REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odwołanie się od prawomocnej decyzji ZUS dotyczącej wysokości emerytury

Agata Konarska
Wysokość emerytury - odwołanie. /Fot. Fotolia
Wysokość emerytury - odwołanie. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Osoba ubezpieczona może złożyć wniosek do ZUS o ponowne ustalenie wysokości emerytury w związku z zaniżonym stażem pracy. Może zdarzyć się, że po ponownym ustaleniu wysokości emerytury, ZUS w dalszym ciągu będzie ją zaniżał. Czy w takiej sytuacji możliwe jest odwołanie się od prawomocnej decyzji ZUS dotyczącej wysokości emerytury?

PROBLEM

Nasza pracownica od października 2006 r. pobiera wcześniejszą emeryturę. Do ustalenia wysokości świadczenia ZUS uwzględnił 21 lat i 7 miesięcy okresów składkowych i nieskładkowych. Ponieważ według obliczeń ubezpieczonej długość stażu pracy wynosiła ponad 23 lata, w 2013 r. złożyła do ZUS wniosek o ponowne ustalenie wysokości emerytury w związku z zaniżonym stażem pracy. ZUS przyznał się do popełnionego błędu i na nowo ustalił wysokość emerytury, przyjmując staż emerytalny w wymiarze 23 lata i 2 miesiące okresów składkowych i nieskładkowych. Decyzja w sprawie została wydana 13 grudnia 2013 r. Pracownica otrzymała wyrównanie za 3 lata. Jednak zgodnie z moimi obliczeniami ZUS w dalszym ciągu zaniża staż o 6 miesięcy. Czy w takiej sytuacji jest jeszcze możliwość ponownej korekty decyzji, skoro emeryturę przyznano w 2006 r.?

REKLAMA

Autopromocja

RADA

Tak. Od decyzji wydawanych przez organ rentowy przysługują środki odwoławcze. Odwołanie od decyzji ZUS można wnieść do sądu okręgowego – sądu pracy i ubezpieczeń społecznych w terminie miesiąca od dnia otrzymania decyzji.

Zobacz również serwis: Emerytury i renty

UZASADNIENIE

Jeśli w dalszym ciągu Państwa pracownica nie zgadza się z wyliczonym przez organ rentowy stażem pracy, może złożyć odwołanie od decyzji z 13 grudnia 2013 r. Nie ma przy tym znaczenia, że decyzja dotyczy emerytury przyznanej w 2006 r. Odwołanie od decyzji ZUS składa się w terminie miesiąca od daty jej otrzymania. Jeżeli termin jest oznaczony jako miesiąc, taki termin należy liczyć jako 30 dni.

PRZYKŁAD

Dalszy ciąg materiału pod wideo

ZUS wydał decyzję 13 grudnia 2013 r. Ubezpieczony otrzymał ją 20 grudnia i ma miesiąc na wniesienie odwołania. Miesięczny termin należy liczyć jako kolejne 30 dni. Termin upłynął 20 stycznia 2014 r.

Jeżeli świadczenie emerytalne zostało źle naliczone z powodu błędu ZUS, organ wypłaci wyrównanie za okres nie dłuższy niż 3 lata.

W sytuacji każdej prawomocnej decyzji (od której nie przysługuje już odwołanie), świadczeniobiorca może w każdej chwili zgłosić wniosek o wznowienie postępowania z uwagi na to, że przy ustalaniu wysokości świadczenia został popełniony błąd przez ZUS. ZUS ma obowiązek dokonania odpowiedniej korekty świadczenia (jeżeli wniosek jest zasadny), a wyrównanie wypłaci za okres nie dłuższy niż 3 lata.

Podwyższone świadczenie wypłaca się poczynając od miesiąca, w którym powstało prawo do podwyższenia. Jednak wyrównanie przysługuje za okres nie dłuższy niż 3 lata poprzedzające miesiąc zgłoszenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy lub wydania decyzji z urzędu.

Polecamy także: Wniosek do ZUS o przeliczenie kapitału początkowego


PRZYKŁAD

REKLAMA

Pracownica pobiera rentę z tytułu niezdolności do pracy od 12 marca 2012 r. Jednak dopiero w styczniu 2014 r. znalazła błąd w wyliczeniu podstawy wymiaru emerytury. ZUS nie uwzględnił nagrody dotyczącej 2000 r., od której zostały odprowadzone składki, a ten rok był uwzględniony w podstawie obliczenia renty. Ubezpieczona w styczniu 2014 r. złożyła wniosek o ponowne wyliczenie świadczenia. ZUS dokonał korekty wyliczenia emerytury za okres od 12 marca 2012 r. do 31 grudnia 2013 r. wraz z należnymi odsetkami. Od 1 stycznia 2014 r. zainteresowana pobiera rentę ustaloną w prawidłowej wysokości.

Odwołanie od decyzji ZUS można wnieść do sądu okręgowego – sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Wnosi się je na piśmie lub ustnie do protokołu sporządzonego przez organ rentowy. Termin na wniesienie odwołania wynosi miesiąc od dnia otrzymania decyzji.

Organ rentowy po otrzymaniu odwołania jest zobowiązany do wnikliwego przeanalizowania postawionych w odwołaniu zarzutów. Jeżeli odwołanie zostanie uznane w całości za słuszne, organ rentowy niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie 30 dni od wniesienia odwołania, powinien uchylić swoją decyzję. W takim przypadku sprawie nie nadaje się dalszego biegu. Jeżeli natomiast organ rentowy w części lub w całości podtrzymuje swoje stanowisko, przekazuje odwołanie do sądu niezwłocznie, nie później niż w terminie 30 dni od wniesienia odwołania – wraz z uzasadnieniem.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Podstawa prawna:

Więcej przeczytasz w Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń >>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA