REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Emerytury, Wynagrodzenie minimalne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiany w OFE

W 2013 r. wprowadzone zostały istotne zmiany w systemie emerytalnym. Zasada zdefiniowanej składki z 1999 r. pozostała jednak bez zmian. Największe zmiany dotyczą Otwartych Funduszy Emerytalnych. Na czym polega reforma OFE?

Okresowa emerytura kapitałowa

Komu przysługuje okresowa emerytura kapitałowa? Jak kształtuje się prawo do okresowej emerytury kapitałowej po ostatnich zmianach w systemie emerytalnym?

System emerytalny - system zdefiniowanej składki

System zdefiniowanej składki zachęca do dłuższego pozostawania na rynku pracy, ponieważ dłuższa aktywność na rynku pracy skutkuje wyższym świadczeniem emerytalnym w przyszłości. Na czym dokładnie polega system zdefiniowanej składki?

Przejście na emeryturę

Każdy ubezpieczony w celu przejścia na emeryturę składa wniosek o ustalenie prawa do emerytury. Aby mógł to zrobić, musi osiągnąć odpowiedni wiek zwany emerytalnym. Kiedy przechodzi się na emeryturę? Czym jest emerytura częściowa?

REKLAMA

O ile wzrosły emerytury i renty od 1 marca 2014 r.

Jak co roku, 1 marca 2014 r. ZUS przeprowadził waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych. Świadczenia te, a także kwoty najniższych emerytur i rent oraz różnego rodzaju dodatki zostały podwyższone wskaźnikiem 101,6%.

Składki ZUS od zlecenia i inne propozycje zmian w ubezpieczeniach

Składki ZUS będą płacone także od zlecenia. Składka emerytalna i rentowa od umów-zlecenia będzie odprowadzana od kwoty co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę. Co jeszcze ulegnie zmianie w systemie ubezpieczeń społecznych?

Emerytury i renty od 1 marca 2014 r.

Emerytury i renty podlegają waloryzacji. Od dnia 1 marca 2014 r. obowiązują nowe kwoty najniższych emerytur i rent, dodatków oraz kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent z tytułu osiągania przychodu z działalności zarobkowej. Jakie to kwoty?

Ubezpieczenia emerytalne i rentowe

Ubezpieczenia emerytalne i rentowe należą do ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych istnieje katalog osób podlegających im obowiązkowo. Komu przysługuje prawo do dobrowolnego objęcia ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym?

REKLAMA

Emerytura mundurowa 2014

Emerytura mundurowa należy się szczególnej grupie pracowników, do której należą m.in. funkcjonariusze policji czy straży pożarnej. Obecnie przysługuje już po 15 latach służby. Nowelizacja przepisów wprowadzona z początkiem 2013 r. zakłada, że funkcjonariusz przyjęty do służby po 31 grudnia 2012 r. przejdzie na emeryturę po 25 latach służby.

Dorabianie do renty socjalnej

Dorabianie do renty socjalnej jest ograniczone ustawowymi limitami po przekroczeniu których zawiesza się wypłatę świadczenia. Od września 1 września 2013 r. prawo do renty socjalnej podlega zawieszeniu w przypadku, gdy osoba uprawniona do renty osiągnęła przychód w łącznej kwocie przekraczającej 2 528,80 zł.

Rozliczanie przychodu emeryta z kilku zleceń na rzecz tego samego podmiotu

Zleceniobiorca, który zawrze kilka umów zlecenia z tym samym podmiotem, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym tylko z jednej umowy – zwykle z tej, którą zaczął wykonywać najwcześniej. Każda z tych umów podlega jednak obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu. Jaki wpływ na sposób rozliczenia składek i podatku w przypadku wykonywania przez jedną osobę kilku umów zlecenia ma uprawnienie tej osoby do emerytury?

Wypłata emerytur zawieszonych od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r.

19 lutego 2014 r. wejdzie w życie ustawa z dnia 13 grudnia 2013 r. o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu w okresie od dnia 1 października 2011 r. do dnia 21 listopada 2012 r. Komu będzie przysługiwała wypłata zawieszonych emerytur?

Odwołanie się od prawomocnej decyzji ZUS dotyczącej wysokości emerytury

Osoba ubezpieczona może złożyć wniosek do ZUS o ponowne ustalenie wysokości emerytury w związku z zaniżonym stażem pracy. Może zdarzyć się, że po ponownym ustaleniu wysokości emerytury, ZUS w dalszym ciągu będzie ją zaniżał. Czy w takiej sytuacji możliwe jest odwołanie się od prawomocnej decyzji ZUS dotyczącej wysokości emerytury?

Zmiany w emeryturach od 1 lutego 2014 r.

Zmiany w emeryturach weszły w życie 1 lutego 2014 r. Wprowadzono okres przejściowy od 1 lutego 2014 r. do 30 października 2014 r., w którym dla potrzeb emerytalnych określono mechanizm przekazania całości środków zgromadzonych w OFE do ZUS.

Obowiązki ubezpieczonych w związku ze zmianami w OFE

Przepisy prawa nakładają na ubezpieczonych nowe obowiązki w związku ze zmianami w OFE. 1 lutego 2014 r. zmieniają się zasady oszczędzania w II filarze. Osoby zbliżające się do emerytury będą miały systematycznie przekazywane składki z otwartych funduszy emerytalnych na subkonto prowadzone w ZUS.

Zmiany w emeryturach 2014

Od 1 lutego 2014 r. wchodzą w życie przepisy umożliwiające wybór między OFE a ZUS. Od 1 kwietnia 2014 r. przez 4 miesiące ubezpieczeni opłacający składki emerytalne będą podejmowali decyzję o przyszłości swoich oszczędności.

Wysokość i składniki minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2014 r.

Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę od 1 stycznia 2014 r. wynosi 1680 zł. Trzeba jednak pamiętać, że wynagrodzenie to nie jest równoznaczne z tzw. wynagrodzeniem zasadniczym. Obejmuje ono także inne składniki wynagrodzeniowe i świadczenia ze stosunku pracy.

Przekroczenie rocznej podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych

Po przekroczeniu rocznej podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych nie należy odprowadzać składek na te ubezpieczenia. Na jakiej podstawie płatnik może uzyskać informację o jej przekroczeniu? Czy można odzyskać nadpłaconą składkę?

Podjęcie pracy zarobkowej przez emeryta

Przychody osiągane przez emerytów mogą sprawić, że ich świadczenie emerytalne ulegnie zawieszeniu lub zmniejszeniu. Jaki przychód może uzyskać emeryt, by jego emerytura pozostała bez zmian?

Nowe przywileje dla żołnierzy zawodowych od początku 2014 r.

Nowe przywileje dla żołnierzy zawodowych zostały wprowadzone ustawą z 11 października 2013 r. o zmianie ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych oraz niektórych innych ustaw.

Emerytura częściowa dla ubezpieczonych urodzonych po 31 grudnia 1948 r.

Możliwość przejścia na emeryturę częściową przed ukończeniem podwyższonego wieku emerytalnego wprowadzona została ustawą z dnia 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Możliwość ta nie dotyczy jednak wszystkich ubezpieczonych, urodzonych po 31 grudnia 1948 r., a jedynie tych którzy mają ukończony wiek 62 lata dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn i nie mają ukończonego, określonego dla nich podwyższonego wieku emerytalnego, wyższego niż 62 lata dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 1 stycznia 2014 r.

Jakie zmiany w ubezpieczeniach społecznych nastąpiły 1 stycznia 2014 r. ? Wyższa kwota minimalnego wynagrodzenia od 1 stycznia 2014 r. spowodowała wzrost składek na ubezpieczenia społeczne. Na nowych zasadach będzie ustalana podstawa wymiaru składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, która będzie obowiązywała przez cały rok. Obowiązują również nowe druki dokumentów ubezpieczeniowych oraz nowe kody ubezpieczenia i świadczenia (przerwy).

Wyrok TK w sprawie waloryzacji świadczeń emerytalnych służb mundurowych

Zgodnie z wyrokiem TK (SK 29/12) w sprawie waloryzacji świadczeń emerytalnych służb mundurowych kwestionowany przepis dotyczący waloryzacji świadczeń emerytalnych służb mundurowych w zakresie, w jakim ma zastosowanie do emerytur przyznanych przed 1 stycznia 1999 r. jest zgodny z konstytucją.

Minimalne odszkodowanie za mobbing w 2014 r.

Minimalne odszkodowanie za mobbing równa się wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku. Ile będzie wynosiło w 2014 roku?

Przystąpienie ubezpieczonego do dobrowolnego ubezpieczenia emerytalnego i rentowego

Dobrowolne przystąpienie do ubezpieczeń emerytalnego i rentowego skutkuje dla płatnika określonymi obowiązkami wobec ZUS. Do takiego ubezpieczenia przystąpić mogą te osoby, które nie spełniają warunków do obowiązkowego objęcia tymi ubezpieczeniami oraz w sytuacji zbiegu tytułów do ubezpieczeń społecznych.

ZUS Rp-7 – 4 najczęstsze błędy

Jednym z dokumentów, na podstawie którego ustala się wysokość emerytury i renty, jest zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu, sporządzane na druku ZUS Rp-7. Błędne informacje w wystawianym przez pracodawcę druku Rp-7 mogą spowodować nadpłatę lub niedopłatę świadczenia należnego ubezpieczonemu.

Odprawy z tytułu zwolnień grupowych w 2014 r.

Odprawy z tytułu zwolnień grupowych w 2014 r. będą wyższe. Ich wysokość uzależniona jest od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku. Maksymalna wysokość odpraw stanowi jego 15-krotność.

Projekt zmian w systemie emerytalnym

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w systemie emerytalnym czyli projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych, przedłożony przez ministra pracy i polityki społecznej.

Renta rodzinna – osoby uprawnione i wysokość świadczenia

Renta rodzinna to świadczenie pieniężne przysługujące członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy albo spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego ze wskazanych świadczeń. Jaka jest wysokość renty rodzinnej?

Dodatek za pracę w porze nocnej w 2014 roku

Pracownikowi, który wykonuje prace w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej. Wysokość dodatku za prace w porze nocnej jest uzależniona od wysokości minimalnego wynagrodzenia za prace obowiązującego w danym roku i wynosi 20 % stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia. Ile wyniesie dodatek za pracę w porze nocnej w 2014 roku?

Komu przysługuje zasiłek przedemerytalny

Zasiłek przedemerytalny może otrzymać osoba tracąca zatrudnienie i posiadająca długoletni staż pracy. Warunkiem koniecznym otrzymania zasiłku jest złożenie wniosku w oddziale ZUS właściwym ze względu na miejsce zamieszkania zainteresowanej osoby.

Kto ma prawo do świadczenia przedemerytalnego?

Świadczenie przedemerytalne otrzyma osoba, która straciła pracę z przyczyn leżących po stronie pracodawcy oraz spełnia warunki określone w przepisach dotyczące wieku i stażu pracy. Konieczne jest przy tym złożenie wniosku we właściwym oddziale ZUS.

Wiek przedemerytalny a ochrona przed zwolnieniem

Pracownikowi w wieku przedemerytalnym przysługuje szczególna ochrona trwałości stosunku pracy. Oznacza to, że pracodawca nie może mu w tym okresie wypowiedzieć umowy. Ochrona ustaje w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu pracy bądź też w przypadku uzyskania przez pracownika prawa do renty.

Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej?

Pracownikowi przysługuje odprawa emerytalna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Urzędnik państwowy i członek korpusu służby cywilnej, w zależności od stażu pracy, może liczy na odprawę nawet w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia. Jej wysokość oblicza się jak ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Dodatki do emerytur i rent

Emeryci i renciści oprócz dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sieroty zupełnej przewidzianych w ustawie o emeryturach i rentach z FUS mogą również liczyć m. in. na dodatek kombatancki, dodatek za tajne nauczanie czy dodatek kompensacyjny.

Emerytury częściowe

Emerytury częściowe to wcześniejsze emerytury, ale tylko w częściowej wysokości. Ustawodawca podwyższając wiek emerytalny umożliwił przejście na takie emerytury. Prawo do nich mają kobiety, które osiągnęły 62 lat i mają co najmniej 35-letni staż ubezpieczeniowy oraz mężczyźni, którzy osiągnęli 65 lat i mają co najmniej 40-letni staż ubezpieczeniowy.

Wyższy wiek emerytalny

Wyższy wiek emerytalny obowiązuje w Polsce od 1 stycznia 2013 r. Zrównany dla obu płci wiek emerytalny wynosi 67 lat dla kobiet i mężczyzn. Przed nowelizacją wiek emerytalny kobiet wynosił 60 lat, a mężczyzn 65. Wprowadzone zmiany objęły kobiety urodzone po 31 grudnia 1952 r. oraz mężczyzn urodzonych po 31 grudnia 1947 r.

Wynagrodzenie minimalne 2014

Wynagrodzenie minimalne za pracę w 2014 r. będzie wynosiło 1680 zł. To 80 zł więcej niż w 2013 roku. Kwota ta będzie obowiązywała od 1 stycznia do 31 grudnia 2014 r. Na co wpływa wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę?

