za błędy odpowie szef
Hojni pracodawcy powinni pamiętać, że od 1 stycznia 2007 r. zostali obciążeni pełną i wyłączną odpowiedzialnością za zaniżenie lub nieujawnienie przychodów ze stosunku pracy swoich pracowników. Maciej Hadas, senior konsultant w departamencie doradztwa podatkowego HLB Frąckowiak i Wspólnicy, podkreślił w rozmowie z nami, że pracownicy mogą się czuć komfortowo, ponieważ w przypadku braku potrącenia podatku przez pracodawcę to pracodawca, a nie pracownik, będzie musiał zapłacić zaległy podatek.

- W praktyce zdarza się, że pracownicy mają pretensje do pracodawców, gdy okazuje się, że pierwsza pensja jest niższa, gdyż pracodawca potrącił z wynagrodzenia pracownika podatek należny od wartości świadczenia rzeczowego. Pracodawcy, chcąc uniknąć takich nieporozumień, powinni w momencie oferowania pracownikom świadczeń dodatkowych uświadamiać im, że równowartość pieniężna takiego świadczenia będzie podlegała opodatkowaniu - radził Maciej Hadas.

Podkreślił także, że niekiedy wysokość kosztów ponoszonych przez pracodawcę na rzecz pracowników jest ustalana w sposób zryczałtowany i niezależny od liczby osób, z którymi te koszty się wiążą (np. impreza integracyjna, usługi medyczne, basen).

- Tym samym brak jest możliwości stwierdzenia, czy dane osoby otrzymały świadczenia. W takiej sytuacji nie występuje podstawa do uwzględnienia ich wartości w przychodach pracownika - podsumował ekspert HLB Frąckowiak i Wspólnicy.

Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie

Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi

Posiadasz już konto? Zaloguj się.
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe zawody w klasyfikacji od 2026 roku. MRPiPS opublikowało projekt rozporządzenia [Projekt z 9 lipca 2025 r.]

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało projekt nowego rozporządzenia dotyczącego klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy. Dokument trafił 14 lipca 2025 r. do konsultacji publicznych i opiniowania. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2026 roku.

Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

REKLAMA

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

REKLAMA

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

REKLAMA