REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Projekt zmian w systemie emerytalnym

Subskrybuj nas na Youtube
Projekt zmian systemu emerytalnego. /Fot. Fotolia
Projekt zmian systemu emerytalnego. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w systemie emerytalnym czyli projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych, przedłożony przez ministra pracy i polityki społecznej.

Zmiany w systemie emerytalnym

Rząd przyjął projekt zmian w systemie emerytalnym, które dotyczą przede wszystkim funkcjonowania OFE. Zdecydowano, że część uprawnień emerytalnych wyrażonych obligacyjnymi zobowiązaniami Skarbu Państwa zostanie przeniesiona z Otwartych Funduszy Emerytalnych do ZUS. Zgodnie z projektem, 3 lutego 2014 r. OFE przekażą do ZUS 51,5 proc. wartości aktywów netto każdego funduszu. W pierwszej kolejności do ZUS trafią obligacje i bony skarbowe.

REKLAMA

Autopromocja

Obligacje skarbowe przekazane do ZUS zostaną umorzone. Pozostałe kategorie aktywów będą przekazane do Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD). Otwarte Fundusze Emerytalne 31 października 2014 r. prześlą do ZUS informację o liczbie i wartości umorzonych jednostek rozrachunkowych, a ZUS zewidencjonuje je na subkontach do 31 marca 2015 r. Wartość środków zewidencjonowanych na subkoncie nie będzie niższa niż wartość jednostek rozrachunkowych z 3 września 2013 r., dzięki czemu żaden z ubezpieczonych nie poniesie strat z przeniesienia. Środki przeniesione do ZUS będą podlegać waloryzacji wskaźnikiem równym średniorocznej dynamice wartości PKB za ostatnie 5 lat.

Zobacz również serwis: Emerytury i renty

Podstawą do ustalenia emerytury będzie suma środków zewidencjonowanych na koncie i subkoncie wraz z kwotą środków przeniesioną z OFE do ZUS. Sposób ten będzie taki sam, jak w I filarze systemu. Całość wypłaty świadczenia będzie dokonywana przez ZUS. Przez cały okres pobierania okresowej emerytury kapitałowej przez kobiety zachowane zostaną obecne zasady dziedziczenia i podziału środków. Po osiągnięciu docelowego wieku emerytalnego świadczenie kobiet będzie na nowo wyliczane, z gwarancją, że nie może być niższe niż od dotychczas pobieranego. Po osiągnięciu docelowego wieku emerytalnego, środki stanowiące podstawę wyliczenia emerytury zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn będą przez okres 3 lat podlegać dziedziczeniu, w proporcji do okresu wypłaty emerytury.

Suwak bezpieczeństwa

Przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE będą stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie (tzw. suwak bezpieczeństwa).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

OFE lub subkonto w ZUS

Ubezpieczeni, będący członkiem OFE, będą sami decydowali, czy chcą, aby ich składki były odprowadzane do OFE czy na subkonto w ZUS. Od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 r. każdy członek OFE będzie mógł złożyć w ZUS oświadczenie o dalszym przekazywaniu składki do OFE. Składka będzie kierowana do OFE począwszy od składki opłaconej za lipiec 2014 r. W przypadku pozostałych osób składka będzie ewidencjonowana wyłącznie na subkoncie w ZUS.

Polecamy także: System emerytalny - raport

Zmiana decyzji

Ubezpieczony będzie mógł zmienić swoją decyzję i dokonać nowego wyboru w okresie od 1 kwietnia do 31 lipca, co cztery lata, począwszy od 2016 r. Każdy więc będzie mógł podjąć decyzję odnośnie nowych składek – czy nadal przekazuje środki do OFE, czy na subkonto ZUS. Środki zgromadzone na subkoncie podlegają identycznym zasadom dziedziczenia i podziału, jak w przypadku środków zgromadzonych w OFE. Zlikwidowany zostanie mechanizm losowania.