Płaca minimalna w Polsce - Raport płacowy. Polska i świat – cz. 2

Raport Płacowy. Polska i świat przygotowany na potrzeby Związku Przedsiębiorców i Pracodawców prezentuje szczegółowe dane dotyczące wynagrodzeń zarówno w Polsce jak i na świecie.

Ranking zarobków na świecie i w Polsce - Raport płacowy. Polska i świat – cz. 1

Raport Płacowy. Polska i świat przygotowany na potrzeby Związku Przedsiębiorców i Pracodawców prezentuje szczegółowe dane dotyczące wynagrodzeń zarówno w Polsce jak i na świecie.

Zmiany w OFE niezgodne z konstytucją?

Rząd zaproponował zmiany w OFE. Zdaniem ekspertów, zmiany te mogą naruszać Konstytucję. Rząd będzie mógł wykorzystać bierność ubezpieczonych. Jeśli nie opowiedzą się za kontynuacją oszczędzania w II filarze, trafią automatycznie do ZUS.

Wysokość świadczenia przedemerytalnego

Świadczenie przedemerytalne przysługuje w jednej dla wszystkich uprawnionych kwocie miesięcznie i jest wypłacane przez ZUS. Obecnie wynosi 975,78 zł. Świadczenie podlega waloryzacji na zasadach przewidzianych w ustawie o rentach i emeryturach z FUS. Oznacza to, że jego wysokość zmienia się w ramach kolejnych waloryzacji.

Wysokość emerytury w 2014 roku

Waloryzacja rent i emerytur w 2014 roku wyniesie 2,14 proc. Emerytury wzrosną więc o ustawowe minimum. Oznacza to, że emeryci nie mają co liczyć wyższe świadczenia. Średnio emerytura wzrośnie o 35 zł.

Wcześniejsza emerytura za pracę w szczególnie szkodliwych warunkach

Osoby wykonujące pracę w szczególnych warunkach mogą liczyć na wcześniejszą emeryturę. Za pracę w szczególnych warunkach uważa się pracę związaną z czynnikiem ryzyka, która w miarę zwiększania czasu jego działania może powodować trwałe uszkodzenie zdrowia.

Emerytura rolnicza

Emerytura rolnicza jest świadczeniem z ubezpieczenia emerytalno-rentowego, finansowanym w przeważającej części z dotacji budżetowej. Rolnik nabywa do niej prawo po spełnieniu określonych w ustawie warunków. Jednym z nich jest osiągnięcie odpowiedniego wieku emerytalnego.

Emerytura pomostowa

Emerytura pomostowa jest świadczeniem o charakterze przejściowym. Przysługuje pracownikom wykonującym prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Jest wypłacana uprawnionemu do dnia osiągnięcia przez niego wieku emerytalnego lub do dnia poprzedzającego dzień nabycia przez niego prawa do emerytury ustalonej na podstawie odrębnych przepisów.

Ustawowe minimum wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2014 roku

Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2014 roku w 2014 roku będzie wynosił 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. Jest to ustawowe minimum, przewidziane w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Potrącenia z wynagrodzenia bez zgody pracownika

Kwestia potrąceń z wynagrodzenia pracownika jest ściśle związana z ochroną wynagrodzenia ze stosunku pracy. Wynagrodzenie jest bowiem istotnym elementem stosunku pracy, chronionym przez kodeks pracy. Pracownik nie może się go zrzec, ani przenieść prawa do niego na inną osobę, zaś pracodawca ma co do zasady obowiązek wypłacenia wynagrodzenia do rąk pracownika. Kiedy więc może nastąpić potrącenie z wynagrodzenia bez zgody pracownika?

Emerytura mieszana 2014

Osoby, które osiągną wiek emerytalny w 2014 roku, będą mogły uzyskać tak zwaną emeryturę mieszaną. Skorzystanie z tego uprawnienia będzie miało miejsce na wniosek osoby ubezpieczonej, która nie pobierała wcześniejszej emerytury oraz nie przystąpiła do OFE oraz nie będzie pobierać emerytury z OFE za pośrednictwem ZUS-u.

Wcześniejsza emerytura pracownika pozostającego w stosunku pracy

Wcześniejsza emerytura przysługuje po ukończeniu 60 lat pracownikom zatrudnionym w szczególnych warunkach po spełnieniu określonych warunków. Czy pracownik pozostający w stosunku pracy może mieć przyznaną i wypłacaną przez ZUS emeryturę?

REKLAMA