| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Zmiany w OFE

Zmiany w OFE

W 2013 r. wprowadzone zostały istotne zmiany w systemie emerytalnym. Zasada zdefiniowanej składki z 1999 r. pozostała jednak bez zmian. Największe zmiany dotyczą Otwartych Funduszy Emerytalnych. Na czym polega reforma OFE?

Główne założenia reformy z 1999 r. polegające na zastąpieniu systemu o zdefiniowanym świadczeniu systemem o zdefiniowanej składce zostały zachowane. Jednak wprowadzone wówczas OFE (II filar) okazały się bardzo kosztowną i nieefektywną częścią systemu emerytalnego, która wymagała gruntownej przebudowy.

Sprawdź, co Ci się bardziej opłaca – ZUS czy OFE? Kup poradnik z opiniami ekspertów!

Dlatego w ramach reformy z 2013 r. z OFE do ZUS przeniesione zostały obligacje skarbowe (tzw. likwidacja części obligacyjnej OFE) i wprowadzona została dobrowolność udziału w OFE. Dodatkowo obniżone zostały opłaty pobierane przez PTE (instytucje finansowe zarządzające OFE), a także wprowadzony został, tzw. suwak bezpieczeństwa.

Zobacz również serwis: Emerytury i renty

Likwidacja części obligacyjnej

Do końca ubiegłego roku ponad połowa składki emerytalnej, która trafiała do OFE, przeznaczona była na zakup obligacji. Z punktu widzenia procesów gospodarczych, tworzyło to „jałowy” obieg pieniądza. Co to znaczy? Państwo musiało zaciągnąć dług, aby przekazać do OFE środki, za które OFE, po odliczeniu prowizji, kupowało ten zaciągnięty dług w postaci obligacji skarbowych. Jedynym efektem tego obiegu był wyższy poziom deficytu budżetowego i wyższy dług publiczny. Dlatego, z inicjatywy rządu, zlikwidowano tzw. część obligacyjną OFE. Obligacje z OFE zostały przeniesione do ZUS, a ich wartość zapisana na indywidualnych subkontach ubezpieczonych. Nikt nie stracił nawet złotówki! Następnie obligacje zostały umorzone, dzięki czemu spadł dług publiczny, a w konsekwencji koszty jego obsługi.

Zmiany, które weszły w życie pozwoliły na obniżenie długu publicznego o ok. 7,6 pkt. proc. PKB. Równolegle rząd wprowadził stabilizującą regułę wydatkową i w jej ramach obniżył progi ostrożnościowe długu publicznego, co pozwoli na jego stabilizację na niskim poziomie i gwarancję, że pieniądze z OFE nie zostaną „przejedzone”.

Dobrowolność udziału w OFE

Wszyscy obecni członkowie OFE będą mogli, w ciągu 4 miesięcy ( od 1 kwietnia 2014 r. do 31 lipca 2014 r.), podjąć decyzję w sprawie przyszłej składki emerytalnej. Członkowie OFE zdecydują, czy chcą, aby ich składka w całości trafiała do ZUS: na indywidualne konto w I filarze (ok. 60% składki) i na subkonto (ok. 40% składki), czy w większości do ZUS (85% składki), a w części do OFE (15% składki).

Polecamy także: ZUS czy OFE - wybór od 1 kwietnia do 31 lipca

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

PPK

Eksperci portalu infor.pl

MotoKariera

Kariera w motoryzacji na najwyższym biegu!

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »