REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odwołanie się od prawomocnej decyzji ZUS dotyczącej wysokości emerytury

Agata Konarska
Wysokość emerytury - odwołanie. /Fot. Fotolia
Wysokość emerytury - odwołanie. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Osoba ubezpieczona może złożyć wniosek do ZUS o ponowne ustalenie wysokości emerytury w związku z zaniżonym stażem pracy. Może zdarzyć się, że po ponownym ustaleniu wysokości emerytury, ZUS w dalszym ciągu będzie ją zaniżał. Czy w takiej sytuacji możliwe jest odwołanie się od prawomocnej decyzji ZUS dotyczącej wysokości emerytury?

PROBLEM

Nasza pracownica od października 2006 r. pobiera wcześniejszą emeryturę. Do ustalenia wysokości świadczenia ZUS uwzględnił 21 lat i 7 miesięcy okresów składkowych i nieskładkowych. Ponieważ według obliczeń ubezpieczonej długość stażu pracy wynosiła ponad 23 lata, w 2013 r. złożyła do ZUS wniosek o ponowne ustalenie wysokości emerytury w związku z zaniżonym stażem pracy. ZUS przyznał się do popełnionego błędu i na nowo ustalił wysokość emerytury, przyjmując staż emerytalny w wymiarze 23 lata i 2 miesiące okresów składkowych i nieskładkowych. Decyzja w sprawie została wydana 13 grudnia 2013 r. Pracownica otrzymała wyrównanie za 3 lata. Jednak zgodnie z moimi obliczeniami ZUS w dalszym ciągu zaniża staż o 6 miesięcy. Czy w takiej sytuacji jest jeszcze możliwość ponownej korekty decyzji, skoro emeryturę przyznano w 2006 r.?

Autopromocja

RADA

Tak. Od decyzji wydawanych przez organ rentowy przysługują środki odwoławcze. Odwołanie od decyzji ZUS można wnieść do sądu okręgowego – sądu pracy i ubezpieczeń społecznych w terminie miesiąca od dnia otrzymania decyzji.

Zobacz również serwis: Emerytury i renty

UZASADNIENIE

Jeśli w dalszym ciągu Państwa pracownica nie zgadza się z wyliczonym przez organ rentowy stażem pracy, może złożyć odwołanie od decyzji z 13 grudnia 2013 r. Nie ma przy tym znaczenia, że decyzja dotyczy emerytury przyznanej w 2006 r. Odwołanie od decyzji ZUS składa się w terminie miesiąca od daty jej otrzymania. Jeżeli termin jest oznaczony jako miesiąc, taki termin należy liczyć jako 30 dni.

PRZYKŁAD

Dalszy ciąg materiału pod wideo

ZUS wydał decyzję 13 grudnia 2013 r. Ubezpieczony otrzymał ją 20 grudnia i ma miesiąc na wniesienie odwołania. Miesięczny termin należy liczyć jako kolejne 30 dni. Termin upłynął 20 stycznia 2014 r.

Jeżeli świadczenie emerytalne zostało źle naliczone z powodu błędu ZUS, organ wypłaci wyrównanie za okres nie dłuższy niż 3 lata.

W sytuacji każdej prawomocnej decyzji (od której nie przysługuje już odwołanie), świadczeniobiorca może w każdej chwili zgłosić wniosek o wznowienie postępowania z uwagi na to, że przy ustalaniu wysokości świadczenia został popełniony błąd przez ZUS. ZUS ma obowiązek dokonania odpowiedniej korekty świadczenia (jeżeli wniosek jest zasadny), a wyrównanie wypłaci za okres nie dłuższy niż 3 lata.

Podwyższone świadczenie wypłaca się poczynając od miesiąca, w którym powstało prawo do podwyższenia. Jednak wyrównanie przysługuje za okres nie dłuższy niż 3 lata poprzedzające miesiąc zgłoszenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy lub wydania decyzji z urzędu.

Polecamy także: Wniosek do ZUS o przeliczenie kapitału początkowego


PRZYKŁAD

Pracownica pobiera rentę z tytułu niezdolności do pracy od 12 marca 2012 r. Jednak dopiero w styczniu 2014 r. znalazła błąd w wyliczeniu podstawy wymiaru emerytury. ZUS nie uwzględnił nagrody dotyczącej 2000 r., od której zostały odprowadzone składki, a ten rok był uwzględniony w podstawie obliczenia renty. Ubezpieczona w styczniu 2014 r. złożyła wniosek o ponowne wyliczenie świadczenia. ZUS dokonał korekty wyliczenia emerytury za okres od 12 marca 2012 r. do 31 grudnia 2013 r. wraz z należnymi odsetkami. Od 1 stycznia 2014 r. zainteresowana pobiera rentę ustaloną w prawidłowej wysokości.

Odwołanie od decyzji ZUS można wnieść do sądu okręgowego – sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Wnosi się je na piśmie lub ustnie do protokołu sporządzonego przez organ rentowy. Termin na wniesienie odwołania wynosi miesiąc od dnia otrzymania decyzji.

Autopromocja

Organ rentowy po otrzymaniu odwołania jest zobowiązany do wnikliwego przeanalizowania postawionych w odwołaniu zarzutów. Jeżeli odwołanie zostanie uznane w całości za słuszne, organ rentowy niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie 30 dni od wniesienia odwołania, powinien uchylić swoją decyzję. W takim przypadku sprawie nie nadaje się dalszego biegu. Jeżeli natomiast organ rentowy w części lub w całości podtrzymuje swoje stanowisko, przekazuje odwołanie do sądu niezwłocznie, nie później niż w terminie 30 dni od wniesienia odwołania – wraz z uzasadnieniem.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Podstawa prawna:

Więcej przeczytasz w Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń >>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Asystencja osobista. Ustawa wyczekiwana przez osoby z niepełnosprawnościami

  W Polsce jest ponad 3 mln osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności. Poziom zatrudnienia tych osób odbiega od innych państw europejskich. Brakuje też dla nich i ich rodzin systemowego wsparcia w środowisku lokalnym. Z tego względu tak bardzo wyczekiwane jest wprowadzenie ustawy o asystencji osobistej.

  Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

  Zakwaterowanie dla pracowników delegowanych do pracy za granicę bez podatku – wyrok NSA

  Zapewnienie pracownikowi delegowanemu, zwłaszcza na krótki czas, nieodpłatnego zakwaterowania i pokrycia kosztów podróży nie powoduje powstania po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyrok NSA z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21).

  Jak pracodawca może zareagować na przyprowadzanie przez pracownika dziecka do pracy

  Pracownica zatrudniona w sklepie kolejny raz przyprowadziła do pracy 5-letniego syna. Tłumaczyła to tym, że syn ma katar i nie mógł iść do przedszkola, a pracownica nie ma już urlopu na żądanie. W sklepie 5-latek siedzi sam na zapleczu, kiedy pracownica pracuje, co budzi nasze duże obawy o bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Ponadto pracownica nie skupia się w pełni na pracy, tylko co chwilę oddala się ze stanowiska pracy na zaplecze, żeby sprawdzić, co z dzieckiem. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Czy możemy ukarać ją upomnieniem lub naganą albo zwolnić, żeby w jej miejsce zatrudnić w pełni efektywnego pracownika? Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy regulację zakazującą przychodzenia do pracy z dzieckiem?

  REKLAMA

  Jest źle, będzie lepiej? Młodzi nadzieją na poprawę profilaktyki zdrowotnej w Polsce

  W ostatnich latach Polska stanęła w obliczu nie tylko wyzwań związanych z gospodarką czy polityką, ale także ze zdrowiem publicznym. Badania profilaktyczne, kluczowe dla wczesnego wykrywania chorób, stanowią istotny element dbałości o zdrowie. Niestety, statystyki wskazują, że Polacy nie korzystają z nich w wystarczającym stopniu. Jednak nadzieję na poprawę tych wskaźników niesie ze sobą zaangażowanie młodszych pokoleń, zwłaszcza pokolenia Z i milenialsów. 

  Prawie 50% imigrantów pracujących w Polsce znalazło zakwaterowanie dzięki pracodawcom

  Aż 47% imigrantów zatrudnionych w Polsce skorzystało z pomocy pracodawcy lub agencji pracy przy znalezieniu zakwaterowania w Polsce, a 33% cudzoziemców znalazło lokum samodzielnie – wynika z pierwszego w Polsce badania na temat sytuacji mieszkaniowej zatrudnionych w naszym kraju migrantów „Pracownik zagraniczny – zakwaterowanie w Polsce”, przeprowadzonego przez EWL Group, RentLito oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

  Przeciętne wynagrodzenie w styczniu 2024 r. wyniosło 7768,35 zł brutto, o 264,61 zł mniej niż w grudniu 2023 r. Średnio 12634,53 zł zarobili pracownicy sekcji Informacja i komunikacja

  Przeciętne wynagrodzenie wyniosło w styczniu 2024 r. 7768,35 zł brutto. To o 12,8% więcej niż rok wcześniej, ale o 3,3% mniej niż w grudniu 2023 r. Sektor przedsiębiorstw zatrudniał w styczniu 6515,7 tys. osób – o 0,3% więcej niż w grudniu, ale o 0,2% mniej niż przed rokiem. Główny Urząd Statystyczny podał dane za pierwszy miesiąc 2024 r.

  Waloryzacja świadczeń wypłacanych przez ZUS. Od 1 marca 2024 r. świadczenia emerytalno-rentowe wzrosną o 12,12%

  Co roku ZUS waloryzuje wypłacane świadczenia emerytalno-rentowe. W 2024 r. waloryzacja nastąpi od 1 marca. Świadczenia wzrosną o 12,12%.

  REKLAMA

  Wielkanoc 2024 będzie krótsza niż zwykle

  Święta Wielkiej Nocy w 2024 r. będą trwać o godzinę krócej niż zwykle. Wielkanoc w tym roku przypada 31 marca. Jest to zarazem ostatnia niedziela marca; dzień, w którym przechodzimy na czas letni. 

  Premier odwołał szefa urzędu ds. kombatantów na wniosek Agnieszki Dziemianowicz-Bąk

  Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk został 20 lutego 2024 r. odwołany ze stanowiska. Taką decyzję podjął premier Donald Tusk na wniosek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk. Cztery dni wcześniej szefowa resortu skrytykowała Urząd za organizowanie wydarzeń upamiętniających Józefa Kurasia „Ognia” i Brygadę Świętokrzyską NSZ oraz zakazała takich działań.

  REKLAMA