Niższe opłaty

Projekt ustawy zakłada, że osoby, które zostaną w OFE, będą przekazywały do niego składkę w wysokości 2,92 proc. wynagrodzenia brutto. Pobierana przez fundusze maksymalna opłata od składki spadnie z 3,5 do 1,75 proc. Obniżona będzie również opłata pobierana przez ZUS za przekazywanie składek do OFE - 0,8 do 0,4 proc. Zaproponowano, aby od 1 lipca 2014 r. fundusze mogły różnicować wysokość opłaty od składki w zależności od stażu członkowskiego.

Inwestycje

OFE nie będą mogły inwestować w obligacje skarbowe oraz w instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa, będą jednak mogły inwestować w większym stopniu w akcje giełdowych spółek, obligacje samorządowe, drogowe czy korporacyjne. Przeniesienie części obligacyjnej OFE do ZUS wpłynie na obniżenie poziomu długu publicznego w relacji do PKB oraz podniesie wiarygodność Polski na rynkach finansowych.

Projekt nowelizacji wprowadza także nowe przepisy, których celem jest wykonanie wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w kwestii usunięcia ograniczeń w zakresie lokowania aktywów poza granicami Polski.

Przewiduje się zwiększenie możliwości inwestowania OFE w aktywa denominowane w obcej walucie poprzez stopniowe, kilkuletnie podwyższanie limitu – aż do osiągnięcia docelowego poziomu 30 proc. Przyjęty harmonogram dojścia do poziomu docelowego: do końca 2014 r. – 10 proc., w 2015 r. – 20 proc., a od 2016 r. – 30 proc.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Rzetelna i pełna informacja

Przyjęto, że każda osoba podejmująca decyzję o pozostaniu w OFE czy przejściu do ZUS powinna mieć zapewnioną rzetelną i pełną informację. W związku OFE będzie przesyłał każdemu członkowi, oprócz informacji o ośrodkach znajdujących się na jego rachunku, terminach dokonywanych wpłat składek i wypłat transferowych oraz przeliczeniu na jednostki rozrachunkowe, także obowiązkowo informacje o zasadach polityki inwestycyjnej i celu inwestycyjnym danego funduszu wraz ze wskaźnikami, do których porównywane będą osiągane przez fundusz stopy zwrotu oraz kosztami i opłatami ponoszonymi przez członka OFE i opisem ryzyka inwestycyjnego.

Ten sam pakiet informacji, dotyczący zasad i celu polityki inwestycyjnej, będzie zawierać prospekt informacyjny OFE, udostępniany na każde żądanie członka OFE oraz zamieszczany na stronach internetowych funduszu. Wszystkie informacje dla członków OFE muszą być przedstawiane w sposób jasny i dokładny, by każdy mógł zrozumieć ryzyko związane z uczestnictwem w funduszu i podjąć świadomą decyzję w sprawie podpisania umowy z OFE (po podjęciu zatrudnienia) lub w sprawie przekazywania składek do OFE albo do ZUS.
Zakazana będzie ponadto reklama, która w sposób nierzetelny przedstawia sytuację funduszu lub ryzyko związane z członkostwem w OFE i może sprawić, że ubezpieczony dokonana niewłaściwego wyboru.

Zakaz reklam OFE

Dodatkowo, do 31 lipca 2014 r., reklamy zawierające informacje o OFE będą zakazane. W przypadku naruszenia tego zakazu organ nadzoru może nałożyć karę w wysokości 3 mln zł.
Zmiany w regulacjach dotyczących Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego mają zachęć do oszczędzania w tym systemie. Proponuje się, by roczny limit wpłat do IKZE nie przekraczał kwoty odpowiadającej 1,2 krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego. Kwota rocznego limitu wpłat będzie ogłaszana w „Monitorze Polskim” do końca roku kalendarzowego poprzedzającego rok dokonywania wpłat do IKZE. Przewidziano ponadto, że od kwoty wypłat z IKZE, w tym także dokonywanych na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, będzie pobierany zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10 proc. przychodu, bez względu na formę tej wypłaty.

Jeden rachunek FUS

W ramach Funduszu Ubezpieczeń Społecznych połączone zostaną rachunki bankowe funduszy: emerytalnego, rentowego, chorobowego i wypadkowego w jeden rachunek FUS. Wyeliminuje to sztuczny ruch pieniądza między tymi rachunkami oraz zmniejszy koszty operacji.

Zobacz także: Zmiany w OFE niezgodne z konstytucją?

Zapewnienie bezpieczeństwa

Zaproponowane przez rząd zmiany w systemie emerytalnym zapewnią bezpieczeństwo nie tylko obecnym i przyszłym emerytom, ale również finansom publicznym i rynkom kapitałowym. Dzięki wprowadzonym zmianom zmniejszą się ponoszone przez budżet państwa koszty systemu emerytalnego oraz zmniejszy się dług publiczny.

Źródło: premier.gov.pl

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

PIE: do 2035 r. na polskim rynku pracy ubędzie 2,1 mln pracowników. Kogo zatrudniać zamiast obywateli Ukrainy?

Zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) do 2035 r. z polskiego rynku pracy ubędzie aż 2,1 mln pracowników. Czy pracownicy z Ukrainy odejdą? Kogo można tanio zatrudnić na te miejsca?

Pracownicy dorabiają na coraz większą skalę. Podstawowa umowa to teraz za mało

Teraz podstawowa umowa o pracę często nie wystarcza. Pracownicy podpisują dodatkowe zlecenia nie tylko dla pieniędzy. Dlaczego Polacy coraz częściej dorabiają? Oto wyniki badania.

REKLAMA

70 tys. odprawy dla zwolnionego pracownika w 2025 r. Czy będzie zmiana w 2026 r.

Pracownik, z którym pracodawca rozwiązał stosunek pracy w ramach zwolnień grupowych lub zwolnienia indywidualnego, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej maksymalna wysokość nie może przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. W 2025 r. jest to prawie 70000 zł.

Pomoc ZUS-u dla firm poszkodowanych w powodzi z 2024 r. - podsumowanie

Od jesieni minionego roku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogli skorzystać ze specjalnych form wsparcia i ulg realizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Opolski ZUS podsumował pomoc udzieloną przedsiębiorcom poszkodowanym w powodzi z 2024 r.

ZUS przypomina: Tylko złożenie wniosku do 30 kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia

Zbliża się koniec terminu składania wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Rodzic powinien złożyć wniosek do 30 kwietnia 2025 r. Jeśli ten termin zostanie dotrzymany, to ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego będzie zachowana i ZUS wypłaci 800 plus do 30 czerwca 2025 r.

21 kluczowych zmian dla prawa pracy w 2025 r. To jest reforma rynku pracy jakiej nie było. Prezydent RP podpisał ustawę.

Takiej reformy rynku pracy niebyło od dawna. Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia składa się XIV działów, 453 artykułów (330 stron) oraz zmienia 51 ustaw! Jeszcze w tym kwartale 2025 r. wejdzie w życie 21 kluczowych zmian dla prawa pracy.

REKLAMA

ZUS: stabilna sytuacja finansowa FUS w 2024 r. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił opracowanie ZUS "Podsumowanie sytuacji finansowej FUS z 2024 r." Z opracowania wynika, że sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest stabilna, a prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł.

Wysokość wynagrodzenia i rodzaj przysługujących benefitów są dla Zetek najważniejszym miernikiem ich wartości

Pracownicy z pokolenia Z przywiązują dużą wagę do wysokości wynagrodzenia i dodatkowych świadczeń z umowy o pracę ze względów nie tylko materialnych. Bezpieczne ekonomicznie i spokojne życie to oczywiście ważna dla nich wartość. Jednak wysokość pensji i inne benefity są jednocześnie miernikiem poczucia własnej wartości, a może nawet i szacunku do nich.

REKLAMA